Рузвелт или Симеон Радев на зградата на МНР?

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Добро бе нормални ли се овие од државниов врв??Сами си се негираме,а после се чудиме другите што не негираат.Абе упм не знам веќе што да речам.

Еден коментар од Build форумот:

Akoe e SImeon Radev mislam deka toa e sram za Makedonija. Imeno toj bese vujko na mojata baba od Resen i vo 1968 godina bevme kaj nego vo Sofija. Pametam deka samoto poimanje na zborot Makedonec i Makedonska nacija kaj nego predizvikuvase golema zestina i negativni reakcii.Nas ne smetase za odrodeni bugari koi podpadnale pod vlijanie na srbskata politika. Inaku samiot toj po poteklo e vlav
Voedno i vo negovite knigi, koi se odlicni umetnicki dela, sekogas govori za bigarski makedonci i bugarska makedonija. A voedno kako minister na nadvoresni raboti vo vladata na Ljapcev- isto taka resencanec se najgolemi propagatori na bugarskata politika za makedonija a voedno i najgloemi gubitnici po odnos na makedonija zatoa sto nivnite idei nikogas ne najdoa podloga vo makedonija pa ni vo periodot od 1940-1943. Se nadevam deka ne e Simeon Radev. Ne e mozno predvanicite na makedonskata kauza da gi postavuvame
 
T

Tetro

Гостин
Човекот што го потпишал договорот за поделба на Македонија ние го ставаме како статуа демек дипломат.. РЕЗИЛ!
И Циле гласаше за поделба на Југославија, па после влезе во составот на Владата на РМ.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
:facepalm: Дефинитивно му нема спас на денешната влада....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
А јас цело време мислев дека то е средното име на племиелот :(
--- надополнето: 11 април 2012 во 11:19 ---

- а да знаеш дека и мене ме стави сега во мисла што е то???
( поготово ако е твоето точно,а јас сум го излажал народов )
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.150
Поени од реакции
4.688
Фали уште на Љупчо Георгиевски споменик да му направаат.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Фали уште на Љупчо Георгиевски споменик да му направаат.
- Моментално се бара локација на која планина да биде поставен
пожелно било да се гледа од двете држави, е сега се преговара на каде да биде свртен со лицето.Инаку ќе биде најголема светска градба 2м повеќе
т.с. повисок од склуптурата на слободата во Америка на влезот во Њујорк
А ќе се гледал и од сите соседни земји на Балканот.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
- Моментално се бара локација на која планина да биде поставен
пожелно било да се гледа од двете држави, е сега се преговара на каде да биде свртен со лицето.Инаку ќе биде најголема светска градба 2м повеќе
т.с. повисок од склуптурата на слободата во Америка на влезот во Њујорк
А ќе се гледал и од сите соседни земји на Балканот.
значи среде морето...Черното
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
значи среде морето...Черното
- да си ибеш векот ама си ме изнасмеал сега.
- може, ама кој ќе постави темели, т.с. кои ќе ја врли првата лопата
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Турлитава држава, со свој камен по глава. Абе да ви се плукнам во патриотите и во бугарштината на која се колнете.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Владината Служба за заеднички и општи работи ќе ја тргне поставената статуа на Симеон Радев на новата зграда на Министерството за надворешни работи. Потегот на Службата, кој следува по прилогот на ТВ Алфа, надлежните го објаснуваат како превид , направен во периодот кога се формирале листите на значајни луѓе чии статуи ќе се најдат на фасадата на новиот објект.
На местото на Симеон Радев ќе биде поставена фигура на Жан Моне – идеолог и главен основач на европското обединување,која бесплатно ќе ја изработи фирмата Бетон од Скопје.

Радев е префрлен во Музејот на македонската борба.

Извор: http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=48494

Сега грешка..пу неважи :facepalm: Кој го направил ова по грешка, магаре на жена му да и го бапне по грешка.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Владината Служба за заеднички и општи работи ќе ја тргне поставената статуа на Симеон Радев на новата зграда на Министерството за надворешни работи. Потегот на Службата, кој следува по прилогот на ТВ Алфа, надлежните го објаснуваат како превид , направен во периодот кога се формирале листите на значајни луѓе чии статуи ќе се најдат на фасадата на новиот објект.
На местото на Симеон Радев ќе биде поставена фигура на Жан Моне – идеолог и главен основач на европското обединување,која бесплатно ќе ја изработи фирмата Бетон од Скопје.

Радев е префрлен во Музејот на македонската борба.

Извор: http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=48494

Сега грешка..пу неважи :facepalm: Кој го направил ова по грешка, магаре на жена му да и го бапне по грешка.
Абе ГРЕШКА , кој кур уопште му правеле бе статуа на овој па и уште сега во музејот, а анасан закнз ќерата ВЕМБЕЛОООООООООО :drk: :гик:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Абе ГРЕШКА , кој кур уопште му правеле бе статуа на овој па и уште сега во музејот, а анасан закнз ќерата ВЕМБЕЛОООООООООО :drk: :гик:
Па у музејот бе ќе има и фигури на луѓе кои придонеле лошо на Македонија и нема ништо лошо да се знаат кои се и што се..еве на пример Тодор Александров (мада дискутабилен е ) , па послем Мара Бунева, па и Тито..Киро Глигоров :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Па у музејот бе ќе има и фигури на луѓе кои придонеле лошо на Македонија и нема ништо лошо да се знаат кои се и што се..еве на пример Тодор Александров (мада дискутабилен е ) , па послем Мара Бунева, па и Тито..Киро Глигоров :)
Да не беше тој Тито,ти сега ке пасеше овци у Герман а да не беше тој Глигоров сега ке си плетеше опинци во нагоричане :LOL:
Немаше да студираш само 9 години :pos:
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Кој ја води државата не ми е јасно ова било ``грешка`` го има ова намерно некој направено да има полемики и се разбира плукање кон душманот Бугарија.
Радев во Букурешт ништо не делел само потпишувал Бугарија ја изгубила војната (100 илјади жртви) со Грција,Србија,Романија и Црна гора.
Геометари биле победниците Радев бил дел од делегација која потпишувала само а овој Радев бил близок со Сарафов,Ѓорче Петров значи организацијата се знае на која страна била тогаш.
Инаку и Дедо Иљо Малешевски бил во Сан Стефано од Бугарска страна само не знам како тој го ибегнал црниот печат.
А Официрскиот Дом кој ќе го гради гркот и ќе е градска куќа на Скопје не знам како не ви смета тоа на што е симбол.
Не знам зошто македончето копа дури до праисторијата и цел државен ресурс и пари ги троши за тоа со тоа само се закопува.Најдобро ќе ни е да си геледаме во иднината и да го зачуваме и сега ова што го имаме.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Човекот што го потпишал договорот за поделба на Македонија ние го ставаме како статуа демек дипломат.. РЕЗИЛ!
Бугариjа jа загубила воjната. Па неjзините дипломати потпишувале капитулации и понижувачки договори не бидеjќи сакале да Македониjа биде поделена и градовите каде биле родени Шумадинци да ги газаат, туку затоа што биле приморани од околностите. Ме сфаќаш, или уште треба да се обjаснува како на мали деца од прво одделение?

Инаку идеjата за Радев да биде точно таму ме фасцинира. Не е случаjно тоа што толку крупни фигури од бугарската историjа се родум Македонци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom