Редовна војска повторно?

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Не се грижи за мене, јас ќе се грижам за мене. И мојата фамилија, доколку ја имам. Тоа што не сакам да служам војска и/или сум педер не ме прави помалку маж, туку подобар стратег. Далеку повеќе можам вака да си помогнам на себе и тие кои ги сметам за блиски, него ли на бојно поле.

Мене ќејф ќе ми биде тебе, вака како што ко "прав муж" се поставуваш, да те фрлат во први борбени редови, онака романтично да ја залапаш војната со сите свои карактеристики и природа. Да видиме дали жива глава же извадиш. Ако тебе ти се гине поради политика и туѓи интереси, мене не. Вреѓај колку што сакаш, среќа таквите како тебе се малцинство, повеќето мажи ги мавна свест и не гледаат нешто позитивно во сето ова.
поарно на борбен ред да погинам за татковината одколку да ме газат и плукаат кој ќе стигне на улица.
за татковината ќе ме има негде во историјата и ќе ме запамтен,а тебе нигде нема да те има!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
ако рибањето веце и стража ти се ситници тогаш...
Тогаш очигледно не ти препорачувам да дезертираш.
Инаку рибање веце и стража се најнормална работа во војска.
Да не очекуваш дека родителите ке дојдат да ти ги чистат говната или ке те чуваат додека спиеш.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Знаеш, многу е лесно да се расфрлаш наоколу со терминот пи*ка, без притоа да знаеш зошто си го употребил кај останатите што се изјаснија против ова, бидејќи и не знаеш зошто се изјасниле против. Или не си го сфатил тој дел. Сеедно, немаш поим што збориш, важно изнавреѓа его на цела група членови, за ти да се направиш посупериорен, и "муж".

Да те видам дали исто ќе размислуваш на бојно поле кога ти и 2-3ца ќе останете живи, против 40мина на пример (ако воопшто преживееш до тогаш). Војната прави пи*ки од сите нас. Поентата е што немаш што друго да правиш кога веќе си таму. И тогаш твојот survival instinct ти зависи од тоа дали ќе се лупаш по гради ко Тарзан, и со пуна пареа напред ќе риташ, или пи*карски, малку ќе ја користиш тоа црпката повеќе од просечно. Секогаш се "пи*ките" тие што преживуваат.

А еве, што им се случува на преживеалците од конфликти? Си ѕирнал да видиш како им оди во последно време? Многу ја сакаат Власта, ептен ги тинтра.
Многу добро знам јас за што служи терминот п*чка и можам да ти објаснам подетално ако сакаш ама мислам дека нема потреба да се вреѓаме.

Служењето воен рок од 3 месеци не значи дека по автоматизам ќе се најдеш во војна.

Гледам што им се случува на учесниците во конфликтот и ми е жал за нив. Но повеќе ми е жал за овој гнасен Македонски народ кој не презема ништо во врска со тоа. А тука спаѓаме јас, ти и секој ебен Македонец во државава. Ми се гади од тоа што веднеме глава на секој ебен проблем и не си ги решаваме самите туку оставаме другите да ни ги решаваат а после не ни чини. Епа после ебење нема каење. Да не беа тие учесници во 2001ва да не бранат тебе, мене и уште 1.5 милиони Македонци сега или ќе бевме мртви или ќе немавме држава. Дозволивме тие што ни дигнаа оружје и што ни ја нападнаа државата да ни седат у Собрание, да ни ја водат државата и АРМ да се поклонува на гробови на терористите и крвниците на оваа држава. И ако не си знаел, воено јака држава е држава која ретко кој се осудува да ја пипне. Да бевме ние паметни и да создадевме јака војска по распадот на Југославија сега немаше цел Балкан да не заебава како сака.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
поарно на борбен ред да погинам за татковината одколку да ме газат и плукаат кој ќе стигне на улица.
за татковината ќе ме има негде во историјата и ќе ме запамтен,а тебе нигде нема да те има!
Да, ќе те има негде во историјата. И толку.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
поарно на борбен ред да погинам за татковината одколку да ме газат и плукаат кој ќе стигне на улица.
за татковината ќе ме има негде во историјата и ќе ме запамтен,а тебе нигде нема да те има!
колку што ги памтиме тие од 2001 или 1991... слава им
 
P

PewDiePie

Гостин
Божем некој ке ве праша или ве праша за мислење.
Ти иди поштарот ти носи покана да се јавиш тогаш и тогаш и крај на маубетот. Ако се правите на мутави во ниедно доба во некој ден кој никој не го знае ке ви трпони воена полиција и така по пижами ке ве однесат во касарна. Е таму пошто сите ке знаат дека сте избегнувале вон рок посебно старешините и десетарите мамицата ке ви ја расплачат. И не мислам само на рибање веце или стража и такви ситници. Буквално мислам.
Нека дојде,ќе му се измочам на поканата.

