Сакам да зготвам: ... помош!

Black Swan

With Chelsea Forever
Член од
19 јули 2006
Мислења
101
Поени од реакции
0
Ми се смачи да го јадам тофуто на 2 начина. Имате некои рецепти за тофу или пак за било каква замена за месо?
И ве молам за поспецифичните состојки да дадете и место од кај што можат да се купат
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Black Swan напиша:
Ми се смачи да го јадам тофуто на 2 начина. Имате некои рецепти за тофу или пак за било каква замена за месо?
И ве молам за поспецифичните состојки да дадете и место од кај што можат да се купат
А што е тофу уствари? Од секогаш сум се прашувал што е, ама не сум се потрудил ни да го прогуглам.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Еј дај кажи ги тие два, јас незнам ниеден, а сакам да пробам:pipi:
Тофу-то колку јас што знам не е замена за месо, туку за сирење...
Или можеби грешам... хмммм....
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Епа не гледам тема слична на мојава, ако грешам реагирајте...
Иначе од мака ја отворив не за друго, помагајте кој знае озбилно не за мајтап:
Праам шпагети, ги сварив, ги запржив, сеа сакам да пржам кромид и месо, да го напраам гулашот, али незнам како шо да додадам, зачинче ова она, доматен сос, да не го зезан???
Ај побрзо пишете па ќе јадеме:wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Гаго.... RIP за шпагетите досега... до колон се стигнати :icon_lol:
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Со помош на Хелсинг, Смајли и Соња успеав да ги напраам...вкусни беа...па ќе видиме, ако не ме боли стомак после значи добри биле:tv:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Ај да прашам ,како се употребуваат трошките соја и за што?
Дали треба да се варат посебно , или пак се додаваат (еве на пример) во мелено месо за да направам плескавици?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ај да прашам ,како се употребуваат трошките соја и за што?
Дали треба да се варат посебно , или пак се додаваат (еве на пример) во мелено месо за да направам плескавици?
Па во основа само се додаваат, али можеш и да ги ставиш во некој сос за шпагети како замена за месо, како ид а е битное да примат доволно влага е битно.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Па во основа само се додаваат, али можеш и да ги ставиш во некој сос за шпагети како замена за месо, како ид а е битное да примат доволно влага е битно.
а дали треба претходно да се варат или не?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
а дали треба претходно да се варат или не?

Не бе тоа трошките битно да примат влага па процесот на термичка обработка ќе се спроведе преку пржењето на меленото месо со соини трошки односно со варењето на целиот сос за шпагети
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Не бе тоа трошките битно да примат влага па процесот на термичка обработка ќе се спроведе преку пржењето на меленото месо со соини трошки односно со варењето на целиот сос за шпагети

Ok, ќе пробам на твој ризик :)
прашуам оти нема никакво упатство за трошкиве...

Сакав да ги прашам во сендвичарата отспротива,ама незнам дали ќе ми кажат ,како да ги направам со плескавиците...ќе пробам ќе кажам!:smir:

Фала во секој случај..
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
Ај да прашам ,како се употребуваат трошките соја и за што?
Дали треба да се варат посебно , или пак се додаваат (еве на пример) во мелено месо за да направам плескавици?
соините трошки прво се ставаат во вода да се зголемат едно 10-15 мин потоа се цедат после ставаш јајце лебни трошки или презла кромид малце магдонос бибер сол и формираш ќовте плескавица и ги пржиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom