СП 2014 - Група Б (Шпанија, Холандија, Чиле, Австралија)

  • Креатор на темата ob1
  • Време на започнување

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
1270583_FULL-LND.jpg

Група Б

grupi.png
Групата Б излезе да биде една од поинтересните групи на ова Светско Првенство, започнувајќи со првиот натпревар од групиве каде што ќе се сретнат Шпанија и Холандија, реприза од финалето на минатото СП во 2010. Придружувајќи им се на овие два Европски гиганти се и репрезентациите на Чиле и Австралија кои ќе гледаат да направат големи проблеми на европските репрезентации и да успеат да влезат во 16те екипи од елиминационата фаза. Мотивот ќе биде огромен за освојување на првото место во оваа група, бидејќи со тоа се избегнува домаќинот Бразил, секако ако Бразилците успеат да го оправдаат епитетот фаворити и завршат во својата група како првопласирани.

1. Шпанија
Spain.png

Патот до СП:
grupaI.png

Шпанија го освои првото место во Групата И со 3 бода пред второ пласираната Франција. Тие завршија со 6 победи, и само 2 нерешни против репрезентациите на Финска и Франција и гол разлика од +11. Само три од осумте натпревари Шпанија ги победи со повеќе од еден гол во мрежата на противниците, но победата од 0-1 против репрезентацијата на Франција во Париз беше клучната за освојувањето на првото место на Шпанија во групата.

spanija.png

Најголем успех на СП:
Најголемиот успех Шпанија на Светските Првенства го има минатиот мундијал каде станува шампион. Претходно, најголем успех на Шпанија бил токму во Бразил во 1950 година каде што успеала да заврши на 4тото место. Од 1978ма па навака Шпанија редовно се квалификува на Светските Првенства успева да ја помине групната фаза.

Goalkeepers: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Napoli/ITA), David de Gea (Manchester United/ENG)

Defenders: Dani Carvajal, Sergio Ramos (both Real Madrid), Gerard Pique, Jordi Alba (both Barcelona), Cesar Azplicueta (Chelsea/ENG), Juanfran (Atletico Madrid), Javi Martinez (Bayern Munich/GER), Raul Albiol (Napoli/ITA), Alberto Moreno (Sevilla)

Midfielders: Sergio Busquets, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Cesc Fabregas (all Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Ander Iturraspe (Athletic Bilbao), David Silva (Manchester City/ENG), Santi Cazorla (Arsenal/ENG), Koke (Atletico Madrid), Tiago Alcantara (Bayern Munich/GER), Juan Mata (Manchester United/ENG)

Forwards: Diego Costa, David Villa (both Atletico Madrid), Alvaro Negredo, Jesus Navas (both Manchester City), Pedro Rodriguez (Barcelona), Fernando Llorente (Juventus/ITA), Fernando Torres (Chelsea/ENG)
*ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


2. Холандија
300px-Royal_Netherlands_Football_Association_Logo.svg_.png

Патот до СП:
grupaD.png

За нивна среќа репрезентацијата на Холандија се падна во релативно слаба група. Заврши на првата позиција, убедливо, со 9 бода предност пред второпласираната репрезентација на Романија. Со импресивен учинок од 9 победи и 1 нерешено против репрезентацијата на Естонија и со дадени 34, односно примени 5 гола. Без некои посериозно потешкотии репрезентацијата на Холандија успеа лесно и сигурно да си го обезбеди влезот на ова СП.

holandija.png

Најголем успех на СП:
Холандија како репрезентација неможе да се пофали кога станува збор со финалињата. Најголемите успеси на Холандија се трите финалиња што ги има изиграно во 1974та, 1978ма и 2010та година. На сите три има изгубено од Западна Германија, Аргентина и Шпанија. Освен ова, исто така Холандија има изиграно 1/2 финале против репрезентацијата на Бразил, каде резултатот заврши 1-1 но, во пенал дуелот репрезентацијата на Бразил беше поуспешна и влезе во финалето.

Goalkeepers: Jasper Cillessen (Ajax), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City), Jeroen Zoet (PSV Eindhoven)

Defenders: Daley Blind (Ajax), Stefan de Vrij, Daryl Janmaat, Terence Kongolo, Bruno Martins Indi (all Feyenoord), Karim Rekik (PSV Eindhoven), Patrick van Aanholt (Vitesse Arnhem), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Tonny Vilhena (Feyenoord), Ron Vlaar (Aston Villa), Joel Veltman (Ajax)

Midfielders: Jordy Clasie (Feyenoord), Jonathan de Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (Milan), Leroy Fer (Norwich City), Arjen Robben (Bayern Munich), Wesley Sneijder (Galatasaray), Rafael van der Vaart (Hamburg), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven)

Forwards: Jean-Paul Boetius (Feyenoord), Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce), Jeremain Lens (Dynamo Kiev), Quincy Promes (Twente Enschede), Robin van Persie (Manchester United)
*ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


3. Чиле
chile_soccer.jpg

Патот до СП:
conmebol.png

Чиле заврши трет во групата на квалификации на Јужно Американските земји, со 28 поени и гол разлика од 4+. На како да играа два тима на Чиле во квалификационата кампања. Тимот предводен од Клаудио Борги успеа да изгуби пет од деветте натпревари во квалификациите. Откако Сампаоли го превзеде кормилото, тимот се препороди. Чилеанците во завршините 6 натпревари, успеаа да издвојат 5 победи и 1 нерешено против репрезентацијата на Колумбија со постигнати 17 и примени 6 гола во последните 6 наптревари. Исто така, треба да се напомене дека Чиле ги победи Англија со 2-0 и извади две нерешени со Шпанија и Бразил во пријателските натпревари.

cile.png

Најголем успех на СП:
Чиле најголемиот успех го има забележено на СП во 1962 каде што биле и домаќини. На ова Светско Првенство репрезентацијата на Чиле го освојува бронзениот медал односно третото место, совладувајќи ја во директен дуел репрезентацијата на Југославија. Освен ова, најголем успех на чиле се двете квалификации во последните 16 тима на СП во 1998 и 2010.

Goalkeepers: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica), Paulo Garces (O'Higgins).

Defenders: Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Marcos Gonzalez (Union Espanola), Enzo Andia (Universidad Catolica), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Mauricio Isla (Juventus).

Midfielders: Jorge Valdivia (Palmeiras), Felipe Gutierrez (Twente), Rodrigo Millar (Atlas), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Pablo Hernandez (O'Higgins), Matias Fernandez (Fiorentina), Francisco Silva (Osasuna), Arturo Vidal (Juventus), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel), Carlos Carmona (Atalanta), Miiko Albornoz (Malmo).

Forwards: Alexis Sanchez (Barcelona), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia), Gustavo Canales (Union Espanola), Jean Beausejour (Wigan Athletic), Mauricio Pinilla (Cagliari), Fabian Orellana (Celta).
*ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


4. Австралија
FootballFederationAustralia-logo.png

Патот до СП:
grupaB.png
Австралијанците автоматски се квалификуваа завршувајќи на втората позиција во Групата Б од Азиските квалификации, освојувајќи само 13 поени. Тие не импресионираа во групата, победувајќи само на 3 од вкупните 8 натпревари од кои две победи беа против последната репрезентација во групата, репрезентацијата на Ирак. После двата последователни пораза на пријателските натпревари од по 6-0 од Франција и Бразил, германскиот тренер на Австралија беше отпуштен.

avstralija.png

Најголеми успеси на СП:
Австралија е репрезентација која што неможе да се пофали со некој поголем успех на СП. Од 20 СП до сега што се организирале, она има учествувано само на 4, од кои најголемиот успех го има забележано во 2006та каде што успеала да влезе во последните 16 репрезентации. На другите три СП супеала само да се квалификува, по што отпаднала после групната фаза.

Goalkeepers: Mark Birighitti, (Newcastle Jets), Eugene Galekovic (Adelaide United), Mitchell Langerak (Borussia Dortmund), Mat Ryan (Club Brugge).

Defenders: Jason Davidson (Heracles Almelo), Ivan Franjic (Brisbane Roar), Curtis Good (Newcastle United), Ryan McGowan (Shandong Luneng), Matthew Spiranovic, (Western Sydney Wanderers), Alex Wilkinson (Jeonbuk Hyundai), Luke Wilkshire (Dynamo Moscow), Bailey Wright (Preston North End)

Midfielders: Oliver Bozanic (Luzern), Mark Bresciano (Al Gharafa), Joshua Brilliante (Newcastle Jets), James Holland (Austria Wien), Mile Jedinak (Crystal Palace), Massimo Luongo (Swindon Town), Matthew McKay (Brisbane Roar), Mark Milligan (Melbourne Victory), Tommy Oar (Utrecht), Tommy Rogic (Melbourne Victory), Adam Sarota (Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Dario Vidosic (Sion).

Forwards: Tim Cahill (New York Red Bulls), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Josh Kennedy (Nagoya Grampus), Matthew Leckie (FSV Frankfurt), Adam Taggart (Newcastle Jets)
*ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


Распоред на натпреварите:
raspored.png

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.910
Поени од реакции
84.315
Што се чекаше до сега да се отвори групава ? :D

Шпанија и Холандија ќе завршат на првите две места со неубедлив фудбал. Австралија-Чиле би требало да биде интересен меч. Холандија не очекувам да направи голем успех на првенствово а иако сум за фуријата не ми се верува да ја освојат пак светската круан. Се надевам дека грешам.
Прво место Шпанија без пораз, второ Холандија, за трето и четврто не знам.

Мислам мене ак ме најдовте.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Што се чекаше до сега да се отвори групава ? :D

Шпанија и Холандија ќе завршат на првите две места со неубедлив фудбал. Австралија-Чиле би требало да биде интересен меч. Холандија не очекувам да направи голем успех на првенствово а иако сум за фуријата не ми се верува да ја освојат пак светската круан. Се надевам дека грешам.
Прво место Шпанија без пораз, второ Холандија, за трето и четврто не знам.

Мислам мене ак ме најдовте.
Чиле- Австрелија нерешено гол разлика ќе одлучува :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Мислам дека тука Холандија ќе ја добие Шпанија. Заврши веќе таа непобедлива генерација на Шпанија, доаѓа до смена на генерации, се менуваат играчите со кој Шпанија си доминираше и полека, полека ќе паѓа Шпанија. Очекувам да паднат доста голови на тој дуел и да биде некој резултат 2:3, интересен дуел да е за неутралците што нивни фаворит не е ниедна од овие 2 репрезентации. Холандија очекувам да ја заврши групава без пораз, со сите победи, и со добра гол разлика. А од Чиле и Австралија, Чиле има подобар состав и е посупериорен, додека кај Австралија и тие малкуте ѕвезди што беа, сега се бајги остарени и најверојатно ова ќе им биде последно Светско, па очекувам Чиле да го добие тој дуел.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Матијас Фернандес мислам дека се повреди и нема да игра.

Иначе најмртва група ти е ова. :icon_mrgr:
Впрочем до сега во која група и да играла Шпанија испаѓа апла досадна, нема баш убедливо да поминат, 1-1 со Чиле ќе изиграат а ќе ги прегазат Австралија и Холандија поготово.
Холанѓаниве доаѓаат со апла неискусна одбрана, немаат класичен лидер таму, можеби Влар, пф што знам.
Австралијанците нула, чиста нула се, им го нема оној Роби Крусе од Леверкузен и уште еден им е повреден мислам. Не битно, катастрофа од репрезентација, заедно со Хондурас се најслаби на првенствово.
Чиле се мадафакерите мафијашки наркомански тука. :icon_mrgr:
Спомнав и во другите групи, не си играјте со Јужно Американците на нивна почва.
Очекувам тесна борба помеѓу Чиле и Холандија за пролазак даље како второпласирани.
Можда да не им беше Ван Гал селектор ќе речев дека пак ќе испаднат во групи ама заебан е тефтерџијата.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Зашто толку го потценувате Чиле?:eek: Шпанија фаворити, ако Холанѓаниве играат ко последниве првенства и те како Чиле има шанси за 2 место воопшто не се наивна екипа. Австралија последна нема што да се коментира и ние имаме боље репрезентација од нив.:icon_mrgr:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зашто толку го потценувате Чиле?:eek: Шпанија фаворити, ако Холанѓаниве играат ко последниве првенства и те како Чиле има шанси за 2 место воопшто не се наивна екипа. Австралија последна нема што да се коментира и ние имаме боље репрезентација од нив.:icon_mrgr:
Австралија ја води Грк кој вчера назначи Македонец за асистент. Сега или никад е време за успех :icon_lol:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Зашто толку го потценувате Чиле?:eek: Шпанија фаворити, ако Холанѓаниве играат ко последниве првенства и те како Чиле има шанси за 2 место воопшто не се наивна екипа. Австралија последна нема што да се коментира и ние имаме боље репрезентација од нив.:icon_mrgr:
Ко пред 4 години у финале што стигнаа? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Uli Hoeneß не си го болдирал Јединак од Австралија, еден од посолидните играчи во ПЛ на негова позиција, капитен ќе биде турниров, не дека го имам гледано како игра за Австралија меѓутоа многу солидно ја изигра првата сезона во ПЛ. Еве и @the_kop дели мое мислење :Р
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
@Uli Hoeneß не си го болдирал Јединак од Австралија, еден од посолидните играчи во ПЛ на негова позиција, капитен ќе биде турниров, не дека го имам гледано како игра за Австралија меѓутоа многу солидно ја изигра првата сезона во ПЛ. Еве и @the_kop дели мое мислење :Р
Јас за Јединак имам кажано, во топ трите задни везни во ПЛ ми е. Одличен пасер, лидер на тим, техника, знае кога да запре противничка акција...штета што е малку во поодминати години (29), ама сметам дека може да игра во поголем клуб сеуште (пример Евертон).
 
B

Blade Torch

Гостин
Австралија е пензионер кој повеќе не се вози ни у јсп , на постела е и во секој момент ќе испушти душа. Бод ќе им биде премија , иако не гледам како би го освоиле.
Чиле има шанса да ја помине групата ради тоа што се игра на нивниот континент и ако искористат нешто против неискусната одбрана на Холандија се си бидува.
Шпанија ќе пројдат , ама се надевам како втори и да отпаднат уште у 1/8финале од Бразил , па да го гледам турнирот на раат до крај.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Зашто толку го потценувате Чиле?:eek: Шпанија фаворити, ако Холанѓаниве играат ко последниве првенства и те како Чиле има шанси за 2 место воопшто не се наивна екипа. Австралија последна нема што да се коментира и ние имаме боље репрезентација од нив.:icon_mrgr:
481305_457595900919281_945327137_n.jpg

Ни мене не ми се многу сигурни Холанѓаниве.
Офанзивата солидна им е, РВП, Робен, Хунтелар, но одбраната... :unsure:
Не знам... ќе биде интересна групава за пратење
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.966
Поени од реакции
25.279
@Uli Hoeneß не си го болдирал Јединак од Австралија, еден од посолидните играчи во ПЛ на негова позиција, капитен ќе биде турниров, не дека го имам гледано како игра за Австралија меѓутоа многу солидно ја изигра првата сезона во ПЛ. Еве и @the_kop дели мое мислење :Р
Зошто мене ме тагна. :pos:
@ob1 напиша за групата Б. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom