Рибља Чорба

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
:eek:ftopic:
Па преска гледав концерт од Стоунси и песната Satisfaction Џегер ја пееше сосем различно.
Дали мислеш за концертот во Белград..? Ако е тој тогаш си во грешка... Бев на концертот и песната беше свирена и исепана како и што е снимена... Сеа фала богу Џегер на 70 години нема да може ни приближно да ја испее како на 20 , ама се трудеше човекот :salut:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Ај жити се наброј ми барем 3 песни од Дугме што мислиш дека се за мали деца! А зошто грешка направил Ален што заминал во Дугме? Иначе јас си признавам дека Брега е многу препотентен и тоа е вистина. Иначе да ве потсетам или да ви кажам ако не сте знаеле, Горан Бреговиќ е најдобар композитор на песни и на филмска музика во Југославија и пошироко.
1.Napile se ulice
2.Ajmo u planine
3.Tako ti e mala moja kad ljubi bosanac(Bebek)

I ne samo so e prepotenten tuku e najgolem plagijator na narodni pesni za filmovi vo Jugoslavija i posiroko:vozbud: :vozbud:
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
ај доста беа оф топици темата е за Риблја Чорба а не за Азра или Бјело Дугме...
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
:eek:ftopic:

Дали мислеш за концертот во Белград..? Ако е тој тогаш си во грешка... Бев на концертот и песната беше свирена и исепана како и што е снимена... Сеа фала богу Џегер на 70 години нема да може ни приближно да ја испее како на 20 , ама се трудеше човекот :salut:
Не, бе од Белград туку на една турнеја 1998-1999 година

1.Napile se ulice
2.Ajmo u planine
3.Tako ti e mala moja kad ljubi bosanac(Bebek)

I ne samo so e prepotenten tuku e najgolem plagijator na narodni pesni za filmovi vo Jugoslavija i posiroko:vozbud: :vozbud:
И што гледаш толку по песниве што викаш дека е за мали деца? Текстот, музиката? Незнам на што мислиш. Не дека ги бранам Дугме, ама гледај ги неутрално работиве.
Ај кажи ми песни од Брега што викаш дека е плагијат. Или си слушнал негде дека украл песна и ти тоа си го земаш здраво за готово. И јас можам на пример да речам дека Ерик Клептон е од Македонија и тоа значи дека вистина е од Македонија? За се што ќе напишиш, тоа поткрепи го со некој факт, а не како што си слушнал.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ајде вратете се во прав колосек
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Абе Чорба се најдобар екс ју рок бенд, немат тука Дугме Азра ништо ич.

Последња песма о теби:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=UQ07rgNp3Xg&feature=related[/media]

Мојата најдрага песна воопшто. Едно шо е од Чорба, друго шо е генијална, трето шо ми е автобиографска (како и на Бора).
Имаше на 10ти спроти 11ти свирка во Парк, во Охрид, прејако беше и то ќе го памтам цел живот. Бора е гение.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Se soglasuem najdobar srbski bend!
За најдобар спрски бенд можно е, ама за најдобар југословенски е Бијело Дугме, убедливо. Иначе за тие шо незнает, Дугме се од Сараево (Босна и Херцеговина).
 
S

StormRage

Гостин
За Рибља Чорба немам зборој... ЗАКОН СЕ (без дупки) од секогаш ги слушав и ќе ги слушам и... паметна работа за темава... ако го најдам тој шо е напрајл имат пијачка
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Corba e najdobriot naj kefskiot naj naj naj bend vo na cel balkanski poluostrov:vozbud: spored mene. Sekoja pesna sekoj tekst ne e napisan bez pricina i za da bidi komercijala tuku si ima svoe znacene!!! Postovajne do bendot zasto stvarno rasturaat. a bora koj pred okolu dve nedeli imase mal koncert vo Prilep dade se od sebe. Covekot celosno se povrza so publikata. So sjaj vo ocite gi peese negovite pesni to bese naj kef koncert/ svirka na koja so imam pojdeno !!!! Stvarno imaat mnogu dobri pesni pravat super koncerti Melodiite se Super no tekstovite najmnogu gi pocituvam!!!
Riblja Corba se zakon:salut:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
31.01.2008, Бора Чорба во Штип.

Кој сака, нека доаѓа. :)

Повелеле. :)
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
1
Corba e najdobriot naj kefskiot naj naj naj bend vo na cel balkanski poluostrov:vozbud: spored mene. Sekoja pesna sekoj tekst ne e napisan bez pricina i za da bidi komercijala tuku si ima svoe znacene!!! Postovajne do bendot zasto stvarno rasturaat. a bora koj pred okolu dve nedeli imase mal koncert vo Prilep dade se od sebe. Covekot celosno se povrza so publikata. So sjaj vo ocite gi peese negovite pesni to bese naj kef koncert/ svirka na koja so imam pojdeno !!!! Stvarno imaat mnogu dobri pesni pravat super koncerti Melodiite se Super no tekstovite najmnogu gi pocituvam!!!
Riblja Corba se zakon:salut:
potpolno se slozuvam! I ako nekoj gi ima slusnato samo ostani dzubre do kraja i uste 2-3 popopularni pesni, ne mozi da daj komentar za bora! Ima milion pati poarni pesni, koi sto stvarno vredi da se slusnat. Pe neke cudne materije (omilena mi e), poslednja pesma o tebi, jedino moe, necu da ispadnem zivotinja, danas nema mleka..........
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Рибља Чорба се добра група. Не сум некој нивни фан, ама можам да кажам дека имаат квалитет. Гастабајтерска е многу јака, онаа Анџеле, скини бауч са очи.
Али најбоља ми е Кучњи савет мислам дека се викаше:
Комшије че да ме бију,
због прегласног рокенрола,
помињу ми фамилију,
терају ме доџаволаааааааа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom