Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

 • Да

  Гласови: 268 58,3%
 • Не

  Гласови: 128 27,8%
 • Не сум размислувал/а ...

  Гласови: 64 13,9%

 • Вкупно гласачи
  460
Член од
15 февруари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
1
Ја не верувам во реинкарнација,верувам дека човек продолжува да живее во некоја друга димензија:bip: а иначе ако постои реинкарнациај би сакала да се реинкарнирам во орел...ем живеат по 500 години ем се заштитени со закон ем летаат кај сакаат без виза:star:
 
С

Сатори

Гостин
да

Eдна од ретките работи во кои верувам!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.230
Поени од реакции
390
Eleonora_cat напиша:
Ја не верувам во реинкарнација,верувам дека човек продолжува да живее во некоја друга димензија:bip: а иначе ако постои реинкарнациај би сакала да се реинкарнирам во орел...ем живеат по 500 години ем се заштитени со закон ем летаат кај сакаат без виза:star:
Точно...-и птичји грип ги фаќа:kez:
 

Da_ButcheR

Таурен
Член од
3 април 2006
Мислења
53
Поени од реакции
0
reinkarnacija...Hmmmmm...Predobro za da bide vistina...:mist:
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
imani напиша:
se veruva deka dusite ne se selat samo vo covecki tela..tuku dusata moze da se degradira..sto znaci deka moze da se rodi kako zivotno, rastenie, insekt,..slicno...no i da odi ponapred od covecko telo..vo nekoj od astralnite svetovi...taka da koga mnogu od dusite sto bile vo telo na zivotno ili slicno po nekoe vreme se selat vo covecko telo..ilipak od astralnite svetovi se simnuvaat vo covecko telo...od druga strana drugi lugje zaminuvaat i se preroduvaat kako zivotno i druugo...vo zavisnost od karmata :))) e sega... ova znaci deka bi trebalo da ima balans..do negde..no ima mnogu povekje zivotni rastenija i insekti odkolku lugje na planetava pa sega napravete matematika od kade raste natalitet spored reinkarnacijata....
a i ova da ne e taka.. i novi dusi da se proizveduvaat..odgovorot bi bilo deka site tie bi dosle od kade sto dosle i nasite dusi..samo nekoe vreme podocna..t.e. Bog...
Прво и основно, колку што до сега можев да заклучам, луѓето не веруваат во Бога, затоа што не го виделе (?!), барем поголем број од луѓето така велат; т.е веруваат во нешто што можело да се докаже, што имало логика, бла, бла... Па, најнелогичната работа е реинкарнацијата!!! Убаво си пишува во цитатов, да не се повторувам. По ниеден математички закон (нели математиката е природна наука, или па не е?!) не е логично објаснувањето на реинкарнацијата.
Иииии, уште нешто, башка од темава: молим те објасни ми кој е тој „астрален свет„?! И зошто воопшто се нарекува „свет„?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.545
Поени од реакции
996
Мислам, се запрашал ли некој логично во следново:
доколку реинкарнацијата навистина постои, а светската популација константно факинг се множи, тогаш од каде толку души за во новите тела?

Или некој чичко има скриена фабрика за души, па втора фаза од производството му е да ги пикне во тело?
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Според мене постои, но не верувам дека сите се реинкарнираат, туку постои и некој поинаков облик на живот, после смртта, зависи кој до каде е во духовниот напредок
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
222
Pa mozebi i postoi,za da si proverite sto ste bile vo prethodniot zivot eve vi edna adresa:www.astromag.biz/astro.htm Interesno e proverete!Pozz...

Stranata nesto ne ti e vo red..Ne ja otvara..
:wink:Inace vervam vo reinkarnacija..Vervam deka stom covek ke umre, dusata se osloboduva i kruzi naokolu se dodeka ne najde nekoe telo kade ke se vseli i povtorno ke zivej..I kako so veke kazav, reinkarnacijata ke prodolzi se dur dusata ne gi resi site tie problemi i nereseni raboti vo zivotot..I sekoe dobro ili loso delo se odrazva na tvojata karma, so znaci ako si bil dobar vo prethodniot zivot, idniot zivot ke ti bidi mnogu podobar..
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
pa i veruvam i ne! ne znam ni sama... onaka celosno ne veruvam no bi mozelo da postoi. imam citano i slusano za reinkarnacijata...

imam slusano uste odamna za nekoj covek sto go bolelo glava mnogu, ama tie bolki pocnale na 35godini. covekov ne znael sto da pravi, bil po lekari i ne mozele da otkrijat od kade tie bolki. i sega ne znam kako (odamna sum ja slusnala) otkril deka vo prethodniot zivot bil vojnik i glavata mu bila otsecena bas na 35god. i zatoa toj gi cuvstvuval tie bolki... ne znam nataka kako bese sum zaboravila...

Za ova i za nekoi drugi ,,misteriozni" raboti vi ja preporacuvam knigata Paralelni svet-B.Benedikt, mnogu dobra kniga!
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.262
верувам, пошто ми се свиѓа идејата за постојаното кружење на животната енергија,и знам дека сум била животно во претходниот живот:)
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Верувам, дека енергијата е неуништлива и се врти во круг односно преминува од едно материјално тело во друго. И тоа е незапирлив процес. Онака би било бесмислено самото сегашно постоење.
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Epa se e mozno no kako da doznaeme ima li nekoj kandidat da se obide ?da se ubie i posle da ni kaze u so se ''REINKARNIRAL''
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Тоа е поентата, никогаш да не дознаеме, за цел живот да си ги тупиме нашите мозочиња со вакви стфарки. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom