СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

 • Да.

  Гласови: 7 11,1%
 • Не.

  Гласови: 42 66,7%
 • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

  Гласови: 14 22,2%

 • Вкупно гласачи
  63
 • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.133
Поени од реакции
3.053
Ќе фалат сакаат да кажат, ради не работење на бизнисите, нема прилив од даноци, а администрација МОРА плата, функционери мора тендери + нови вранотувања.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
692
Поени од реакции
1.594
Абе сега од кога влегоа во нато и добија датум за преговори со еу по 10-ти пат, ама не ни го кажваат кој датум е, одма ќе се наполни празнината, а и да не се наполни битно нато и датум за датум за преговори...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
Кратка политичко-историска ретроспектива:

Социјал демократската унија на Македонија, односно Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е најголемата лево ориентирана политичка структура во државава.
Формирана е на 20 Април, 1991 година на 11 конгрес на тогашниот СКМ-ПДП, (партија за демократски просперитет) и како прв нејзин лидер е избран Бранко Црвенковски.
Денес со партијата раководи Зоран Заев, и СДСМ е дел од Европската прогресивна алијанса и Партијата на европските социјалисти.
Денешниот претседател и тогашен премиер е познат по создавањето и потпишувањето на Преспанскиот договор со кој се стави крај на деценискиот спор за името Македонија, а на Бившата Југословенска република Македонија, и беше додадена географска одредница - Северна Македонија.
Како дојде на власт Заев? На сите ни е јасно.
* Мора да се напомене дека државата претходно организира консултативен референдум за да го добие мислењето на народот во врска со Преспанскиот договор, и референдумот заврши со недоволен концензус, односно народот се изјасни дека е против таков договор.
Сепак, тоа му остави одврзани раце на законодавнот дом (Собранието) и по иницијатива на СДСМ, ДУИ и 10тина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ беше променат Уставот и беше дадено зелено светло за реализација на договорот од Преспа.

- Можеби стануваме 30та полноправна членка на НАТО и ќе отпочнеме преговори за влез во ЕУ, но се тоа е надворешна политика која нема директен и брз импакт врз економската мизерна ситуација на земјава.
- Правдата која беше тесно поврзана со мирот во душата на луѓето испадна тотално расипана од глава до пети. СЈО како институција влеа толку многу надеж, а скоро во иста мера но во негативен контекст ја одзеде надежта за зептосекунда.
- Ај двојазичноста можеби беше запечатена уште со Охридскиот фамозен (рамковен) договор, и после ~20години сеуште се базира на некој фиктивен попис на население, кој од непознати и добро познати причини - сеуште не е спроведен.
- Грција побара "прст".. а останатите хиени околу нас ни ја менуваат историјата и културното наследство...

Значи критики на адреса од СДСМ...колку ви душа сака... но сепак.. не знам зошто, ама личнава интуиција ми вели дека Заев повторно ќе биде премиер.

Па повелете на дискусија...
kazi kako dojde na vlast? neznam dali znaat drugite.ama jas neznam
Автоматски споено мислење:

Тоа се знаеше, а кој веруваше поинаку беше/е наивен.
Јас реков - го тргнаа од власт.sds ne go trgna zapomni vmro i grujo pobedija..go trgna usa embassy
Автоматски споено мислење:

Туку у оволку години као независна држава, колку пати на парламентарни избори СДС освоиле мнозинство мандати у Парламент, знае некој?
samo 2002 imase mnozinstvo i toa
so nametnata voena kriza...vmro i kako takvo na 15 sept imase 37 pratenika so ljubco
Автоматски споено мислење:

Не гледам европски вредности и европска иднина кај другите политички опции...
Овие гзот сопствен ќе го продает за НАТО и старт на преговорите со ЕУ...
Значит спремни се да направат (и веќе направија) групно политичко самоубиство, што укажува дека ќе направат буквално СЕ, само да не внесат во Унијата...

И мене тоа ми се допаѓа. Некој мора да носи и тешки одлуки, а тоа досега не го видовме од останатите... да не речам, Груевизмот и тие слични на него.
Нив ги бива само за микрополитика, микроекономија и добар ПиАр проследен со маркетинг.., без муда за носење на решителни и крупни државни одлуки.
toa nema da se sluci do podelabta ili definiranje na granicite na albanija ..albanija uste ne nema priznato kako drzava i nema da ne priznae .prvo definiranje na granicite..se e spremno za podelba pomegju albnaija i bugarija.veke si teritorija kako drzava si so privremen karakter..
Автоматски споено мислење:

да
Автоматски споено мислење:


има еден на листите мој школски, средно едвај заврши на сила.
koj?
 
Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.658
Поени од реакции
64.252
Гојдава во пикот на коронавирусот делат "хуманитарна помош" пред се на ромското налеление низ цела држава... оваа помош знаеме колку е хуманитарна ако се знае дека да не беше вирусот деновиве ќе имаше избори. Робава сигурно била одамна нарачана, и сега да не се фрли, прават генијален ПР маркетинг како они се грижат за народот во овие кризни моменти... И ај остајте тоа што делат, туку видете како без соодветна заштита се собираат луѓето :facepalm: Сингелиќ бр.2

Прилеп


Битола
20200416_094633.jpg

Струмица ако не се лажам
20200416_094654.jpg


Дно од партија
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.121
Поени од реакции
1.501
Конечно психијатрискиов случај да добие барем една кривична пријава а ако имавме нормална власт досега ќе завршеше доживотно во најригорозната психијатриска лудница :
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
28
Господе Боже, правите тема за најголемиот канцер на Македонија... не заслужуваат муабет да ги правиш, а не пак, да дебатираш за нив.... Предавници, одродници на македонскиот народ !!! СДСШ треба да престани да постои еднаш засекогаш, за доброто на сите и да не прават повеќе штета !!!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.403
Поени од реакции
11.519
Господе Боже, правите тема за најголемиот канцер на Македонија... не заслужуваат муабет да ги правиш, а не пак, да дебатираш за нив.... Предавници, одродници на македонскиот народ !!! СДСШ треба да престани да постои еднаш засекогаш, за доброто на сите и да не прават повеќе штета !!!
E sto steta povekje mozat da napravat?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
28
Све се очекува од нив, дури и тоа на што не се надеваш, никогаш не биди сигурен...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.585
Поени од реакции
13.583
Конечно психијатрискиов случај да добие барем една кривична пријава а ако имавме нормална власт досега ќе завршеше доживотно во најригорозната психијатриска лудница :
И претходно имам пишувано за овој, само сретнување на улица и никако тепање оти не вреди да наебеш за ова гомно.Чекаш погоден момент коа нема кај да бега и унесување у фаца, пикање у некој ќош и психичко малтретирање некоја минута.Од еднаш нормално нема да му стане ништо ама ако му се случува секогаш кога ќе излезе на улица, секогаш кога ќе отиде до продавница, ќе видиш дали вака ќе пишува.Ама начекал мек народ па ќе сере.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.658
Поени од реакции
64.252
Ne stvarno ne mi teknuva sto mozat povekje da zaebat :cautious:.
Абе ќе најдат нешто, никогаш не ја потценувај нивната политика на посерување кога се на власт... у крвта им е тоа.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.838
Поени од реакции
4.134
So another чудесен ден in Северен Wonderland.
Screenshot_20200421_074527_com.google.android.youtube.jpg
Ако поскролате по каналот на владата на Нашата Земја ќе видите дека речиси сите видеа од прес-конференциите имаат наслови само на шптарски.

Двојазичност на нивоу! Кај е сега Боро Дрљача Османи?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.253
Поени од реакции
10.290
Абе ќе најдат нешто, никогаш не ја потценувај нивната политика на посерување кога се на власт... у крвта им е тоа.
Na muabetot...go smenile imeto na partijata. Ne e fejk....provereno e na Maps

 
Член од
16 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
263
Убаво пиша еден член погоре , зошто воопшто се отвара тема за оваа изопачена предавничка партија ?Не би ги плукнал а не па да се дискутира за нив ... штета огромна направија но овој пат на идентитет,име,јазик..ова на ниеден народ(земја) и се нема случено во светот и се плашам дека последиците ќе бидат трајни исто како шо го сменија знамето , територијалната поделба 2004... само го чекам денот на избори и на броење гласови. Памтите после референдумот на прес каква скисната фаца имаше муртинецот ? Епа пак дај Боже да ја има ,а денот кога ќе ги осудат за сè и ќе ги влечкаат по судови ( и тие 8 од вмро ) ќе одам пред суд да им се смешкам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom