СДСМ и БЕСА соопштија предизборна коалиција

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.456
Поени од реакции
79.557
Тој ги кратеше канџите на шиптaрите, ама само додека беше во опозиција, потоа молчеше. Отаде Групчин ништо не го интересираше.
Си ги помешал Љубчо и Љубиша, али нема везе, битно е ти да си ни здрав и жив.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Си ги помешал Љубчо и Љубиша, али нема везе, битно е ти да си ни здрав и жив.
Не сум помешал ништо. 1990, после првиот круг на парламентарните избори, ДПМНЕ имаше релативно слаб резултат. Во дебата на телевизија Љубчо го кажа ова (директно на претставник од некоја албанска партија, ДПА или ПДП, не се сеќавам) и во вториот круг доби најмногу гласови баш на основа на овој национализам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.233
Поени од реакции
18.053
Тој ги кратеше канџите на шиптaрите, ама само додека беше во опозиција, потоа молчеше. Отаде Групчин ништо не го интересираше.
Не првиот, вториот конгрес требаше да се одржи во Солун.
Париски синдром е состојба на анксиозност, депресија, лупање на срцето, потење, халуцинирање и агресија, предизвикан од шокот што туристите го доживуваат при посетата на Париз и нивното тешко разочарување за тоа каков е градот спрема тоа што го очекувале.

Претпоставувам Македонскиот синдром, тешкото разочарување за тоа каква држава имаме спрема тоа што очекувавме во 1991 година, Љубчо го доживеа кога дојде на власт, а остатокот од народот кој што досега не го доживеа, сега после променава на името го преживува.

Така да се си е во ред со изјавите на Љубчо, ако се земи контекстот во обзир.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Добро бе со сиот ум овде некој зборува за тоа што требало да направат младите :facepalm:

Македонија ја заебаа титовите пионери генерација 1950 - 1970. Тие беа главни што ја водеа оваа држава 30 години, така да нема друг кривец.

Сега ако тргнам линија кој беше најдобар премиер на Македонија, можам слободно да кажам Лубчо Горгиевски.

Тој не беше лицемер туку му го кажуваше на народот тоа што народот не сакаше да го слушне, за разлика од другиве, посебно Груевски што му зборуваше на народот тоа што сакаше народот да го слушне.
Или титов пионер или 3 годишен аранжман на Голи Оток со полн пансион,барем така сум слушал од постари.Ама глупо е да сега разни генерации да се обвинуваат мегу себе,за тоа кој е покрив.Ќе ти кажам само една работа.Тие таканаречени комунисти,поранешни директори сега станаа олигарси ,ги присвоија фирмите шо беа државна сопственост.И шо е најтрагично уште тврдат дека се комунисти!:tapp:Иначе во врска со Љубчо неговата идеа за размена на територии беше одлична.Вака албанциве има да не уценуваат уште многу генерации.Тие се нашето сидро заедно со сидрашон од Муртино.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.068
Поени од реакции
18.145
На пример дека Првиот конгрес ќе се одржи во Solun Hotel & Spa. Браво за визионерот љуБчо...
Тој ги кратеше канџите на шиптaрите, ама само додека беше во опозиција, потоа молчеше. Отаде Групчин ништо не го интересираше.
Не првиот, вториот конгрес требаше да се одржи во Солун.
А денес имаме двојазични табли во Велес и Прилеп.
Некој дебело згрешил некаде.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
229
Поени од реакции
286
Prasanjeto e sto moze VMRO da promeni koga tie bea kolateralna steta za drzavata vo periodot na nivnito vladeenje.
Jas da sum premier prvo sto bi napravil bi gi istrebil vakvite kako tebe i bi im zabranil vlez vo Makedonija. Eve sto osetiv ja od Vmro vo nivnoto vladeenje 11god
1. Makedonec , Republika Makedonija , makedonski jazik edinstven oficijalen.
2. 3 deca sme doma i vo naseto skoluvanje imavme besplaten prevoz vo JSP i besplatni knigi i veruvam deka na moite roditeli i na site drugi roditeli im bilo ubavo koga ne morase da odvojuvaat finansii za ova .
3. Besplaten vlez vo teatri i muzei
4. Imavme kompjuteri vo ucilistata
5. Rodnoto Skopje mi izgleda na moderen grad i se vozam vo novi avtobusi
6. Na moite baba i dedo penziite im se nakacija do 21 iljada i 24 blagodarenie na Vmro vo tie 11 god.
Moite roditeli ne bile partiski vraboteni bidejki privatno rabotat i se sami steknale vo zivotot. Kako student isto taka imav besplaten prevoz. Nikogas ne bev ponizen i ne bev gragjanin na Severna tuku bev Makedonec i zboruvav makedonski bez nikakva fusnota. Ete zatoa ke go dadam mojot glas za vmro
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Или титов пионер или 3 годишен аранжман на Голи Оток со полн пансион,барем така сум слушал од постари.Ама глупо е да сега разни генерации да се обвинуваат мегу себе,за тоа кој е покрив.Ќе ти кажам само една работа.Тие таканаречени комунисти,поранешни директори сега станаа олигарси ,ги присвоија фирмите шо беа државна сопственост.И шо е најтрагично уште тврдат дека се комунисти!:tapp:Иначе во врска со Љубчо неговата идеа за размена на територии беше одлична.Вака албанциве има да не уценуваат уште многу генерации.Тие се нашето сидро заедно со сидрашон од Муртино.
Ова размена на територии никако не ми влегува во глава (а на повеќе места сум го прочитал).
Со кого ќе разменуваме територии? Кои територии?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.347
Поени од реакции
4.779
Koga ti ke mi ja platis smetkata za stuja, mozebi ke bides vo pravo.
Ако сакаш ќе ти ги плаќам. Сигурен сум дека можам.
Автоматски споено мислење:

Требаше како Чокревски шо ве подбра, ќотек па апсаана. Оди скокај да те видам.
И 2001 да ве истребиме преку граница до последен, па да си ги барате "правата" на друго место.

Али убаво ти кажаа погоре, биди ти здрав и жив па и тоа ќе го дочекаш.
Чичко Сем ве пушти по вода али уште не ви текнува.
Ќе не истребивте 2001 да не земавте боледување и неплатени одмори од војска.
Автоматски споено мислење:

Постарите генерации како што ништо не сфаќале озбилно па така и проблемот со вас.Според мене наместо што се заебавале како сте планинари, имате 10 деца, зборувате смешно со нагласок србско-македонски, требало да ве сфатат сериозно и денеска верувам дека немаше да го поставиш ова прашање затоа што и ќе немаше проблем, ќе живеевме во посебни држави, или ќе си отидевте сите од тука или пак ќе изгубевме ние мала територија, или пак ќе разменевме територија.Вака поради нивната несериозност денес сте таму каде што се и сме осудени да живееме во таква вештачка заедница што мислам дека ја нема никаде на светот.

Го знаеш она кога у маало некоја детска екипа ги победува постарите батковци у фудбал, не дека се подобри или похрабри туку дека се подценетети у тој момент.После да играат уште 10 утакмици овие ќе ги добијат сите 10 ама пак овие по никоја цена не сакаат да играат реванш.

Така јас би ја опишал оваа наша ситуација со вас.
Автоматски споено мислење:


Сме си ибале мамата сите и старо и младо.
Ги потценуваа албанците, мислеа дека не можат да се сменат геополитичките влијанија.
И не бркаа, затоа денеска нема албанско семејство кое нема роднини во Турција или на запад. Тие што останаа беа намерно запрени затоа што им требаа работна рака за копање и носење тешка роба. Ако имаш постар дома прашај го по државните фабрики дали имале колеги албанци и ако да што работеле.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.456
Поени од реакции
79.557
Не сум помешал ништо. 1990, после првиот круг на парламентарните избори, ДПМНЕ имаше релативно слаб резултат. Во дебата на телевизија Љубчо го кажа ова (директно на претставник од некоја албанска партија, ДПА или ПДП, не се сеќавам) и во вториот круг доби најмногу гласови баш на основа на овој национализам.
не е точно
Тоа го кажа Љубиша Георгиевски во склоп на кампањата за председателски, кога беше кандидат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.012
Поени од реакции
14.848
Љубиша тоа го рече во 1994...и сто пати се извини. Подобар човек од него немаше....но на митинг мораше да зборува тоа советниците што ќе му напишат
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Jas da sum premier prvo sto bi napravil bi gi istrebil vakvite kako tebe i bi im zabranil vlez vo Makedonija. Eve sto osetiv ja od Vmro vo nivnoto vladeenje 11god
1. Makedonec , Republika Makedonija , makedonski jazik edinstven oficijalen.
2. 3 deca sme doma i vo naseto skoluvanje imavme besplaten prevoz vo JSP i besplatni knigi i veruvam deka na moite roditeli i na site drugi roditeli im bilo ubavo koga ne morase da odvojuvaat finansii za ova .
3. Besplaten vlez vo teatri i muzei
4. Imavme kompjuteri vo ucilistata
5. Rodnoto Skopje mi izgleda na moderen grad i se vozam vo novi avtobusi
6. Na moite baba i dedo penziite im se nakacija do 21 iljada i 24 blagodarenie na Vmro vo tie 11 god.
Moite roditeli ne bile partiski vraboteni bidejki privatno rabotat i se sami steknale vo zivotot. Kako student isto taka imav besplaten prevoz. Nikogas ne bev ponizen i ne bev gragjanin na Severna tuku bev Makedonec i zboruvav makedonski bez nikakva fusnota. Ete zatoa ke go dadam mojot glas za vmro
Се е то супер и ок мерки.Ама моментална ситуација...
Ме интересират твоето мислење за две точки.

1.Зошто на пример ДПСМНЕ не извади луѓе на протести против промена на име, а пред некој ден кренаа цела машинерија за дограбање до фотеља?

2.Зошто на пример ДПСМНЕ гласаше ЗА прифаќање за влез во НАТО со име Северџанија?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
не е точно
Тоа го кажа Љубиша Георгиевски во склоп на кампањата за председателски, кога беше кандидат.
Сега ќе ме убедуваш дека погрешно сум видел и слушнал???
Многу добро се сеќавам за Љубчо, за Љубиша не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom