Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
8 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Me interesira za Pilfud kako se nanesuva. Se stava samo na kelava koza ili moze i na kosata ? Mene mi pagja napred zalistoci imam i neznam kako da stavam samo na kelava povrsina bez da ja fatam kosata a taka pisuva vo upatstvoto deka treba isklucivo na kelava povrsina?
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798



Najdete vakov sampon i ve uveruvaam deka ke imate rezultati 100%, jas porano kupuvav tuka sega ne znam dali ima tuka kaj nas, 1200 den. Sega jas go zemam od Germanija ako mozete i tuka da go najdete ne zalete NAJDOBAR E ;)
Ako nekoj znae kade ima i tuka vo Mkd neka kaze Pozz
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302



Najdete vakov sampon i ve uveruvaam deka ke imate rezultati 100%, jas porano kupuvav tuka sega ne znam dali ima tuka kaj nas, 1200 den. Sega jas go zemam od Germanija ako mozete i tuka da go najdete ne zalete NAJDOBAR E ;)
Ako nekoj znae kade ima i tuka vo Mkd neka kaze Pozz
Kazi efekti u kakva sostojba ti bese kosata pa posle koristenje u kakva ti se podobrila ....
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
дијагностициран ми е Alopecia areata
ако некој знае да ми каже повеќе информации за тоа ќе ве молам?! благодарам
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Лек за ќелавост

[18.04.2012 - 23:22 часот]
Сподели 16
За оние кои веќе почнале да се соочуваат со првите знаци за губење на косата, добри вести доаѓаат од Јапонија. Тим на научници од Универзитетот за наука во Токио успешно регенерирал коса на глушец, а овој зафат би можело да создаде алтернатива во трансплантацијата за коса.
Откако одгледале два различни видови на клетки земени од фоликулата на глувците, научниците трансплантирале клетки во фоликулите на косата на глушец кој немал влакна. Во рок од три недели, од 74% од вградените фоликули пораснала нова коса.

Новата коса поврзана со нервите и околното ткиво била целосно функционална, а научниците успеале да поработат на густината и бојата на косата, така што размениле неколку различни видови на клетки кои ги вградувале во фоликулата на косата.

Кога користеле клетки од човечки фоликули, пораснала човечка коса.
Научниците предвидуваат дека третманот најмногу дејство ќе има кај луѓето кои почнале да губат коса поради болест.
Сепак, оние кои се надеваат дека ќе најдат крај на проблемите поврзани со ќелавоста, ќе мора да причекаат најмалку 10 години, затоа што научниците сметаат дека дури тогаш ќе може откритието да се примени на луѓето.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ова го имаше и претходно, па Руни вака си насади коса, иначе оваа технологија очекувај ја кај нас во наредните 100 години ;)
 

Hej

Член од
16 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
абе дај кажи нешто сега лом ми е косата у депресија сум длабока
 

Hej

Член од
16 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Луѓе кажете лек у сериозна депресија сум не сум искочил веке неколку месеци ?
К0ј знае неш0 нека пише !
Фала!!!!
 
Член од
24 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво
ме интересира дали има некој искуство со Velform од Topshop http://www.topshop.com.mk/index.asp?tn=productview_v2&cid=166298&pid=63376& и дали е точно се што пишува тука

имам 20 години одамна ми опаѓа коса но по малку и периодично,пред 2 месеци почна многу брзо да ми паѓа што секој ден ми е се поретка и поретка,1 месец користев пилфулд од 2 посто но не видов никакви резултати,сега овој месец дерматологот ми даде пилфуд од 5 посто некој витамински апчиња и некој шампон против првут,не паѓа во количини како што паѓаше пред 2 месеци но мислам дека сега паѓа помалку бидејќи доволно се изретчи и опадна тоа што требало...

ме интересира дали некој има искуство со ова од топшоп и дали може да помогне во згуснување на коса или е само за врлање на пари.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Претпоставувам дека и внесувањето на голем број додатоци во исхраната (таблети), има штетно влијание на косата. Се' што е прекумерно, иако корисно, понекогаш може да биде и штетно. Не треба да се претерува. Според мене, најголем фактор за опаѓање на косата, е стресот. Кога би можеле да го избегнеме, би немале ваков проблем, или барем би бил во помала мерка. Што можеме..., со вакво темпо на живот, "борба за опстанок", тешко е да се заобиколат стресните ситуации :unsure:
Така е, стресот потекнува од очекувањата од надежта и кога тоа по правило не испаѓа така ете ти стрес али има бетер земјотрес од 9 рихтер.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Луѓе кажете лек у сериозна депресија сум не сум искочил веке неколку месеци ?
К0ј знае неш0 нека пише !
Фала!!!!
Се надевам дека не е толку лошо како што пишуваш и дека депресијата бро ќе ја надминеш. Јас одамна ја имам загубено косата и сега уживам кога се бричам на нула затоа што сватив дека тоа е човечки и дека и така можам но и морам да се вклучам во нормалниот живот. Не се секирај за ова многу затоа што има доста други поважни нешта во животот од тоа дали имаш или немаш коса. Како што гледаш науката оди напред и многу брзо ќе дојде време кога овие работи ќе се лечат без никакви зафати. Затоа, сега уживај во времето кое е пред тебе, не се замарај многу со косата и пробај да видиш дека и без неа може да изгледаш убаво, немој слепо да им веруваш на сите оние кои продаваат разни препарати т.е чувај пари за нешто кое навистина ќе ти помогне да ја вратиш косата а моментално тоа е “многу„ скапо и се прави со мал хируршки зафат( мислам дека има една клиника во србија која прави вакво пресадување, знам дека се успешни, но не знам колку точно чини истото- http://www.drvais.rs/).
 
Член од
16 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdr.Dali nekoj znae kako moze da se kupi pilfud 5%?go nema nigde kaj nas?kade moze da se zeme?
 
Член од
16 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Hello hello!!Decki uspea li nekoj da najde pilfud 5%??Jas seuste baram ama odgovorot vo site apteki e deka sea za sea go nema poradi promena na ambalazata na pilfudot..a dur oni promenuvaat ambalaza mene mn mi paga kosata..ako znae nekoj koga bi imalo pak pilfud 5% vo makedonija neka pise...cekam odgovor..
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Hello hello!!Decki uspea li nekoj da najde pilfud 5%??Jas seuste baram ama odgovorot vo site apteki e deka sea za sea go nema poradi promena na ambalazata na pilfudot..a dur oni promenuvaat ambalaza mene mn mi paga kosata..ako znae nekoj koga bi imalo pak pilfud 5% vo makedonija neka pise...cekam odgovor..
И јас се соочувам со истиот проблем. На мисла сум да одам до Солун да купам некој од другите лосиони кој ја имаат состојката пилфуд 5 %. Стварно не знам подобра солуција, дур чекаме кој знае колку време ќе помине. Јас купив пилфуд 2 % ама не ми врши работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom