Сакам да зготвам: ... помош!

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Рецепт некој добар за лазањи?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Јас ги имам правено овие и овие. Нема да згрешиш во секој случај. :D
Конечно дојде време и го пробав рецептот, само многу суви ми останаа корите за лазања, не омекнаа доволно, можеби требаше да ги сварам претходно:toe:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Конечно дојде време и го пробав рецептот, само многу суви ми останаа корите за лазања, не омекнаа доволно, можеби требаше да ги сварам претходно:toe:
Јас ги варам обавезно пред да ги редам во тава и плус ги покривам со фолија оти несакам тегави лазањи.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Конечно дојде време и го пробав рецептот, само многу суви ми останаа корите за лазања, не омекнаа доволно, можеби требаше да ги сварам претходно:toe:
Јас никогаш до сега не сум ги варела претходно, обично од меленото месо со доматното салце и бешамелот доволно омекнува...
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Јас никогаш до сега не сум ги варела претходно, обично од меленото месо со доматното салце и бешамелот доволно омекнува...
За да не ризикувам ги варам, повкусни ми се, а за неварени лазањи е обавезно фолија и нема утка.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Sakam da zgotvam cvekla jas ja pravam vo salati ja rendam na rende ali kako i kolku se vari ( znam deka mozes i da ja varis ama kako i kolku ne znam ) i kako mozes da ja upotrebis na drugg nacin ( osven vo salati)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Sakam da zgotvam cvekla jas ja pravam vo salati ja rendam na rende ali kako i kolku se vari ( znam deka mozes i da ja varis ama kako i kolku ne znam ) i kako mozes da ja upotrebis na drugg nacin ( osven vo salati)
можеш да ја ставиш во соковник со други овошја да искомбинираш сок, се става при спремање на боршч али то ти е зимско јадење, а ако и е за варење, зависи од големината али како компир, пробај со нож кога ќе помини мазно до средината - сварена е некогаш сат време некогаш и два требаат. после сечиш а колути масло, киселина јас ставам и ким во зрно па во фрижидер да одстои најдобро до следен ден
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Sakam da zgotvam cvekla jas ja pravam vo salati ja rendam na rende ali kako i kolku se vari ( znam deka mozes i da ja varis ama kako i kolku ne znam ) i kako mozes da ja upotrebis na drugg nacin ( osven vo salati)
Земи неколку цвекла и стави ги во вода нека се сварат. Сварени се кога можеш лесно да ги боцнеш со нож/виљушка. Од кога ќе се сварат излупи ги, исечи ги на кругови и стави/нареди ги во тегли. Во секоја тегла стави по една мала чашка од ракија бел оцет или тоа ти се некои 5 - 6 лажици оцет, лажица сол и лажица две шеќер. Во друг сад загреј вода, гледај да биде млака и така наполни ги теглите. Затвори ги теглите и стави ги во сад со вода што се врие. Ако сакаш да го прескокнеш ова можеш да ги наполниш теглите со врела вода наместо со млака вода, само после покриј ги со крпа.

Како што кажа и @Let 3 ........., можеш да направиш и сокови. Стави во соковник цвекло, лимон, морков, и на крај во сокот стави мед. Еден од најубавите сокови.

:)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.677
@AnnaR олабави малку со страната. Секој ден нема потреба од рекламирање. Можеш да ги пишуваш рецептите и без линковите од страната.

Рачунај си го како опомена.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Јас имам правено неколку пати. Последниот пат правев по рецептот за пица тесто и ме бендиса.

Во мало садче со од прилика 100 мл. млака вода се става 1 квасец, со лажица брашно и прстофат шеќер да стаса неколку минути. Па во голем сад се меша 200 мл. млака вода, 1 лажичка сол, 6 лажици зејтин, па се додава квасецот и со од прилика уште 700 гр. брашно (ќе си видиш според тоа колку е меко) си замесуваш тесто. Се остава да стасува половина час. Се загрева рерната на 300 степени.
Од тестото можеш да извадиш 4 топчиња. И најубаво е со раце да ги тегнеш, без сукало, во некоја соодветна тепсија после да го „дотегнеш“. После со ножот исечи го на неколку ленти, а и не мора целосно да го сечеш, до крај да го тераш ножот. Премачкај ја со јајце и одозгора стави кашкавал, бешамел и пармезан, што сакаш... А зачини бирај си ти. И се печат едно 10тина минути, зависи.
Тоа е тоа. :D
тајната е баш во зачините, :D
што зачини би ми предложила ти за да се добие оној специфичен вкус што го имаат фурнаринките по кафаниве и рестораните?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
тајната е баш во зачините, :D
што зачини би ми предложила ти за да се добие оној специфичен вкус што го имаат фурнаринките по кафаниве и рестораните?
Мислам дека по маркетиве имам сретнато некои зачини за пица, само не сум баш сигурна. Инаку можеби оригано, црн бибер, вегета и малку буковец... обавезно сусам? Јас обично ретко кога ги двојам зачините, кога ставам, ставам од се' по малку од тоа што ми е при рака... и куркума, кари, ѓумбир, шарена сол...
И кај биваше сеа у ниедно време да мислам на пица.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
E vaka bev vo Grcija i na plaza se prodavaa onie Donuts maliot polude po niv ne se kako nasi krofni ( mislam mali i prazni ) tuku bea nesto bas pogolemi i licea na srce i mene mi se cini deka vnatresnosta gi bese popolna so testo ( znam deka see praveni so kalap nalik na srce ) e sega mi treba recept za ovie krofni i kaj da nabavam kalap za Donuts da go izraduvam maliot
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
E vaka bev vo Grcija i na plaza se prodavaa onie Donuts maliot polude po niv ne se kako nasi krofni ( mislam mali i prazni ) tuku bea nesto bas pogolemi i licea na srce i mene mi se cini deka vnatresnosta gi bese popolna so testo ( znam deka see praveni so kalap nalik na srce ) e sega mi treba recept za ovie krofni i kaj da nabavam kalap za Donuts da go izraduvam maliot
http://allrecipes.com/recipe/72964/super-easy-doughnuts/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom