Риболов

Член од
5 ноември 2019
Мислења
117
Поени од реакции
61
najlepsi hobi.......odes na kanal,reku,jezero....zabacis,uzmes ladno pivce i...uzivas.Kod nas u Novom Sadu,dunav,tisa,razni kanali mesta koliko hoces za pecanje a ribe isto..malo su dozvole skupe,godisnje oko 50 eura,penzinere upola manje...ali isplati se,priroda,zdrav zivot,mir tisina....a i kotlic obavezno-saran,stuka,somic.....i da ponovim,ladno pivce....
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.618
Поени од реакции
16.077
najlepsi hobi.......odes na kanal,reku,jezero....zabacis,uzmes ladno pivce i...uzivas.Kod nas u Novom Sadu,dunav,tisa,razni kanali mesta koliko hoces za pecanje a ribe isto..malo su dozvole skupe,godisnje oko 50 eura,penzinere upola manje...ali isplati se,priroda,zdrav zivot,mir tisina....a i kotlic obavezno-saran,stuka,somic.....i da ponovim,ladno pivce....
,,,a shto ima na Riblja pijaca i na Miletikjeva vo Novi Sad,,,a sega,,
 
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.618
Поени од реакции
16.077
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
,,,chekaj be,ushte ne sum izvadil dozvola,,, :icon_mrgr:
,,,okolu koncite,predi nekolku dena mi pristigna 0.23 so nosivost okolu 8kg kg,500m na rolna,pa da vidime sho ke pokazhe na zafrlanje,elastichnost i tochnost na dofrluvanje,,check malku,,,
Автоматски споено мислење:

IMG_20200222_155246882.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
,,,chekaj be,ushte ne sum izvadil dozvola,,, :icon_mrgr:
,,,okolu koncite,predi nekolku dena mi pristigna 0.23 so nosivost okolu 8kg kg,500m na rolna,pa da vidime sho ke pokazhe na zafrlanje,elastichnost i tochnost na dofrluvanje,,check malku,,,
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 234725
Добро е , и јас глеав вчера на Ali едно слично ама шубе ми беше да го порачам ради ова шо им се дешава, и башка читав дека одредени земји ги изолираат и глават пратките од Кина плус продавачот ако е од одреден град тешко ќе си ги добие парите..
Иначе кончето ти треба да е покруто а не еластично за да имаш подобар контакт со мамецот , а на пола да е вистина што пишува си у ќар , 4кг носивост и 50% флурокарбон.. така да топ е. Јас ловам со Gorilla 0.18mm 7.5kg носивост , малку е поскап ама е доста јак и е популарен по нашиве продавници. Пиши нешто за Мамки воблери спинери фаворити .Позз
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.618
Поени од реакции
16.077
,,,na vremeto koristev ultra damil strong,,,sega vekje go nema,,a okolu cvrstinata na konecot se e do navika,,
,,,mashinki,Abu garsija blek max i daiva so izdolzheni shpulni i konusni za polesno isfrlanje,a trskite od 1.8 i 2.10:shekspir,,
,,,blinkeri ,,,zakon veltic,,zavisi od vodata od 3 do 5 ,i klasika meps,,od kecot pa nataka,,,
,,,vobleri,,grdo pajche,,Sega teshko se naogja oti go otkupija Italijanite,,,ili shto I'ma na lager ,,,i razni tvisteri za ezerski vodi,,,voglavnom toa e toa,,,
,,,a ti_,,,
Автоматски споено мислење:

,,,okolu problemite so Ali exspres,,veruvam deka i kinezite vodat smetka od koi regioni isprakjaat proizvedeni pratki,,,taka da se e machka vo vrekja,,,
Автоматски споено мислење:

Добро е , и јас глеав вчера на Ali едно слично ама шубе ми беше да го порачам ради ова шо им се дешава, и башка читав дека одредени земји ги изолираат и глават пратките од Кина плус продавачот ако е од одреден град тешко ќе си ги добие парите..
Иначе кончето ти треба да е покруто а не еластично за да имаш подобар контакт со мамецот , а на пола да е вистина што пишува си у ќар , 4кг носивост и 50% флурокарбон.. така да топ е. Јас ловам со Gorilla 0.18mm 7.5kg носивост , малку е поскап ама е доста јак и е популарен по нашиве продавници. Пиши нешто за Мамки воблери спинери фаворити .Позз
Автоматски споено мислење:

,,,ako porachuvash,,,vidi go onoj karbonskiot so temnoplava boja,,,interesna nosivost ima,,,
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Трска Silstar Fast spin 2.40m 10-20gr, спарена ми е со Машинка Speedy Made in Macedonia купена од Рибарски приказни на неа имам моментално нова плетеница FTK 0.10mm која сакам да ја пробам , освен мепсови имам и јас едно Ружно Паче од старите Made in Yugoslavia го чувам како очите , купив уште еден Ugly Duckling по ново сеуште непробан ми е ќе видиме како ќе се покаже , имам Rapalla една од старите Made in Finland , имам некој twich ,Воблер од македонски Fisherman ,некоја Кашикара , Vidra , и некои интересни површинци од Aliexpress, ако успеам да го посетам саемот во Ниш оваа година ќе купам верувам нешто интересно, но побитно од се е да се излага на вода..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.618
Поени од реакции
16.077
Трска Silstar Fast spin 2.40m 10-20gr, спарена ми е со Машинка Speedy Made in Macedonia купена од Рибарски приказни на неа имам моментално нова плетеница FTK 0.10mm која сакам да ја пробам , освен мепсови имам и јас едно Ружно Паче од старите Made in Yugoslavia го чувам како очите , купив уште еден Ugly Duckling по ново сеуште непробан ми е ќе видиме како ќе се покаже , имам Rapalla една од старите Made in Finland , имам некој twich ,Воблер од македонски Fisherman ,некоја Кашикара , Vidra , и некои интересни површинци од Aliexpress, ако успеам да го посетам саемот во Ниш оваа година ќе купам верувам нешто интересно, но побитно од се е да се излага на вода..
,,,,se okej druzhe ama onoa so konecot 0.10 ,,,neznam,,,jas za plashka pa stavam 0.15 oti ne se znae sho mozhe da mavne,,,
,,,bistro,,,,
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.853
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
Спинерчии ама крапски ников малце
 
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Спинерчии ама крапски ников малце
Некогаш некаде имаше една екипа авантуристи , екипата се растури, од тоа време само спомените и никот ми остана. Знам за што збориш ама случајно така се погодило :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.294
Поени од реакции
9.339
Не сум бил по риба 8 год. :facepalm:
Да пишам само, како некогашен болен у умот риболовец :D
 
На врв Bottom