Никој не може да ти кажува што да правиш во животот,помина тоа време.
Немам попаметна работа 3 месеци ќе ги изгубам за што ? Зошто некоја искомплексирана џукела решила да стане воено лице и да ги тромози сите што имаат мозок за разлика од него ?
Или идиотскиот муабет,ќе се научиш на дисциплина. :tapp: Оф море,ако твоите дома не те научиле,тие ќе те научат.Посељачки позаостанат муабет нема.

Единствена асална работа што ја направија сдсм во 15 год. владеење беше што ја укинаа редовната војска. Нека гледаат овие од вмро да ја вратат,најголем комуњар ќе станам.
--- надополнето: 31 декември 2012 во 01:17 ---
Не брат, нема ни да седам дома, туку ќе си ја летнам во Грција на одмор, како што направија патриотите што денес се јачаат колку ја сакаат државата.
Абе да не ви дише мозокот на вас, после 2001 мислите дека некој стварно ќе оди да се бори за државава???
Абе кур не ме боли, нека си ги пратат политичарите синовите нивни, е тогаш ќе размислам да одам со нив.
Цела држава ја продадоа, а јас ќе одам да се пуцам со некој кој истотака како пиун го прелажале дека се бори за којзнае што.
Ги испоубија луѓено за ништо, им ги оставија фамилиине да скапуваат, и тие малку пари што им ги дадоа ГИ НАТЕРАА ДА ГИ ВРАЌААТ. WHAT THE FUCK???
На спротивна страна на тие што ја нападнаа државата им дигнаа споменици, школи крстија по нивно име.

Не пеер, попрво лудачко уверение ќе извадам него ли да одам да се борам.

Нема врска тоа со никакво јунаштво, туку со ЗДРАВ РАЗУМ.
И незнам што е со муабетот ЌЕ СЕ НАУЧЕЛЕ НА РЕД.
Што ќе ме научат на ред во три месеци? Може само некоја тешка болест да закачам од никаквите услови, може да ми се одмили јадење грав пошто само тоа се јаде и да изгубиш работа пошто никој жив нема да те толерира што ќе отсуствуваш три месеци од работа.
Од ваков тип на служење војска НЕМА НИКАКВА ПОЗИТИВНА РАБОТА.
Да не било така немало цела Европа да се откажува од таков тип на служење. Се знае бе брате, тие што лаат нека си одат, што има мене да ме тера? Ем ќе си земаат парички ем ќе си фураат филм.
Тие што се јачаат се се некои ликови што се фураат по јутјуб клипови ќе ве колиме, ќе ве јадеме, а уствари бел дсен не виделе, или некои што веќе не ги фаќа рокот, па демек нека се научеле младиве генерации сега :гик:
Тоа е тоа,нема што др да се збори.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
барем ќе ме има негде, ќе бидам запишан ,а другарчето твое ќе го има на youtube кај шо го газат ултраси.
Ако нема војна никаде нема да бидеш запаметен, а за тоа време ако се посветиш на професија што ја сакаш може и да бидеш запаметен па така да и помогнеш на државата
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
барем ќе ме има негде, ќе бидам запишан ,а другарчето твое ќе го има на youtube кај шо го газат ултраси.
Баш членов што го цитираше има име запишано на места за почит. Не туку се расфрлај со такви тези.

Убаво спомнаа, нека загинатите од 2001 ви бидат спомен на тоа како ќе се понаша државата према вас и вашите фамилии.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Настра на „тие“ механизми. Има и пострашни механизми.

Како механизмите со кои државата успеала да направи луѓе кои ќе оправдуваат тешки глупости како задолжителен воен рок.
Тоа е лошото. Настрана другото кое е полесно да се (с)мени.
Зошто сметаш дека задолжителниот воен рок е тешка глупост?
Дека не ти се оди на пример, дека сметаш дека е џабе потрошено време.
Јас сметам дека плаќањето данок е тешка глупсот и дека се залудно потрошени пари, мои пари посебно. Па никому ништо.
Сметам дека не треба да постојат семафори пошто залудно го трошам времето и горивото додека чекам да се смени црвено.
Сметам дека нема потреба од пешачки премини и да чекам некој таму пензионер да помини во најголемата гужва.
Сметам дека факултетот како институција треба да се укини освем за некој со просек на интелгинеција над 140 пошто другите џабе го трошат и времето на професорите и парите свои и на државата.
Видиш многу работи можи и мене и тебе да ти сметаат, но не значи дека се глупост.
Зависи како гледаш на некој работи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
колку што ги памтиме тие од 2001... слава им
епа тие шо „не“ ги памтите се тепаја за вас и ве чуваа на сигурно, за сега да ги заборавите.
нека почиваат во мир. на непотребно место ги спомнувате хероите заради неважни причини
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Поентата е дека џабе се чукате по гради јас вака јас така.
Ако решат да има ке има и ке одите сите еден по еден без разлика на неизмерната храбрсот искажана тука на форум.
Нити ке ве прашаат дали ви одговара нити дали ви е по кеф.
Финтата е дали ке одите со смеење или со плачење, а не дали ке одите.
Во ред де. Нејасно ми е што ќе смене ако има? Сигурно ќе има еден протест со еден контрапротест, па нешто ќе има расправии меѓу позиции - опозиции ама тоа не е битно.
Што и да прават, ништо нема да сменат со тоа. Тие што си се одгледани во родољубив дух ќе продолжат да се крмаат со конзервираната храна од власта, останатите ќе претрпат 3 месеца па потоа ќе си се здобиат со уште повеќе омраза спрема сите збиднувања и тоа е тоа. Не гледам каде е продуктивноста на сето ова.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
добро бе, мислам време е да попуштам дека глеам баѓи тврдоглави има. сепак вреди да се има редовна војска, барем ќе има дисциплина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Во ред де. Нејасно ми е што ќе смене ако има? Сигурно ќе има еден протест со еден контрапротест, па нешто ќе има расправии меѓу позиции - опозиции ама тоа не е битно.
Што и да прават, ништо нема да сменат со тоа. Тие што си се одгледани во родољубив дух ќе продолжат да се крмаат со конзервираната храна од власта, останатите ќе претрпат 3 месеца па потоа ќе си се здобиат со уште повеќе омраза спрема сите збиднувања и тоа е тоа. Не гледам каде е продуктивноста на сето ова.
Многу погрешно гледаш на работите.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Зошто сметаш дека задолжителниот воен рок е тешка глупост?
Дека не ти се оди на пример, дека сметаш дека е џабе потрошено време.
Јас сметам дека плаќањето данок е тешка глупсот и дека се залудно потрошени пари, мои пари посебно. Па никому ништо.
Сметам дека не треба да постојат семафори пошто залудно го трошам времето и горивото додека чекам да се смени црвено.
Сметам дека нема потреба од пешачки премини и да чекам некој таму пензионер да помини во најголемата гужва.
Сметам дека факултетот како институција треба да се укини освем за некој со просек на интелгинеција над 140 пошто другите џабе го трошат и времето на професорите и парите свои и на државата.
Видиш многу работи можи и мене и тебе да ти сметаат, но не значи дека се глупост.
Зависи како гледаш на некој работи.

Зависи. Нормално. Меѓутоа, ако го задржиш твојот критериум како војската не е лоша работа и како тоа е убаво што државата може да направи, може ке оправдаш и некој нео - Полпотизам... т.е. утре, ако и „текне“ на државата дека насилно треба да се рурализира, во пет сабајле те земаат од дома, сакал нејќел, идеш на село и ти даваат три овци и два петли.

Зашо да не, така?

Јас те разбирам шо сакаш да кажеш. Но, не разбирам зошто ја ставаш војската како позитива.

Ако правдаш на дисциплина и на се позитивно што би дошло од некој режим. Поготово ако реферираме кон ЈНА...

па види кој “на убав“ начин ја растури Југа... истите тие што „се печеа“ во ЈНА. Онака, дисциплинирани беа.

Нема никаква позитива од воен рок. Има само негатива. Потрошено време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom