Рок музика и рокерски бендови

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
GoceFrozenAngel ti gi citav ovie nekolku postoj, pa mozam da zaklucam deka nemas mnou aber od muzika (barem to e moe mislenje).
Linkin Park se edna prosecna grupa so 2-3 hitoj, a i Aerosmith ne se nesto naj naj (iako mnogu gi sakam). Slash i Hamet se MNOOOOGU DALEKU od najdobri gitaristi. Ili mozebi samo tie gi znaes, pa si gi kaza. Slusni gi: Eric Clapton, BB King, Buddy Guy, George Benson, Carlos Santana, Hendrix, Keith Ricards (mislam vaka se pisese), Robert Cray, Pet Meteni, pa i Vlatko Stefanovski, pa duri posle mozes da kazis koj se najdobri gitaristi. Pozz
Добро бе брате некој кит е*ан ричардс да го ставаш во иста класа како Хамет треба да си болен, плус тоа ти си заборавил многу јаки гитаристи во овој пост као Дејв Мурај од Ајрон Мејден и Расти Кули и уште миљон добри гитаристи. Така да повеќе од јасно е дека не можеш да одбереш најдобри 2-ца или 5-рица или 10 гитаристи на планетава многу добри гитаристи има на планетава и нема најдобар има многу добри, а Кирк Хамет и Џејмс Хитфилд се сигурно меѓу најдобрите, особено Хамет.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
У нареден пост ќе пише бреговиш дека е меѓу најдобрите :pos:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
http://www.schs.esu7.org/pages/students/ben.guitar/players.html
Eve ti ja top listata spored spisanievo Rolling Stones (kako dosta verodostojno), pa vidi kaj e Keith Richards, a kade Hammett, a Slash i Hetfild pomogni mi da gi najdam. AceCaleb vo pravo si deka zaboraviv dosta gitaristi, napomenav deka gi ima uste mnogu ama vo toj moment ne ni tekvea.
Bregovic znam deka ne e dobar gitarist, pa zatoa ne ni go napisav. Imam napisano na edna tema od Dugme deka e slab gitarist (na koncertot na Hipodrom se turi od gresenje), ama ko kompozitor e dobar, barem za nasive prostori.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
http://www.schs.esu7.org/pages/students/ben.guitar/players.html
Eve ti ja top listata spored spisanievo Rolling Stones (kako dosta verodostojno), pa vidi kaj e Keith Richards, a kade Hammett, a Slash i Hetfild pomogni mi da gi najdam. AceCaleb vo pravo si deka zaboraviv dosta gitaristi, napomenav deka gi ima uste mnogu ama vo toj moment ne ni tekvea.
Bregovic znam deka ne e dobar gitarist, pa zatoa ne ni go napisav. Imam napisano na edna tema od Dugme deka e slab gitarist (na koncertot na Hipodrom se turi od gresenje), ama ko kompozitor e dobar, barem za nasive prostori.
Значи ти се водиш според ролинг стоне :pos: .Тие уште малце и џастин ќе го стават во најдобри гитаристи затоа што во некој спот со гитара се појавил.
Ете јас имам еден примерок на ролинг стоне каде што на 9 место е курт кобејн а на 73 е том морело од ратм...Секој што фатил гитара знае дека курт е технички далеку послаб од том...значи тоа не се критериумите.
Не се води по списанија кој што бритни ја имаат на кавер за најдобри гитаристи.

А брегович воопшто не ни знае да свири гитара освен тие 4 акорда што ги научил на 30 години за да фаќа цури у маало.


Кој земал да ми кажува за гитари :pos::pos::pos::pos::pos:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Da se vodev spored RS ke ti gi napisev site so red od 1vo do 10to. Listava ja barav otposle, za da vidam do kaj sum so "moive" gitaristi. Eve ima i drugi gitaristi kako na primer Guy koj e na 30to mesto, Pet Meteni, strasno dobar jazz-er duri i go nema (a mozebi e eden od najdobrite dzezeri), Isto i Robert Cray ( Klepton za nego ima izjaveno deka e najdobar gitarist na svetov). Zapoznaj se malku so bluzov, pa ke ti stanet malku ojasni rabotive.
P.S.: Izvini vaka pomal sum, ti pram inaet, ama siguren sum vo toa sto go zboruvam.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Da se vodev spored RS ke ti gi napisev site so red od 1vo do 10to. Listava ja barav otposle, za da vidam do kaj sum so "moive" gitaristi. Eve ima i drugi gitaristi kako na primer Guy koj e na 30to mesto, Pet Meteni, strasno dobar jazz-er duri i go nema (a mozebi e eden od najdobrite dzezeri), Isto i Robert Cray ( Klepton za nego ima izjaveno deka e najdobar gitarist na svetov). Zapoznaj se malku so bluzov, pa ke ti stanet malku ojasni rabotive.
P.S.: Izvini vaka pomal sum, ti pram inaet, ama siguren sum vo toa sto go zboruvam.
50-50 си сигурен...секој ден некој изјавува за некој дека е најдобар. Најдобар е индивидуалистот а не копирачите.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
50-50 си сигурен...секој ден некој изјавува за некој дека е најдобар. Најдобар е индивидуалистот а не копирачите.
Tokmu taka.
Zatoa postoi Hendrix , i posle, se ostalo. :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Tokio Hotel, Kiss, Avril Lavigne највеќе тие си ги слушам има и други сега не ми текнува во моментов
:helou:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
http://www.schs.esu7.org/pages/students/ben.guitar/players.html
Eve ti ja top listata spored spisanievo Rolling Stones (kako dosta verodostojno), pa vidi kaj e Keith Richards, a kade Hammett, a Slash i Hetfild pomogni mi da gi najdam. AceCaleb vo pravo si deka zaboraviv dosta gitaristi, napomenav deka gi ima uste mnogu ama vo toj moment ne ni tekvea.
Bregovic znam deka ne e dobar gitarist, pa zatoa ne ni go napisav. Imam napisano na edna tema od Dugme deka e slab gitarist (na koncertot na Hipodrom se turi od gresenje), ama ko kompozitor e dobar, barem za nasive prostori.
Prva rabota top listite nikad nemale veze.
Vtora rabota ne se napishani gitaristive po red od najdobar do poslab pa da gledam kaj e Hammett a kaj e Richards.
Treta rabota, ozbilen si koga vikas deka Richards e bolje od Hammett?
 
Член од
11 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
Значи ти се водиш според ролинг стоне :pos: .Тие уште малце и џастин ќе го стават во најдобри гитаристи затоа што во некој спот со гитара се појавил.
Ете јас имам еден примерок на ролинг стоне каде што на 9 место е курт кобејн а на 73 е том морело од ратм...Секој што фатил гитара знае дека курт е технички далеку послаб од том...значи тоа не се критериумите.
Не се води по списанија кој што бритни ја имаат на кавер за најдобри гитаристи.

А брегович воопшто не ни знае да свири гитара освен тие 4 акорда што ги научил на 30 години за да фаќа цури у маало.


Кој земал да ми кажува за гитари :pos::pos::pos::pos::pos:

cekaj be brat malku spored muabetov so gledam mn se razbiras od gitaristive ne znam dal sviris ama moze se razbiras ako odime tehnicki koj e najspremen ne znam dali si go gledal stevie way ili pak malmstain i ela da te vidam sviri neso od niv nekoa sekvenca dal e od bah dal e od betoben mozzart so znam ja
i vtora rabota so go stavate ovoj bregovic vo muabet ili pak sea stefanoski go sporeduvas so svetski poznati gitaristi mislam molimte toj e jak za nasive prostori a nemozes nego so hamet ili slash da go sporedis pozzz i produzite taka barem dadov tema za pisuvanje i daj boze da si tolku jak kako so se pravis:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
За туршија и ракијаааааа(голем мерак имам ја)

Ма дечко(кому бе ти влечко) ајде олади


And i said...Luke! I'm am your father!
NOOOOOOOOOOOOOO!!!

Милан...знаеш дека јас не ги искам гнр ама ич.

lele dobar e deckovo ej strasen si da znaes pfpf:D:D:Daber od muzika:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
Џими Пејџ и Џон Пол Џонс кај Фу фајтерс на „Вембли“
Настанот веќе го нарекуваат историски, иако не се поминати ни 24 часа. Целиот викенд во Лондон е во знакот на Фајтерси, кои одржаа два концерта на најголемиот англиски стадион.

На Дејв Грол му успеа нешто со што малкумина може да пофалат. Во два дена, на 6 и 7 јуни, имаше два концерти на преполниот стадион „Вембли“, а на втората свирка му гостуваа членовите на Лед цепелин, Џими Пејџ и Џон Пол Џонс. Не дојде Роберт Плант поради солистички ангажмани во САД, но и ова сосема доволно ја потврдува големината на Фу фајтерс во овој момент.

Групата изведе со легендарните гости две песни, класиците од Цепелин, „Rock'n'Roll“ и „Ramble On“. За првата Грол седна зад тапаните, а тапанарот на Фајтерси, Тејлор Хокинс ја презеде вокалната делница.

Шпекулации околу гостувањето на Пејџ и Џонс на концерот имаше во текот на целата претходна недела, но никој не даде официјална потврда. Дури во текот на изведувањето на песната „This Is A Call“ лидерот на Фу фајтерс рече: „Сега ќе направиме нешто што никогаш не сме го направиле, а вас ќе ве истресе од гаќи. Вечерва ќе видите шоу за кое ќе се зборува во следните 20 години“. И навистина, тоа што се случи сношти на „Вембли“ веќе го нарекуваат „историски настан“.

На двете свирки присуствуваа по 86.000 гледачи, и публиката можеше да ги слушне сите значајни песни на групата. Тука беа „Best Of You“, „Generator“, „All My Life“, „Cold Day In The Sun“... Сцената беше поставена на центарот од игралиштето и во текот на концертот се вртеше во круг, така што од сите трибини бендот можеше да се види делумно анфас, делумно од профил, а делумно одзади. Затоа, Дејв Грол на крајот им рече на присутните: „Плативте многу пари за да ме гледате во задникот. Верувам дека вредеше“.

На првата свирка, предгрупа на Фу фајтерс беа момците од Суперграс.



Foo Fighters dobar si ej Bravo hhaha:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
GoceFrozenAngel ti gi citav ovie nekolku postoj, pa mozam da zaklucam deka nemas mnou aber od muzika (barem to e moe mislenje).
Linkin Park se edna prosecna grupa so 2-3 hitoj, a i Aerosmith ne se nesto naj naj (iako mnogu gi sakam). Slash i Hamet se MNOOOOGU DALEKU od najdobri gitaristi. Ili mozebi samo tie gi znaes, pa si gi kaza. Slusni gi: Eric Clapton, BB King, Buddy Guy, George Benson, Carlos Santana, Hendrix, Keith Ricards (mislam vaka se pisese), Robert Cray, Pet Meteni, pa i Vlatko Stefanovski, pa duri posle mozes da kazis koj se najdobri gitaristi. Pozz

pa i sto vikas moze i samo tie gi znam a ti pak so slash i hammet go vbrojuvas stefanoski pfpf ne bidi smesen molimte pozz
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Гоце реметџијата...цеца у срцу твом и ти ми говориш о рокерол.:pos:
Ај касно ти е, чаша кревет и у млеко.:back:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Гоце реметџијата...цеца у срцу твом и ти ми говориш о рокерол.:pos:
Ај касно ти е, чаша кревет и у млеко.:back:
Абе Гоцко можда малу е глуп, ама веруј голем виртуоз на гитара е :wink:

edit:извини Гоги :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom