СП 2014 (осминафинале) Холандија - Мексико

Која репрезентација ќе продолжи понатаму?


  • Вкупно гласачи
    91
  • Гласањето е завршено на .

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Робен во стилот на Гросо за 1/4 финале. Пресуди денес искуството, после голот тотално се изгубија Мексико.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Натпреварот го реши Робен и никој друг. Единствено тој играше фудбал од Холанѓаните и се обидуваше да направи нешто. И добро кажа бастердот, ако Де Јонг е потешко повреден тешко им се пишува на лалињата, можеби ќе тепаат во 1/4 финале ама тешко да ги видиме во финалето. :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
а Ван Гал пушти се на една карта со внесувањето на Депај и вадењето на тој Верхаег.
Не се правете будали со сила,Мексико немаше сили за 90 минути напад и само напад,се крстеа во Очоа кој во неколку наврати ги спасуваше соиграчите.
Додека беше Дос Сантос на терен Холандија беше немоќна , многу нешта се променија со неговото излегување од игра. Затоа за овој неуспех го кривам само селекторот на Мексико а не припишувам заслуги на Ван Гал . Како и да е Холандија уште сега може да се смета полуфиналист со оглед на противникот во четвртфинале.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Додека беше Дос Сантос на терен Холандија беше немоќна , многу нешта се променија со неговото излегување од игра. Затоа за овој неуспех го кривам само селекторот на Мексико а не припишувам заслуги на Ван Гал . Како и да е Холандија уште сега може да се смета полуфиналист со оглед на противникот во четвртфинале.
Е сеа и ти па го направи Дос Сантос бог. :) Па и тој да беше на терен Мексико ќе се повлечеше, не менува многу според мене, само пуштил играч кој наверојатно смета дека е подобар во офанзива. :)

За победата и јас не припишувам заслуги на ван Гал оти прво ќе изгубеа ради неговити рокади во првите 11, па мораше да исправи на крај да го извади тој бекот кој никој не го знае и да тргне во напад бидејќи и бркаа водство. :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Додека беше Дос Сантос на терен Холандија беше немоќна , многу нешта се променија со неговото излегување од игра. Затоа за овој неуспех го кривам само селекторот на Мексико а не припишувам заслуги на Ван Гал . Како и да е Холандија уште сега може да се смета полуфиналист со оглед на противникот во четвртфинале.
taka e,ok
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Се заеба Ерера шо многу рано се затвори , и на крај им жбрцаа 2 гола од нигде никаде.Да Холандија можеби повеќе напаѓаше, ама јалово, мексиканциве супер си ги држеа се до финишот.
Контакт има кај пеналот имаше, судиска одлука дали ќе го свири или не.А и Робен доста добро се намести , мајсторски.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Е сеа и ти па го направи Дос Сантос бог. :) Па и тој да беше на терен Мексико ќе се повлечеше, не менува многу според мене, само пуштил играч кој наверојатно смета дека е подобар во офанзива. :)
Далеку од тоа дека е семоќен , но средниот ред на Мексико беше многу поагилен додека беше тој во игра , а со рамнотежа на средината на теренот верувам декa Мексико ќе се одбранеше . Но било поминало , грешката е направена. :)
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Се повлече Мексико во второ полувреме, и сакаа да играат на контри и да чуваат 1:0 резултат. Епа против Холандија, иако не играше којзнае како денеска, тешко дека ќе издржат вака. Голманот им спаси доста шанси, поготово одбиената у статива шо отиде. Маркез мораше да биде попаметен во ситуацијата, тројца беа околу Робен, не ја допре топката и беше задоцнет, а тоа Робен секако нема да го пропушти. Никој не им е крив на Мексиканците, не издржаа до крај, додека Холандија направи иницијатива при крајот и си ги искористи шансите..да напоменам дека ме изненади Кајт, истрча 30 километри.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
bavaria_premium.png

Што би рекол Видевски - тоа е тоа драги гледачи :LOL:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.752
Според мене повеќе беше пенал оној на крајот од првото полувреме кога беше двапати во исти напад фаулиран Робен, отколку оној што го досуди но сепак и во 93тата минута имаше основа за пенал затоа што Маркез направи грешка што ја постави ногата во траекторијата на движењето на Робен.

Во секој случај мило ми е за Холандија затоа што репрезентација како Мексико е нешто налик на Чиле и во евентуален натпревар против Бразил ќе се исплашат дека навистина можат да ги победат и на тој начин ќе заебат работа. Холандија не верувам дека ќе има таков проблем против било кој.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ова не се суди како фаул надвор од шеснаесетник камоли пенал:facepalm:
Едно 99% ист пенал им свирнаа и на Грција чинам. Очигледно е дека станува “правило“ таквите минимални контакти да ги свирнат и да одат чекор повеќе кон тезата „Да се суди секој контакт у шеснаесетник“. Ја сум на страната на Панчев, дека не треба ова да се свири, каде што јасно се гледа дека нема озбилен контакт кој го спречува играчот, туку намера од него да се џитне по мал допир...
 
Член од
19 февруари 2013
Мислења
60
Поени од реакции
19
Знаете како викат во холандија, "geluk kan jij dwingen" среќата можеш да ја принудеш, не са предавајте и до крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom