Рибља Чорба

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Borislav Dzodzevic - Bora inaku e od Cacak , i ziveal u negovoto detstvo u Cacak u sekoja ulica imalo najmaku po edna grupa ... Bil siromasen i nemal pari za oprema ( muzicka ) pa kradele od kukjite na bogatasite ... Pri eden krazba ( od mnogute ) gi fatila policija i go stavila maliot bora vo domasen pritvor . Togas tatko mu resil da se preselat vo Belgrad i togas bora se zapoznal so ostanatite clenovi na bendot : Miroslav Aleksic Misa , Momcilo Bajagic Bajaga ( vo toa vreme e so Riblja Corba , podocna so Instruktori ) , Miroslav Milatinovic Vicko i Radislav Kojic Rajko . Pri eden kocnert vo Titivi vreme im pregorele ozvucenijata Marshall i Bora na publikata vika : C'rko je Marsal ... Bidelki izjavata bila dvosmislena Milicijata go tepala Bora na binata i vo pociskata stanica ...
Inaku najubavi pesni od Riblja Corba mi se - Srecan Put Piso moja mala , Odlazak u grad idr.
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
140
Поени од реакции
6
Закон се Рибља Чорба кој што сака нека збори
Голем фан сум ама некако во последно многу политика има во песните. Не може од тие песни да прави хитови. Љубовните песни им се најзакон.
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
аааа чорба закооон!
слабост ми се!

and now i'm gettin' sentimental and stuff...
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Abe ne znam kolku lugevo se zapoznaeni so AZRA i JOHNNY STULIC
Corba,Dugme,Divjle Jagode,Bajaga se gola voda vo sporedba so tipov!!!!
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Abe ne znam kolku lugevo se zapoznaeni so AZRA i JOHNNY STULIC
Corba,Dugme,Divjle Jagode,Bajaga se gola voda vo sporedba so tipov!!!!
Секоја почит, но, не си ти тој што го открил рокот на балканот. Многу повеќе луѓе се запознаени со Џони и Азра отколку што мислиш. Темава е за Чорба.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Секоја почит, но, не си ти тој што го открил рокот на балканот. Многу повеќе луѓе се запознаени со Џони и Азра отколку што мислиш. Темава е за Чорба.
Izvini te navrediv ama aj da postavime anketa pa da vidime kolku luge znaat ili slusnale pesni od tipot!!!
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Abe ne znam kolku lugevo se zapoznaeni so AZRA i JOHNNY STULIC
Corba,Dugme,Divjle Jagode,Bajaga se gola voda vo sporedba so tipov!!!!
Бијело Дугме, а и Дивље Јагоде гола вода? Па ти незнајш шо зборвиш. Не дека сум голем фан на Бијело Дугме, ама сепак се најдобра група во бивша Југославија, а и пошироко, ама ај да не претерам. Пред 2 години го одршаа НАЈГОЛЕМИОТ концерт на сите времиња на овие простори, па Бога ми не е малку да го наполниш Белградски хиподром со преку 250 000 луѓе, а плус имало голем дел што не успеале ни да влезат. Иначе за споредба Азра како група се оформени 1977 година, а Дугме на 1 јануари 1974 година ( поточно во средината на 1973 година под името Јутро). Спореди колку хита имаат Азра а колку Дугме. Затоа, ве молам, пред да напишете нешто прво размислете што пишувате, ок?
П.С.: Се извинувам што малку избегав од темата, ама мислам дека беше морално.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Izvini te navrediv ama aj da postavime anketa pa da vidime kolku luge znaat ili slusnale pesni od tipot!!!
Ако нема тема за Азра и Џони не значи дека никој не ги знае, значи дека помалку се слушани од луѓето на форумв
Бијело Дугме, а и Дивље Јагоде гола вода? Па ти незнајш шо зборвиш. Не дека сум голем фан на Бијело Дугме, ама сепак се најдобра група во бивша Југославија, а и пошироко, ама ај да не претерам. Пред 2 години го одршаа НАЈГОЛЕМИОТ концерт на сите времиња на овие простори, па Бога ми не е малку да го наполниш Белградски хиподром со преку 250 000 луѓе, а плус имало голем дел што не успеале ни да влезат. Иначе за споредба Азра како група се оформени 1977 година, а Дугме на 1 јануари 1974 година ( поточно во средината на 1973 година под името Јутро). Спореди колку хита имаат Азра а колку Дугме. Затоа, ве молам, пред да напишете нешто прво размислете што пишувате, ок?
П.С.: Се извинувам што малку избегав од темата, ама мислам дека беше морално.
:eek:ftopic: Бјело Дугме не е најдобар туку е најпознат екс ју бенд , кажи ми ти на мене една песна од Дугме што во живо ја свират како што е снимена во студио... На Ален подобро му беше да си останесеше во Дивлје Јагоде , сто пати по добри песни со подобар ритам и мелодија отколку овие на Дугме... И песната Балкан (од Азра) е измислена за сите "песнички" од Бијело Дугме...
( најдобар екс ју бед според мене е ЕКВ )
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
24
Corba e ziva legenda.Kako da se izdejstvuva nekako da se napravi da napravi uste eden koncert u Makedonija.Zadnjiot bese extra.Bora bese mnogu laden so sisenceto rakiice.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Ако нема тема за Азра и Џони не значи дека никој не ги знае, значи дека помалку се слушани од луѓето на форумв
:eek:ftopic: Бјело Дугме не е најдобар туку е најпознат екс ју бенд , кажи ми ти на мене една песна од Дугме што во живо ја свират како што е снимена во студио... На Ален подобро му беше да си останесеше во Дивлје Јагоде , сто пати по добри песни со подобар ритам и мелодија отколку овие на Дугме... И песната Балкан (од Азра) е измислена за сите "песнички" од Бијело Дугме...
( најдобар екс ју бед според мене е ЕКВ )
Bravo decko!!!!! Pesnickite na bjelo dugme se za mali deca i najgolemata graska na Alen vo zivotot so otide da sviri so Brega (seljakot) "Ti si najvjeci seljak" mu kazal Johnny Stulic u faca na Brega na nekoj koncert u Zagreb!!! EKV isto se zakon!!!!:vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ако нема тема за Азра и Џони не значи дека никој не ги знае, значи дека помалку се слушани од луѓето на форумв
:eek:ftopic: Бјело Дугме не е најдобар туку е најпознат екс ју бенд , кажи ми ти на мене една песна од Дугме што во живо ја свират како што е снимена во студио... На Ален подобро му беше да си останесеше во Дивлје Јагоде , сто пати по добри песни со подобар ритам и мелодија отколку овие на Дугме... И песната Балкан (од Азра) е измислена за сите "песнички" од Бијело Дугме...
( најдобар екс ју бед според мене е ЕКВ )
Па како собраа толку многу луѓе на Хиподром? Од што се многу познати? Или од што се многу добри, па имаше луѓе што одеа на тој концерт од цел Балкан (цела Југославија, Бугарија, Албанија, Грција, Романија, Молдавија, Турција).
Незнам точно што сакаш со прашањето за песната да кажиш. Сакаш да кажиш дека не ги изведуваат песните на концерт исто како што се снимени во студио? Па што врска има тоа, иако не е точно што зборуваш. Од каде го заклучи ова не ми е јасно. Дома го имам концертот од последната турнеа и право да ти кажам, речиси 90% е се исто како да е снимена во студио. А другиве бендови низ светов ги изведуваат песните баш како што се снимени во студио? Па преска гледав концерт од Стоунси и песната Satisfaction Џегер ја пееше сосем различно. И што значи ова сега? Дека не се добри? Иначе да те потсетам Стоунси се можеби една од најдобрите групи на сите времиња, а без конкуренција се најславни, па дури и од Битлси.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Bravo decko!!!!! Pesnickite na bjelo dugme se za mali deca i najgolemata graska na Alen vo zivotot so otide da sviri so Brega (seljakot) "Ti si najvjeci seljak" mu kazal Johnny Stulic u faca na Brega na nekoj koncert u Zagreb!!! EKV isto se zakon!!!!:vozbud: :vozbud: :vozbud:
Ај жити се наброј ми барем 3 песни од Дугме што мислиш дека се за мали деца! А зошто грешка направил Ален што заминал во Дугме? Иначе јас си признавам дека Брега е многу препотентен и тоа е вистина. Иначе да ве потсетам или да ви кажам ако не сте знаеле, Горан Бреговиќ е најдобар композитор на песни и на филмска музика во Југославија и пошироко.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
легенди а текстовите на Бора чорба неприкосновени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom