Ромео и Јулија или Тристан и Изолда?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

Која приказна повеќе ви се допаѓа?

  • Ромео и Јулија

    Гласови: 59 42,1%
  • Тристан и Изолда

    Гласови: 81 57,9%

  • Вкупно гласачи
    140

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
"Tristan i Izolda", ima samo interesna prikazna, nisto umetnichko ne gledam vo taa kniga...
мислам дека правиме муабет за нив во поглед на приказната а не на уметничкото...
и дај молим те не ме смеј.. Ништо уметнично не гледаш во Тристан и Изолда? нормално пош тоа е приказна која Жозеф Бедје просто речено само ја пренел од народот на хартија додека Ромео и Јулија Шекспир ја има средено до глава боли.... неможеш да правиш таква споредба пош станува збор за двајца различни писатели, со различен стил и Тристан и Изолда*потекнуваат* од келтска приказна...
Не си гледала ништо уметничко ... ццццц

Сте сретнале хормонски парфеми само да прашам?
ако имате сретнато тогаш нема да ви биде чудна и нереална ( ок ако имате малку фантазија) љубовната напивка. сега ви иде Тристан и Изолда пореална?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
jas , ne gi sporediv "tristan i Izolda" so "romeo i julia", i ne kazav deka prikaznata e losa, naprotiv mnogu poveke mi se dopadna od drugata. a i ti samata kaza deka " prosto ja prenel na hartija"
 
Член од
13 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
тристан и изолда дефинитивно е поромантична книга,особено ме разнежнува крајот:pipi:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Тристан и Изолда дефинитивно повеќе ми остави впечаток:pipi:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Тристан и Изолда дефинитивно без размислување :)
 
С

Сатори

Гостин
Тристан и Изолда ... само да можеа луѓето да разберат.
Која проклето, прекрасно крвава приказна е тоа.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ромео и Јулија
Не дека Тристан и Изолда не е добра,ама не знам...другава има италијанска магија.
Иако,воопшто не е дискутабилно кое дело има поголемо влијание врз литературата и воопшто уметноста.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
ромео и јулиа... другата ми е пофантастична троглави кучиња и бла бла... наах
 
Член од
27 март 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
kaj Tristan i Izolda ne mi se dobaka so tie ne se vljubuvaat prirodno tuku poradi napivkata (mislam deka taka bese vo knigata)ne e isto so filmot.A Romeo i Julija interesno e,shekspir,klasika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom