Редовна војска повторно?

Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
И сега ако сакам да одам војска што ? Морам да фаќам врски за платена војска?
Неможе секој да служи платена војска,прво ќе си видиш што бараат и да видиш каква е процедурата па после да праиме муабет!
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Не не и не!! Само шпекулации,ја стварно не го разбирам народов створен е за да шпекулира и да шири дезинформации.Значи повторно редовна војска неможе да се воведе доволна причина за тоа се НАТО стандардите, секое лице што е регрутирано да служи војска треба да има стекнато и такво образование ако ме разбирате дали е тоа воена академија,факултет за безбедност или незнам што не ме земајте за збор, ова не е поранешна ЈНА,па ај сите војници у курац.И сега пример доколку би се вовела редовна војска на лица со 18 години,би се скратило и правото за образование на таа особа If you know what I mean,порано средно не беше задолжително сега е,ама и тие што одеа на факултет мислам дека (80% сум сигурен,не тврдам) беа ослободени од одслужување на воениот рок,така да мислам стварно нема логика ова кога војската веќе стана како еден вид професија и за тоа се платени војниците,така да нема ама баш никаква потреба од редовна војска,If you know what I mean!!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:40 ---


Па да голем трач е! А за плата не верувам зошто платата што ја примаат професионалните војници не е бог знае што а и плус немаат примено со месеци,а тоа што викаш да се намалат трошоците за плати на војската е нереално,а резервистите за кого ќе служат?Они нема ли да бидат платени? И плус како што викаш да се редуцира професионалната војска значи луѓето да останат на улица нема друго...
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:41 ---


А ти шо мислиш ова е старата ЈНА !!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:43 ---


А ти од кај знаеш бе мајсторе жити се.Немој да ме јебеш бре!!! :tapp:
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:00 ---


Чекајте бе малце луѓе па вие до кај отидовте "Војска треба да има ама за спасување од непогоди,третирање на рани незнам штоо'' како што спомнаа погоре тоа е работа на пред се војската,пожарната и полицијата,хуманитарни организации како црвен крст а за тоа другото може секој доброволно да послужи,И дај ве молам не траскајте глупорлаци на форумов :facepalm:
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:03 ---


Друже нема да те мобилизираат умре тоа веруј ми!!! ИМА ПЛАТЕНА ВОЈСКА КОЈА Е ДОЛЖНА И ИМА ПОЛОЖЕНО ЗАКЛЕТВА ДА ЈА ШТИТИ И БРАНИ ДРЖАВАТА!!!

In good and bad I'll fight for my country
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:07 ---


Убаво ти рекло лицето,да беше вистина прво ќе слушневме нешто, а не овака од септември редовна војска за таа и таа генерација,па кај го има тоа има да настанат гужви у државава!!!
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:09 ---


А добро што ТИ се интересираш за таквите не ми е јасно,па нивна работа бе другар батали ги тие за нив се педери и тоа што цел живот ќе бидат разгалени и ќе живеат на грбот на родителите е нивни срам и тоа некогаш ќе ги погоди!! Trust me I don't give a fuck!!
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:12 ---


Па да де,во 2001 кажете ми сите на кој му стигна покана дома за да биде регрутиран како резервист,него беше спомнато поради кризата можеа да се пријавуваат доброволци со воено искуство.И тогаш да не имаше недостаток на војници?
Ти бе знаеш ли што збориш? Денешните платени војници незнаат да исчистат пушка а не па да пукаат или ко што викаш ке не бранеле. АРМ никогаш не била послаба од сега! Ебати НАТО стандардите имаш само лигуши од машки кои фаќаат милион врски за да не одат у војска ебате тоа мочковците,и тие кои се таму,се легачат и ги јадат парите на државата заради тоа.Да не зборам дека тоа се мои и ваши пари. Да пукне сите ке фатат магла истиот ден. ги имаме само специјалните единици за заштита кои се стварно обучени, Волци,Воена полиција,Рисови,Тигри и други,да не набројувам до сеа. Се останато е со мочка праено.
Ја бев 2002 год Воена полиција и можам да кажам дека само таква обука детето ке го направи маж и ке го избрка лиглето во вас. Додека другите родови лежеа за време на викенд ние трчавме кругови со пушките над глава и лежевме у снег и кал по цели денови.
Денес децана телетабиси со Џастин Бибер фризури и едвај 50кг нема ни да поминат медицински преглед за војска а не па повеќе.Пушките тежат поише од нив.
Турција не за џабе има најјака војска у регионот.Да знаете само каква обука имаат таму ке го проплачете мајчиното млеко.
 
O

< O >

Гостин
Ти бе знаеш ли што збориш? Денешните платени војници незнаат да исчистат пушка а не па да пукаат или ко што викаш ке не бранеле. АРМ никогаш не била послаба од сега! Ебати НАТО стандардите имаш само лигуши од машки кои фаќаат милион врски за да не одат у војска ебате тоа мочковците,и тие кои се таму,се легачат и ги јадат парите на државата заради тоа.Да не зборам дека тоа се мои и ваши пари. Да пукне сите ке фатат магла истиот ден. ги имаме само специјалните единици за заштита кои се стварно обучени, Волци,Воена полиција,Рисови,Тигри и други,да не набројувам до сеа. Се останато е со мочка праено.
Ја бев 2002 год Воена полиција и можам да кажам дека само таква обука детето ке го направи маж и ке го избрка лиглето во вас. Додека другите родови лежеа за време на викенд ние трчавме кругови со пушките над глава и лежевме у снег и кал по цели денови.
Денес децана телетабиси со Џастин Бибер фризури и едвај 50кг нема ни да поминат медицински преглед за војска а не па повеќе.Пушките тежат поише од нив.
Турција не за џабе има најјака војска у регионот.Да знаете само каква обука имаат таму ке го проплачете мајчиното млеко.
Кој лузери сте вака генерално, сите вакви површни фаци, сега ќе се изнавреѓате кој колку правел после сите заедно УРА заедно за МАКЕДОНИЈА, мислам на сите дека им е смачено од коментари од овој тип, наместо да седиш и да продаваш кисело млеко на кајгана оди и направи/промени нешто ако толку ти пречи. Со ова само наштетуваш и се вреѓаш себеси, и поради мнозинство од вакви луѓе државата не е воопшто продуктивна. Срамота, твојата критика не е воопшто вредна бидејќи си никој кој има само пристап до интернет. Уредувањето е такво да секој има слободен избор, јас лично не би уживал во лежење во кал и снег за да се ујачам или да си ја променам психата. Попрво би направил нешто продуктивно за сите одколку да бидам диктиран од некој легачи.

И не ме реплицирај те замолувам, денес имам проблем со дигестивниот систем
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Кој лузери сте вака генерално, сите вакви површни фаци, сега ќе се изнавреѓате кој колку правел после сите заедно УРА заедно за МАКЕДОНИЈА, мислам на сите дека им е смачено од коментари од овој тип, наместо да седиш и да продаваш кисело млеко на кајгана оди и направи/промени нешто ако толку ти пречи. Со ова само наштетуваш и се вреѓаш себеси, и поради мнозинство од вакви луѓе државата не е воопшто продуктивна. Срамота, твојата критика не е воопшто вредна бидејќи си никој кој има само пристап до интернет. Уредувањето е такво да секој има слободен избор, јас лично не би уживал во лежење во кал и снег за да се ујачам или да си ја променам психата. Попрво би направил нешто продуктивно за сите одколку да бидам диктиран од некој легачи.

И не ме реплицирај те замолувам, денес имам проблем со дигестивниот систем
Момак,ако си се пронашол у овие горенаведените телетабиси со Џастин фризури ич не си ни требал да реплицираш,туку да се погледнеш у огледало и да се запрашаш дали си ти спремен да станеш маж или ке останеш лигле кое е јако само на форуми. Јас моето го завршив,и за разлика од тебе можам да кажам дека сум обучен и спремен за било какви гомнарии ако се десат и сум спремен да се одбранам себеси и моите најблиски благодарение на таа војска која ја избегавате како чума. Што повеќе лиглиња имаме во државава повеќе сме исмејавани од другите земји.
Една држава е силна ако има добра војска,обучена и бројна. И ја те молам тебе кога не си компетентен на некоја тема да не пишуваш глупости од типот:би правел нешто продуктивно за сите.. Тебе прв ке те снема од државава ако пукне,поради таа твоја продуктивност. Од таквите ко тебе војската ни е смешки,составена од Продуктивни момци.
МРШ
--- надополнето: 8 август 2012 во 11:38 ---
Заборавив да напоменам дека благодарение на тие “легачи“ кои ме обучуваа мене,ја спасуваа Македонија и таквите ко тебе во 2001 година и гинеа за да ти да живееш во мир и слобода и да сега ги исмејаваш по форуми море телетабис ни еден. Лично бев сведок како еден офицер ишамара еден гуштер што чепкаше нос кога се дигаше знамето сабајле во 7ч.
Можам да замислам што би ти направил тебе ако ти ти чита твоиве бљувотини.
--- надополнето: 8 август 2012 во 11:42 ---
Место да се лигавиш овде,оди одади почит на загинатите од Карпалак,денеска е годишнина ако не си знаел.Барем покажи дека тие деца не загинале залудно.
 
O

< O >

Гостин
Момак,ако си се пронашол у овие горенаведените телетабиси со Џастин фризури ич не си ни требал да реплицираш,туку да се погледнеш у огледало и да се запрашаш дали си ти спремен да станеш маж или ке останеш лигле кое е јако само на форуми. Јас моето го завршив,и за разлика од тебе можам да кажам дека сум обучен и спремен за било какви гомнарии ако се десат и сум спремен да се одбранам себеси и моите најблиски благодарение на таа војска која ја избегавате како чума. Што повеќе лиглиња имаме во државава повеќе сме исмејавани од другите земји.
Една држава е силна ако има добра војска,обучена и бројна. И ја те молам тебе кога не си компетентен на некоја тема да не пишуваш глупости од типот:би правел нешто продуктивно за сите.. Тебе прв ке те снема од државава ако пукне,поради таа твоја продуктивност. Од таквите ко тебе војската ни е смешки,составена од Продуктивни момци.
МРШ
And I care because? Веќе ме нема ако тоа кажува нешто. Против сум за војни и сум индивидуален, нема да бранам нешто за туѓи цели, таму сите паѓате, патриотишта... Џастин и тие како него на поитар и безбеден начин ќе си обезбедат многу работи покрај нив. Доволно ми е што сум роден машко не ми требаат трауми, уверенија или искуство за да докажам некому. Една држава е силна ако знае како да игра и заработува од истото, пример земи ја Швајцарија или Скандинавија овие задоцнети идеи за поделби на териотории или нови војни се само актуелни тука, затоа сме каде што сме... Не сме на тема метафизика за да бидам компетентен. Многумина би избрале да побегнат одколку да останат тука поради веќе поминатите искуства со војните, ни на загинатите ни на нивните потомци некој им изразил почит или помош, имаше некоја таква тема пред некое време, пишуваше брат на некој загинат од 2001...

И мојата почит преку форум на интернет на никој не му значи нешто, или би надокнадила нешто, потполно безкорисна работа
Во седум на утро не би станал за подигнување нечие знаме, жал ми е не ме доловуваш во такви ситуации
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
По грешка си роден машко. Напраи си услуга,не се брукај веќе со постови на оваа тема.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ми се иде во војска.. За мене лично сакам да го имам тоа искуство.. Али самите случувања во државава ме тераат да не помислувам на такво нешто.. кога ќе видам дека повеќе албанци има од македонци во војската на Македонија ми се гади.. Разни муабети се вртат што се случува таму..Разни политичари си играат со војниците,со оружјата си перат пари итн..итн.. Дива лига..

али ако се воведе пак редовна зошто да не.. 1на , 2 години не ми пречи..
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
На темава има страшно разочарувачки постови и е показател дека 20 години тонеме во сите сегменти.
Се испосраа децава од можноста за служење на воен рок,недај боже да пукне па да треба да се мобилизираат,ако не успеат да избегаат гарант ќе ги мавне инфаркт кога ќе ја видат поканата.

Ама кога има прослави,дркање на спортски успеси,освојувањата на Ацо,плукање по Албанци,Грци,Срби,Бугари и слични куротресии,први се.

Што би се рекло -"Од кај шуто па и боде"

:(
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
На темава има страшно разочарувачки постови и е показател дека 20 години тонеме во сите сегменти.
Се испосраа децава од можноста за служење на воен рок,недај боже да пукне па да треба да се мобилизираат,ако не успеат да избегаат гарант ќе ги мавне инфаркт кога ќе ја видат поканата.

Ама кога има прослави,дркање на спортски успеси,освојувањата на Ацо,плукање по Албанци,Грци,Срби,Бугари и слични куротресии,први се.

:(
дечко,дечките не ти се виновни што државата ти е ЕБИВЕТЕР без поставени цели за во иднина........АРМ беше обичен башибозук,место каде не се добиваше добра воена обука,ами обука за метење дворови.........требаше да се подигне стандардот да обука,а нашите политичари одлучија да ја расформираат.......
 
O

Orion.

Гостин
Не треба да се врати редовната војска.
Потребно е да се зголеми бројот на платени војници.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
дечко,дечките не ти се виновни што државата ти е ЕБИВЕТЕР без поставени цели за во иднина........АРМ беше обичен башибозук,место каде не се добиваше добра воена обука,ами обука за метење дворови.........требаше да се подигне стандардот да обука,а нашите политичари одлучија да ја расформираат.......
Така е бе дечко,државата е ебиветер,АРМ е жими куров,политичарите се приказна за себе ама тоа никако го менува фактот дека дечките се пичиња тешки.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Машко што не гледа фудбал, не пие пиво, не му смрдат нозете и не било во војска не е маж, така?
Попримитивни сте од дождовни црви. Немам намера да губам месеци од мојот живот кои можам да ги потрошам на продуктивна работа(професионално) за да се шлаам по гранични премини бидејќи на некој немиен и приглуп надлежен така му текнало.
Војска е губење време.
За сите што велат "Ако не си бил во војска, не си маж", дајте ми мајка, сестра, ќерка и ќе ви кажат потоа дали сум или не сум.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
MOze ke se sobira rezervniot sostav sega slusnav na vesti eden general kazuvase deka pokraj NATO standardite za profesionalnite vojnici na MAkedonija i treba i rezerven sostav sto mislam deka e vo pravo
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.388
Поени од реакции
6.470
Машко што не гледа фудбал, не пие пиво, не му смрдат нозете и не било во војска не е маж, така?
Попримитивни сте од дождовни црви. Немам намера да губам месеци од мојот живот кои можам да ги потрошам на продуктивна работа(професионално) за да се шлаам по гранични премини бидејќи на некој немиен и приглуп надлежен така му текнало.
Војска е губење време.
За сите што велат "Ако не си бил во војска, не си маж", дајте ми мајка, сестра, ќерка и ќе ви кажат потоа дали сум или не сум.
На времето медицинските тестови што ги поминувале во војска биле доказ дека е мажот здрав и прав, затоа се вика ако не си бил у војска не си маж.
Мора да има војска, се учат многу побитни работи од држење пушка(што е и основата за недај боже).
--- надополнето: 9 август 2012 во 18:22 ---
Не треба да се врати редовната војска.
Потребно е да се зголеми бројот на платени војници.
И двете треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom