Редовна војска повторно?

Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
13
Фала Везилка на исцрпниот одговор. Баш како и што си мислев. ред рад и дисциплина само.А како иде за викенд отсуства, колку пати смееш да одиш дома за тие 3 месеци?
 
М

Мартин`

Гостин
Ние шверцувавме од оние винчини тортиците, замисли кој луксуз беше во војска да каснеш нешто благо, потоа се туравме од пиење кока кола, смоки, чипсови. Ама имаше една финта, дека бевме само 6 женски, а во собата имаше повеќе од 10 кревети, и многу касети стоеја празни. Кога доаѓаа да ни проверуваат дали е се под конец, уствари "празните" касети не ги отвараа, а ние таму го криевме богатството :pos:
А дозволено ли ви е кога сакате да шетате низ тоа касарната или има строго определено време ?
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
Јас веќе бев 10 дена во војска лани, мене кога ме мереа во воена болница имав 47 кг, арно ама за да не ме вратат за 3 кг и пошто сум женско ми попуштија и ми допишаа 3 кг. Во војска кога влегов, влегов со 45 кг, значи после воена болница ослабев уште 2 кг.
Сега, тоа што пишува 4 години неспособна можно ли е некако да се поништи ? Стварно сакам пак да се пријавам, ветувам дури и дека ќе качам кг само заради тоа.
За пријавување има одредени датуми или како одат тие работи
Иначе што тестови/прегледи има во болница ?
Да не знае некој дали има шанси да те примат во случај ако носиш наочари а да ги исполнуваш сите останати барања
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Ме кладоја мене флиперите да ги чувам..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Фала Везилка на исцрпниот одговор. Баш како и што си мислев. ред рад и дисциплина само.А како иде за викенд отсуства, колку пати смееш да одиш дома за тие 3 месеци?
Хе хе хе... кога сте дома како да не сте дома...
... а ве пратат во војска ..одма..кога ќе одам дома...:D
 
M

Moon Child

Гостин
Јас носев наочари и ме примија. На прегледите кога беа во воена болница ми ставија под наочарите хартија за да ме тестираат како сум со видот, не ме тераа да ги вадам наочарите. Бев единствена од сите што беше со наочари таму :pos:

За шетањето низ касарната, па види, цело време си надвор од соба. Имаш во 8 наутро отприлика појадок, се строиш пред појадокот и одиш во мензата. Околу 20 минути до половина час трае појадокот, после тоа онака некои активности до кај 11, па има едно како ужина, делат наполитанки и сокчиња. Потоа пак активности до кај 2 и нешто часот па е ручекот и потоа од 4 до 5 има слободно време, за посети или ако сака некој да си преспие да одмори, да легачи во соба и слично:) Вечерата е кон 8 часот, во 9 треба веќе да си прибран во соба до 10 најдоцна има како проверка, поминуваат да видат дали се сите на број, да не случајно фали некој, дали е се чисто, дали е се наредено како што треба, и дали се креветите наместени. Пред секој појадок, ручек и вечера има строење и по ред во групи влегување во мензата:) Пред да влезете се престројувате по еден во колона, под команда ги симнувате капите сите истовремено и влегувате.

Прегледите во воена болница се уствари цел систематски преглед како во школо, детално те проверуваат се, вид, слух, заби, тежина, висина, крв. Исто како на систематски преглед, и се оди два дена по ред. Откако ќе се пријавиш потоа чекаш дома да ти донесат како писмо кога точно треба да одиш во Воена болница на прегледи. Тоа е тоа.:)
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
13
Хе хе хе... кога сте дома како да не сте дома...
... а ве пратат во војска ..одма..кога ќе одам дома...:D
Не чисто да знам, колку време би ме немало дома
 
M

Moon Child

Гостин
Не чисто да знам, колку време би ме немало дома
Од денот кога прв пак ќе отидеш, до заклетвата има 10 дена. Значи 10 дена нема никако излегување од касарна. Потоа ќе почнат да ве пуштаат секој викенд да си одите, зависи ако си примерен, ако не си тогаш може и по повеќе време да не те пуштаат дома.

Edit.
Заборавив да одговорам на прашањето погоре.
Можеш ако сакаш и уште утре да отидеш и да се пријавиш, тие ќе одлучат во кои период ќе служиш :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Нас до заклетва не не пуштаја ни на посета , ама после заклетвата имавме сите викенд и од ко се вративме почна обуката ..... имавме право на 2 излези месечно и 1 викенд ( за тие во брак даваа и ноќевање гратис )
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Не не и не!! Само шпекулации,ја стварно не го разбирам народов створен е за да шпекулира и да шири дезинформации.Значи повторно редовна војска неможе да се воведе доволна причина за тоа се НАТО стандардите, секое лице што е регрутирано да служи војска треба да има стекнато и такво образование ако ме разбирате дали е тоа воена академија,факултет за безбедност или незнам што не ме земајте за збор, ова не е поранешна ЈНА,па ај сите војници у курац.И сега пример доколку би се вовела редовна војска на лица со 18 години,би се скратило и правото за образование на таа особа If you know what I mean,порано средно не беше задолжително сега е,ама и тие што одеа на факултет мислам дека (80% сум сигурен,не тврдам) беа ослободени од одслужување на воениот рок,така да мислам стварно нема логика ова кога војската веќе стана како еден вид професија и за тоа се платени војниците,така да нема ама баш никаква потреба од редовна војска,If you know what I mean!!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:40 ---
Па нема логика али кај нас што има логика...... :vozbud:




Дали е за војна спремање или пак , премногу пари одат за плаќање на професионалните војници па си прават сега некои планчиња за редуцирање на таа војска и замена со резервисти....
Али кој знае можеби и целава работа е само еден голем трач :toe:
Па да голем трач е! А за плата не верувам зошто платата што ја примаат професионалните војници не е бог знае што а и плус немаат примено со месеци,а тоа што викаш да се намалат трошоците за плати на војската е нереално,а резервистите за кого ќе служат?Они нема ли да бидат платени? И плус како што викаш да се редуцира професионалната војска значи луѓето да останат на улица нема друго...
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:41 ---
ajde ajde army.
malce disciplina, a ne pederi niz gradov sekoj peti.:baeh:
А ти шо мислиш ова е старата ЈНА !!
--- надополнето: 31 мај 2012 во 23:43 ---
дефинитивно ќе има редовна војска за генерациите од 90/91(па натаму) најверојатно од септември.........затоа "кремчиња" спремајте се за :sekss:
А ти од кај знаеш бе мајсторе жити се.Немој да ме јебеш бре!!! :tapp:
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:00 ---
МОРА!!!!!

Што се однесува до цивилна заштита мислам дека би требало да има лице одговорно конкретно за тоа.

Во израел има единици од војската кои ги обучуваат цивилите како се става гас маска-од што штити и од што не и да видите има рекордери и тоа жени...за 7 секунди имаат гас маска,а со тоа и заштита,понатаму третирање на рана..и сл.

Прва реакција кога имаш земјотрес(еве на пример комунистичките клупи-кои така ги викаат) се правени баш за заштита од земјотрес,затоа делот за ташна у суштина е за да го ублажи ударот-а прво што треба да сторите е ПОД маса,или евентуално ако сте во зграда...покрај мебелот,добра опција се и трегерите(носачи) буквално под врата...таму нај држи....сега научно е докажано Ако имате добра цивилна заштита-ќе имате помалце жртви.

Нејсе Укинувањето на војска е безвезален чин...и треба служењето да биде МИНИМУМ 12 месеци....Ако веќе сакаме да имаме држава сигурна која има на кој да се потпре....жално е навистиниа АМА Е ФАКТ-вистинските доброобучени војници(екс ЈНА кадар) се се поретки(поради старост и сл) АКО македонија сака да има жива сила која ќе биде спремна да одговори на секаква закана...сеуште има помладите од кој да УЧАТ.



АРМ не е ОКУПАТОР!!!!!!




Мислиш во ова опкружување.....нееее..ама нееее бе јок!!
Чекајте бе малце луѓе па вие до кај отидовте "Војска треба да има ама за спасување од непогоди,третирање на рани незнам штоо'' како што спомнаа погоре тоа е работа на пред се војската,пожарната и полицијата,хуманитарни организации како црвен крст а за тоа другото може секој доброволно да послужи,И дај ве молам не траскајте глупорлаци на форумов :facepalm:
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:03 ---
Ако е вистина ова стварно добро е,јас сакав и сега да одам доброволно.
Мора да се знае да се ракува со оружје,а плус е едно големо искуство.
Не дај боже да пукне (како што ми мириса ситуацијава) ниц младите како и да е ќе не мобилизираат но вака со служена војска барем ќе знаеме да ракуваме со оружје.
Друже нема да те мобилизираат умре тоа веруј ми!!! ИМА ПЛАТЕНА ВОЈСКА КОЈА Е ДОЛЖНА И ИМА ПОЛОЖЕНО ЗАКЛЕТВА ДА ЈА ШТИТИ И БРАНИ ДРЖАВАТА!!!

In good and bad I'll fight for my country
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:07 ---
Cuv za ova minatata godina deka navodno site koj se od 18-27 koj nemaat sluzeno bi sluzele vojska. Prashav lice koe raboti vo ARM mi rece deka ne e vistina, se nadevam deka e dobro informiran za toa.
Убаво ти рекло лицето,да беше вистина прво ќе слушневме нешто, а не овака од септември редовна војска за таа и таа генерација,па кај го има тоа има да настанат гужви у државава!!!
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:09 ---
Podrska za idejava, vo pravo se starite Vojska = Diciplina, i neka se opravi malku mladinava so e ova pederi i pederasticni na site strani, a voedno i nesposobni so cel zivot kje go preziveat na grbot na mama i tato i kje spijat po cel den.
А добро што ТИ се интересираш за таквите не ми е јасно,па нивна работа бе другар батали ги тие за нив се педери и тоа што цел живот ќе бидат разгалени и ќе живеат на грбот на родителите е нивни срам и тоа некогаш ќе ги погоди!! Trust me I don't give a fuck!!
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 00:12 ---
Грешка си нема потреба од војска, ако евентуално дојде до војна ќе биде фингирана како во 2001 година западот ќе ни скрои нов рамковен договор, а ние пак ќе го земеме на брк.

Доколку успееме економски да закрепнеме драстично ќе се намалат меѓуетничките тензии, така да ја би советувал да работиме на економијата не на Red Alert муабети.
Па да де,во 2001 кажете ми сите на кој му стигна покана дома за да биде регрутиран како резервист,него беше спомнато поради кризата можеа да се пријавуваат доброволци со воено искуство.И тогаш да не имаше недостаток на војници?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
И сега ако сакам да одам војска што ? Морам да фаќам врски за платена војска?
 
M

Moon Child

Гостин
Да ти се плукнам у државата шугава. Се ближи денот кога и за да прдне човек, ќе сака врски...
А ти што мислеше, на лепе очи ќе те вработат да живееш на државна цицка? :) Многу врски треба, дебели. Или да имаш во Армија вработен твој близок роднина/родител, или да имате фамилијарно сите книшка од владеачката ни партија (значи генерации уназад зачленети кои трчале и придонесувале за партијата), и да трчаш за нив, да бидеш редовен секаде и секогаш, на состаноци, лепење плакати, урлање по митинзи, агитирање, со еден збор да си го предадеш животот и мозокот на партијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom