Риболов

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Пред некој ден бев на риба во Црна.. За час и половина уловиз 3 пастрмки и една мренка.. ретко успевам да фатам но ми се погоди денот.. не дека уловив многу но ми се направи ќефот :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Пред некој ден бев на риба во Црна.. За час и половина уловиз 3 пастрмки и една мренка.. ретко успевам да фатам но ми се погоди денот.. не дека уловив многу но ми се направи ќефот :)
Kaj bese mislam na koja lokacija posto vamu mariovskovo nema pastrmka vo crna?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Kaj bese mislam na koja lokacija posto vamu mariovskovo nema pastrmka vo crna?
Демирхисарско.. во едно село.. Прибилци. Кај каскадата има пастрмка. Денес бев на друго место и уловив само едно мало рипче.. и нормално го пуштив :)
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
nemase poubavo od sabajle na izgrej sonce na edna bavarska reka da si zapalam edna raketa i da lovam so musicka.....uzivancija!
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
utrovo bev na riba vo vardar .... sa zaprepastik rekata e na polovina dojdena, edna brazda ...... uloviv nesto sitno, ama kejfot mi se napravi
 

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Godinava koga bev vo ohrid lovevme riba:vozbud:.I nikoj od decata so bevme zaedno ne fati riba samo ja fativ edna:vozbud:(a odprvo ne ni sakav da probuvam)I posle site me zaebavaa,me vikaa ribarceto klime.:pos2::pos2::pos2:Ama sepak bas bese interesno.Samo za da lovis riba treba da imas mnogu strplenje.:toe:
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Најубав рибарски момент у животов ми е кога бевме пред година дена со татко ми на риболов на Бованско езеро у србија.Тоа е вештачко езеро и е доста добро порибено со многу видови на риба,караши,смуѓ,сунчици(најодвратно нешо што може да го закачиш :) ),сом,белвици итн.. Ние ловевме на диво hihihi ,бевме збутани меѓу дрва ко undercover командоси што придонесуваше за атмосфера и интензитет на самиот лов :):) Беше многу тешко за забацување поради дрвата наоколку но се снаоѓавме некако.Ловевме на дубинац смуѓ.Многу досадна работа цели два саата алките стоеа непомрднати.Кога наеднаш сите 3 трски почнаа да денсаат,ја и татко ми реакција WTF!,јак филинг и адреналин,ја една татко ми sвер ги грабна двете ко пиштолџија од вестерн филм.Извадивме две убави парчиња смуѓ,но едниот се откачи немаме појма како,но самиот момент и тоа чувство беше незаборавно.Always will remember it!
Edit:Ако идете на риболов пробајте да ловите смуѓ доста агресивна и борбена риба,многу интересна за вадење и борба со неа.Се лови исклучиво на дубинско со кедер(мали рипчиња).Пробајте нема да зажалите! :)
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Пред неколку дена бев повторно на риби.. уловив неколку рипчиња и на крај ги пуштив.. абе спортски рибоволец.. се заевавам.. да беа повеќе ке ги земев но вака малку беа и ги пуштив.. Но сепак повеќе одам поради рекреација..
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ako si sportski ribolovec toags NE SE PUSTAT NA KRAJOT!!!tuku odma....catch&release
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
ako si sportski ribolovec toags NE SE PUSTAT NA KRAJOT!!!tuku odma....catch&release
Е па затоа реков се заебавам.. Не сум спортски риболовец.. ако фатам маклу ги пуштам на крај.. ако имам среќа да фатам повеќе ги земам :salut:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
81
Поени од реакции
1
Cetvrtokot, petokot i sabotata bev na ulivot na Treska vo Kozjak, se iznacudiv kolku mnogu riben fond ima, i toa cista i kvalitetna riba (klen, bojnik, popadika, mrena, pastrmka ...). Lovevme samo petokot rano nautro, i pred stemnuvanje, potoa skrsivme ampuli i lovevme dokaj 01h po polnok se sto fativme okolu 5 kg gi isprsivme vednas i moram da priznaam odamna poslatka riba ne sum jadel.
Koj ribar da otide tamu nema da zgresi, toa e raj za ribar :)
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Меаца значи ти се бавиш професионално со риболов гледам секоја недела идеш :) и фаќаш браво браво :)
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
nemat porelaksirachka rabota od ribolov na kako tepsija mirno ezero...najmeraklisko e po stenite posle gradishte, posebno na karpata narechena "popovi madinja", so pivska gajba vrzana na kamenot i pushtena vo dlabokoto..kakva mrenka se fakjalo tamu..

samo sega ako odite zemete si i vozdushna pushka so sebe pa ko kje zapechi sonceto da pukate po vodnite zmii...vrie od niv..karpata e nekolku metri od obala

eve slika...desno na kjoshot
 

izrod

United brotherhood of chicken nuts
Член од
21 јули 2007
Мислења
336
Поени од реакции
4
eve vaka pocnuva mojata storija:
sega imam 19g. znaci pred okolu 10-11g. sum bil 8-9g. tatko mi e ribar od svojata 10 god. a sega veke ima 56g. taka eden den jas i tatko mi odime na dojran na riba. fakafme so fakafme se zberaa edno 6-7 kg. i malku po malku i mene mi go vnese ribolovot pod koza taka da do den denes ne sum ispustil toj da odi na ribolov a da ne bidam jas so nego znaci ednostavno go obozavam toa me relaksira najcesto odime za grcija na ribolov no ponekogas i na dojran i okolnite brani na strumica a imam i odeno na branata palurci blizu gevgelija.
sega ne sum doma se naogam u net kafe pa koga ke stignam doma ke ispratam i nekoja slika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom