Редовна војска повторно?

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Не е исто. Во секое време таа може да се пријави на регрутација и да замени некое педерче што не сака да оди. Два пара кошули, два пара чорапи, униформа, чизми, калаш, контрацепција за една година унапред (Тајлер овде би додал и $300 кеш за погребни трошоци, скраја да е) и спремна е.
Не може во секоја држава да се пријават жени да отслужуваат воен рок колку што знам или и откога ќе отслужат не добиваат ист третман на бојното поле како мажите, на пример во САД не ги праќаат на бојно поле. Ама знам што ти беше поентата сепак :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас само го кажав тоа што го слушнав за Николиќ!
Немам коментар!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кој живи глупости бе, ни пиштол ни пушка немаат фатено 99% од младината. Да не дај господ да дојди да треба да се браниме ко пиони ќе паѓаат на борбените редови.
Јас сум да се врати службениот рок не 3 месеци туку од 9 до 12. Паразите се напрајфме од седенње пред компјутери и по кафиња.
Од каде па ти знаеш колкумина знаат да ракуваат со оружје? Паразити се тие што припаѓаат на политичката елита (дали власт, опозиција, кој и да е). Зошто на крајот од денот, ти ќе бидеш тој кој ќе оди на бојно поле да му ја разнесат главата, а не они, и не нивни синови. Користи ја малку главата додека уште ја имаш на рамења.

ги фати мака :pos: , нема Буре, гирадико, сендвич од седмица, нема фб и утринско кафе у 12 саат...
:vozbud:
Ако не е едното, тогаш е другото. Демек војскава ќе го промени тој лајфстајл?

Темава слободно нека се преименува во „Педери во душа!“

Ако вие не сакате да отслужите воен рок во мирни услови кој трае 3 (три) месеци, тогаш вие нема ни да ја браните државава во воени услови. Вие први ќе се скриете в подрум и ќе чекате некој да ве одбрани од „непријателот“, а вие всушност сте си најголеми непријатели сами на себе.
Вие немате образ да кажувате кој каков е, колку пари украл, дека државата ни била ваква - таква... Вие немате образ да навредувате/ понижувате/ омаловжувате некого - било кого!

Па, барем на форумов, кај што не ве знае никој, да покажете барем малку храброст, срам, почит, љубов, самопочит....

Кој да ја сака и да ја брани Македонија ако не Македонците?
Пу, педеришта едни! Арам да ви е мајчиното млеко што сте го пиеле!
+​
Не ви реков деца да раѓате, туку да поминете 3 (три) месеци воена обука, ако не за вас, тогаш за државата.
Победен аргумент, амин. Не знам за другите, јас од мене ќе тргнам - Оваа држава не направила ама баш ништо за мене, за јас да се осеќам на било каков начин должен кон неа за нешто, уште помалку па должен со мојот живот. Патриотските финти не палат кај мене (не би требало ни кај било кој друг маж што користи оптимален процент од својата мозочна маса). За одржување на македонската култура, идентитет, јазик, можам и без државава, на друго место. За државава ни влакно од коса не би донирал па ако сака нека зависел од тоа нејзиниот опстанок.

Јас да донирам еднаква сума пари како сите за буџет за кој никој не ме прашува како да се искористи (друг си ги игра тие игри, на лично ниво), а во исто време не ми се овозможени основни работи како граѓанин на државава, а да сум третиран како втора класа во споредба со сите други? НЕ, ФАЛА. За таква држава нема ни да трепнам со око ако се сруши. До толку сум разочаран и гневен.

Како што ме ебе во задник 24 години веќе, единствено она ми должи мене еден добар, мрсен, blowjob, и ништо повеќе. Во се што сум постигнал до сега, државата не одиграла никаква улога. Нека си бара пиони и воена колатерална штета на друго место.

Никој не може да ви наметне нешто со сила, само спомнав дека Шкорпи испадна поголем маж, па кој како сака - така нека сфати!
Зошто? Со што? Серам подеднакво против ова како и 90% од постирачите после објавата на веста на темава.

Ај, Шкорпи го знаеме дека е педер, ама вие останатите бре... :pos:
Педер, ама знам да ракувам со огнено оружје. И не ми требаше војска за да научам. Ако има потреба, можам да се бранам себе си и тие што ги сметам за блиски. Ова е тотален промашај (меѓу разни други од страна на Владата).

Редно беше да се врати редовна војска.
Тоа купот со мочка праени копиљана барем малку од малку да се доведе во ред. А кој избегава, не треба затвор. Треба под казна година дена да служи.
А ти најде светла иднина баш таму, бидејќи на друго место не можеш? И после ние купот мочка праени луѓе :tapp:.

Нa прочитај на Икси што му пишав, и за тебе важи истото:

Сега ако го воведат повторно се надевам ќе ме фати и мене законов. А останатите п*чки што плачат од воен рок треба да се засрамат! Толку од мене and good night!
Знаеш, многу е лесно да се расфрлаш наоколу со терминот пи*ка, без притоа да знаеш зошто си го употребил кај останатите што се изјаснија против ова, бидејќи и не знаеш зошто се изјасниле против. Или не си го сфатил тој дел. Сеедно, немаш поим што збориш, важно изнавреѓа его на цела група членови, за ти да се направиш посупериорен, и "муж".

Да те видам дали исто ќе размислуваш на бојно поле кога ти и 2-3ца ќе останете живи, против 40мина на пример (ако воопшто преживееш до тогаш). Војната прави пи*ки од сите нас. Поентата е што немаш што друго да правиш кога веќе си таму. И тогаш твојот survival instinct ти зависи од тоа дали ќе се лупаш по гради ко Тарзан, и со пуна пареа напред ќе риташ, или пи*карски, малку ќе ја користиш тоа црпката повеќе од просечно. Секогаш се "пи*ките" тие што преживуваат.

А еве, што им се случува на преживеалците од конфликти? Си ѕирнал да видиш како им оди во последно време? Многу ја сакаат Власта, ептен ги тинтра.

Зошто би бегале заради 3 месеца армија?

Во зависност од луѓето кои ќе бидат со тебе таму, може да биде и фино место армијата.
Доналд, извини, ама не сум спремен да прифаќам одредени ризици. "Може да биде" е неприфатлив ризик за мене. Зошто "може и да не биде". Во секој случај, немам за трошење три месеци на такв нешто. За далеку посериозни работи имам потрошено години од својот живот за кои се каам, и три месеци не доаѓа в предвид да ги трошам на нешто вакво.

Има луѓе кои едноставно не го сакаат ова (очигледно по темава), и не прави голема разлика дали е година дена или три месеци. Бидејќи исходот е ист.

Јас ја отслужив на 26 години, и тоа само неколку месеци пред да се помилуваат тие што не отишле и да се укине истата, и не жалам бидејќи бев со еден куп мои врсници, сите образовани, а дојдени таму под присила, нели задњи воз беше (мене дури на аеродром пасошот ми го земаа), и до ден денес сме добри пријатели со повеќето од нив.
Убаво за тебе, ако така си го доживеал сето тоа. Јас не ги гледам така работите.

Можеби навистина 7 месеци колку што загубив јас, а претходно 9 и 12, е многу, но два до три месеца е сосема во ред, барем да знаеш да држиш пушка и да ја употребуваш. Да испукаш 50 ина куршуми да го здобиеш филингот барем:)
Знам да користам пушка, знам да користам и пиштол. Планирам наскоро да идам и на приватна обука за ладно оружје :). Подоцна во план се и боречки вештини, итн. Не ми треба војска за да постигнам одредени работи, ако навистина сакам. Ако настапи криза, ќе знам да реагирам соодветно.

Не е исто. Во секое време таа може да се пријави на регрутација и да замени некое педерче што не сака да оди. Два пара кошули, два пара чорапи, униформа, чизми, калаш, контрацепција за една година унапред (Тајлер овде би додал и $300 кеш за погребни трошоци, скраја да е) и спремна е.
Ете, нека иде HITCH нека гине за државава, ако до толку и дошло. Можеш и да и се придружиш и ти ако сакаш. Јас ќе се бранам во рамки на мое лично одбрано опкружување.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
278
Поени од реакции
212
Edno prasanje a sto ke bide so Uckive na Cicko ALI tie treba li da sluzat vojska ili oni veke imaat Sluzeno :) Zamislete Ali Ahmetovic Vrvohen Komandant na ARM :) kako sto trgnala rabotata taka ke bide uste malce :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Шкорпион абе не сум јас за служење војска.:P

Тоа шо ти го пишав е дека и таму може да биде добро, ако ти се погоди, а веќе си принуден да одиш.;)

Шо би се рекло среќа у несреќа, или не е се така црно:)


Јас повеќе алудирам на фактот дека веќе никој не е спремен да даде таква жртва за државата, која ништо не сторила за него. А такви има многумина во државава, речиси сите.

Тоа е алармантното.

Тоа треба да се разгледува како проблем. Односно државата и тие што се на чело, да се чукнат у глаат и да видат до кај се со сопствениот народ.

Инаку секогаш ќе има кој да ја брани државава, нека не берат гајле душегрижниците.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Змејко, ти си слугал аскер као волонтер?
Сум слугал, ама некако викендашки беше, брзо завршивме работа.
--- надополнето: 31 декември 2012 во 00:04 ---
Не може во секоја држава да се пријават жени да отслужуваат воен рок колку што знам или и откога ќе отслужат не добиваат ист третман на бојното поле како мажите, на пример во САД не ги праќаат на бојно поле. Ама знам што ти беше поентата сепак :)
Ја сум сигурен дека македонските власти ќе и дозволат да загине за татковината, во првите борбени редови, ич да не ја мислиш.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Од каде па ти знаеш колкумина знаат да ракуваат со оружје? Паразити се тие што припаѓаат на политичката елита (дали власт, опозиција, кој и да е). Зошто на крајот од денот, ти ќе бидеш тој кој ќе оди на бојно поле да му ја разнесат главата, а не они, и не нивни синови. Користи ја малку главата додека уште ја имаш на рамења.
добро чичко педерче, се гледа дека ти е страв од служба, дека нема да имаш време да се налакираш или да се нашминкаш...
користи ја малце ти глата и одбрани си ја фамилијата, туку ти нема да имаш фамилија педери си.
баш ќе ми биди ќеф да те регрутираат и да те малтертираат да рибаш вециња секое сабајле
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Темава слободно нека се преименува во „Педери во душа!“

Ако вие не сакате да отслужите воен рок во мирни услови кој трае 3 (три) месеци, тогаш вие нема ни да ја браните државава во воени услови. Вие први ќе се скриете в подрум и ќе чекате некој да ве одбрани од „непријателот“, а вие всушност сте си најголеми непријатели сами на себе.
Вие немате образ да кажувате кој каков е, колку пари украл, дека државата ни била ваква - таква... Вие немате образ да навредувате/ понижувате/ омаловжувате некого - било кого!

Па, барем на форумов, кај што не ве знае никој, да покажете барем малку храброст, срам, почит, љубов, самопочит....

Кој да ја сака и да ја брани Македонија ако не Македонците?
Пу, педеришта едни! Арам да ви е мајчиното млеко што сте го пиеле!
:cuc::cuc:

Абе жено,џабе објаснуваш, децава живеат во виртуелна реалност.
Они си мислат дека ако недај боже пукне, а шансите за тоа се многу големи,има луѓе кои се платени да војуваат за нив,ќе се најде и некоја будала која нема да избега кога ќе го мобилизираат,така да нема они шо да се замараат со такви глупости.

Они ќе си седат дома,ќе навиваат за нашите,ќе мрчат кога нешто нема да испадне како што треба и ќе се надеваат дека нашите ќе победат.Е сега,ако случајно изгубат,боже мој,нема они да бидат криви,они секако нема да учествуваат па и никој ништо нема да им направи.

Они нивниот патриотизам ќе го покажат на прослави по повод некој спортски успех,денот на независноста,ќе дркаат на Александар,ќе плукаат по Срби,Грци,Бугари, а ако недај боже пукне, па треба да ги мобилизираат, ќе се напикаат таму од кај што испаднале(у на мајка им) и ќе им пцуат се по список на тие што се обиделе да ги мобилизираат.

Тука важи народната - "Од кај шуто па и боде":notworthy:

Има дебела причина зошто за дезертерство,речиси секаде во светот,казната е смрт.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
добро чичко педерче, се гледа дека ти е страв од служба, дека нема да имаш време да се налакираш или да се нашминкаш...
користи ја малце ти глата и одбрани си ја фамилијата, туку ти нема да имаш фамилија педери си.
баш ќе ми биди ќеф да те регрутираат и да те малтертираат да рибаш вециња секое сабајле
Не се грижи за мене, јас ќе се грижам за мене. И мојата фамилија, доколку ја имам. Тоа што не сакам да служам војска и/или сум педер не ме прави помалку маж, туку подобар стратег. Далеку повеќе можам вака да си помогнам на себе и тие кои ги сметам за блиски, него ли на бојно поле.

Мене ќејф ќе ми биде тебе, вака како што ко "прав муж" се поставуваш, да те фрлат во први борбени редови, онака романтично да ја залапаш војната со сите свои карактеристики и природа. Да видиме дали жива глава же извадиш. Ако тебе ти се гине поради политика и туѓи интереси, мене не. Вреѓај колку што сакаш, среќа таквите како тебе се малцинство, повеќето мажи ги мавна свест и не гледаат нешто позитивно во сето ова.
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Ако вие не сакате да отслужите воен рок во мирни услови кој трае 3 (три) месеци, тогаш вие нема ни да ја браните државава во воени услови.
И шо ако отслужиме 3 месеци воен рок? Нашата војска ќе биде многу јака? Во современи услови бројот на војници и не е главен фактор за силата на една војска. Постојат голем број на фактори кои ја детерминираат силата на војската. Прво ти е оружје и опрема (квалитет и квантитет) во што Македонија заостанува многу зад другите земји. После ти иде логистика, за ова немам слушнато до каде сме во последно време но знам дека пред 4/5 години имаше сериозен проблем со ова (знам дека кога беше Црвенковски претседател кажа дека АРМ има слаба логистика) и други нематријални фактори(лидерство, воена традиција итн) во што исто така сериозно заостануваме. Шо ќе се смени кога некој ќе отиде во војска 3 месеца и ќе научи да пука со пиштол и пушка? Ништо. За да имаш јака војска треба да имаш развиена економија (токму економски најразвиените земји располагаат со голема воена моќ) за да вложуваш во опрема и подобрување на условите. Исто така за некој да биде војник треба да има љубов за таа работа.

И стварно незнам кој е чукнат во 21 век да му текне да предизвика војна посебно во Европа. Војните веќе би требало да се минато на овие простори. Смата војна предизвикува големи економски последици за сите инволвирани земји (поради тоа што САД ги искористи случувањата во Втората Светска Војна денеска е најмоќна земја во светот) а исто така и непотребни човечки жртви. Првен треба да се гледа земјата да се развие економски, да влезе во Нато,во ЕУ а после може да се мисли да подобрување на условите во војската а парелелно со ова верувам дека ќе се зголеми и бројот на доброволците за отслужвање на воен рок. А и како шо реков во современо време и период на глобализација тешко на кој ќе му текне да предизвика посериозен конфликт а прашање е колку големите силе ќе дозволат да се случи такво нешто. Еве сега на пример за брзо време Каталонија ќе прогласи независност а може истото да се случи и со Шкотска и шо ке прават Шпанија и Англија? Сигурно дека не се мрднати да почнат војна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom