СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 август 2010
Мислења
39.020
Поени од реакции
112.387
Јас па се напнав за Кореа оти не играл а заборавив и дека Дибала е земен и нема ни една минута изиграно.
Повреден беше Дибала пред СП и затоа не игра. Мислам дека ќе добие минути од 1/4 финале натака.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Повреден беше Дибала пред СП и затоа не игра. Мислам дека ќе добие минути од 1/4 финале натака.
nekade citav deka trenerot na arg bas toa objasnuvase... deka sekoj den sto go odmaraat se 5 min poveke sto ke moze da gi izigra koga ke im treba.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
743
Поени од реакции
1.602
А Роналдо игра дефанзива?
Ronaldo e 1000x poveke aktiven i vo ofanziva i vo defanziva. Ne se ednakvo kreativni ama pak mnogu poveke dobiva timot so nego otkolku so Messi. Messi e prepasiven, opasen koga ke dobie topka i tolku. Za taa topka niti se bori, niti se otvara, si odi po terenot. Potalentiran definitivno ama ne go upotrebuva svojot potencijal vo celost I toa ke gi kosta Argentincive. Ne zaslužuva mesto vo 11 na Argentina, prvenstva osvojuvaat borbeni likovi, ne suv talent i toa se e evidentno vo golemi natprevaruvanja kade sekoj igra nad svoite 100%.
Definitivno vaka ne se osvojuva nisto. Igrač pomalku na svetsko e bajagi prednost za bilo koj protivnik.
Imaa sreka dobija edna Australija i imaa relativno lesna grupa, poseriozen tim ima seriozno da gi razmrda.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.020
Поени од реакции
112.387
nekade citav deka trenerot na arg bas toa objasnuvase... deka sekoj den sto go odmaraat se 5 min poveke sto ke moze da gi izigra koga ke im treba.
Види, да не беше СП Дибала немаше ни да биде во тим ама ете направија напори за да го опорават, барем по едно полувреме да може да игра. Кај него покрај повредата проблем е и што игра на позицијата на Меси, мада у вака ко вчера текма кај што треба да нагазат на топка е идеален, знае да се загради, да изигра со топка итн, затоа мислам и дека ќе игра бар 30 минути против Холандија.
Автоматски споено мислење:

Ronaldo e 1000x poveke aktiven i vo ofanziva i vo defanziva. Ne se ednakvo kreativni ama pak mnogu poveke dobiva timot so nego otkolku so Messi.
Другар, на ваква констатација и самиот Роналдо би ти се изнасмеал. Роналдо веќе 3-4 години е крлеж невиден и игра само за статистика. ПСЖ си ги гледал барем еднаш сезонава? Меси игра страшно и цела екипа зависи од него, кога не игра он како друга екипа да се. Карај се за било што за нив двајца ама Роналдо дека носел нешто за тимот што се тиче дефанзива...
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.150
Поени од реакции
23.275
Ronaldo e 1000x poveke aktiven i vo ofanziva i vo defanziva. Ne se ednakvo kreativni ama pak mnogu poveke dobiva timot so nego otkolku so Messi. Messi e prepasiven, opasen koga ke dobie topka i tolku. Za taa topka niti se bori, niti se otvara, si odi po terenot. Potalentiran definitivno ama ne go upotrebuva svojot potencijal vo celost I toa ke gi kosta Argentincive. Ne zaslužuva mesto vo 11 na Argentina, prvenstva osvojuvaat borbeni likovi, ne suv talent i toa se e evidentno vo golemi natprevaruvanja kade sekoj igra nad svoite 100%.
Definitivno vaka ne se osvojuva nisto. Igrač pomalku na svetsko e bajagi prednost za bilo koj protivnik.
Imaa sreka dobija edna Australija i imaa relativno lesna grupa, poseriozen tim ima seriozno da gi razmrda.
Kazhi mi deka ne si go gledal ronaldo bez da mi kazhish deka ne si go gledal ronaldo.

Ronaldo postoi vo defanziva isto kolku i messi.

Napred postoi za nekoja nafrlena i tolku, presing i ostanat build up play, retko pa ich. Duri i sam izjavi deka ne gi saka novive metodi na fudbal, kaj sho i toj treba da trcha kolku drugite.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.589
Ronaldo e 1000x poveke aktiven i vo ofanziva i vo defanziva. Ne se ednakvo kreativni ama pak mnogu poveke dobiva timot so nego otkolku so Messi. Messi e prepasiven, opasen koga ke dobie topka i tolku. Za taa topka niti se bori, niti se otvara, si odi po terenot. Potalentiran definitivno ama ne go upotrebuva svojot potencijal vo celost I toa ke gi kosta Argentincive. Ne zaslužuva mesto vo 11 na Argentina, prvenstva osvojuvaat borbeni likovi, ne suv talent i toa se e evidentno vo golemi natprevaruvanja kade sekoj igra nad svoite 100%.
Definitivno vaka ne se osvojuva nisto. Igrač pomalku na svetsko e bajagi prednost za bilo koj protivnik.
Imaa sreka dobija edna Australija i imaa relativno lesna grupa, poseriozen tim ima seriozno da gi razmrda.
Кои глупости ги изнатреска бе друже... Разбирам дека си очигледно фан на Роналдо и го хејташ Меси ама ова веќе се коси со реалноста.

Меси одигра буквално само една слаба сезона во кариерата, лани во ПСЖ. Годинава пак се врати на неверојатно ниво за негова возраст.

Да не зборам па за тоа колку е значаен за Аргентина. Буквално цела репрезентација ја носи сам на грб. Еве ти изјави на фудбалски експерти за тоа дека ова беше индивидуално најдобра партија на СП до сега. Уствари што има да се објаснува, збориме за можеби најдобриот фудбалер на сите времиња. Лани им донесе титула после 28 години на турнир каде беше најдобар стрелец и асистент. Па уште и требало да седи на клупа... :facepalm:

И де објасни во кои дерби средби паѓаат Меси и Аргентина. Лани го посраа Бразил среде Маракана во финалето на Копа Америка. Годинава ја демолираа Италија во Финалисима.

Од друга страна, Роналдо веќе некое време не е никаков фактор и игра на стара слава. Баш тој ти е перфектен пример за паразит кој прави повеќе штета од корист. И на терен и надвор од него. Кога тој ќе се пензионира сигурен сум дека оваа талентирана генерација на Португалија ќе има поголеми успеси.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Ronaldo e 1000x poveke aktiven i vo ofanziva i vo defanziva. Ne se ednakvo kreativni ama pak mnogu poveke dobiva timot so nego otkolku so Messi. Messi e prepasiven, opasen koga ke dobie topka i tolku. Za taa topka niti se bori, niti se otvara, si odi po terenot. Potalentiran definitivno ama ne go upotrebuva svojot potencijal vo celost I toa ke gi kosta Argentincive. Ne zaslužuva mesto vo 11 na Argentina, prvenstva osvojuvaat borbeni likovi, ne suv talent i toa se e evidentno vo golemi natprevaruvanja kade sekoj igra nad svoite 100%.
Definitivno vaka ne se osvojuva nisto. Igrač pomalku na svetsko e bajagi prednost za bilo koj protivnik.
Imaa sreka dobija edna Australija i imaa relativno lesna grupa, poseriozen tim ima seriozno da gi razmrda.
Би те ставил во најглупо мислење на месецот, ама ме мрзи. Аргентина во моментов, без Меси, е едно големо ништо, жив просек од репрезентација.
 
Член од
11 октомври 2022
Мислења
182
Поени од реакции
505
Франција - Полска мислам 2-1
Англија - Сенегал 2-0

По мене можеби натпреварот од 16:00 ќе е повозбудлив да се гледа, се судираат Ембапе и Левандовски. квалитетен и комплексен натпревар очекувам, со многу шанси на двете страни, Англија - Сенегал очекувам цврста одбрана од двете страни и не толку убав фудбал на очи.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.767
Поени од реакции
22.755
Франција - Полска мислам 2-1
Англија - Сенегал 2-0

По мене можеби натпреварот од 16:00 ќе е повозбудлив да се гледа, се судираат Ембапе и Левандовски. квалитетен и комплексен натпревар очекувам, со многу шанси на двете страни, Англија - Сенегал очекувам цврста одбрана од двете страни и не толку убав фудбал на очи.
Може ќе испаднеш во право дека Англија-Сенегал ќе биде помалку атрактивна од Франција-Полска ама тоа сигурно нема да биде заради квалитетот на Полска. Губеа 0-2 од Аргентина и буквално со 9 играчи се бранеа и чекаа С.Арабија да не прими уште еден гол.
Убедливо најдосадна екипа за гледање, каква комплексност каков квалитет...тие не можат 40% посед на топка во еден натпревар да направат.
Имаат вкупно 4 шутеви на гол во 3 натпревари. :cenzura:


1670160923966.png
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.450
Поени од реакции
2.293
Kazhi mi deka ne si go gledal ronaldo bez da mi kazhish deka ne si go gledal ronaldo.

Ronaldo postoi vo defanziva isto kolku i messi.

Napred postoi za nekoja nafrlena i tolku, presing i ostanat build up play, retko pa ich. Duri i sam izjavi deka ne gi saka novive metodi na fudbal, kaj sho i toj treba da trcha kolku drugite.
Vo Real, osobeno pod Zidan igrase defanziva i toa kako. Kancerogenata sredina vo Junajted i ne e nekoj reper, tamu sekoj si pravi sto saka.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.150
Поени од реакции
23.275
Vo Real, osobeno pod Zidan igrase defanziva i toa kako. Kancerogenata sredina vo Junajted i ne e nekoj reper, tamu sekoj si pravi sto saka.
Ова ќе важеше ако Роналдо лани играше во Реал под Зидан, па сега дошол во канцерогената средина на Јунајтед. Во овај случај, Роналдо е кацерогената состојка.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Мислам дека еден аргентински новинар имаше напишано. Меси требаше да биде јаготката на шлагот на оваа репстација на Аргентина. Арно ама, Меси е и јаготката и шлагот. Наместо Меси да се чува за да решава големи мечеви, да не се троши многу, а другиве да влечат и играат, тоа обратно.
Срамота е на него да чекаат. На грб ги носи.

Скалони е лош, додуша тоа е изборот на Меси, да бидеме искрени. Тимот е просечен со чест на исклучоци, а дел од првотимците не заслужуваат да играат во стартни 11 (а играат меѓудругото поради тоа што Меси сака да играат).

Холандија не покажа којзнае каква игра, само не се сомневам дека Ван Гаал тактички ќе го надмудри Скалони, воопшто. Е сега, индивидуална брилијантност на Аргентинциве би можела да ги однесе во полуфинале. Да не речам, пак Меси.

Во секој случај, очекувам отров фудбал.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Франција - Полска мислам 2-1
Англија - Сенегал 2-0

По мене можеби натпреварот од 16:00 ќе е повозбудлив да се гледа, се судираат Ембапе и Левандовски. квалитетен и комплексен натпревар очекувам, со многу шанси на двете страни, Англија - Сенегал очекувам цврста одбрана од двете страни и не толку убав фудбал на очи.
Очекуваш еден куп шанси од Полска, која досега направи најмалку шанси на светското, и која имаше најмалку шутеви во рамки на гол од сите репрезентации кои поминаа? Очекуваш квалитетен натпревар од Полска од која можеш рак да добиеш кога ја гледаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom