Редовна војска повторно?

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Оф-топик:
Велес викаш противвоздушна одбрана, а немаш аеродром.Не се само ПВО, авијацијата каде?!И нешто не ти се совпаднати двата болда ;)
Под против воздушна одбрана мислев чисто ПВО системи кои би биле распределени во целиот регион Велес-Штип-Прилеп. Аеродром е непотребен за ПВО единици а авиони ни се непотребни. Хеликотерите можат каде сакаат да слетаат/полетаат и каде било да бидат скриени тоа им е и најголемата предност ,зошто да очекуваш дека можеш да задржиш стационарна цел како аеродром неоштетена во 21 век е комплетна глупост.

Вториот болд нема ништо со првиот.Бригадата во Велес би била ПВО и би го спречувала противникот колку може да нема комплетна воздушна супериорност ( цело време да ни патролира над наша територија и да бомбардираат кога сакаат каде сакаат ) али да ја негираме комплетната авијација на некоја земја е невозможно.Авион еден пристоен е 60-100 милиони.Ракетите чинат уште поскапо а и бара редовно летање кое исто чини ќавол ипол.Авијација да држи Македонија освен ако немаме просечна плата од 2-3К евра е невозможно.

Сите 3 бригади во Велес,Штип и Прилеп би биле од таму и од таков тип за при евентуален напад од јужниот сосед да се иде на тактика земја за нанесени жртви и време дека воено нема шанси да бидат победени освен со некое чудо. .Али во секој случај политиката каде секој Македонец во Југот и Истокот по дома има по 3 пушки и 10 000 куршуми би била доволна мотивација да нема напад од другите 2 соседи.

Полковите се таму каде што се за да спречат инфлитрирање на надворешни единици за започнување на конфликт во Македонија што е и најголем проблем наш .Патем 4800 професионални војници кои цела своја кариера ја поминале во шпартање на истите планини,се мобилни и имаат подршка од хеликоптери и десантски единици нема шанса ни да бидат загрижени не па победени па ако сакаат и 20 000 нека пробаат да се префрлат од Косово и Албанија. Ќе биде масакр.
 
?

..........

Гостин
Ристо, Грција немора воено да интервенира за да ја уништи Македонија..

Тие можат да донесат две точки кои ќе ја уништат државава:
1 Да затворат Граница..
2 Да отворат биро за добивање грчко државјанство на МАк граѓани по брза постапка од 24 часа...

Јас мислам дека ова е доволно...:свиркам:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ристо, Грција немора воено да интервенира за да ја уништи Македонија..

Тие можат да донесат две точки кои ќе ја уништат државава:
1 Да затворат Граница..
2 Да отворат биро за добивање грчко државјанство на МАк граѓани по брза постапка од 24 часа...

Јас мислам дека ова е доволно...:свиркам:
Да де и јас тоа го реков али сепак за секој случај секој дома по една Springifeld M1A,панцир,униформа и едно 3000 куршуми колку да не се добиваат идеи.

Нашата најголема слабост се Западната и Северната Граница каде ни се инфилтрираат странски платеници.
 
?

..........

Гостин
Да де и јас тоа го реков али сепак за секој случај секој дома по една Springifeld M1A,панцир,униформа и едно 3000 куршуми колку да не се добиваат идеи.
.
Е да, јас и сите останати коа би имале дома панцири, М1А, и 3000 куршуми ќе видиме дали струјата ќе поскапи кога на нив ќе им се присака!

Од грција јас лично немам никаква мака, мене македонската влада ме ебе у здрав мозок, таму би празнел шаржери и би фрлал бомби...
А Грција да не окупира тоа ти е благодет, автоматски стануваме грци и летаме за Германија:icon_lol:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Е да, јас и сите останати коа би имале дома панцири, М1А, и 3000 куршуми ќе видиме дали струјата ќе поскапи кога на нив ќе им се присака!

Од грција јас лично немам никаква мака, мене македонската влада ме ебе у здрав мозок, таму би празнел шаржери и би фрлал бомби...
А Грција да не окупира тоа ти е благодет, автоматски стануваме грци и летаме за Германија:icon_lol:
Прво да си вооружен значи да си слободен тоа е факт историски.Али исто така треба и да си знаеш дека со тоа имаш одговорности.Неможеш да го користиш за да си зимаш работи кои не се твои впрочем и да пробаш и они имаат оружје па ќе видиме кој е поспретен со истото.Струјата е една од нив.

Во Америка е тоа многу јасна работа.Ако го користиш оружјето да се спротиставиш на владата имаш 2 излеза или да го освоиш Вашингтон :D или во мртвечка вреќа.Во еден случај кога некоја секта пукала на ФБИ ја викнале војската им дале на секташиве 24 часа да се предадат овие одбиле за 24 часа ја запалиле целата форма со се скоро 30-40 жени и деца на нејзе.

Не знам дали некој знае али првпат Македонскиот народ е разоружан во 1947.Пред тоа Бугарите и Грците намерно правеле злосторства врз Турците за да не разоружаат овие за кога ќе дојдат они како "ослободители" полесно да им биде "ослободувањето"
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
http://www.plusinfo.mk/vest/53995/Krbalevski-Vojnicite-na-paradata-dobija-uniformi-bez-obuvki

уште да збориме?

едит: знаев дека сите македонци се најдобри фудбалски селектори, ама не знаев дека меѓу нас лежат неоткриени таленти во воените стратегии. и тоа со бројно „стање“ и кој тип единици каде...:facepalm:
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Одамна е завршено со редовната војска. На денешниве машки страв им е сами по улица да шетаат после 20:00, па не војска да служат.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
http://www.plusinfo.mk/vest/53995/Krbalevski-Vojnicite-na-paradata-dobija-uniformi-bez-obuvki

уште да збориме?

едит: знаев дека сите македонци се најдобри фудбалски селектори, ама не знаев дека меѓу нас лежат неоткриени таленти во воените стратегии. и тоа со бројно „стање“ и кој тип единици каде...:facepalm:
Јас си немам поима од фудбалска стратегија гледам само кошарка и ракомет од спортови.

Али затоа имам прочитано доста голем број на книги за воени стратегии ( најинтересна ми е grand strategy ) и економска филозофија две теми кои ми се доста интересни за читање.Извини многу.

Ај ќе ја продолжиме дискусијата во насока која генерација се глупи а која пички.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.151
Поени од реакции
21.794
Добро некој со цел памет се обидува да провни идеја дека во војска се оди единствено да се научи да се пука?
Мислам стварно дај не заебавајте со безвезе муабети.
Друга работа е што никој нема да ве праша во недај боже да дојди до такво нешто дали сакате или не сакате да одите. Или ке одите на фронт или на ѕид, ама на фронт имате шанси да преживеете, пред стрелачки вод не. А во воени услови има воен суд кој служи повеќе за ред и дисциплина отколку за правда и служи претежно за пример, така да правилото е ако веќе сте изведени пред воен суд веќе сте осудени.
Трета работа која цело време ја туркате е дека професионланта војска вака така и дека западот ова она. Последно колку што проверив Израел има редовна војска и тоа за сите и за мажи и за жени. И сега кој е попаметен Израел или западот. Само да напоменам дека Израел се граничи од сите страни со непријатели кои сакаат да го снема а се далеку помногубројни од него, додека Швајцарија не, така да таа теза некако не ви држи вода.
И за крај баш некни го гледав филмот, доста добар филм во секој случај и релативно реален кога се работи за Виетнам.
Овај дел е баш за оружјето и неговата примена, можеби и ке сватите дека не тепа пушката туку тој што ја држи.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Спартанското население може да се подели на две групи.
Полноправни спартијати кои живеат на државен имот со единствена обврска да бидат подготвени воено да интервенираат во случај оние другите да кренат бунт...

А другите се триест пати побројните хелоти, робови на спартијатските имоти.
Значи имаат добра причина сето население да биде воено обучено.
Ние таква причина немаме. Нашата војска неможе да одговори на безбедносните закани со кои се соочува државава, па затоа од година во година воениот буџет се намалува на сметка на МВР и службите за безбедност.
Не се мачи сум читал за ова и не се подредени во две групи туку во три Спартијати , Периоики и Хелоти . Не е до тоа дека тие се спремале за војна поради Хелотите за Хелотите си имало задолжено Скриптии и тие се грижеле за Хелотите доколку не биле умни :) Надвор од тема ти беше ова секоја држава мора да има војска
--- надополнето: 21 август 2012 во 01:13 ---
.
За регрут, девет месеци не е ни приближно доволно за било кој да научи крав мага и други must-have техники потребни за да биде вистински војник.
Океј нека не биде 9 одиме на 12 :)
--- надополнето: 21 август 2012 во 01:14 ---
Која иронија човече!
Што сакаше поетот да каже ?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Океј нека не биде 9 одиме на 12 :)
Али и 12 да се пак останува прашањето што ти вреди обуката ако немаш никакво оружје на располагање кога ќе почне војната?

Притоа не го мешајте тука Израел во Израел секоја куќа е од армиран бетон пола метар дебел и челични врати а внатре се навооружани до заби со автоматски оружја..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.151
Поени од реакции
21.794
Али и 12 да се пак останува прашањето што ти вреди обуката ако немаш никакво оружје?
А од каде таква идеја дека нема да имаш оружје. Како дојде до таков заклучок дека нема да имаш оружје?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Али и 12 да се пак останува прашањето што ти вреди обуката ако немаш никакво оружје?
Нашло па зашло . Ете сега има преговори дека во АРМ ќе се вршат напори да се модернизира што сме ние САД , Велика Британија , Кина ? Па во ист момент ја градиме државата што до сега не успеал некој да изгради некој споменик и ред др . Да се средат некој внатрешни работи јас сум сигурен дека и ова со АРМ ќе се среди дај боже
 

Ezekiel

Андерковер Шабан
Член од
21 август 2012
Мислења
22
Поени од реакции
16
Во Америка е тоа многу јасна работа.Ако го користиш оружјето да се спротиставиш на владата имаш 2 излеза или да го освоиш Вашингтон :D или во мртвечка вреќа.
Не е ова само во Америка. И кај нас е исто, на пример пред 11 години се случи првото сценарио.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
А од каде таква идеја дека нема да имаш оружје. Како дојде до таков заклучок дека нема да имаш оружје?
Е и ова добро му го постави . Очигледно е ако некоја држава даде воен рок да се служи по 1 год секако дека ќе добие армијата софистицирано оружје и техника фала богу нема со пинг - понг топчиња да се браниме . Пак ќе речам да не брзаме внатрешно да се средиме па и АРМ да се среди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom