Регенерација на црн дроб

Член од
23 јануари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
10
Јас имав, а може да се каже дека уште го имам тој проблем.
Дефинитивно сок од грозје, мед, рибино масло, зеленчук и овошје полни со метали, претерано многу течности(чаеви, сокови-по можност цедени а не купечки со конзерванси)
Дефинивно НЕ алкохол(ракија коњак виски вино ништо!!) остај тоа што зборат лековита ракија била, ако содржи алкохол не конзумирај...
после 2-3 месеци можеш по едно пивце да маваш за мерак, јас правев така ништо не ти бидува :icon_lol:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Со мојот метод на 3-4 луѓе им помогнав да си ја одмастат јетрата само за еден месец да им биде на нормала. Без многу состојки и глупирања, едноставно докторите по еден месец анализите на крвна слика се чудат како е тоа можно.
Нормално јас имав замастена јетра и прво на себе пробав пред 6-7 години. Зачудувачки беа резултатите иако докторите ми предвидиваа рак или цироза за 1 до 2 години.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Заборавив да напишам во предходниот пост за една детоксикација на Црн Дроб.
Еден од начините е да се направи Клистир со Кафе,што значи во ректум и потоа во дебело црево човек внесува варено кафе и остава некое време да циркулира од дебело црево до Црн дроб,циркулацијата на водениот раствор на кафе се одвива само ниц дебело црево и црн дроб.
Не ми е јасен начинот на детоксикација од причина што многу скоро го прочитав ова и го немам проучено.
Исто така овај начин на клистир се препорачува според Герсон диетата за лечење на рак.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Заборавив да напишам во предходниот пост за една детоксикација на Црн Дроб.
Еден од начините е да се направи Клистир со Кафе,што значи во ректум и потоа во дебело црево човек внесува варено кафе и остава некое време да циркулира од дебело црево до Црн дроб,циркулацијата на водениот раствор на кафе се одвива само ниц дебело црево и црн дроб.
Не ми е јасен начинот на детоксикација од причина што многу скоро го прочитав ова и го немам проучено.
Исто така овај начин на клистир се препорачува според Герсон диетата за лечење на рак.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Ако ти е чудно тоа што клистирот се применува за еден куп работи во медицина тогаш земи прочитај малку повеќе и ќе престане да ти биде чудно.
Еве што вели Википедија за клистирот и кај се користи,имаш и за Герсон статија поврзана

http://en.wikipedia.org/wiki/Enema
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако ти е чудно тоа што клистирот се применува за еден куп работи во медицина тогаш земи прочитај малку повеќе и ќе престане да ти биде чудно.
Еве што вели Википедија за клистирот и кај се користи,имаш и за Герсон статија поврзана

http://en.wikipedia.org/wiki/Enema
Колку метри црево треба да наполниш за да стигнеш до црниот дроб? Колку литри течност се тоа? Каков притисок би се створил од толку литри што ни 10 секунди не би можел да издржиш а башка може и да дојде до оштетување на дебелото црево.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Од она што знам јас од анатомија дебелото црево врши само размена на течности,во него не се вари храната.На видеото што го гледав на ју туб течноста со која се врши клистир не преминува 0,5 литри,се задржува одредено време во дебело црево и потоа се исфрла исто како фецесот.
Нема никакво полнење на црево за да стигнеш до црн дроб :pos: пријателе,не се поврзани со ништо дебелото црево и црниот дроб :pos: и нормално клистирот не се врши под притисок,туку по пат на најобична дифузија на течности:pos:
Абе малу е гадно и што знам чудно да се збори за ова но ова се користи во медицина со милениуми.

Сега има некои контроверзи за клистирот со кафе демек луѓе умреле и имало последици,затоа велем ова е според некои контроверзно но според некои корисно.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Од она што знам јас од анатомија дебелото црево врши само размена на течности,во него не се вари храната.На видеото што го гледав на ју туб течноста со која се врши клистир не преминува 0,5 литри,се задржува одредено време во дебело црево и потоа се исфрла исто како фецесот.
Нема никакво полнење на црево за да стигнеш до црн дроб :pos: пријателе,не се поврзани со ништо дебелото црево и црниот дроб :pos: и нормално клистирот не се врши под притисок,туку по пат на најобична дифузија на течности:pos:
Абе малу е гадно и што знам чудно да се збори за ова но ова се користи во медицина со милениуми.

Сега има некои контроверзи за клистирот со кафе демек луѓе умреле и имало последици,затоа велем ова е според некои контроверзно но според некои корисно.
Со дугачко еспрессо најдобар ефект давало.:pos:
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Регенденација на црн дроб имам гледано на еден ккинески филм прават со лековити треви кој ги берат во тибет и ги мешаат со некое масло(мислам дека беше од дивасвиња) и го варат едно 2 саати и послем со тоа го мачкаат дробот кој сакаат да го регенеритатт
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.906
Поени од реакции
15.880
добив пост оперативен хепатит Б во 1995... ме примија во болница (ден пред атентатот), имав 50х поголеми трансаминази од максималните и антитела на хепатит Б. Ме лечеа со кортико терапија, на вредностите по 40 дена лежење се симнаа само до 3х од максималните. На своја рака напуштив болница, дома пиев едни лекови руски, заборавив како се викаа, за 30 дена ги симнав сите вредности на 30% од максималните, докторите не веруваа .. б.т.в џигерот не се зголеми ни милиметар, 3х ме гледаа на ехо, не им беше јасно..
.. а земав и од касапскиот лек желудец од говедо додека бев у болнива, не помогна околу ова, но добар е за општ имунитет.. добар е и специалниот сок од грозје, ( Маџун ??) кај Гранд хотел купував, 1.5л мислам беше 200 мкд...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Регенденација на црн дроб имам гледано на еден ккинески филм прават со лековити треви кој ги берат во тибет и ги мешаат со некое масло(мислам дека беше од дивасвиња) и го варат едно 2 саати и послем со тоа го мачкаат дробот кој сакаат да го регенеритатт
Уште да ни кажеш како успеаа да НАМАЧКААТ Црн Дроб со маст ќе биде одлично.:LOL:
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
7
За регенерација на џигер, неговата функција, структура и големина да се вратат во нормала корисен е чај од жалфија, секојдневно по две шољи кои се пијат голтка по голтка во тек на целиот ден.

( За експеримент е земен џигер во фаза на цироза, ставен во чај од жафија, за 20тина дена џигерот се обновува и собира)
 
С

Само Човек

Гостин
Колку метри црево треба да наполниш за да стигнеш до црниот дроб? Колку литри течност се тоа? Каков притисок би се створил од толку литри што ни 10 секунди не би можел да издржиш а башка може и да дојде до оштетување на дебелото црево.
какво полнење ?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
браќа истиот проблем го имав и јас, скоро 8 март четврток после туширање почнав да добивам болки постепено од кај половините па накај внатре црниот дроб по што немав појма што ми е, али верувајте ненормални болки имав неможев да се движам ни да станувам од кревет петок сабота недела и веке понеделник ми пукна филмот отидов на доктор кој таткоми го знаеше отидов кај него и ми кажа да одам да ми земат крв и мокрача,од мокрачата се беше ок али од крвта ми рече дека црниот дроб бил замастен од 140 нагоре отишла бројката сум ја преминал границата , а др раб ми е беа ок и ми кажа да одам на ехо и исто таму ми кажа докторот дека е црниот дроб и ме праша дали конзумирам месо алкохол цигари и газирани сокови му реков алкохол цигари уопште не сум конзумирал а месо и газирани сокови да и тогаш ми кажа месото и газирани сокови нема веке да конзумираш му реков добро отидов пак кај првиот доктор и ми препиша апчиња силмарин и аугментин почнав да ги пијам и веке 2 ден ми стана подобро и се така наредните денови сега сум добар сеуште ги пијам апчињава колку да ми се исчисти дробот а месо и газирани воопшто не пробувам бар уште овој месец да помине па ке видиме е оваа недела треба да одам на контрола ми рече да дојдам после 30 дена па му благодарам на докторот што ми откри што ми беше што јас немав појма од тоа, само СИЛМАРИН и АУГМЕНТИН Е ЛЕКОТ ЗА ЦРН ДРОБ ако ги имате истиве болки како што ги имав јас тоа се од црниот дроб од јадење секојдневно месо и газирани сокови ,,исто и алкохол и цигари ,овие никогаш не сум ги конзумирал али сепак го оштетувале црниот дроб
 

Kajgana Shop

На врв Bottom