Риболов

Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Друже за Вардар си јалнаш... оди накај Рајко (железничка станица велес-скопје), да видиш шо е скобал и утман... парче под 0,5 кг нема, ама не сум бил неколку месеци не знам корморани дали има... ако има џабе патот а инаку за канализација не е канализација да знаеш, само изгледа вие на лист мочате. Може и црвите со нараквици ги местите... речна риба е многу подобра од езерска
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
реките ни се тие,нема простор за многу пребирање, Босна и Србија имаат речен рај за риболов ми се чини гледам на слики по фб на Сава, Дрина, Дунав(и каналите) , Западна Морава се лови тапарошки и на фидер кој зема замав последно време

кај нас на Вардар и Дримот се најатрактивни за риболов,но рибата мириса доста и којзнае колку е добра за конзумирање(минатата сезона многу се жалеа на рибата од Дримот и Глобочица дека многу мириса)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ај некој од искусните рибари да ми појасни одередени работи.

Купувам замрзната сардина (пример) како можам и дали воопшто да знам дали истата е товена во базени и ранете со пченка, или е ловена како што треба?

Дали некаде кај нас можеби се продава свежа сардина, и дали воопшто ја има во нашите реки - езера?
 
B

Bafra

Гостин
Ај некој од искусните рибари да ми појасни одередени работи.

Купувам замрзната сардина (пример) како можам и дали воопшто да знам дали истата е товена во базени и ранете со пченка, или е ловена како што треба?

Дали некаде кај нас можеби се продава свежа сардина, и дали воопшто ја има во нашите реки - езера?
Сардината што ја купуваш е растена во солена вода, кај нас слично ќе ти дојде плашица / гириците :D

Мислам (значи не тврдам) дека сардините не ги ни товат во базени како лососот и остали, бидејќи ги има многу, лесно се фаќаат итн. Едни од поздравите риби е за јадење. Се надевам и коските дека ги јадеш :cool:

П.С. не сум рибар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Сардината што ја купуваш е растена во солена вода, кај нас слично ќе ти дојде плашица / гириците :D

Мислам (значи не тврдам) дека сардините не ги ни товат во базени како лососот и остали, бидејќи ги има многу, лесно се фаќаат итн. Едни од поздравите риби е за јадење. Се надевам и коските дека ги јадеш :cool:

П.С. не сум рибар.
Да ги јадам и коските, знам дека имаат многу фосфор и калциум. Знам и дека не се тови, али пуст OCD "да се осигурам"

Ако продаваат негде свежа дај инфо.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Да ги јадам и коските, знам дека имаат многу фосфор и калциум. Знам и дека не се тови, али пуст OCD "да се осигурам"

Ако продаваат негде свежа дај инфо.
богати се и со омега 3, сардината се изловува во морињата, а кај нас стигнува на пазарот исклучиво конзервирана
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Што е со линкот: нешто пропуштам или?
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Кленот на што најмногу јаде во летниот период?
црна скачка (штурец) ? Или сосема друго нешто?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Кленот на што најмногу јаде во летниот период?
црна скачка (штурец) ? Или сосема друго нешто?
зависи на која вода ќе го зачекаш, буквално на СЕ може, од пченица/пченка, боили, па црви,ларви,скакулци,штурци,специјалци и секаков вид на инсекти па до доцна есен на дренка или на пилешки џигер.............на некои места многу успешно се лови на дубинка или пливка,на други места на блинкери или воблери...............
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
зависи на која вода ќе го зачекаш, буквално на СЕ може, од пченица/пченка, боили, па црви,ларви,скакулци,штурци,специјалци и секаков вид на инсекти па до доцна есен на дренка или на пилешки џигер.............на некои места многу успешно се лови на дубинка или пливка,на други места на блинкери или воблери...............
Фала многу за инфо :);)(y)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
зависи на која вода ќе го зачекаш, буквално на СЕ може, од пченица/пченка, боили, па црви,ларви,скакулци,штурци,специјалци и секаков вид на инсекти па до доцна есен на дренка или на пилешки џигер.............на некои места многу успешно се лови на дубинка или пливка,на други места на блинкери или воблери...............
Пред 6-7 години се заебавав кога ми велеа дека е кленот додека зреат дренките е веган, но кога почна да гризе како луд целио кефои бев, од Козјак се вративме со по една вреќа клен секој и тоа одлични парчиња. Исто имам ловено и на црница (дудинки, боболки како и да ги викате), случајно заприметив дека од боболката покрај реката како паѓаат плодовите, нешто ги лапнува од долу, за проба наместив и му фрлив, тој ден само на тоа ловев.
Сом на внатрешни органи од свежо заклана кокошка стриптизерка, додека сеуште чадат џигери и внатрешни органи од кокошката, мести на куките и фрлај, не може стопанкиниот да им одолее.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Кленот јаде буквално се, ама ја најмногу и најголеми парчиња имам вадено на ларви и на воблер... Сум пробувал и на диво грозје, аронија, сливи итн, ама ништо посебно и помали парчиња испаѓаат, но сепак нема правила... На мрсул еден пријател на заебанција фрли извади клен... Мислам дека повеќе иде по жив мамец (црв, скачка, пчела, ларва)...Имам слушнато и на пикавец од цигар (не запален), натопен во арома од ванила и мед... Како и да е зависи кај си и кое време од годината е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom