Редовна војска повторно?

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Служење војска која се поклони на терористи кои и убија 80 припадници?Не знам кој би сакал во моментални услови, за порано друг случај...го повторувам втор пат мислењево, се мислам некој дали го избриша или само проблеми со сервер :sneaky:
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Мислам дека на комшијата му стигна некое писмо за војска нешто е сеа што како ќе испитам утре
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Треба да има редовна војска после секое наполнување на 18 год секое машко лице треба да оди во војска ако не 9 ама 6 месеци мора да отслужи . Држава без војска не е ништо ПРОТЕКТОРАТ
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.107
Треба да има редовна војска после секое наполнување на 18 год секое машко лице треба да оди во војска ако не 9 ама 6 месеци мора да отслужи . Држава без војска не е ништо ПРОТЕКТОРАТ
Друже, ти каде живееш? Нептун, Марс, Јупитер, 1877 година?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
За да влезе платена војска има многу муви да лапа. Никој на лепе очи не те става таму. За да влезеш платена војска прво треба 3 месеци да служиш обична војска, и да имаш еден тон врски.
Од каде знаеш, може има јаки врски за да влезе таму...
 
B

Borg_Drone

Гостин
а како мислиш да се ожениш, не служен војска-значи не те бива
женските ќе бегаат од тебе,а и татко и ќе праша исто па не ја дава на таков
значи упропастен живот,затоа оди си служи да си на сигурно,како во мое време,прво војска после „путка“-дури затоа и некој доброволци се јавуваа
Има многу други начини на кои може да се докаже машкоста. Секоја машкост значи и борбен дух, а војската не е единственото место каде што може да се стекне борбениот дух.Ако сакаш реално да говориме за маж; за мене дефиниција за маж е оној човек кој е способен да се бори во животот, да придонесува за фамилијата и да не паѓа на препреките кои му ги прави самиот живот, туку да стане и да се движи т.е. да се бори.
А женските и онака бегаат од тебе, зошто денеска во поново време насекаде е удрено само на пари и на тоа дали типот со кој се ебат (нека ми извинат членовите на зборовите што ги употребувам) е некој сељак познат во градот со златен ланец кој не знае два збора да сврзе, неписмено гомно кое ги заработило своите пари во сосем матни зделки и вози ламборџини или пак е некоја позната личност.Ете денеска на какви се палат жените.
За овие машки како мене, трудољубивите што заработуваат чесно од плата; одат преку ден на факултет а ноќна смена работат во фабрика и гледаат да не заспијат со тоа што се трујат со три флаши кафе испиени во текот на денот и што се борат на чесен начин да си ги остварат своите права и ги плаќаат придонесите на чесен начин и онака нема место помеѓу понежниот пол.
„Није шта си леп, него шта имаш в џеб“
Така да, ова не е времето на партизаните (нажалост) кога била војската предуслов за да добиеш женска или пак чесноста, ова е друга планета.


Офф
Забегав од темата, ама ај, кога ќе ги прочитам предусловите за женска т.е. дека мораш војска да служиш за да фатиш женска се некако ми се чини дека никој не сфаќа дека јас цел живот сум војник всушност од мојата седуманесетта година.Јас цел живот сум војник бе пријателе, цел живот сум на фронт. нон-стоп се борам со системот кој ме гуши во државава мене и сите оние кои гледаат да ги остварат своите права на чесен начин.Значи јас веќе активно служам војска.
И ќе ве молам, не ме задевајте на таа тема зошто кога ќе помислам на тоа веднаш менувам бои на телото.
Не дека ти си нешто виновен не го префрлам гневот на тебе, ама ова ти е денешната реалност во МК.
Јас се извинувам што забегав толку од темата, ама само колку да објаснам, ако имаш нешто повеќе да ми додадеш во врска со ова, слободно напиши ми на профил да не ја дуеме темата со коментари кои немаат врска.
Ајде, со лесно!
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Друже, ти каде живееш? Нептун, Марс, Јупитер, 1877 година?
2012 , 21 век , Македонија ? Лична карта матичен нешто да не треба ?!?!?!?! Е што ако не да почнеме мажи да се лакираме и танга да носиме ????? ВОЈСКА !!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
2012 , 21 век , Македонија ? Лична карта матичен нешто да не треба ?!?!?!?! Е што ако не да почнеме мажи да се лакираме и танга да носиме ????? ВОЈСКА !!
Дали ако жена отиде во војска ќе стане маж?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Дали ако жена отиде во војска ќе стане маж?
Нема фала богу , Израел мислам е единствената земја каде што има најголемо пријавување на жени во војска
--- надополнето: 20 август 2012 во 17:02 ---
Дали ако жена отиде во војска ќе стане маж?
ПС . Ако си од таа вероисповед што си напишал на потписов "секоја ти чест" :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Нема фала богу , Израел мислам е единствената земја каде што има најголемо пријавување на жени во војска
--- надополнето: 20 август 2012 во 17:02 ---

ПС . Ако си од таа вероисповед што си напишал на потписов "секоја ти чест" :)
Атеист сум. Инаку сум отворено негативно настроен спрема албанското население. Те цитирав бидејќи мислам дека војска=маж е малку глупаво, од следниве причини.
Прво треба да се сфати дека мала платена војска е 100 пати повредна од голема група регрути на жими мајка 3 до 6 месеци обучени. Бидејќи не секој има психофизички предиспозиции да биде вистински професионален војник нормално е да се тренираат само тие способни за истата работа. Напоменав, на земјава не и се потребни регрути туку тренирани убијци.
За сите останати, војската е трошење време.
Технички, поентата е дека кога веќе се стремиме кон тоа да државата полезува од нас, паметно е човечките ресурси адекватно да се алоцираат.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Атеист сум. Инаку сум отворено негативно настроен спрема албанското население. Те цитирав бидејќи мислам дека војска=маж е малку глупаво, од следниве причини.
Прво треба да се сфати дека мала платена војска е 100 пати повредна од голема група регрути на жими мајка 3 до 6 месеци обучени. Бидејќи не секој има психофизички предиспозиции да биде вистински професионален војник нормално е да се тренираат само тие способни за истата работа. Напоменав, на земјава не и се потребни регрути туку тренирани убијци.
За сите останати, војската е трошење време.
Технички, поентата е дека кога веќе се стремиме кон тоа да државата полезува од нас, паметно е човечките ресурси адекватно да се алоцираат.
Не ти држи ова вода! Младите спартијати кои биле психо-физички способни биле одземани од нивните семејства после нивната 7ма год и биле праќани во посебни воени гимназии што им фалело нив тогаш ? машките биле војници и храбри а девојките ги спремале за здрави мајки па спарта како воено олигархиско-аристократска држава можам да кажам имала една од најаките армии . А што сме ние сега немаме ништо "пошто нас треба да не чува нато" кога ќе си го видам тилот. А иначе потписот ти е одвратен промени го бидејќи со тоа "многубожците" ги додирнуваш чувствата на некој форумџии
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не ти држи ова вода! Младите спартијати кои биле психо-физички способни биле одземани од нивните семејства после нивната 7ма год и биле праќани во посебни воени гимназии што им фалело нив тогаш ? машките биле војници и храбри а девојките ги спремале за здрави мајки па спарта како воено олигархиско-аристократска држава можам да кажам имала една од најаките армии . А што сме ние сега немаме ништо "пошто нас треба да не чува нато" кога ќе си го видам тилот. А иначе потписот ти е одвратен промени го бидејќи со тоа "многубожците" ги додирнуваш чувствата на некој форумџии
Првиот болд:
Седум години v.s Осумнаесет години. Огромна разлика. Башка, денес општеството е значително поразлично. Системот е далеку пософистициран и потребна е работна рака во многу повеќе сектори. Затоа не може да им се попречува основното образование на жителите. Апропо не можеш да наметнуваш примитивизам таму каде што не му е местото.

Вториот болд:
Потписот е токму затоа ставен. Да биде навредлив.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Првиот болд:
Седум години v.s Осумнаесет години. Огромна разлика. Башка, денес општеството е значително поразлично. Системот е далеку пософистициран и потребна е работна рака во многу повеќе сектори. Затоа не може да им се попречува основното образование на жителите. Апропо не можеш да наметнуваш примитивизам таму каде што не му е местото.

Вториот болд:
Потписот е токму затоа ставен. Да биде навредлив.
Сега фала богу дека нема на 7 год да одземаме деца али кога би имал јас функција војската за секој 18 годишњак ќе биде задолжителна 9 месеци . А зошто да биде навредлив ? шириш ли некое про-исламско учење по форумиве или што сакаш да докажеш ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Сега фала богу дека нема на 7 год да одземаме деца али кога би имал јас функција војската за секој 18 годишњак ќе биде задолжителна 9 месеци . А зошто да биде навредлив ? шириш ли некое про-исламско учење по форумиве или што сакаш да докажеш ?
Која иронија човече!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom