Редовна војска повторно?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ако си бил у Илинден и ти у манџата со оризот и компирите и тестенините, од петок, ќе си наоѓал и грав. Може они така ја правеле таа манџа у петок, ја не сум бил сведок на тоа кулинарисување.
Инаку нема везе дрнчот со муабетов за конзервите од 71-ва, уопште.
Добро бе ко си запнал од 1971 беа конзервите. Туку како ги разликувавте која е свинска која е говедска. По налепницата или на кој како ке му падни? Кога сме кај тоа паштетите од кога беа? И тие од тогаш ратни резерви или од понов датум? А да нив како ги разликувавте, исто како нарезокот или на тепка ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Добро бе ко си запнал од 1971 беа конзервите. Туку како ги разликувавте која е свинска која е говедска. По налепницата или на кој како ке му падни? Кога сме кај тоа паштетите од кога беа? И тие од тогаш ратни резерви или од понов датум? А да нив како ги разликувавте, исто како нарезокот или на тепка ?
Колку што памтам, не јадеа, два-тројца муслимани (толку имаше во четата). Нив друго нешто.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Колку што памтам, не јадеа, два-тројца муслимани (толку имаше во четата). Нив друго нешто.
Знаеш дека имаше и свински и говедски паштети и нарезоци така? Некои од постарите( старешини ) кажуваа дека има и овчји ама јас лично ги немам затекнато.
Е сега ако направам разлика помеѓу говедскиот нарезак и паштета и свинскиот вкусот беше небо и земја. Говедскиот беше отров, така да се прашувам по тоа да не мислиш дека едните биле 1971 , другите 1970.
И малце нелогичен ми си. Нарезок следуваше не само на терен, туку и во касарна. Обично паштета или нарезок имаше најмалце еднаш неделно, претежно за доручек. И тогаш муслиманите јадеја нешто друго за доручек наместо нарезок? Што на пример во касарна за доручек би јадел освен тоа што се нуди на пултот? Ке тркни до кантина во 6 сабајле и ке си порача нешто? Шведска маса имаше па кој што сака ? Знаеш дека јадењето дали во касарна, дали на караула или одвоена стража се требоваше спрема бројна состојба и тоа некаде и еден месец однапред(обично за караулите )?
Према тоа точно се знаеше колку војници има, кој што јади( према религија ) и према тоа се паковаше храната онолку колку што следува по војник. Да не мислиш на тепка ги спремаја јадењата па ако стигни арно ако не пак арно.
И како во касарна куварите би знаеле однапред која конзерва со што е кога јас колку што памтам на конзервите немаше ништо освен ете ќе речиме дата ( според тебе ). Немаше налепница, немаше производител , немаше ништо. Најобична конзерва со еден куп бројки на капачката или на дното, а ваму од 2000 души ќе речиме дека 500 биле муслимани?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Нема врска тука дали си лажел или не. Не си ни прв ни последен што имал такво мислење кое се пренесува од класа на класа, посебно ако си бил род во војска кој нема баш допирна точка со логистика. Од каде би знаел на пример, кој ке ти кажи. Вакви приказни се имам изнаслушано, пред да одам во војска и мене истото ми го имаат кажувано.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Џабе се карате , дрнч е стварно од збирутлаци . Ама не зготвени во текот на неделата па помешани ами од продукти кои како резерва се требувани во текот на неделата, па да не се расипат и да одат фира во петок се прави манџа од нив!
По обичај тенка по содржина и затоа го добила тоа име.
За конзерви не можеше да се провери, 85 кога бев ЈНА ,ама немаше на изглед ептен застојани. 78 кога бев предвојничка се среќаваа ептен стари , не помнам колку! А тогаш немавме вакцини за две недели не не третираа толку, па не умревме .
81-82 во Ирак нашата набавна служба купуваше месо од воените резерви на нивната армија , е тоа веќе беше како да јадеш ѓон од војничка чизма!
И се случуваше по 3 пати да јадеме гулаш од тоа месо за ручек а од остатокот се правеше дрнч за вечера.
Така да не беше ЈНА најстрашното нешто, што можеше да му се сличи на македонецот . Нашата ГРО Пелагонија беше поубиствена.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Можете ли да замислите што ќе се случува по касарните ако се воведе редовна војска по 6 месеци?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Епа размисли малку што би можело да биде кога деца од 18 години од двете страни би имале достсапно оружје.Колку и да се глуми соживот се знае дека има голема омраза.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.955
Врска немате ниеден.
Имам служено во Илинден и ќе ви кажам следно.
Конзерви месни нарезаци и паштети се дава регуларно за поручек/вечера или кога си на терен. Беа со ознака на самата метална конзерва од долна страна за телешко/свиснко. Да нема забуни кај муслимани и христијани.
Дрнчот што го спомнувате не е ни од збираници ни од незнам што. Се работи за класично војничко јадење со прав назив. Босански лонец. Главна состојка беше зелка, пиперки патлиџани и уште незнам што. Месо не ставаа него се беше така ситно исецкано и имаше чуден вкус така што многумина го избегнуваа да го јадат.

Инаку за ваша информација почисто и поквалитетно јадење се спрема таму него ли во Мериот, Рагуза, Дукат и остали пичкеси материне ресторани и гостилници.
Во кујната освен што имаше редовни професионални готвачи имаше и обични гуштери од редовниот воен состав на служење што се. Нив им беше наложувано да даваат брисеви секој 2 недели или тоа се едни ко чепкалку за уши и кога ќе станеа сабајле. Ќе се посереа и со тоа чепкалката требаше да мрцнат во тоа гомното што го пострале да земат примерок па тоа се носеше кај старешината па од тука во лабораторија за да се провери особата која се мавта низ кујна.

Сув дневен оброк. 2 или 3 пати начекавме да јадеме такво нешто. Мислам дека беа NATO залихи кој обично им ги даваат на Специјалците.
Колку што добро се сеќавам имаше сув леб, кекс, некое темно чоколадо, бомбони чак имаше и влажно марамче пластични лајца и вилушка и секако најинтересното. Манџа во кеса која треба да ја загрееш.
А тоа се правеше така што кесата со манџата и пропушташ во една друга кесичка која имаше прашкаста материја. И тураш вода во неа и го оставаш на страна 5минути Прашокот почнуваше да врие и да ослободува огромна топлина при што ја загреваше манџата и после само кинеш одозгора како ВИВА сокчињана и сркаш вкусен топол оброк.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Епа размисли малку што би можело да биде кога деца од 18 години од двете страни би имале достсапно оружје.Колку и да се глуми соживот се знае дека има голема омраза.
Коа не знаеш, не си бил, не си видел, не тропај и ти сеа.

Одма после 2001-ва кога беше уште поголем антагонизмот, задолжителна беше сеуште некое време војската, и имаше и Албанци и Македонци. Никој никого не уби.[DOUBLEPOST=1511096564][/DOUBLEPOST]
Врска немате ниеден.
.
Е тебе те чекавме. Ти си у право.


Јако е тоа што сите различно викаат.
Као да не може различни искуства да има.
За дрнчот, одговорот на Che59 го покрива моето искуство, така да сметам дека таа опција е веројатна.

Ја стојам зад тоа дека конзервите месни беа од 71-ва и 70-та. Бев великодушен кон досадното човече и му понудив чак и сведок за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Епа размисли малку што би можело да биде кога деца од 18 години од двете страни би имале достсапно оружје.Колку и да се глуми соживот се знае дека има голема омраза.
Детее, оружје има ама празно:D !
Стоеа така пушките на шашки ама копачот што беше во противпожарниот комплет беше поопасен од нив.
Што ако имаш оружје кога муницијата ти ја даваа само на стрелање и тоа броена, пребројувана и со офицер над глава:toe:.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Детее, оружје има ама празно:D !
Стоеа така пушките на шашки ама копачот што беше во противпожарниот комплет беше поопасен од нив.
Што ако имаш оружје кога муницијата ти ја даваа само на стрелање и тоа броена, пребројувана и со офицер над глава:toe:.
И да нема муниција сигурен сум дека нема да биде мирно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.819
Као да муницијата коштала толку пари па се штедело
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И да нема муниција сигурен сум дека нема да биде мирно.
Не е така, верувај ми !
Сите проблеми се прават на повисоко ниво, обичниот војник може нема да се топи од љубов спрема колегата од друга вера или националност ама и нема да му стори ништо лошо!
Кај нас имаше таква национална нетрпеливост меѓу хрватите и србите ама НИЕДЕН, ни најмал инцидент.
Многу сте уфилмани со интернет пропаганди, во реалниот живот работите се нешто поинакви![DOUBLEPOST=1511102234][/DOUBLEPOST]
Као да муницијата коштала толку пари па се штедело
Не се во прашање парите, се си имаше ред и закон. И тогаш се мислеше на мерки на претпазливост. Дури и да не беа на национална база или такво нешто ама никој од будалаштини не беше осигуран.
Имај на ум дека војниците беа претежно 18-21 година, деца така да се каже!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom