Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Интересно само како конспираци тиори , така да се релаксираш , да пуштиш мозокот да пасе шо се вика... да се надуваш можеби и да гледаш вакви видеа као земјата е рамна... надвор од тоа треба да си ретардиран да веруваш во вакво срање. овер енд аут.
А ти со цела свест и при здрав разум кога не си надуван, додека стоиш негде надвор во место дали чувствуваш дека земјата се врти? Не мораш да се објаснуваш само одговори ни со да или не...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
А ти со цела свест и при здрав разум кога не си надуван, додека стоиш негде надвор во место дали чувствуваш дека земјата се врти? Не мораш да се објаснуваш само одговори ни со да или не...
Ми се нема десено искрено и поштено, 24/7 сум надуван со години веќе.. и пак не верувам у теоријава за чудо . Да се отрезнам еден ден па да тестирам , па ќе елаборирам , бидете така.
Шала на страна бро , незнам зошто мислиш дека кога стоиш надвор некаде треба да чуствуваш дека земјата се врти... од каде ти такво мислење дека масив како планета која е милиони квадратни метри со атмосфера ! ти ќе чуствуваш дека она се врти.. па не си качен на шљајка јеботе, или на баскет лопта ... димензија бро .. земјината топка е малку поголема за ти да осетиш дека она се врти... разумеш ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Ми се нема десено искрено и поштено, 24/7 сум надуван со години веќе.. и пак не верувам у теоријава за чудо . Да се отрезнам еден ден па да тестирам , па ќе елаборирам , бидете така.
Шала на страна бро , незнам зошто мислиш дека кога стоиш надвор некаде треба да чуствуваш дека земјата се врти... од каде ти такво мислење дека масив како планета која е милиони квадратни метри со атмосфера ! ти ќе чуствуваш дека она се врти.. па не си качен на шљајка јеботе, или на баскет лопта ... димензија бро .. земјината топка е малку поголема за ти да осетиш дека она се врти... разумеш ?
Научниците низ 2021-ва приметиле дека "земјата во последно време се врти побрзо" ама ти не чувствуваш вртење нели? Што мислиш како може да се измерат тие 1670 км/ч ? Не е ваљда извадена "од ракав" таа цифра сигурно постои начин да се измери ротацијата нели? Што мислиш дали може една МЕТЕРЕОЛОШКА СТАНИЦА освен земјотрес да измери и брзина на ротирање на земјата?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Научниците низ 2021-ва приметиле дека "земјата во последно време се врти побрзо" ама ти не чувствуваш вртење нели? Што мислиш како може да се измерат тие 1670 км/ч ? Не е ваљда извадена "од ракав" таа цифра сигурно постои начин да се измери ротацијата нели? Што мислиш дали може една МЕТЕРЕОЛОШКА СТАНИЦА освен земјотрес да измери и брзина на ротирање на земјата?
Значи ти од не вртење сакаш да ме убедиш дека се врти пребрзо сега? Или ? Него да те прашам јас тебе нешто сега, имаш летaно со авион ? Имаш погледнато преку прозор ? Хоризонт , планини , океан... ако имаш летано брату и се имаш загледано убаво немаше да бидеш на овој подфорум , верувај :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
земјината топка е малку поголема за ти да осетиш дека она се врти... разумеш ?
Дали сваќаш дека се знае точниот периметар на земјата колку и да ти се чини дека е голема ? Дека има своја ротација околу ЗАМИСЛЕНА ОСКА? Дека ротира и околу сонцето? И сето тоа не го чувствуваш но само веруваш во тоа?
Screenshot_2022-07-24-23-51-06-61_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

Значи ти од не вртење сакаш да ме убедиш дека се врти пребрзо сега?
Јас не сакам во ништо да те убедам штом не чувствуваш никакво вртење...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
А зошто јас мора да го чуствувам тоа ? Кога еве го гледам ... еве букирај со визер некој лет , резервирај месеци унапред ефтино да поминиш... и загледај се малку во хоризонтот... и дојди тука и кажи ми земјата е рамна плоча... заеби ти ротации периметри оски курци палци , просто е како два и два.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Него да те прашам јас тебе нешто сега, имаш летaно со авион ? Имаш погледнато преку прозор ?
Што мислиш ти дали научниците од 16-17 век летале во авион и гледале низ прозор за да сфатат како тебе дека земјата е топка и дека се врти?
Автоматски споено мислење:

А зошто јас мора да го чуствувам тоа ? Кога еве го гледам ...
Покажи ми едно видео од НАСА каде земјата физички се врти...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Што мислиш ти дали научниците од 16-17 век летале во авион и гледале низ прозор за да сфатат како тебе дека земјата е топка и дека се врти?
Не , они биле малку попаметни од одредена минорна група луѓе на денешницава, иако и тогаш имало луѓе што го оспорувале ова и ги палеле во оган тие што наметнувале научни идеологии со факти . исто и денес , само што сега неможе да ги палиме во оган научниците ...
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Што мислиш ти дали научниците од 16-17 век летале во авион и гледале низ прозор за да сфатат како тебе дека земјата е топка и дека се врти?
Автоматски споено мислење:


Покажи ми едно видео од НАСА каде земјата физички се врти...
Што има врска тие како гледале, кога ти сега можеш на овој начин да видиш?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Не , они биле малку попаметни од одредена минорна група луѓе на денешницава, иако и тогаш имало луѓе што го оспорувале ова и ги палеле во оган тие што наметнувале научни идеологии со факти . исто и денес , само што сега неможе да ги палиме во оган научниците ...
Но со твојот одговор не ми одговори на кој начин ги измериле 1670км/ч ротација на земјата и зошто не се чувствуваат ? Притоа знаејќи го периметарот на земјата логично е дека "водената топка" мора негде да има физичко закривување...
Автоматски споено мислење:

Што има врска тие како гледале, кога ти сега можеш на овој начин да видиш?
Ооо шефче ти се смееше на моите одговори што те засегна одеднаш да ни се придружиш овде во разговорот? Како што има врска како гледале кога тогаш без помош на авиони заклучиле дека земјата е топка и дека се врти демек биле многу понапред од времето со своите размислувања и заклучоци 400 години пред појавата на првиот авион?

П.С
Фукоовото клатно од 1851 е најголемиот доказ за вртење на земјата тоа негде 50 години пред појавата на првиот авион ако ти е за некаква утеха. Проблемот е во тоа што земјата под клатното не се врти и сеа шупрајме?
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Да бе светлото у двор ми се гледа... :pos: Јас не гледам ниту чувствувам вртење на земјата.

П.С
У ова видео негде фалат облаци...
А па таму кај што ги има облаците не се мрдаат додека ти се врти земјата. Цепки брат :pos:
Во Сомалија моментално е околу 1:30 ама ИВС додека леташе изгледа го осветли многу и изгледаше како да е ден:pos:
Слика чиста стакло Панчево...
Автоматски споено мислење:

Кој се сеќава на ова знае на што мислам кога некој ќе ми покаже видео на НАСА во живо...
Screenshot_2022-07-25-00-48-36-62_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg Screenshot_2022-07-25-00-48-19-23_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:

Што има врска тие како гледале, кога ти сега можеш на овој начин да видиш?
Видиш,пред милијарди години се вртела... Што има врска ако некој не видел ниту почувствувал нели ? И ќе се вртела уште милијарди години затоа што и се може :pos:
 

Attachments

Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
"Никој никогаш не видел закривување на земјата на 100км.висина(63 милји)"
Изјава на Нил Деграјс Тајсон
Автоматски споено мислење:


П.С
"Кој гледа, ќе види"

Тирос 9 во 1965 год."сателитска снимка" на Африка и Мадагаскар.
Проценете сами... Screenshot_2022-07-25-10-52-34-53_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg Screenshot_2022-07-25-10-52-51-44_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg Screenshot_2022-07-25-10-53-00-12_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
@Red Zurla Друже, гледам отвори "уста". Да не реши да одговориш на она шо бев прашал? Можам пак да ти копирам. :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
@Red Zurla Друже, гледам отвори "уста". Да не реши да одговориш на она шо бев прашал? Можам пак да ти копирам. :D
Демек ова до сега што постирав за "вртењето на земјата" кое не постои е небитна работа а муабетот за чашата тебе ти е големата работа? :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom