Ромео и Јулија или Тристан и Изолда?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

Која приказна повеќе ви се допаѓа?

  • Ромео и Јулија

    Гласови: 59 42,1%
  • Тристан и Изолда

    Гласови: 81 57,9%

  • Вкупно гласачи
    140
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Ромео и Јулија, апсурдно е да се споредува делото на Шекспир со легенда пренесена на хартија. И не е само Жозеф Бедие, има и од други писатели “Тристан и Изолда“. Не велам дека “Тристан и Изолда“ не чини, но “Ромео и Јулија“ е нешто неповторливо, има некој посебен дух во тоа дело.
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Тристан и Изолда..дефинитивно. Приказната како што рече некој погоре, потекнува од народот за да потоа е авторизирана.Значи сепак се работи за оргинално дело кое на Вилијам Шекспир му служи како инспирација за неговата драма Роме и Јулија...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Тристан и Изолда..дефинитивно. Приказната како што рече некој погоре, потекнува од народот за да потоа е авторизирана.Значи сепак се работи за оргинално дело кое на Вилијам Шекспир му служи како инспирација за неговата драма Роме и Јулија...

Siguren si za ova?
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Тешка одлука сепак за нијанса повеќе ми се допага Ромео и Јулија
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
I dvete dela mi se prekrasni no sepak, bez da ja osporuvam genijalnosta i grandioznosta na g-din Shakespeare(sepak an angliski jazik i knizevnost sum ako ne pa:)), ke kazam Tristan i Izolda!
Jas iskreno Romeo i Julija ne ja dozivuvam kako ekstremno romanticna storija..hmm zosto?Ljubovta na prv pogled pomegu ovie dvajca mladi luge mi e poveke surova borba da se nadvladeat i pobedat preckite postaveni sto od semejstvoto sto od opstestvoto! Tolku e haoticna nivnata ljubov..strast,bol, stradanje, predavanje, religija, semejstvo, natprevar...i na kraj sto?E sega tuka kako od puska bi kazala tragedija i SMRT..no ljubovta pomegu gulapcinjava e tolku dlaboka sto milite tie sakaat da ja odnesat vo grob i zacuvaat na toj nacin. Znaci kolku i da mi izgleda destruktivna nivnava ljubov sepak taka ostanuvaat srekni..umiraat sakajki se i zaedno...However otsekogas ovaa ljubov mi bila borba pomegu individualecot i opstestvoto..
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
мене повеке ми се допага тристан и изолда а ромео и јулија веке ми здосади
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
слушнете го делото од Вагнер.....Тристан и Изолда....слушајќи ја музиката ќе можете да ги доживеете......
Тристан и Изолда - љубов, копнеж, болка
Ромео и Јулија - страст, возбуда, страдање
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..тристан и изолда...приказна полна со љубов..која на прв поглед се раѓа..но која не дозволуа после да живе...ги двои само едно..а тоа е стравот на изолда да си го каже своето име....се она околу нив ги дели...но крјаооот...аууууууу увек плачем...ауууу нели жалосно...
..ромео и јулија..да неповторливо дело...кое со сила ме натераа де го причитам(за една петка:nesvest:)..можда затоа не е нешто мн за мене...но сепак имам намера пак да си ја прочитам...
..гласав за тристан и изолда...:pipi:
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Ромео и Јулија е пореалистична драма и ако се гледа од критичарски аспект,Ромео и Јулија е дело од Шекспир генијалецот додека Тристан и Изолда се народни приказни во Ирска и Англија.

Мене лично повеќе ми се допаѓа Ромео и Јулија иако неодамна по којзнае кој пат пак ги читав(август мислам беше)...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
И двете се одлични но кога би морала да бирам се одлучувам за „Тристан и Изолда“, некако повеќе ми се допаѓа приказната, не дека стилот на Шекспир во „Ромео и Јулија“ не е далеку подобар.
 
С

Сатори

Гостин
Фаворитот ми води! :)
Патем, се сложувам со Вокер, стилот на Шекспир е подобар, но, приказната на Тристан и Изолда е помоќна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom