Рамна Земја?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Ти ниту теоријата не ја знаеш за да може да наоѓаш „маани“, не пак практично да разбереш што ти се зборува. Затоа и прашањата се детски и неумесни, погрешни...
Не смееш да признаеш дека има гравитација и забегуваш со идеите како заради густината на воздухот паѓале работите, што да не е смешно ќе е жално што го имаш ова размислување за нештата...

Се откажувам и те оставам да си го полниш умот со клипови од луѓе слични на тебе... бидејќи книга да прочиташ и реално да се запознаеш со работите, тешко кај тебе...

Пак ќе кажам: барем не гледаме линкови до други веб стртаници туку користиш по некој збор и размисла, што е добро... :)

Во ќесето има Македонец како јаде смоки, само не се гледа бидејќи е закривен аголот :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.404
Нацртај вектори на сите сили кои дејствуваат во однос на пеперутката и нејзиното движење на лист, напиши формули за движење, ете хоризонтален истрел и ќе си одговориш сам како една факинг пеперутка или птица со крилја, погуста од воздухот не паѓа... нели густината беше маката за паѓање... o_O
А не! Тоа го нема на сликички и никој од неговите ментори нема таква сликичка за да може да му ја прати и овој да ја постира на нишкава.:neetaka:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
Истото погрешно знаење го имаш како и со пеперутките и птиците кои не паѓаат а се густи густи, прегусти и
Затоа што не постои гравитација (некаква си претпоставена фантастична сила) за да ги спушти на земја...Зар секој ќе мора да си поставува вектори и разни формули за да си одговори на едно едноставно прашање? Не биди смешен. Како може еве ајде и нека биде по твое густината на пеперутката да биде посилна од "силата на гравитацијата" која влече надолу? Зошто "силата на земјината гравитација" не може да ја спречи пеперутката да полета од место? Затоа што НЕ ПОСТОИ НЕКАКВА СИ ПРЕТПОСТАВЕНА СИЛА КОЈА ВЛЕЧЕ НАДОЛУ. Какви вектори какви глупости... :pos:
Автоматски споено мислење:

Школски пример на Верникеова афазија.
:pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Не е едноставно прашање, ти со твоето „разбирање“ на нештата мислиш дека се е просто, едноставно... :)
Ти реков не ти се мешам во верувањето, ама кога некој ти вели оди прочитај дополнително нешто, не ти мисли зло или ти се исмева...
Како мислиш да надминуваш ти? Постојано вака? Со потцртување сликици кои те палат?

Какво незнаење во однос на физиката имаш (а не ја вадиш од уста) и ти се исмеваш на луѓето тука? Ти собра храброст или лудост да се смееш на другите претходно? Дали ? :)

Што ме праша? Де аман прочитај си го прашањето за пеперутката... како тоа густината успеа да ја мериш со гравитацијата? И каде виде во науката такво нешто? Сам си измислуваш нешта за да мастурбираш врз сопственото верување до екстаза дека нема гравитација?
Реално знаеш ли што зборуваш? Густина, маса, гравитација - ring a bell?
И каде јас зборувам за густина на пеперутки и дека може да се мери/споредува густина на нештата со гравитацијата? :)
Туку што пак и јас расправам со тебе... додека јас зборував за маса (густина кој знае што си разбрал како е поврзано со се останато) која дава дефиниција за тежина на телата, ти реално мислеше за маса за пинг понг зборувам... и сега зборуваш глупости.

Не знаеш физика човеку, помири се со фактот дека си неук за овие работи, затоа ти е чудно како ти скокаш во воздух, како пеперутка летнува, како птица лета и не паѓа ако има поголема густина од воздухот (ако ги собере крилјата и те како ќе се сруши на Земхата), не знаеш основи на физика, затоа те палат видеа и сликици по нет и веруваш на шарлатани кои прават пари од твојата неукост... не шири глупости и ако имаш деца, пробај да не го знаат незнаењето твое... ништо од тоа што ти презентираат не е точно, како не разбираш? :)
Затоа се служиш со празни примери и поставуваш погрешни прашања кои немаат смисла ако малку подобро знаеш за природата.

П.С.
Како полетува една пеперутка о ти кој што знаеш се за природата? :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
Автоматски споено мислење:

Не е едноставно прашање, ти со твоето разбирање на нештата мислиш дека се е просто, едноставно... :)

Леле какво незнаење во однос на физиката и ти се исмеваш на луѓето? Ти собра храброст или лудост да се смееш на другите претходно? Дали ? :)

Што ме праша? Де аман прочитај си го прашањето за пеперутката... како тоа густината успеа да ја мериш со гравитацијата? И каде виде во науката такво нешто? Сам си измислуваш нешта за да мастурбираш врз сопственото верување до екстаза дека нема гравитација?
Реално знаеш ли што зборуваш? Густина, маса, гравитација - ring a bell?
И каде јас зборувам за густина на пеперутки и дека може да се мери/споредува густина на нештата со гравитацијата? :)
Туку што пак и јас расправам со тебе... додека јас зборував за маса која дава дефиниција за тежина на телата, ти реално мислеше за маса за пинг понг зборувам... и сега зборуваш глупости.

Не знаеш физика човеку, помири се со фактот дека си неук за овие работи, затоа ти е чудно како ти скокаш во воздух, како пеперутка летнува, како птица лета и не паѓа ако има поголема густина од воздухот (ако ги собере крилјата и те како ќе се сруши на Земхата), не знаеш основи на физика, затоа те палат видеа и сликици по нет и веруваш на шарлатани кои прават пари од твојата неукост... не шири глупости и ако имаш деца, пробај да не го знаат незнаењето твое... ништо од тоа што ти презентираат не е точно, како не разбираш? :)
Затоа се служиш со празни примери и поставуваш погрешни прашања кои немаат смисла ако малку подобро знаеш за природата.

П.С.
Како полетува една пеперутка о ти кој што знаеш се за природата? :)
Со вектори и со формули? :pos:
Автоматски споено мислење:

ако ги собере крилјата и те како ќе се сруши на Земхата
Прашањето е додека лета како се однесува "гравитацијата..." "Силата на земјината гравитација" не може да ја спушти долу нели? Воопшто и за каква псевдо-сила пишуваме овде? Претпоставена? What if we asume...? Познато ми е ова од негде... :pos:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Автоматски споено мислење:


Со вектори и со формули?
Не, ќе гледаме сликици на нет и ќе се чудиме чекај зошто не ја чувствувам брзината и ќе слушаме шарлатани како прават глупи примери :)
Соземи се и учи физика!

Не ми одговори дали чувствуваш движење кога се возиш во автомобил? Знам дека немало автомобили XVII век, јас те прашува сега кога имаме и седиме во кола и се возиме зошто не ја чувстуваме брзината? А кога сме надвор од автомобилот гледаме (не сме слепи) дека автомобилот лета со 100км/h :)
Зошто е тоа така? Воздухот и неговата густина? :pos:

Дали експериментално го докажавме она што Кеплер и Њутн преку формули го покажале многу пред автомобилите и се останато денес
дека е така и нема бегање од системот од кој си дел? :)

Како што денес седнат во кола не забележуваш движење (што и со формули и следење на два одвоени системи се докажува тоа, како што правеле во минатото бидјеќи нели немало коли, а сепак со формули докажувале во различни случаеви резултатот секогаш одговарал на експериментот) така ние на Земјата не ја чувствуваме брзината на Земјата со која јури низ бесконечноста. :)
Да си надвор од Земјата ќе ја забележи брзината на движење на Земјата во однос на себе си и друго небесно тело... инаку, јокс :)


И не можеш ништо против тоа, едноставно не можеш - ограничен си заради системот од кој си дел...

И сега идеме:
Ама немало коли во XVII век... да, но затоа имало формули, физика и математика и многу ум, што тебе не ти се јака страна ниту во XXI век, и покрај автомобилите и достапноста до инфо. Помило ти е верувањето отколку знаењето за нештата... што ме предизвикува да те ставам во кошот на религиозните фанатици што има кај христијаните и муслиманите и нивните верувања!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
Ама немало коли во XVII век... да, но затоа имало формули, физика и математика и многу ум, што тебе не ти се јака страна ниту во XXI век, и покрај автомобилите и достапноста до инфо.
Базирани на претпоставки и теории што би било кога би било :pos:
Автоматски споено мислење:

така ние на Земјата не ја чувствуваме брзината на Земјата со која јури низ бесконечноста. :)
Докажи ми практично како се мери брзината на земјата 1650км/ч ? Со кој инструмент може да се измери?
Автоматски споено мислење:

така ние на Земјата не ја чувствуваме брзината на Земјата со која јури низ бесконечноста. :)
Да си надвор од Земјата ќе ја забележи брзината на движење на Земјата во однос на себе си и друго небесно тело... инаку, јокс :)
Ете изгледај едно видео на НАСА каде се врти земјата(ако постои барем едно) и покажи ми го кое е за да видиме овде дали и облаците се вртат и менуваат. Take your time...
Автоматски споено мислење:

Дали експериментално го докажавме она што Кеплер и Њутн преку формули го покажале многу пред автомобилите и се останато денес дека е така и нема бегање од системот од кој си дел? :)
Кој е тој експеримент каде докажува во 17 век дека земјата се врти?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Базирани на претпоставки и теории што би било кога би било :pos:
Автоматски споено мислење:


Докажи ми практично како се мери брзината на земјата 1650км/ч ? Со кој инструмент може да се измери?
Што, демек ќе веруваш сега на инструментите измислени од НАСА и научниците и „псевдо-науката“? Се е тоа илуминати, не верувај :)
Не им верувај :)

Хахахаа... затоа постојат формули и математички модели (ако знаеш што е тоа) преку кои, со следење на небесните тела на одреден период и нивното движење, да се одреди брзината...
Тебе не можам да ти објаснам слободен пад што е и како се постигнува забрзување или вертикален истрел и како се победува гравитацијата (како да е таа најмоќната сила на Земјата според тебе) не пак да ти објаснувам сега како се мери брзината на небесните тела...

Не знаеме тука основи на физика, сакаш да глаголаш за астрофизика... каде така со прескокнувања? Не може.,.. немаш знаење за да разбереш. Се ќе ти биде хаха хихи а реално не е за смеење, тажно е..
А овие работи не се објаснуваат со сликичиња и подвлекување на македонски преводи од википедијата, сори ...

Сакам да помогнам, но егото не ми дозволува да те образувам бидејќи целта ти е да веруваш во овие шаренолики празни идеи... некако мило ми е што те гледам (а и другите) што се зборуваш... не треба така ама... додека помине, тоа е... и тоа бидејќи ти го мразам исмевањето само заради едно твое проклето верување кое не сакаш да го продлабочиш и промениш со поголемо знаење за нештата!

Инаку:
Практично мислам дека денес може и да се измери бидејќи одамна сме излезени од Земјата и нејзината атмосфера (знам ти не веруваш дека има сателити, се е тоа лага на илуминатите :) ) но секогаш прво се проверува математичкиот метод (што е купишта формули) да дава постојано исти резултати за различни вредности инаку е бесцелно заморување со тој физички феномен...
Ти погрешно сметаш дека теоријата не се проверува со математички модели... затоа што не се заморуваш со наука, туку се палиш на псевдонаука на луѓе кои исто така немаат познавања или намерно заради кликови зборуваат сешто на кое неукиот се пали и го шири тоа инфо како апсолутна вистина...

Јасно е? :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
Не ми одговори дали чувствуваш движење кога се возиш во автомобил?
Додека вози на "сплескан сфероид" и додека се врти земјата со 1650км/ч и лета со преку 100 илјади км/ч во непознат правец? И одговорот да биде НЕ, НЕ СЕ ЧУВСТВУВА? :pos:
Автоматски споено мислење:

Ти погрешно сметаш дека теоријата
Ќе биде закон :pos:
Теоријата е обична претпоставка и никогаш не може да биде закон се додека не се докаже на многу научни, практични,издржани мислења кои преку експерименти докажуваат дека нивната претпоставка докажува дека е Закон. "Гравитацијата" е само некаква претпоставена сила која никој не ја докажал.
Хахахаа... затоа постојат формули и математички модели (ако знаеш што е тоа) преку кои, со следење на небесните тела на одреден период и нивното движење, да се одреди брзината...
Сакаш да кажеш дека со телескоп во 16-17 век го следеле сонцето или ја следеле и месечината за да откријат магично со која брзина се движат и колкав обем имаат? :pos:
Како може да се пресмета некаква брзина на вртење на земјата која не се осеќа во реалноста базирана на некакви формули и претпоставки? Како е можно тоа?
Зар не е тоа најголемата пишана глупост у свет? Едноставно нема логика. Ветер у магла ти е доказов. Цепки брат :pos:
Автоматски споено мислење:

Верувам дека и на тебе не ти е јасно што си начкрабал. :pos:
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Додека вози на "сплескан сфероид" и додека се врти земјата со 1650км/ч и лета со преку 100 илјади км/ч во непознат правец? И одговорот да биде НЕ, НЕ СЕ ЧУВСТВУВА? :pos:
Ама те прашувам убаво: кога си во кола и таа оди константно со 100км/h дали забележуваш дека се движиш со таа брзина? Зошто ова не ми го одговориш? Многу полесно е од ова што јас треба да го соџвакам и да ти го објаснувам тебе за мерењето брзини на небесни тела :)

Кога подаваш чоколатце на оние на задно седиште со која брзина го подаваш чоколатцето кога се возиш во кола? Од нула до 2м/s или 100км/h-2m/s додека си во автомобилот? :sneaky: 2м/с е многу брзо ама ајде така ми дојде...

Дали разбираш сега зошто е битно дали си дел од системот и зошто силите кои дејствуваат на системот од надвор не се забележуваат ако се во рамнотежа...? Дека со „чувствување“ и „гледање“ не добиваш ништо бидејќи тие те лажат и се трудат да ти го упростат сложеното инаку ќе изгори умот...

Без математички модел ништо...

Премногу се потпираш на очите, видот... не е така како што изгледа (затоа и мислиш дека Земјата е рамна, само се надевам дека нема крај, бесконечно рамна) :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
затоа и мислиш дека Земјата е рамна, само се надевам дека нема крај, бесконечно рамна) :)
Ајде ете јас така мислам ама ти...
На кој начин практично ќе докажеш дека земјата е топка која се врти ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.404
Дали разбираш сега зошто е битно дали си дел од системот и зошто силите кои дејствуваат на системот од надвор не се забележуваат ако се во рамнотежа...? Дека со „чувствување“ и „гледање“ не добиваш ништо бидејќи тие те лажат и се трудат да ти го упростат сложеното инаку ќе изгори умот...
Разбира тропки.
Опасна е сектата во која го врбувале. Тој повеќе не мисли со својот ум, туку со умот на нивниот лидер кој толку многу му го испрал мозокот што може да му претстави невешто нашкрабани сликички во Пеинт како апсолутна вистина.

Офф топик. Некои американски христијански култови до толку им го имаат исперено мозокот на нивните следбеници, што проповедаат дека Едемската градина била на територијата на САД. Мислиш дека некој од тие следбеници има капацитет да се посомнева и да провери во Библијата дека ваквото тврдење е огромна глупост?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.631
Поени од реакции
9.222
Ама те прашувам убаво: кога си во кола и таа оди константно со 100км/h дали забележуваш дека се движиш со таа брзина? Зошто ова не ми го одговориш? Многу полесно е од ова што јас треба да го соџвакам и да ти го објаснувам тебе
Остај ти автомобил со 100км на час јас те прашувам како да ги осетиме оние 1650 км/ч или просечната орбитална брзина од 30км/секунда?
На кој начин јас можам практично да си докажам дека тие брзини постојат?
Постои ли конкретно некој инструмент како што има колата брзинометар да ја измериме брзината на земјата ?
Автоматски споено мислење:

Зошто ова не ми го одговориш?
Веќе ти одговорив. Како може да се знае брзината на автомобилот и да се види однадвор како изгледа возење со 100км/ч а не може да се осети ниту да се види вртењето на земјата? Каде тоа ти виде или осети вртење на земјата во природата?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Земјата во што се движи? Лебди, паѓа постојано? Како е тоа дадено во твојот свет, како го гледаш тоа: Земјата и се околу неа? Каде е Земјата според луѓето кои веруваат дека Земјата е рамна? Мирува Земјата во вашиот универзум?
Да изградам слика како е изграден универзумот според твоето верување за да можам некако да ти одговорам... вака како да зборуваме за голф топче од една страна, а од друга за фудбалска топка, навидум исти ама...

Како каде видов вртење на Земјата? :) Не сакам ниту да прашам зошто сонцето се движи по небото или Јупитер.... се мислам дека тоа не постои во твојот свет на верувања нели, или грешам?

Сигурен сум дека ти нема да видиш вртење на ништо кога си забоден во мониторот или на телефон по 17 часа дневно барајќи теории на заговори и сликици кои ќе ти го задоволат верувањето дека Земјата е рамна...

Ништо не си одговорил. Бидејќи ако одговориш ќе сфатиш дека постојаното дрдорење и прашување „кај е гравитацијата“ нема смила и ќе знаеш како и зошто не ја чувствуваш и дека не е нешто што не може да се „победи“ или да се дејрвува со поголема сила... гравитација е, не е нуклерна сила... бидејќи кај тебе е многу битно да се чувстува, кој романтичар си бил ти... не видов, не почувстував... далеку од очите, далеку од срцето :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom