Редовна војска повторно?

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Не знам колку од вас служеле и биле дел од системот “редовна војска“ и поминувале време со резервисти после служење војска. Во војна имавме луѓе кои служеле војска пред 15-20 години кои не ги знаат чиновите, не се сеќаваат како се расклопува пушка, или сега добиле наместо М48 - М72 и треба пак наново да учат, имаш службеници кои последни 10 години ги поминале в канцеларија, на работа одат со кола а сега треба да трча под оган со 30 кила опрема на себе, служел како 18 годишњак, пред 20 години, испукал тогаш 10 боеви куршуми на непокретна мета онака убаво залегнат со доволно време да нанишани и ич да не се секира дали таа мета ќе му возврати оган, поминал 2 недели од тогаш на вежби каде носел по 1 кило ракија и 2 кила вино и се зезал со другарите пукајќи со маневарски куршуми наоколу.... и сега ко ќе падне во заседа инстиктивно ќе залегне и ќе загин без да знае што треба да прави и нема постојана секојдневна увежбаност да реагира на такви ситуации и команди.
Јас лично побрзо би тргнал во борба со 50 професионални војници од колку 200 војници од кои 70 се 18-19 годишни редови и 130 мешавина од 25-45 годишњаци служени кузнај каде и кога и како.
Дури и во тоа време на редовни војски, во време на ОНО о ОСЗ, се сметаше дека од момент на мобилизација па до борбена употреба на единица ќе поминат и 2 недели. (дур се соберат, опремат, поднаучат, се запознаат еден со друг и со старешините и обратно...) значи толку му треба на една единица да биде колку толку употреблива, а за 2 недели војната завршува.
:D
Абе не е за тука ама ти очигледно си немал многу искуство со нашиве професионалци,посебно последниве години..
2001 имаше артилериско гаѓање,припрема за на терен, и знаеш ли кој постигна најдобри резултати? Тие што 12-15 години,од времето кога служеле војска,немаа видено артилериско орудие.
А за 2 недели војна, таква каква што нас ни се заканува, може да заврши само ако нема кого да мобилизираш а редовната војска и полиција е поразена или дезертира.
 
М

Мартин`

Гостин
Не знам колку од вас служеле и биле дел од системот “редовна војска“ и поминувале време со резервисти после служење војска. Во војна имавме луѓе кои служеле војска пред 15-20 години кои не ги знаат чиновите, не се сеќаваат како се расклопува пушка, или сега добиле наместо М48 - М72 и треба пак наново да учат, имаш службеници кои последни 10 години ги поминале в канцеларија, на работа одат со кола а сега треба да трча под оган со 30 кила опрема на себе, служел како 18 годишњак, пред 20 години, испукал тогаш 10 боеви куршуми на непокретна мета онака убаво залегнат со доволно време да нанишани и ич да не се секира дали таа мета ќе му возврати оган, поминал 2 недели од тогаш на вежби каде носел по 1 кило ракија и 2 кила вино и се зезал со другарите пукајќи со маневарски куршуми наоколу.... и сега ко ќе падне во заседа инстиктивно ќе залегне и ќе загин без да знае што треба да прави и нема постојана секојдневна увежбаност да реагира на такви ситуации и команди.
Јас лично побрзо би тргнал во борба со 50 професионални војници од колку 200 војници од кои 70 се 18-19 годишни редови и 130 мешавина од 25-45 годишњаци служени кузнај каде и кога и како.
Дури и во тоа време на редовни војски, во време на ОНО о ОСЗ, се сметаше дека од момент на мобилизација па до борбена употреба на единица ќе поминат и 2 недели. (дур се соберат, опремат, поднаучат, се запознаат еден со друг и со старешините и обратно...) значи толку му треба на една единица да биде колку толку употреблива, а за 2 недели војната завршува.
Се е во ред тоа ама мала ни е војската и не е лошо ако плус машките поминат на забрзана 2-3 месечна обука во војска колку да ги знаат основните работи, посебно во регионите каде што се критички дека може повторно да избие конфликт.. тогаш професионалните имаат доста работа па не е лошо и самите граѓани да си го чуваат својот “двор“ односно град/село.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Јас лично побрзо би тргнал во борба со 50 професионални војници од колку 200 војници од кои 70 се 18-19 годишни редови и 130 мешавина од 25-45 годишњаци служени кузнај каде и кога и како.
Дури и во тоа време на редовни војски, во време на ОНО о ОСЗ, се сметаше дека од момент на мобилизација па до борбена употреба на единица ќе поминат и 2 недели. (дур се соберат, опремат, поднаучат, се запознаат еден со друг и со старешините и обратно...) значи толку му треба на една единица да биде колку толку употреблива, а за 2 недели војната завршува.
и тата би сине, ама дали тие мене ке ме земат со нив да им бидам терет?!?
и да можеби треба две недели за да се донеси резервниот состав во воена готовност, а војната би завршила за 20 дена, но една работа заборави да спомнеш.
исто и на агресорската војска му треба време да се спреми да нападни, така да освем во случај тука сите институции да затајат и никој појма да нема, опасноста од воена агресија би се предвидела многу побрзо од пред две недели, така да би имало сосем доволно време резервниот состав да се донеси во борбена готовност, да се распореди каде што треба и сите други пропратни активности да се направат.
но сето тоа под услов да има резрвен состав, инаку кој ке го мобилизираш??
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
и тата би сине, ама дали тие мене ке ме земат со нив да им бидам терет?!?
и да можеби треба две недели за да се донеси резервниот состав во воена готовност, а војната би завршила за 20 дена, но една работа заборави да спомнеш.
исто и на агресорската војска му треба време да се спреми да нападни, така да освем во случај тука сите институции да затајат и никој појма да нема, опасноста од воена агресија би се предвидела многу побрзо од пред две недели, така да би имало сосем доволно време резервниот состав да се донеси во борбена готовност, да се распореди каде што треба и сите други пропратни активности да се направат.
но сето тоа под услов да има резрвен состав, инаку кој ке го мобилизираш??
Така беше можи во време на прва светска војна, на гломазни и бавни мобилизации и движења на големи воени единици кон границите , но денес е тоа соема поинаку, 50 тенка со 5000 војници качени на транспортери и камиони за 2 сати ќе поминат 50 километри и ќе стигнат на граница, мобилни хаубици, ракетни лансери, топови... ќе отворат оган од 10 километри на своја територија и ќе дејствуваат 10-20 километри во внатрешноста мошне прецизно, 24 ловци бомбардери за 10 минути од полетување ќе нападнат истовремено 6 стратешки цели со кои ќе парализираат дел од земјата, 30 хелихоптери за сат време ќе истоварат на некоја стратешка кота 2 чети и артилерија од каде ќе контролираат и дејствуваат на се шо ќе се движи во радиус од 15 километри..... и сето тоа без многу бучава, припреми, собирања групирања. Создавање на редовна армија е тежок и скап процес. 10.000 борбени единици треба да ги чуваш од воздушен удар, радарски системи, инфрацрвени системи, противвоздушни ракети од среден и мал дострел, противвоздушни топови, ловечки авионуи, против тенкови треба да имаш ракети, тенкови, топови, против пешадијата треба да имаш артилерија, за сето тоа треба да има гориво, муниција, резервни делови, храна, вода, лекови, сето то треба непречено да се доставува до првите борбени линии и назат, а сето тоа ќе биде на удар во првите сати.... најголемата операција во која јас учествував беше покрет на механизирана бригада и тоа беше величенствена глетка, колона на тенкови, артилерија, транспортери, инжинериски возила, одозгора заштитувани со МИГови напред истурени галеби и орли, и вертикален маневар на хелихоптерски десант, на одредени точки колоната се раздвојуваше и секоја единица одеше кон однапред одредена цел... се кренавме во 2 сабајле и веќе во 6 бевме распоредени и по ширина и по должина. Во современи услови до колку не се може да се опреми и одржува навистина модерна редовна армија, друг начин е меѓународна подршка нарочно од големите сили и држење на мал број на професионални војници.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
да во ред така некако би била ситуацијата.
но јас повеќе мислев на тоа дека нема некој од нигде никаде да му текни дека ке напаѓа. демек му се сони и ајде утре ке напаѓаме. сепак има јасни знаци дали работата е доттаму дојдена, така да сепак би имало доволно време резервниот состав да се распореди каде што би се распоредил.
јас кога бев во редовна војска , уште пред да почнат немирите во косово и една цела година пред да нападни нато, се направија еден куп тревоги и вежби за да редовната војска се спреми и се донесе на борбена готовност. оружјето и опремата од магацините се провери и се прераспореди незнам ни јас каде.
касарните се средија и се пополнија за да ги примат резервистите кои дојдоја по некој месец. потоа сите тие и редовна и резервна војска се испратија на граница спрема косово. претпоставувам дека и цивилната заштита превзеде мерки некој.
незнам дали го пратеше муабетот, тука никој не зборува за онаа калсична редовна војска од една година или повеќе, туку некој основен курс од некој месец. сепак колку толку да осетат некој работи што како и зошто. што би рекле повеќе од ич.
колку да знат да се органзиират да не бидат толпа.
инаку да битно е да се издржи дури големите сили не превземат нешто, инаку се е џабе. ама сепак треба да се издржи некоја недела.
во секој случај ништо лошо од некој месец нема да му биди на младината. и на машките и на женските. нека се растрчат малце да видат како е.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Секако дека треба да се врати редовна војска пошто омекнавме многу сите,ако дојде нешто сериозно нема да знаеме пушка да држиме.
Башка здраво е 6 месеци тотална дисциплина вежби нон стоп и јачање на психа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
незнам дали го пратеше муабетот, тука никој не зборува за онаа калсична редовна војска од една година или повеќе, туку некој основен курс од некој месец. сепак колку толку да осетат некој работи што како и зошто. што би рекле повеќе од ич.
колку да знат да се органзиират да не бидат толпа.
E па тоа не е редовна војска, редовна војска си има воен рок кој се состои од обука и служење во трупа и така се менува генерација по генерација а ислужените војници се повикуваат на повремена дообука, вежби, боеви гаѓања.... Војска, војување и употреба на воено оружје и техника и тоа како дел од тим каде секој има своја улога е сериозна работа која не се совладува за 2-3 месеци. За 2-3 месеци не можеш ни дисциплина да воведеш, еднообразност во тукушто пристигнати млади луѓе, а камоли да на пример посада на еден топ работи увежбано и уходано. Војник не е војник додека не научи да слуша и извршува без приговор секоја команда, да си го научи оружјето и опремата со која е задолжен до танчина, и да се увежба да исполнува задачи не само сам туку и во склоп на оделение, вод, чета (значи преку теренска обука и вежба). Премногу млади деца умреа без и да го видат неприателот затоа што ојдоа во војна од ко само ги научија да расклопуваат пушка, одат во корак со другите и испукаа 10 куршуми на мирољубиви мети на 150 метри
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
E па тоа не е редовна војска, редовна војска си има воен рок кој се состои од обука и служење во трупа и така се менува генерација по генерација а ислужените војници се повикуваат на повремена дообука, вежби, боеви гаѓања.... Војска, војување и употреба на воено оружје и техника и тоа како дел од тим каде секој има своја улога е сериозна работа која не се совладува за 2-3 месеци. За 2-3 месеци не можеш ни дисциплина да воведеш, еднообразност во тукушто пристигнати млади луѓе, а камоли да на пример посада на еден топ работи увежбано и уходано. Војник не е војник додека не научи да слуша и извршува без приговор секоја команда, да си го научи оружјето и опремата со која е задолжен до танчина, и да се увежба да исполнува задачи не само сам туку и во склоп на оделение, вод, чета (значи преку теренска обука и вежба). Премногу млади деца умреа без и да го видат неприателот затоа што ојдоа во војна од ко само ги научија да расклопуваат пушка, одат во корак со другите и испукаа 10 куршуми на мирољубиви мети на 150 метри
Па види тоа е работа на специјалци што се за специјални мисии секако такви имаме доста,на нас ни треба основни работи за кога пукаме од ров да знаеме што правиме.
Нема мене да ме пракаат на специјална мисија сигурно.
Но сепак се слагам со тебе дека 2-3 месеци се малце треба 6 месеци минимум.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
E па тоа не е редовна војска, редовна војска си има воен рок кој се состои од обука и служење во трупа и така се менува генерација по генерација а ислужените војници се повикуваат на повремена дообука, вежби, боеви гаѓања.... Војска, војување и употреба на воено оружје и техника и тоа како дел од тим каде секој има своја улога е сериозна работа која не се совладува за 2-3 месеци. За 2-3 месеци не можеш ни дисциплина да воведеш, еднообразност во тукушто пристигнати млади луѓе, а камоли да на пример посада на еден топ работи увежбано и уходано. Војник не е војник додека не научи да слуша и извршува без приговор секоја команда, да си го научи оружјето и опремата со која е задолжен до танчина, и да се увежба да исполнува задачи не само сам туку и во склоп на оделение, вод, чета (значи преку теренска обука и вежба). Премногу млади деца умреа без и да го видат неприателот затоа што ојдоа во војна од ко само ги научија да расклопуваат пушка, одат во корак со другите и испукаа 10 куршуми на мирољубиви мети на 150 метри
тука веќе е дискутабилно времетраењето на обуката, ама сепак ке речам дека во сушата и градот помага.
поќе од ич, што би се рекло.
ти држи муабетот за времетраењето и обуката на онаа класична редовна војска, и дека каде каде ке бидат поспремни ако воениот рок трае подого време, но сепак подобро и некој месец отколку николку.ете ако се прашувам јас и машки и женски треба да одат на таа обука без исклучок, секој според можностите и способностите. ништо нема да им биде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
тука веќе е дискутабилно времетраењето на обуката, ама сепак ке речам дека во сушата и градот помага.
поќе од ич, што би се рекло.
ти држи муабетот за времетраењето и обуката на онаа класична редовна војска, и дека каде каде ке бидат поспремни ако воениот рок трае подого време, но сепак подобро и некој месец отколку николку.ете ако се прашувам јас и машки и женски треба да одат на таа обука без исклучок, секој според можностите и способностите. ништо нема да им биде.
резултатот ќе биде ист како и да немал обука од 2-3 месеци а си потрошил пари и си му завел во документи дека ете тој си е обучен војник. Служел 3 месеции пред 10 години, пукнал 10 куршуми и од тогаш седел пред компјутер, отворил бакалница се оженил, носел патики и бермуди и државата него го смета дека е војник кој во ров ќе издржи ноќно бомбардирање и ќе го држи положајот со 2 конзерви и кутија двопек денот и пола матарка млака вода, ќе спие на дожд под шаторско крило ќе врши нужда зад грмушка без тоалет папир и ќе убие неколку неприателски војници.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
све е тоа булшит! само професионална војска е вистинска војска... јас сум служел ЈНА - комплетно губење време. за една година испукав 20 боеви куршуми од калашот и ниеднаш не осетив солзавец, а бев абхо!? првите 6 месеци чистев и давав пожарство, а вторите 6 месеци само пожарство... јеботе војска, јеботе.
војната во бивша сфрј не ја водеше регуларна војска ни на почетокот. војската ја убиваа разни усташи, ТО, четници и ини. тоа беше општо познато - јна доживеа тотален крах. поради аматеризмот.
впрочем, денешната доктрина е војска за помагање во надворешни мисии, а полиција за дома.
најсмешни ми се коментарите од типот - така треба да се челичи младината. по комуњарско СВОЗ размислување немаше ни во СРМ!
да не праиме муабет колку е скапо МК да има регуларна војска. државата и ова малку АРМ што имаме не го плаќа - сите се тепаат да одат во Авганистан да земат некој денар. инаку се тапа.
само да се коментирало, бре...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
све е тоа булшит! само професионална војска е вистинска војска... јас сум служел ЈНА - комплетно губење време. за една година испукав 20 боеви куршуми од калашот и ниеднаш не осетив солзавец, а бев абхо!? првите 6 месеци чистев и давав пожарство, а вторите 6 месеци само пожарство... јеботе војска, јеботе.
војната во бивша сфрј не ја водеше регуларна војска ни на почетокот. војската ја убиваа разни усташи, ТО, четници и ини. тоа беше општо познато - јна доживеа тотален крах. поради аматеризмот.
впрочем, денешната доктрина е војска за помагање во надворешни мисии, а полиција за дома.
најсмешни ми се коментарите од типот - така треба да се челичи младината. по комуњарско СВОЗ размислување немаше ни во СРМ!
да не праиме муабет колку е скапо МК да има регуларна војска. државата и ова малку АРМ што имаме не го плаќа - сите се тепаат да одат во Авганистан да земат некој денар. инаку се тапа.
само да се коментирало, бре...
и јас така мислам , само да се коментирало.
разбирал не разбирал да се кажи нешто.
јна губеше баш од тие теротиријалци затоа што баш тие територијалци беа обучени за тоа баш од истата таа јна.
ама за разлика од нив јна во конфликтот не се најде да брани туку да напаѓа. и затоа се случи тоа што се случи.
доктрината на јна беше сосем поинаква, ама тоа е тоа.
ако тргниш се настрана јна сепак добро ги обучила чим им ја плакаа мамата.
а за младината нема што да се коментира.
освем секако ако сметаш дека седењето пред фб цел ден е попаметна работа отколку некој месец да се раздвижат да сменат малце, па макар и да исчистат нешто или да ископаат некој ров. сигурно тоа ке ги убие.
јас ете пак ке го споменам израел. да изгледа ние најпаметни сме. за греота тие таму одвај преживуваат со нивната воена служба.
само незнам како ја рачунаш нивната војска како професионална или регуларна или помеѓу од двете, пошто кај нив сите одат и мажи и жени. и тоа не неколкку месеци, туку мнооогу мноогу повеќе.
--- надополнето: 15 мај 2012 во 00:56 ---
резултатот ќе биде ист како и да немал обука од 2-3 месеци а си потрошил пари и си му завел во документи дека ете тој си е обучен војник. Служел 3 месеции пред 10 години, пукнал 10 куршуми и од тогаш седел пред компјутер, отворил бакалница се оженил, носел патики и бермуди и државата него го смета дека е војник кој во ров ќе издржи ноќно бомбардирање и ќе го држи положајот со 2 конзерви и кутија двопек денот и пола матарка млака вода, ќе спие на дожд под шаторско крило ќе врши нужда зад грмушка без тоалет папир и ќе убие неколку неприателски војници.
оти пред десет години, сигурно некој бил на обука пред некој месец ако земиш така. а и шо ке ги боди ако одат на вежба од време на време. таман нема да залежи.
реков дека е дискутабилно времетраењето на обуката, но сепак за некој месец можи многу да научи, ако старешините си ја сватат работата као што треба, во никој случај како што беше во арм. за тие неколку месеци секој ден физички вежби, обука , часови , тактички вежби. сигурно нешто во глата ке им остани. сигурно ете ти сеуште памтиш тоа што си го научил тогаш. или да си заборавил ке ти треба колку за да си ја освежиш меморијата. а за физички ако залежале, мислам тоа е лошо и во приватниот живот, така да одвреме на време трчање по ридојте и лежење во некој ров само добро ке им дојде. а државата што ке потроши пари, па подобро тоа отколку за еден куп други глупости.
 
M

Moon Child

Гостин
Сакам да прашам, дали е возможно јас повторно да служам војска?
Значи, бев минатата година на 06.06.2011 година, арно ама ме вратија дома оти паѓав во несвест, само 10 дена бев таму. Бев слаба, со 47 кг влегов, и плус тоа имав некои проблеми домашни во тој период. Во таа воената книшка што патем не ни знам кај ми е, ми пишува 4 години дека сум неспособна. Што ќе биде ако отидам во воена болница јас и ги поминам прегледите и излезе дека уствари сум способна? Можно ли е да ми дозволат да служам иако нема 4 години поминато?

Ве молам ако знае некој да ми каже, сакам пак да се пријавам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сакам да прашам, дали е возможно јас повторно да служам војска?
Значи, бев минатата година на 06.06.2011 година, арно ама ме вратија дома оти паѓав во несвест, само 10 дена бев таму. Бев слаба, со 47 кг влегов, и плус тоа имав некои проблеми домашни во тој период. Во таа воената книшка што патем не ни знам кај ми е, ми пишува 4 години дека сум неспособна. Што ќе биде ако отидам во воена болница јас и ги поминам прегледите и излезе дека уствари сум способна? Можно ли е да ми дозволат да служам иако нема 4 години поминато?

Ве молам ако знае некој да ми каже, сакам пак да се пријавам.
Jaси симам чин уште од ЈеНеА, и ако сакаш ќе те натренирам и навежбам како што го праевме ние Титовите војници ко се спремавме за треќа светска војна
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Сакам да прашам, дали е возможно јас повторно да служам војска?
Значи, бев минатата година на 06.06.2011 година, арно ама ме вратија дома оти паѓав во несвест, само 10 дена бев таму. Бев слаба, со 47 кг влегов, и плус тоа имав некои проблеми домашни во тој период. Во таа воената книшка што патем не ни знам кај ми е, ми пишува 4 години дека сум неспособна. Што ќе биде ако отидам во воена болница јас и ги поминам прегледите и излезе дека уствари сум способна? Можно ли е да ми дозволат да служам иако нема 4 години поминато?

Ве молам ако знае некој да ми каже, сакам пак да се пријавам.
мене за регуларната ми имаа одложено 4 години зашо не одговарав со килажата према метражата :D ваљда и кај тебе важи истото,е сега треба да си појака физички инаку не знам што би барала таму.........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom