СДСМ и БЕСА соопштија предизборна коалиција

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.336
Поени од реакции
79.101
Сега ќе ме убедуваш дека погрешно сум видел и слушнал???
Многу добро се сеќавам за Љубчо, за Љубиша не знам.
грешка си
Љубиша го рече тоа, не Љубчо
прогуглај и ќе видиш
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
Се е то супер и ок мерки.Ама моментална ситуација...
Ме интересират твоето мислење за две точки.

1.Зошто на пример ДПСМНЕ не извади луѓе на протести против промена на име, а пред некој ден кренаа цела машинерија за дограбање до фотеља?

2.Зошто на пример ДПСМНЕ гласаше ЗА прифаќање за влез во НАТО со име Северџанија?
Се е то супер и ок мерки.Ама моментална ситуација...
Ме интересират твоето мислење за две точки.

1.Зошто на пример ДПСМНЕ не извади луѓе на протести против промена на име, а пред некој ден кренаа цела машинерија за дограбање до фотеља?

2.Зошто на пример ДПСМНЕ гласаше ЗА прифаќање за влез во НАТО со име Северџанија?
1. Лани секој четврток ВМРО-ДПМНЕ излагаше на марш од седиштето на партијата до пред владата каде што Рашковски на еден од прозорите во темница со камера го снимаше тоа ( луди комуњари ).
Лани јас секој божји ден на студ,ветер и снег бев пред законодавниот дом со граѓаните што протестираа на кој присуствуваа сите пратеници од ВМРО ДПМНЕ со Мицкоски кој исто така имаше и обраќање на бина. Лани комуњарите ги запираа колите што се движеа кон Скопје со цел да дојдат на протестите пред законодавниот дом. Лани се протестираше пред домовите на тие 8 одметнати пратеници.Во грција им ги палеа колите на тие пратеници што во Гр гласаа. Дали стварно мислиш дека Елизабета Канческа ќе одеше во затвор и немаше да гласа поради тоа што луѓето протестираат ? Крсто Мукоски ќе лежеше 20 год што ги отвори вратите на Собранието ама немаше да гласа ? Емилија Александрова која патем е снаа на Мијалков ќе му се спротиставеше нему ? Владанка Авировиќ ќе го пуштеше син и во затвор и нема да гласа ? И сите други...
2. Македонија со тогашен министер Антонио Милошовски има потпишано декларација дека стратешка цел на земјата е НАТО и ЕУ. Ако размислиш добро и ги следиш МОМЕНТАЛНИТЕ активности на ВМРО ДПМНЕ и неаплаудирањето на Мицкоски во Собранието за протоколот на НАТО ( пиши на гугл ) ќе ја разбереш поентата на нивното гласање. Таа иста поента ја имаа на тивкиот бојкот кој сепак успеа и граѓаните во огромен број не излегоа да гласаат на референдумот и така Република Македонија одлучи дека не сака ново име.
Ај сеа ти да ми одговориш да беше на влијателна позиција во ВМРО на денот на гласањето во Собранието што ќе направеше ?Ќе ги заклучеше тие 8 во вц ? Ќе ги киднапираше ? Ќе и кажеше Бети иди у затвор ама не гласај ? Ѓорѓе Иванов ( ако не си знаел ) 2 саати ја убедувач Канческа да не гласа... знам дека си револтиран , сите сме но немој бесот да го истураш кон единствената македонско национална партија што може да го промени ова.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.003
Се е то супер и ок мерки.Ама моментална ситуација...
Ме интересират твоето мислење за две точки.

1.Зошто на пример ДПСМНЕ не извади луѓе на протести против промена на име, а пред некој ден кренаа цела машинерија за дограбање до фотеља?

2.Зошто на пример ДПСМНЕ гласаше ЗА прифаќање за влез во НАТО со име Северџанија?
Го еба го искина со две прашања. Дајте друго дете ... :pos:
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.747
Поени од реакции
2.669
Jas da sum premier prvo sto bi napravil bi gi istrebil vakvite kako tebe i bi im zabranil vlez vo Makedonija. Eve sto osetiv ja od Vmro vo nivnoto vladeenje 11god
1. Makedonec , Republika Makedonija , makedonski jazik edinstven oficijalen.
2. 3 deca sme doma i vo naseto skoluvanje imavme besplaten prevoz vo JSP i besplatni knigi i veruvam deka na moite roditeli i na site drugi roditeli im bilo ubavo koga ne morase da odvojuvaat finansii za ova .
3. Besplaten vlez vo teatri i muzei
4. Imavme kompjuteri vo ucilistata
5. Rodnoto Skopje mi izgleda na moderen grad i se vozam vo novi avtobusi
6. Na moite baba i dedo penziite im se nakacija do 21 iljada i 24 blagodarenie na Vmro vo tie 11 god.
Moite roditeli ne bile partiski vraboteni bidejki privatno rabotat i se sami steknale vo zivotot. Kako student isto taka imav besplaten prevoz. Nikogas ne bev ponizen i ne bev gragjanin na Severna tuku bev Makedonec i zboruvav makedonski bez nikakva fusnota. Ete zatoa ke go dadam mojot glas za vmro
Jas ke glasam za VMRO bez oko da mi trepne stom e takva rabotata.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
Го еба го искина со две прашања. Дајте друго дете ... :pos:
Da ova ,, dete " pisuva so znaenja i argumenti koi ti ocigledno gj nemash i ne znaes recenica da svrzes,a uste pomalku vo debata da vlezes. Posle ke sme vlagale vo EU...so vakov recnik i fukari kako tebe NIKOGASH.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.003
Da ova ,, dete " pisuva so znaenja i argumenti koi ti ocigledno gj nemash i ne znaes recenica da svrzes,a uste pomalku vo debata da vlezes. Posle ke sme vlagale vo EU...so vakov recnik i fukari kako tebe NIKOGASH.
Не бе баш напротив, мило ми е што цврсто го држите патот кон ЕУ и НАТО, среќни што Заев ви ја заврши работата ;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
. Ако размислиш добро и ги следиш МОМЕНТАЛНИТЕ активности на ВМРО ДПМНЕ и неаплаудирањето на Мицкоски во Собранието за протоколот на НАТО ( пиши на гугл ) ќе ја разбереш поентата на нивното гласање. Таа иста поента ја имаа на тивкиот бојкот кој сепак успеа и граѓаните во огромен број не излегоа да гласаат на референдумот и така Република Македонија одлучи дека не сака ново име.
Ај сеа ти да ми одговориш да беше на влијателна позиција во ВМРО на денот на гласањето во Собранието што ќе направеше ?Ќе ги заклучеше тие 8 во вц ? Ќе ги киднапираше ? Ќе и кажеше Бети иди у затвор ама не гласај ? Ѓорѓе Иванов ( ако не си знаел ) 2 саати ја убедувач Канческа да не гласа... знам дека си револтиран , сите сме но немој бесот да го истураш кон единствената македонско национална партија што може да го промени ова.
1/
Не можам ама никако да разберам никаква поента од нивното гласање ЗА.Точка.

2/
Бојкотот не беше партиски.Разберете го еднаш и не си го преземајте по потреба за поени.Спореди го најдобриот изборен резултат на партијата со апстинентите на референдумот.Пицко кажа пред одржување на истиот каков е ставот.Да се дала реална поддршка и логистика можда би било поинаков резултат - против.

3/
За гласањето.Ако можеше 27-ми Април, можеше и тогаш.Ќе се имаше далеку поголема поддршка со оглед на новите околности.

ДПСМНЕ е само соучесник и ништо плус.Бетер се и од комуњарата последно време, лицемерие до плафон.
И немам намера да реплицирам понатака, доволно е за разбрани луѓе.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
А денес имаме двојазични табли во Велес и Прилеп.
Некој дебело згрешил некаде.
Грешка е што постои збирштина која се вика сдс. 30 години сите големи стратешки грешки на државата се нивна заслуга.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
грешка си
Љубиша го рече тоа, не Љубчо
прогуглај и ќе видиш
Не знам дали да плачам или да се смеам. :tapp:
Дали пишуваш само за да контрираш?
Јас лично ја следев дебатата на телевизија, ти ми кажуваш да прогуглам.

Не велам дека такво нешто не изјавил и Љубиша, но јас ти кажувам за Љубчо во 1990 година!
Крај на дискусијата!
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
5. Rodnoto Skopje mi izgleda na moderen grad i se vozam vo novi avtobusi
ХАХАХАХАХА
Никогаш нема да гласам за вмро баш поради ск2014. Сдсм го уништија идентитетот, овие го уништија центарот на главниот град(+украа огромна сума пари). Исто срање...
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ги потценуваа албанците, мислеа дека не можат да се сменат геополитичките влијанија.
И не бркаа, затоа денеска нема албанско семејство кое нема роднини во Турција или на запад. Тие што останаа беа намерно запрени затоа што им требаа работна рака за копање и носење тешка роба. Ако имаш постар дома прашај го по државните фабрики дали имале колеги албанци и ако да што работеле.
Никој нема намера да потценува друг народ ако имат цивилизирани манири и чесна желба за интеграција.
Со војната на Косово, зошто не отидоа редици албанци во Албанија што толку си ја сакате, него илјадници се населија по Македонија? Албанија не ги сакаше дека се со прилично различен менталитет? Или тенденциозно беа населени за да ја напумпаат бројката на „староседелци“ на овие простори?
Што не се вратија кога им се „среди државата“?
Уф заборавив, им треба бројка од 20% заради јазикот...
БЕСА сака албански на територија на цела МК, да не се лажеме. Баш фино, ама претпоставувам дека конечно и во Зајас ќе научат македонски пошто сме со тенденција да бидеме космополитска држава.
Во Тетово во дуќан не ме разбираше кога прашав дали има млеко во кафето.
Ама не е до вас... Нашето ценето МИОА треба да воведе испит за познавање на македонскиот јазик пред било какво вработување за почеток. Агенција за вработување исто така.
СИТЕ големи партии ја прават истата грешка, заради власта газот го даваат на албанците. Првата што нема да прави отстапки на штета на „македонското“, ќе го има мојот глас. Пак ќе кажам нека направат коалиција сдсм и вмро, нека има македонска национална партија, јас прва ќе гласам за.
Вистинската штета не е промена на името, катастрофата демнее од албанците и бугарите.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Автоматски споено мислење:

Ќе не истребивте 2001 да не земавте боледување и неплатени одмори од војска.
Автоматски споено мислење:
Затоа како пички бегавте косово. Цел КЗК слезе долу да ве брани, башка муџахедини, башка UK инструктори и слични.
Укуцај на YouTube арачиново 2001 или пак "планинска бура" - Бродец и можда ќе научиш нешто. Ве требевме ко глувци.

Пола "битки" ви се добиени со цинкарење, "акции" како тие заседите по претходна дојава и ѕверското масакрирање на војници, сечење на полови органи и палење на тела овој народ НЕ ви има заборавено.

А не заборавај и ти, ќе дојди ден и сето тоа ќе ви го наплатиме, ДУПЛО.

Ако имаш постар дома прашај го по државните фабрики дали имале колеги албанци и ако да што работеле..
Па што сакаш да работите кога голем дел од вас бевте/сте неписмени, не знаевте јазик и се' уште "водевте љубов" со козите и овците по дома?

Албанците што завршиле факс или недај Боже средно беа на прсти да ги броиш. Директори да не сакавте да бидите?

Да не се десеше 2001 и цел запад да не ве инсталираше во фотелји уште ќе копавте цувки во носот.

Во меѓувреме испаднаа еден куп приватни факултети па успеавте и дипломи да си купите, секако и да магистрирате НЕ знаејќи јазик.
Генерално, се' уште функционирате племенски и колективната свест ви е испод 0.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
35.318
ХАХАХАХАХА
Никогаш нема да гласам за вмро баш поради ск2014. Сдсм го уништија идентитетот, овие го уништија центарот на главниот град(+украа огромна сума пари). Исто срање...
Не дека бранам некого, ама да споредиш индентитет, име на држава и јазик, со бетонски згради, кои со една одлука на Град Скопје и три багери можат да се срушат е апсурдно.
Му го уништиле центарот на градот, ваууу каков проблем, од друга страна, у националност му пишува граѓанин на северна македонија. Битно центарот не изгледал како што он сакал.
Од што не знаете што треба да ви е приоритет затоа корупка ко Заев и терористи од Дуи не дупат у 20000 квадрати.
Имаше многу побитни работи на кои што требаше да искочите да протестирате ама вие се одлучивте за најнебитните работи да протестирате, како споменици и Мерцедеси.
Со една одлука на суд што се тргаат, продаваат, се запленува имот на тој што е вмешан во набавка на истите и се враќаат парите во буџет.
Врати го сеа уставот пред Рамковен да те видам, врати ја територијалната поделба каде што еден грст необразовано племе се изедначи и издигна над мнозинството, врати ги 300 000 луѓе во фабриките пак да работат, затворени од најкриминалната приватизација во Источна Европа на Бранко.
Не знаете што треба да ви е приоритет, и кои одлуки на долгорочен план имаат најголема штета.
Проектот СК2014 е срање кое што само со кревање на 2 прста може да се збрише за 1 година. Другово не може...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Никој нема намера да потценува друг народ ако имат цивилизирани манири и чесна желба за интеграција.
Со војната на Косово, зошто не отидоа редици албанци во Албанија што толку си ја сакате, него илјадници се населија по Македонија? Албанија не ги сакаше дека се со прилично различен менталитет? Или тенденциозно беа населени за да ја напумпаат бројката на „староседелци“ на овие простори?
Што не се вратија кога им се „среди државата“?
Уф заборавив, им треба бројка од 20% заради јазикот...
БЕСА сака албански на територија на цела МК, да не се лажеме. Баш фино, ама претпоставувам дека конечно и во Зајас ќе научат македонски пошто сме со тенденција да бидеме космополитска држава.
Во Тетово во дуќан не ме разбираше кога прашав дали има млеко во кафето.
Ама не е до вас... Нашето ценето МИОА треба да воведе испит за познавање на македонскиот јазик пред било какво вработување за почеток. Агенција за вработување исто така.
СИТЕ големи партии ја прават истата грешка, заради власта газот го даваат на албанците. Првата што нема да прави отстапки на штета на „македонското“, ќе го има мојот глас. Пак ќе кажам нека направат коалиција сдсм и вмро, нека има македонска национална партија, јас прва ќе гласам за.
Вистинската штета не е промена на името, катастрофата демнее од албанците и бугарите.
Вие не дозволувавте интеграција, факт е застапеноста на албанците по институции пред 2001.

Државава кога е формирана ги нашла албанците тука, државата треба да се прилагоди по потребите на граѓаните, државата треба да го научи јазикот или јазиците на своите граѓани. А не да игнорира голем дел на домородно население, да ги сегрегира и понижува.
Пс. И во Албанија имаше избеглици, помалку заради теренот.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Двојазичноста е долгорочно решение, требаше да се вметне 91, заедно со мерки против дискриминација, со тоа полесен пристап до образование, така денеска немаше да имаме волку проблеми.

Се тригерав затоа што ме интересираше што мислат младите македонци што требаше да направат постарите, кажав мое мислење погоре што мислам јас.
Мерки против дискриминација.

Во Тетово во општина, прво ти е напишано на албански па после на Македонски. Кичево, Гостивар, Дебар... Прво на Албански, па после на Македонски. Во одредени канцеларии во Тетово, Кичево, Гостивар, Дебар, Струга, немаш воопшто Македонско знаме. Имаш знамиња на албанија, америка, нато и европа. 90% од албанските кандидати/пратеници/јавни функционери, на 90% од излегувањата или било какви дискусии зборуваат на албански. Сите државни автобуси се двојазични. Оние по селата, се прво на албански. И се ова, во држава која се вика Македонија.

Груби излага јавно и се фали како тоа училиштата после толку години се 100% албански!!!!!!!!!!!!! Нема македонец ги истребивме!!!! Се гордее..

Ќе се населите некаде 2/3 фамилии, и одма барања: Џамија сакаме.

Абе не сакам да бидам идиот и да се вреѓаме, имам доста пријатели албанци. Ама другар, доста го потиш, ама озбилно. Твој народ се крена против мој, со пушка во рака... а едина држава која ве прими, ви отвори врата, ве спаси од геноцид. Ви даде кров под главите, ве вработи, ви дава гратис плати иако не работите. За на сето тоа, вие направите војна и убивавте наши луѓе. Споменик ви изградија, да го гледаме секој ден. Скандирате УЧК и се палите.

А секој ден, само се жалите дека нешто немате и ви фали.

Поголеми права имате од мене, како државјанин и човек кој што си ја сака државата и се гордее на знамето и химната. Додека туристи како вас, стануваат на странска химна и бацуваат туѓо знаме.

И сеа доаѓа време Македонска партија да ми коалицира со некоја си Беса која не почитува ништо што е Македонско. Да можат знаме Орел да стават, одма има да го сменат. Ги заболе за другата страна. Тоа ли е дискриминацијата? Хитлер братче..

А знаеш ли што е најголем проблем и иронија? Албанија, не ве е*е 2%. Абе не мрдаат со мало прсте. Не ве примаат да влезете у држава да работите.. Тоа е најстрашно од се.. т.е смешно е, шо знам. Ама лични политики на друга територија може не е проблем.

ps: Чисто за споредба. Во Америка над 20% зборуваат Шпански јазик. Кажи ми институција каде:
  1. Се збори на Шпански
  2. Се истакнува Шпанско/Мексичко/Колумбиско знаме
Абе Америка е Америка бе. Ти декларирај се како сакаш дома, јавно кога ќе излезеш си Американец. Има Америчко знаме да носиш.
"There are more people speaking Spanish in the U.S. than Spain (~50 million speakers).

Си тераат политика кај нас, мора ова, мора тоа, ама дома.. дома е друго. Шетајте..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom