Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Многу интересна тема , имам читано една книга во која еден англичанец кој кажува како, како дете вујко му го има земено со себе на патување во Индија .Присуствувале на миса на големиот во тоа време Ширди саи баба , и како дете за него оставило голем впечаток . Подоцна ,кога разбрал дека сатја саи баба се прикажува дека е реинкарнација на горенаведениот решил да го посети и да се увери во истото. Пристигнал во селото Путапарти и видел илјадници луге кои чекаат Саи баба да ја отпочне церемонијата . Во својот говор Саи баба рекол отприлика овака: многу ми е драго што помегу вас е присутен и еден човек кој ме има посетено пред многу години заедно со својот вујко , чија слика и ден денес ја носи во својот новчаник. Англичанецот бил запрепастен од ова .
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ne znam zosto i dali toa mene taka mi se desava cim nekoj vo familiata ili na nekoj drugar ili poznanik pocine vednas posle toa doaga druga radosna informacija se raga novorodence ova mi se slucuva ama sekogas ne znam zosto
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Пааа... Тука више нема коментар, иако за ова имам размислувано многу..
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Сум размислувал многу на ова тема и верувам до некаде во реинкарнација.И си мислам дека ако се родиме повторно тоа ке биде на сосем друго место,ке имаме различен начин на живот и нема ни да сме свесни дека сме живееле предходно
 

NexuS

hatecrew.NexuS
Член од
12 септември 2007
Мислења
59
Поени од реакции
3
kolku i nekoj da ne veruva vo reinkarnacija toa se dessa.prv zakon i osnoven na fizikata e energijata ne se gubi taa samo se transformira od eden vid vo drug.So doveduva deka site luge se od energija inaku nema zivot pa taa energija dosla od negde od drvo od ku4e o ma4ka .Sigurno nekoas u zivotot vi se desilo dezavu neso tolku realno go gleas a ne e tuka toa e tesno povrzano so energijata od prethodniot zivot oti taa so sebe si nosi nekoj raboti meemorii,4ustva,bolesti vrodeni.Site sme bile neso u prethodniot zivot samo koj klku saka da go prifati i seti toa si e nivna rabota pa eve moe tolkuvanje deka reirkanacijata e realna rabota.
 
Член од
10 март 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
I jas veruvam ama neznam zaso..izgleda oti nogo se plasam od smrtta pa tava mi e kako uteha oti postoe i drug zivot...:pos2:
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Верувам во реинкарнација поради тоа што верувам во постоењето на душа како неуништлива енергија која секој ја има во себе, и после смртта на телото преминува во друго.

Како што универзумот нема почеток и крај, како што ниедна хемиска равенка не се изедначува со 0 односно да не се добие ништо така и душата нема почеток, нема крај, односно не може да се уништи, следствено на тоа, или оди во рајот со масички со карирани чаршафчиња или преминува во друго тело.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
of lele NEMA SANSI ej hristijani reinkarnacija ne e vozdignuvanje od mrtvite(toa samo gospod go moze) tuku preod od edna zivotinska forma vo druga...abe site sakame da ziveeme ama nature rulez:smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас не верувам во реинкарнација...некако не ми е логично.Не знам.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Интересно е што досега скоро СИТЕ кои НАВОДНО се РЕИНКАРНИЛЕ, во МИНАТИОТ живот БИЛЕ некои ФАЦИ (кралеви; принцези; какви ли не славни..До сега немам слушнато (можеби некој има) дека некој бил некој ОБИЧЕН СКИТНИК. Ајде до вас кои верувате во реинкарнација едно прашање: ИМА ЛИ НЕКОЈ КОЈ ВО МИНАТИОТ ЖИВОТ БИЛ КОЊСКА МУВА?

Инаку да се изјаснам, како Христијанин не верувам во реинкарнација. А не би требало ни било кој кој се декларира како христијанин.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Интересно е што досега скоро СИТЕ кои НАВОДНО се РЕИНКАРНИЛЕ, во МИНАТИОТ живот БИЛЕ некои ФАЦИ (кралеви; принцези; какви ли не славни..До сега немам слушнато (можеби некој има) дека некој бил некој ОБИЧЕН СКИТНИК. Ајде до вас кои верувате во реинкарнација едно прашање: ИМА ЛИ НЕКОЈ КОЈ ВО МИНАТИОТ ЖИВОТ БИЛ КОЊСКА МУВА?

Инаку да се изјаснам, како Христијанин не верувам во реинкарнација. А не би требало ни било кој кој се декларира како христијанин.
Добро јас се согласувам со тебе.Ама мене нешто друго не ми е јасно.
Велиш сите што наводно се реинканирале биле некои фаци еве кралеви на пр.Е не ми е јасно од кај ние знаеме дека тој некој бил крал и се реинканирал? Како ќе каже самиот - Јас сум кралот тој и тој и се реинканирав- Од кај знаеме дека се реинканирал? И од кај знае тој?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Абе каква реинкарнација бе, нема НИШТО ПОСЛЕ СМРТТА, никва реинкарнација, никаков Бог, ништо, само тишина (која патем, не ја слушаш бидејќи си МРТОВ).
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Јас се согласувам со Докторот само сакам да додадам дека покрај тишината има и темнина која патем не ја глеаш бидејќи си мртов. :)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
1
iskreno ne znam ne znam sto da mislam od edna strana da od druga strana ne.Konecen odgovor : fifti-fifti:toe:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Постави си прашање??????????

Добро јас се согласувам со тебе.Ама мене нешто друго не ми е јасно.
Велиш сите што наводно се реинканирале биле некои фаци еве кралеви на пр.Е не ми е јасно од кај ние знаеме дека тој некој бил крал и се реинканирал? Како ќе каже самиот - Јас сум кралот тој и тој и се реинканирав- Од кај знаеме дека се реинканирал? И од кај знае тој?
АКО има реинкарнација (а НЕМА 100%) зошто тогаш ти и јас не знаеме што сме биле во минатиот живот? Да не треба да достигнеме некое духовно ниво за тоа? Инаку што се однесува до твоето прашање, мислам дека одговорот е лесен. За овие EX познати фаци во минатото се знае по нешто и од тука идит она: ЈАС БЕВ ЛУЈ 16. А што не рече: ЈАС БЕВ ТОЈ И ТОЈ СЕЛАНЕЦ ОД ПАКИСТАН (село Картамунџба-карикирам со името).

Ако имаш Библија, земи си ја и читај си ја. Таму е даден одговорот за животот после смртта. Ако немаш, прати ми порака и ќе се договориме.

Благослов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom