Сакам да зготвам: ... помош!

S

SpaceTraveler

Гостин
Што може да се направи од тие малите јајца на немтурската кокошка? Толку се малечки греота човек да ги зготви... :D
 
P

Patience

Гостин
Што може да се направи од тие малите јајца на немтурската кокошка? Толку се малечки греота човек да ги зготви... :D
Ќе ми извините за офтопик, ама ме интересира каква е таа немтурска кокошка?
Барав нема ништо на гугл.
Ај ако не те мрзи пиши. :kafence:
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Imam 6 kg dunji.Dali mozat da se smrznat? Sto e najdobro da se napravi od niv a da ne se izgubi hranlivata vrednost?
Gi kupiv od edna babicka na vlez od pazarot, mi bese zal.Sega mi e zal zasto pocnaa da skapuvaat.Vi blagodaram.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Imam 6 kg dunji.Dali mozat da se smrznat? Sto e najdobro da se napravi od niv a da ne se izgubi hranlivata vrednost?
Gi kupiv od edna babicka na vlez od pazarot, mi bese zal.Sega mi e zal zasto pocnaa da skapuvaat.Vi blagodaram.
Освен компот,не би знаела како да ги задржиш.А можеш и слатко да направиш:)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Imam 6 kg dunji.Dali mozat da se smrznat? Sto e najdobro da se napravi od niv a da ne se izgubi hranlivata vrednost?
Gi kupiv od edna babicka na vlez od pazarot, mi bese zal.Sega mi e zal zasto pocnaa da skapuvaat.Vi blagodaram.
Направи слатко. Јас немам никогаш правено ама имам јадено и многу е вкусно.
 

Jolene

принцеза
Член од
31 март 2014
Мислења
151
Поени од реакции
398
Te molam pishi recept.
Искрено ако нема некој во близина кој правел слатко од дуњи не почнувај да правиш, оти е малку покомлицирана постапка :D.
Прво со четка за овошје ги миеш убаво дуњите, па ги рендаш во сад со вода (за да не ти потемнат, некои стават винобран ама јас не, нека е потемно ама да е поздраво).
Потоа во тенџерето во кои ќе го вариш слаткото ставаш вода и шеќер да зоврие и во шербетот ги додаваш ренданите дуњи (убаво истискани/исцадени од водата).
Го вариш слаткото околу 20-30 мин. со повремено мешање се додека не "светне" - добие сјајна златно- жолта боја (мешањето треба да е понежно за да не ти се раскашаат дуњите).
Се собира во стоплени тегли, топло. Ова е мој рецепт. На нет ќе најдеш и други па одбери си по кој ќе правиш.
За шербетот на 3кг дуњи, 900 мл вода и 2кг шеќер (некогаш и помалку). По желба можеш да додадеш и лимон исцечен на кругчиња во шербетот.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Шлагов/кремов е белка од јајце изматена со прехрамбена боја? Ако не, дај рецепта:D
Еве го целиот рецепт. Мерките за чаша се тие од 250 мл.
Пандишпан: Во голем сад се меша 1 1/2 чаша брашно, 3 големи лажици какао, 1 чаша шеќер, 1/2 лажиче сол, 1 ванила. На страна во чашка се меша 1 лажиче сода бикарбона со 1 лажиче оцет, па се додава во претходната смеса. Се додава уште 5 лажици масло и 1 чаша кисела вода. Се пече на 180 степени, околу 25 минути.
Прелив: Околу 400 грама (вишни и/или цреши заедно), се мешаат на рингла со 200 мл вода и 250 гр шеќер да згусне малку. Овошјето се реди врз пандишпанот, а водата на оган се меша со претходно разматен густин со 4 лажици вода.
Фил: Од 500 мл купечки сок од малини (или друго овошје) се двои малку, да се раствори во 2 пудинга од ванила и продолжува да се вари како пудинг. Кога ќе се олади, се меша со 90 гр. разматен маргарин и 150 гр. шеќер во прав. Филот се става врз пандишпанот со овошје и најодозгора се става водата што остана од овошјето со густинот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom