Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

 • Да

  Гласови: 268 58,3%
 • Не

  Гласови: 128 27,8%
 • Не сум размислувал/а ...

  Гласови: 64 13,9%

 • Вкупно гласачи
  460

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.180
Поени од реакции
47
FortunE напиша:
gerard напиша:
Ни мање ни више - Филип Втори?!?!?

Ај да ме запознаеш со него

Значи Филип од Македонија после 2300 години се вратил во Јапонија?

Чудно..
Типот го сретнав пред две-три години и од тогаш го имам видено само еднаш. Кажуваше дека неговата душа била најстара, колку што бил стар мермерот. Имал завршено педагогија, но не знам во кој период од животот наеднаш му дошло да обработува мермер, а до тогаш појма немал од тоа. Колку што знам тој е скулптор тука во Македонија и тука живее. Нешто спомнуваше познати уметници и демек многу души биле во него.
Чувствувал дека припаѓа тука затоа што порано бил некој познат македонски владетел, а најубаво се чувствувал во Охрид, бидејќи во него била и душата на Самоил :shock:
Не знам како да го коментирам сево ова, јас се исплашив од него :)
А кога ќе видел некој човек, го гледал ангелот кој стоел на неговото рамо и кој го чувал. Така знаел што била истата личност во минатиот живот.
Ова го кажувам по сеќавање, одамна беше тоа и ми текна баш кога ја видов темава.
На што дрога бил типов???
На крај да не ти спомна некои змаеви кои го бркале? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.495
Поени од реакции
182
StenmarC напиша:
На што дрога бил типов???
На крај да не ти спомна некои змаеви кои го бркале? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Не спомна змаеви :lol: :lol: :lol:
Знам дека звучи смешно, можеби не ви се верува, ама јас тоа со свои уши го слушав :evil: Абе после муабетот што го кажуваше се чувствував како испијанета бе!
Горда сум бе што сум била во минатиот живот војник на Цар Самоил, Филип Втори или Александар Македонски!
:lol: :lol: :lol: :lol:
А да! Ми рече дека после мојата смрт нема да се реинкарнирала мојата душа, затоа што јас она кое ќе сум го постигнела во животов ќе било доволно и немало потреба да продолжува понатака 8) . Демек три пати една душа се реинкарнирала, само не ми текнува дали кажа на колку време :place: :lol:
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
Meне ми се верува..
Еден човек еднаш има раскажувано дека во Германија ограбил банка, и пребегал до Македонија преку канализација.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.378
Поени од реакции
45
Acid напиша:
Meне ми се верува..
Еден човек еднаш има раскажувано дека во Германија ограбил банка, и пребегал до Македонија преку канализација.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Aman be ACID! :P :shock: :lol:


Anyway, if i were reincarnation, where would i be.....hm.........


Od religiozna gledna tocka, mozda reinkarnacijata e uste ednas da se dokazes vo ocite na Dedo Boze, ako ne si ni za gore ni za dole. Inace taka, dusa musa, Filo II, Aco Maks, nejku. Nekako mi e....so znam, izliteno, nema vrska...Skepticen sum za reinkarnacijata. Mozda veruvanjeto deka sme bile ovoj ili onoj vo minatiot zivot i sekavanjeto od tie slucki se samo sonista ili nesto od potsevsta. Aj ne se zatrskuvajte mnogu u toa ke vlezete u nekoja sekta ili nesto. A koga sme kaj sekta, a little off topic, satanistite u MK si napraile organizacija AZRIEL :evil:

:lol: :lol: :lol:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.487
Поени од реакции
1.112
Црквата е најголема секта
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
gerard напиша:
Црквата е најголема секта

да го цитирам повторно Krist Novoselic (басистот на Нирвана)

-Nazis are better than Christians, because they at least acknowledge that they're an organized hate group
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.378
Поени од реакции
45
Malce navredlivo za hristijani ama jebi ga, freewill.

"Atheists are hairless apes, christians are Children of God."
~Yours Truly
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.487
Поени од реакции
1.112
Епа јеби га.. малку навредливо е и за оние кои не одат во црква, а веруваат во бога.

п.с. Гледајте го Големата вода, убаво говори како се третирани оние кои размуслувале различно од другите.

Избегавме малку од темата :) :wink:
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
iiihhi imam cel spisok na se sto sum bila prethodno!:)daa-"veruvam" samo neznam dali poveke od zabava ili...???more neee-ponekogas imam 'flashes' going through my thougts i toa sekako ne sum jas...moze nekoj prethodno vo mene si zaboravil nesto,....a i nekoj misli koa ke mi se potrefat od neznam kade....i tie ne se moi-t.e. NE SUM JAS!!!....
 
Член од
12 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
1
Мистичен напиша:
А знае ли некој кој е процесот на реинкарнација од смрта до повторното раѓање? Сте читале нешто?
Tibetanska kniga na Mrtvite..go ima cel proces niz koj sto pominuva dusata, mislam deka 14 dena po telesnata smrt... ima dosta dopirni tocki so idejata za Strasniot Sud kaj Hristijanite...samo dosta pokomplicirano, bidejki se raboti za ezotericen budizam so dosta bozestva i bodisatvi koi treba da gi prepoznaes i da odgovoris na nekoi prasanja, da se soocis so sve sto si pravel za tvoeto postoenje..
Vsusnost knigata e polna so trikovi kako da izbegnes povtorno ragjanje, sto znaci idejata deka lugjeto sanjale za besmrtnost i se tesele so reinkarnacija pagja vo voda, bidejki toa se obiduvaat da go izbegnat veruvajki deka zivotot e stradanje koe nejkat pak da go pominat.
Ova e slicno so hristijanskoto veruvanje deka ne sme tuka za uzivanje, tuku sme...nekako kaznena ekspedicija :) Ponatamu dusata sekako e besmrtna, a lugjeto koisto kopneele po vecen telesen zivot verojatno gi interesiralo alhemija ili slicno..no i toa vo golema mera podrazbira vecnost vo odnos na spoznavanje na vecnosta na dusata i zivot vo vistina.
Inaku ima trikcinja, veke ako si pravel dosta belji vo minatite zivoti i imas eden kup negativna karma, da izberes kade ke se rodis, sto e dosta funky ako navistina e taka :)
Dodeka ja citav dosta se zbrkav bidejki deluva navistina prenatrupana, i skoro sve ispozaboraviv..arno ama tipot za koj sto se veruva deka ja napisal i deka voopsto go donel Budizmot na Tibet, Padma Sambava, na samiot pocetok veli deka dovolno e ednas da se procita sodrzinata za vo momentot na smrtta da se setis na site vazni nesta koi si gi procital i koi ke ti bidat vodic...taka da ne se sekiram mnogu :)
toa se e fino arno ama, losata rabota e sto vo momentot na smrta treba da ima nekoj do tebe...koj dosta dobro ke ja poznava sodrzinata..i koj ke ti sepka nekoi raboti koi iako veke pocinat, se veruva deka dopiraat do dusata..toa treba da e nekoj od familijata ili blizok koj ke sedi celo vreme do tebe i ke te vodi..kaj ke najdes nekoj takov, pa uste da go ubedis na ova...:) zatoa tehnikava dosta se praktikuva po manastiri kade sto e sosema prirodno i verojatno i tamo i ostanuva vistinata za seto toa..ne veruvam deka tuku taka se razdavaat vakvi dragoceni ucenja... :)
 
Член од
12 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
1
Член на раководството напиша:
Ако има реинкарнација.. од каде толку зголемување на жители (души)?? кој ги ”произведува” новите?? и тоа навелико
mislam deka postoi odgovor i za toa..se veruva deka dusite ne se selat samo vo covecki tela..tuku dusata moze da se degradira..sto znaci deka moze da se rodi kako zivotno, rastenie, insekt,..slicno...no i da odi ponapred od covecko telo..vo nekoj od astralnite svetovi...taka da koga mnogu od dusite sto bile vo telo na zivotno ili slicno po nekoe vreme se selat vo covecko telo..ilipak od astralnite svetovi se simnuvaat vo covecko telo...od druga strana drugi lugje zaminuvaat i se preroduvaat kako zivotno i druugo...vo zavisnost od karmata :))) e sega... ova znaci deka bi trebalo da ima balans..do negde..no ima mnogu povekje zivotni rastenija i insekti odkolku lugje na planetava pa sega napravete matematika od kade raste natalitet spored reinkarnacijata....
a i ova da ne e taka.. i novi dusi da se proizveduvaat..odgovorot bi bilo deka site tie bi dosle od kade sto dosle i nasite dusi..samo nekoe vreme podocna..t.e. Bog...
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Samo ke kazam deka veruvam vo REINKARNACIJA nemozam da objasnuvam zosto i kako.ima 1 000 000 mislenja i studii za toa
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Ај сега да ве разубадам сите. Реинкарнација официјално постои! Така да сите што не верувате почнете. Најлесен начин да се познае нешто за предходниот живот е со пат на хипноза! Читнете ќе видите
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.964
Поени од реакции
361
Абе ја бев еднаш кај една бабица горе во Галичник и демек сум бил под хипноза и сум испаднал минатиот живот дека сум бил Чарлс Менсон :lol: Али ја мислам лаже и дека сум заспал од виното
 

Kajgana Shop

На врв Bottom