Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
12 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво.

Јас користам Пилфуд 5% веќе 7-8 месеци и има некои резултати, иако мене косата ми испопаѓа масовно во рок од еден месец од болест. Телоген ефлувиум, таа почна да се враќа скоро веднаш, но нажалост не се врати баш со истата густина која ја имаше предходно. Почнав да користам Пилфуд 2 пати дневни и се случи некое згуснување. Јас сум склон и на гентско паѓање (имам залисци) па така продолжувам да го користам.

Проблем последниов месец гледам по аптекиве нема Пилфуд 5%. Во Зегин кај што е најефтин го нема месец ипол. Ептен ретко се наоѓа и со големи тешкотии.

Ми кажаа во Зегин дека не се увезува поради рокот на траење, нешто дека имал само 6 месеци рок на траење и дека поради тоа не се носи. Нешто слично ми беше кажано и во една приватна аптека.

Знае некој нешто повеќе за ова?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,само што купив пилфуд 5%.. што уште да користам како додатно..рициново масло на пример..кога како? шампон од коприва... залистоците се проблем кај мене.Не би користел..капсули или нешто слично.Колку често е дозволено да се мие косата?
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 20:20 ---
Здраво,само што купив пилфуд 5%.. што уште да користам како додатно..рициново масло на пример..кога како? шампон од коприва... залистоците се проблем кај мене.Не би користел..капсули или нешто слично.Колку често е дозволено да се мие косата?
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Член од
12 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво,само што купив пилфуд 5%.. што уште да користам како додатно..рициново масло на пример..кога како? шампон од коприва... залистоците се проблем кај мене.Не би користел..капсули или нешто слично.Колку често е дозволено да се мие косата?
Кај го купи, нема никаде?
 
Член од
3 март 2010
Мислења
641
Поени од реакции
372
дали има вистина дека ако се истрижиш кец или двојка ке зајакни коренот на косата особено кај оние што му се изретчила
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
дали има вистина дека ако се истрижиш кец или двојка ке зајакни коренот на косата особено кај оние што му се изретчила
Коса расне под кожа, што и правиш над со сечење нема везе со раст.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
дали има вистина дека ако се истрижиш кец или двојка ке зајакни коренот на косата особено кај оние што му се изретчила
Има вистина јас од кога почнав да се шишам кратко косата толку не ми паѓа. Веќе 3 години сум така и косата не ми паѓа толку многу како порано кога има малку подолга коса.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Има вистина јас од кога почнав да се шишам кратко косата толку не ми паѓа. Веќе 3 години сум така и косата не ми паѓа толку многу како порано кога има малку подолга коса.
Не приметуваш дека ти паѓа, зошто пократки се влакната. Плус кога си кратко шишан одава впечаток на густина.

Ама нема вистина во тоа. Дај боже да има, ќе беше некое решение. Како што реков коса расне под кожа што и правиш над нема везе, ставај гелови, шишај ја, нема ни да ти паѓа ни да спречи паѓање тоа. Со гелови можда може хемиски да ја оштетиш па да се крши ама не влијае на фоликулот тоа, од кај што расне влакното.

Врвот на влакното е така шпицест и првиот пола центиментар е потенок од другиот дел на влакното, кога го сечеш влакното го сечеш тој врв и влакното делува подебело, а не е. Затоа викаат дека побрзо ќе ти расне брада ако се бричиш почесто, кога всушност нема везе. Само визуелен впечаток е тоа.
 
Член од
31 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Да се приклучам на темата... И јас го имам овој проблем (опаѓање на косата) подолго време. Имам употребувано различни шампони и препарати. Порано ставав некои маски, па потоа прекинав. Пoвеќе од 1 година пијам витамински таблети 1 година, и тоа: капсули за виталност на косата, витамини од A-Z, шумливи таблети магнезиум и калциум и таблети - витамин Ц. Од пред неколку месеци (од септември) почнав да пијам и: b-complex, бедоксин (Б6) и MERC SPECIAL DRAGEES. Забележав дека драстично ми се намали волуменот на косата и многу ми опадна. Мислев дека е периодично тоа, но пребарувајќи по интернет, наидов на информација дека косата може да опаѓа и од голема количина таблети. Поради тоа го намалив бројот на таблети (на пример, претходно пиев по 2 таблети b-complex, па продолжив со 1). Некаде прочитав и дека земањето на додатоци во исхраната влијае за појава на некои болести. Што мислите? Колку е тоа точно? Дали е добро да се употребуваат витамински таблети (додатоци во исхраната) и во колкав временски период?
Пред извесно време почнав да ставам маски на косата, подготвени од домашни прехранбени производи. По ставањето на една маска (од банана и малку маслиново масло), со голема тешкотија ги отстранив трагите од косата (буквално беа залепени деловите од бананата). Сега се двоумам дали да продолжам да ставам маски на косата. Дали сте применувале вие? Дали имаат некаков ефект маските за коса? Што мислите околу таквите третмани на косата?
 

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
Јас моментално земам б-комплекс и мерз па ми е ок... Ама само тие ти земам, со анафаза шампон и ревитин лосион. Косата буквално ми се прероди за две недели.
 
Член од
31 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Претпоставувам дека и внесувањето на голем број додатоци во исхраната (таблети), има штетно влијание на косата. Се' што е прекумерно, иако корисно, понекогаш може да биде и штетно. Не треба да се претерува. Според мене, најголем фактор за опаѓање на косата, е стресот. Кога би можеле да го избегнеме, би немале ваков проблем, или барем би бил во помала мерка. Што можеме..., со вакво темпо на живот, "борба за опстанок", тешко е да се заобиколат стресните ситуации :unsure:
 
Член од
31 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали некој има ставано ампули за коса? Колку време е потребно да се ставаат? Дали помагаат за зајакнување и растење на косата? Мене ми препорача докторка да ставам ампули од Vichy. Прашав во аптека, многу се скапи, околу 2500 денари. Во едно пакување имало 18 ампули. Немам употребувано. Не знам дали вреди да се проба и со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom