Регенерација на црн дроб

Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Здраво,
Хепарот како еден исклучително битен орган во организмот баш поради својата функција има контакт со секакви материи токсини за кои истиот поседува соодветни механизми како тие да ги изметаболизира и исфрли во организмот. Меѓутоа имуниот систем и интензитетот и експозицијата на токсини не секогаш се во корист на правилно метаболичко детоксифицирање па поради тоа и самата функција на хепарот може да затаи. Во такви состојби исклучително е важно тој да се обнови и да ја продолжи својата функција.

Доколку некој од Вас има информации како тоа се прави или доколку некој има конкретен случај/ проблем нека објасни!!! ;)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Се регенерира-чисти со една капсула "Milk Thistle" и една лажица ленено масло секое сабајле. За 3 месеци имаш 100% исчистен црн дроб, ако се продолжи уште, па и така да се живее нормално без алкохол, без многу масни јадења и без многу шеќери.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас до сега не сум имал проблеми со дробот. Дали смеам да конзумирам од тие капсулите? Онака колку да ги исчистам малце.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
^
Да можеш, тие се направени од млеко од трн во МК позната билка како "магарешки трн". Во Охридско ставаат вакви трња во ракијата и така ја пијат.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
^
Да можеш, тие се направени од млеко од трн во МК позната билка како "магарешки трн". Во Охридско ставаат вакви трња во ракијата и така ја пијат.
Абе да не имам некои проблеми после? :( :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Намалете (по можност прекинете) со алкохол и масни јадења ко што кажа членот погоре и се ќе биде во ред. Имам слушнато и дека сок од грозје помага во ова ама не сум сигурна.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Многу помагаат незаситени масти како што се во рибино масло и ленено масло. На мрснотиите во црниот дроб, гореспоменатите масти им прави исто што и нитро разредувачот во мрсна боја кога ќе се стави ;)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Клучот за здравјето е здравата храна, спортот, и среќата. Јади свежа храна, разновидно овошје и зеленчук, млечни производи, помалку месо, месни производи, и благи работи, спортувај и биди весел расположен, не дозволувај да бидеш под притисок и нервози и ете ти здравје. Единствено што не можеме да избегнеме е загадениот воздух, и донекаде вода.
Се чудам на овие што плаќаат стотици евра за диети за слабеење и прегледи. Еве ви ја погоре ја пишав диетата, и тоа for free.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Намалете (по можност прекинете) со алкохол и масни јадења ко што кажа членот погоре и се ќе биде во ред. Имам слушнато и дека сок од грозје помага во ова ама не сум сигурна.
Toчно ептен помага, и се вика гроздов сируп се продава во 1л шише но се раствара со вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom