Редовна војска повторно?

Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Треба да биде задолжителна и за машки и за женски.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Не само што треба да има редовна војска, туку и треба да има посебни обуки за тоа како треба да изгледа и да се однесува едно машко.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали некој знае, дали во Отоманската империја, пред Балканските војни, имало општа воена обврска ( регрутирање по годишта )? Ако имало, колку траел воениот рок?
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Треба да биде задолжителна и за машки и за женски.
3aдолжителен воен рок би значило некаде околу 10-14.000 војници во Македонија, рачунај на уште отприлика 3-4.000 старешини.
Tие еве да земеме 12.000 војници треба да имаат 3 оброци денот плус ужинка, најмалце еднаш неделно да сменат веш да имаат топла вода да се истушираат, на зима да има парно, да имаат лекови обувки облеки тоалет папир крема за чевли. За време на воениот рок ќе треба да испукаат по некој боев куршум по некој маневарски, да потрошат тро гориво, масло, струја, на офицерите плата, здравствено пензиско дневници.... сето то на терет на државата.
Онака грубо земено мислам дека нема да биди испод околу 5 милиони евра месечно или околи 60 милиони евра годишно.
Плус овде не се ставени набавки на опрема оружја орудија и останати работи кои можат да кренат и двојно трошоците
 
Член од
29 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
18
Коклку и да звучи корисно за одбраната на одредена земја а не за напаѓање,за Македонија нема некакво значење да имаме некоја средна војска.Секоја соседна земја е посилна од нас и можно е да не покори,па и косово(не дека е држава),посебно кога ќе го видиме етничкиот состав на земјава.Исото така не е во либералниот дух и ти одзема одредена слобода во однос на времето. Сепак лично сметам дека тоа ми е потребно за да бидам спремен кога треба да го бранам семејството па и себе си,но секако од рок од 2-3 месеци.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Задолжителен воен рок во Македонија може да да се врати повторно по услов да добиваме по 2 милијарди евра месечно само за потребите на војската, а моментално им се гледа газот на војниците. Така да ако има некоја идеја да одат како индијанци или да бидат со нивно јадење и сместување кој што си понесе од дома така ке успееме.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Само враќање на воен рок да станат мажи воа чупканиве и депилирани дечишта... Јас кога ги гледам ми се блуе... Сите чупкани и депилирани па ќе сме се бранеле ние... Оооо страшно...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Само враќање на воен рок да станат мажи воа чупканиве и депилирани дечишта... Јас кога ги гледам ми се блуе... Сите чупкани и депилирани па ќе сме се бранеле ние... Оооо страшно...
Ti si bil vo vojska?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Само враќање на воен рок да станат мажи воа чупканиве и депилирани дечишта... Јас кога ги гледам ми се блуе... Сите чупкани и депилирани па ќе сме се бранеле ние... Оооо страшно...
Ја ги чупкам веѓите!:vozbud:
Што би значело тоа?
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Ti si bil vo vojska?
Сум бил[DOUBLEPOST=1489422904][/DOUBLEPOST]И не е проблем у чупкани и депилирани, туку у стилот на живот шо го тера денешната младина... тој е муабетот. Од телефон потешко немаат кренато. Ја сум наставник и гледам учениците шо праат... Не знаат шо се маалски игри и сл.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.749
Ја ги чупкам веѓите!:vozbud:
Што би значело тоа?
Ти немаш веѓи за чупање, ја не знам што чупаш... :unsure:
Да те види некој што не те знае од претходно ќе си рече овој канцер има (скраја да е).

И не е проблем у чупкани и депилирани, туку у стилот на живот шо го тера денешната младина... тој е муабетот. Од телефон потешко немаат кренато. Ја сум наставник и гледам учениците шо праат... Не знаат шо се маалски игри и сл.
А што потешко си кревал ти кога си бил на нивна возраст, 6то-7мо одделенец?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom