Редовна војска повторно?

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Ќе може ли некој модератор да отвори анкета за задолжителен воен рок ?
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Во војска не се одело да се стекне дисциплина. Не се одело да станеш човек, ниту се одело да стекнеш вредности. Ако си бил гилиптер во животот, гилиптер ќе останеше после отслужување на воениот рок. Ако си бил со срце, човек на место, тоа и ќе ти останело + знаењата со кои те прават поголем човек, вреден за почит.

Во војска се оди за да се научи како човек да се бори. Да користи оружје и како да биде дел од воена формација, односно да преживее и да го натера другиот да гине за неговата држава. Три месеци имаш обука. Повеќе ако си во специјализираните формации. Остатокот од времето служеше како брзо распоредувачка формација доколку се појави потреба, за да има време да се мобилизира главната воена сила.

Секој проблем има свое решение. За кај нас решението е со едноставна природа. Одиш на обука во најблиската касарна и ти се смета тоа како работен стаж. Исто како да одиш на работа. Така три месеци се доволни за да се стекнеш со знаењата потребни за да знаеш што и како во воени услови. За држава како нашата пожелно е и секоја девојка да ја помине обуката.

Значи без оглед дали е машко или женско, секој во државава да знае како се пука од огнено оружје, како се фрлаат и поставуваат бомби, како се одбива напад и како се напаѓа за да се одбие непријателот. Ние како народ не можеме да ги победиме соседите ама, повеќе пати ќе размислат дали да не` нападнат ако знаат дека секој еден од нас знае како да се одбрани себеси и своите. Ќе размислат колку ќе ги чини ако се обидат воено да не` совладаат.

За тие кои се против воена обука:
Вие треба да си размислите дали ќе можете со достоинствено протестирање да спречите кој било настрвен да си прави што сака со вашите најмили? Гледате како мала воена формација доаѓа во ваше маало, а вие сте сами и немате на кого да се потпрете за помош бидејки сте биле „морално супериорни“ над „примитивците“ кои бараа сите ние да сме воено обучени.


Поздрав
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Задолжителен воен рок мора да има во Македонија. Според мене пожелно е да го копираме во голема мерка ситемот во Израел. Инаку да не заборавиме кој беше инвентивниот со доброволна војска и константна обука на населението за борба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
ЈНА СУВ ДНЕВЕН ОБРОК, 20 И КУСУР ГОДИНИ ПОДОЦНА

cute,:love:


Ја коа бев у војска 1999 на теренска обука ни дадоа месен нарезак од 1970, а ако си од тие што имаат среќа ќе ти се падне од 1971. Али нема везе, тие коктел вакцините шо ти ги даваат на почеток, ти праат да пиеш вода од бари и ништо да не ти е. Е сеа, што све има унутра у коктел-вакцината, тоа е друга прича, како што е друга прича и фактот дека на секои не знам колку им се заебува јетрата после војска.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Нормален човек не може да подржува задолжителнен воен рок!
Дури и да се воведе не треба да биде подолго од 2 месеци, она со година а порано и повеќе во ЈНА беше чисто затупување.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
ЈНА СУВ ДНЕВЕН ОБРОК, 20 И КУСУР ГОДИНИ ПОДОЦНА

cute,:love:


Ја коа бев у војска 1999 на теренска обука ни дадоа месен нарезак од 1970, а ако си од тие што имаат среќа ќе ти се падне од 1971. Али нема везе, тие коктел вакцините шо ти ги даваат на почеток, ти праат да пиеш вода од бари и ништо да не ти е. Е сеа, што све има унутра тоа е друга прича, како што е друга прича и фактот дека на секои не знам колку им се заебува јетрата после војска.
Баш ме интересира како ја одреди годината на тој месен нарезок.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Купи една конзерва и разгледај ја убаво. Голема шанса има датум на производство да имаат стаено.
Да ?
Јас бев војска во сега далечната 1997 и и тогаш се вртеше истиот муабет. Не видов такво нешто, напротив месниот нарезак во конзерви беше ганц нов, како од фабрика излезен како и се што јадевме. По серискиот број знаевме дали е говедски или свински за да случајно не им падни за јадење на припадниците на армијата на другиот државотворен народ или оние од исламска вероисповест ради свинското.
Сигурно и во дрнч веруваш дека служат во војска?
Знаеш што мислеше војската што е дрнч и од што е правен или да те потсетам.
Додуша имаше и дрвени колачиња ама ретко кој веруваше дека се од дрво.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Да ?
Јас бев војска во сега далечната 1997 и и тогаш се вртеше истиот муабет. Не видов такво нешто, напротив месниот нарезак во конзерви беше ганц нов, како од фабрика излезен како и се што јадевме. По серискиот број знаевме дали е говедски или свински за да случајно не им падни за јадење на припадниците на армијата на другиот државотворен народ или оние од исламска вероисповест ради свинското.
Сигурно и во дрнч веруваш дека служат во војска?
Знаеш што мислеше војската што е дрнч и од што е правен или да те потсетам.
Додуша имаше и дрвени колачиња ама ретко кој веруваше дека се од дрво.
Епа ние ШРО бевме специјални изглеа. Коа бевме на повеќе дневна теренска обука на Криволак, во Пепелиште такви ни дадоа. Еднаш додуше.
Али пошто господинот Груевски убаво ви кажал да не верувате на sosrsidi i komunari i masonski-iluminati ете иди прашај го Здравче Левица, мислам дека од твое село е. Он беше со мене у војска и ако памти ќе ти го каже истово. А веруем дека памти.

Дрнч има две значења.
Едното е течност за чистење пушки, а другото храна што се служи у петок, која беше составена од тоа што останало од претходните денови, микс.
Сегде кај што бев (и у Илинден и по селата* коа служев), така беше (освен во воена академија). Не е тоа нешто кој знае колку страшно. Има и пострашни ствари у војска.

* Битола и Охрид
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Епа ние ШРО бевме специјални изглеа. Коа бевме на повеќе дневна теренска обука на Криволак, во Пепелиште такви ни дадоа. Еднаш додуше.
Али пошто господинот Груевски убаво ви кажал да не верувате на sosrsidi i komunari i masonski-iluminati ете иди прашај го Здравче Левица, мислам дека од твое село е. Он беше со мене у војска и ако памти ќе ти го каже истово. А веруем дека памти.

Дрнч има две значења.
Едното е течност за чистење пушки, а другото храна што се служи у петок, која беше составена од тоа што останало од претходните денови, микс.
Сегде кај што бев (и у Илинден и по селата* коа служев), така беше (освен во воена академија). Не е тоа нешто кој знае колку страшно. Има и пострашни ствари у војска.

* Битола и Охрид
Војводо не беше сами ти теренска, сите одевме и сите имавме добиено сув оброк мимимум еднаш во воениот рок. За месни нарезаци колку имаш јадено во текот на службата ако ти кажам косата ќе ти се крени или минимум еднаш неделно па сега ти рачунај. Вака по муабетот би рекол дека си бил прашинар па затоа овие муабети ( прашинар ти е инаку пешадија ).
Било како било врска ти нема муабетот.
За дрнч пак ич да не правиме муабет и немој вака да се бламираш ке те чита некој што бил кувар во војска ке те избербати за сите пари, посебно што си резервен офицер. Секако за дрнч за јадење правиме муабет а не за чистење на оружјето. Инаку одма ке ти кажам за севезден да си знајш дрнч ти е по наши турлитава само во конзерва , полуготово јадење и нема врска тоа дека се збирало цело јадење од неделата. Надвор од умот е тоа, напротив од се што се јадело цела недела( и муслимани и христијани) се зема мостра и се чува во тегли или друг сад една недела за да во случај да дојди до труење на војската да се знае кое јадење го предизвикало труењето, а не пак да се чува останатото јадење и да се меша за во петок ти да јадиш таканаречен дрнч. Во случај да не ми веруваш побарај листа на јадења од војска( сега незнам дали има, но тогаш сигурно ги имаше и тоа ги правеа за еден месец) и према нив и бројна состојба се правеа следовњата за храна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ти реков иди прашај го Здравче, дали јадел конзерва од 71-ва.
Имам јадено доста месни наресци у војска (како и сите), али еднаш беше само со таква дата.

За дрнчот, зарем немаш грав наоѓано, помеѓу оризот, компирите?

Инаку, многу ретко манџи со свинско имаше.

А прашинар или не, коа некој ко тебе ќе ме видел ќе речел - Повелете господине водник, а сега можеш и со - Повелете господине потпоручник.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Ти реков иди прашај го Здравче, дали јадел конзерва од 71-ва.
Имам јадено доста месни наресци у војска (како и сите), али еднаш беше само со таква дата.

За дрнчот, зарем немаш грав наоѓано, помеѓу оризот, компирите?
Јас имам најдвано и тутки коса во јадењето па што.
Батали детски муабети такво јадење како дрнч кое се збирало цела недела и во петок се мешало едноставно не постои. Побарај листа на јадења од тоа време и ке се увериш и сам. Ти кажав што е дрнч( во него има се од зеленчук и којзнае уште што ) и во што беше спаковано. Ајде размисли малце пологички, настрана тоа што ти го кажав околу чувањето на мостри и труењето. Имаш касарна од 2000 души војска. Имаш секој ден три оброци ( марендата не ја рачунам тука) од два типа на јадења, свинско и говедско, освен кога не беше јагнешко тогаш имаше само едно пошто јагнешко смеат да јадат сите од страна на религија. И така 6 дена во неделата( не го рачунаме петок). Каде го чуваа тоа јадење што останало, во што за да ви годадат во петок? Имаш ориентација колкава количина на јадење е тоа? И како спречуваа да не се расипи пошто да чуваш ти јадење 6 дена а да не се расипи е малце предизвик. Ете пробај дома , бери една недела јадење, смиксај го во петок па сподели доживљј, по можност да не е од ургентно или токсикологија или каде ќе те однесат после тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ако си бил у Илинден и ти у манџата со оризот и компирите и тестенините, од петок, ќе си наоѓал и грав. Може они така ја правеле таа манџа у петок, ја не сум бил сведок на тоа кулинарисување.
Инаку нема везе дрнчот со муабетов за конзервите од 71-ва, уопште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom