Рак на дебелото црево со метастази по цревата има ли надеж за лекување?

Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Мајка ми сеуште боледува од тумор на мозок. Кога и го дијагностицира пред 5ипол години од неа се откажаа и нашите доктори и целата позната медицина.
Во светски рамки пациент со нејзината дијагноза да доживее толку колку што таа живее шансите се 0%!
Можам да ти тврдам дека во медицината никогаш
2 и 2 не се 4! Не се предавај и барај чаре! Колку и да изгледа безнадежно. Ова ти го кажува човек што живее со тој проблем веќе 6та година. Ти посакувам и на тебе и на твојот татко се најдобро.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И дури 99% да се биде сигурен дека е веќе готово, пациентот секогаш ќе сака да чуе за тој 1% надеж. Затоа, најважна е автосугестијата кај пациентот, ако расположението му биде на ниво, борбата со болеста ќе биде полесна :smir:
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Taka е Вие зборувате за пациентот апсолутно е така :)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ок, ми треба некој одговор од некој во врска со полипи на дебелото црево, најверојатно со метастази. Човекот бил на болница пред 3-4 годин и некој доктор му ги „ откинал“ (како точно незнам ).Сега има болки чувствува малаксаност и стомакот му е многу подуен. Инаку има асма и тоа е одговор на докторите зошто не сакаат да го оперираат нити сега нити тогаш. Некои доктори го пракаат на опеарција, а хирурзите не се нафакаат поради асмата, не знаеле дали ке ја издржи орерацијата и дали ке серазбуди од анастезијата, а анастезија на пола тело, од половина надолу, не дозволувале поради комплексноста и времетраењето на операцијата Доколку некој знае подетално да ми каже дали асмата би му сметала на операцијата или анастезијата или сл. и дали има шанси или некој лек или било што Ве молам нека пише.
Оснапред благодарам.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Полипите се обично тумори кои се јавуваат во цревата и обично не се проблематични доколку се отстранат на време, во случајов штом се во прашање метастази значи полипите се оперирани подоцна, подуениот стомак се јавил веројатно поради компликација од метастазите и е нужен хируршки зафат, е сега во врска со анестезијата и самите знаете што представува асмата, висок проблем со дишните патишта, сметам дека бидејки рековте дека се работи за локална анестезија не би требало да има проблеми ако пред операцијата се земаат некои лекови како bronhodilatatori, antihistaminiki, бидејки при локална анестезија пациентот диши сам, додека централната анестезија е од многу висок ризик и ретки се хирурзите кои би се нафатиле на ваков ризик, незнам каква му е моменталната состојба но како и да е операцијата ќе мора да се изведе бидејки пациентот може да биде во животна опасност ако се чека премногу, па макар и ризикувале, незнам зошто толкава паника има кај колегите ако се работи за локална анестезија, но сепак астмата како сериозен проблем со дишењето има голем ризик при правењето на други хируршки зафати....незнам дали ве сфатив и одговорив добро ако било што треба пишете на располагање сум...ПОЗДРАВ И СЕКОЕ ДОБРО
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Полипите се обично тумори кои се јавуваат во цревата и обично не се проблематични доколку се отстранат на време, во случајов штом се во прашање метастази значи полипите се оперирани подоцна, подуениот стомак се јавил веројатно поради компликација од метастазите и е нужен хируршки зафат, е сега во врска со анестезијата и самите знаете што представува асмата, висок проблем со дишните патишта, сметам дека бидејки рековте дека се работи за локална анестезија не би требало да има проблеми ако пред операцијата се земаат некои лекови како bronhodilatatori, antihistaminiki, бидејки при локална анестезија пациентот диши сам, додека централната анестезија е од многу висок ризик и ретки се хирурзите кои би се нафатиле на ваков ризик, незнам каква му е моменталната состојба но како и да е операцијата ќе мора да се изведе бидејки пациентот може да биде во животна опасност ако се чека премногу, па макар и ризикувале, незнам зошто толкава паника има кај колегите ако се работи за локална анестезија, но сепак астмата како сериозен проблем со дишењето има голем ризик при правењето на други хируршки зафати....незнам дали ве сфатив и одговорив добро ако било што треба пишете на располагање сум...ПОЗДРАВ И СЕКОЕ ДОБРО
Фала многу на одговорот,
Вака тој воопшто не е опериран. Кога му се појавиле не сакале да го оперираат со истиот одговор како и сега. Биле само, некако. откинати без операција. Сега кога веке се имаат појавено метастази, на црниот дроб, исто не сакаат да го оперираат поради асмата.
Значи колку што разбрав може да се изврши операција и со локална анестезија !? Работата е што докторите не сакаат да го оперираат поради асмата, бидејки не смеат да му стават целосна анестезија, не биле сигурни дали ке го освестат. Е сеа чичко ми барал да се оперира со локална анестезија (од половина надолу имало некоја) мегутоа докторите не се нафакале да го оперираат со таква анестезија со изговор дека операцијата не била едноставна и траела 3 саати. Е сега , тој е од кочани, докторите од кочани го пракаат во скопје на операција, а во скопје не сакаат да го оперираат и е препуштен на судбината.
Е сеа не ми е јасно ова:
Може ли операцијата да се изврши со локална анестезија ( и во која болница би можело да се изврши тоа,кој доктор) или навистина како што велат докторите се работи за сложена операција од 3-4 часа па навистина не може? Колкав е ризикот да се изврши операцијата, а колку да остане вака ( само на спацмекс пошто како лекарства само тоа прима, ништо друго)? Може ли да му се помогне на некој начин со зрачење или цитостатици или било што, бидејки не сакаат да го оперираат ?
Поздрав.
 
S

smart ass

Гостин
Да бидеме реални анестетиците т.е да работите како анестезиолог е многу потешко од обичната слика која ја имаме како хирургот работи бла бла...

Проблемот е што често кај анестезијата се користат лекови кои често пати можат да генерираат одредени несакани дејства,потоа контраиндикации,а пак ако се користи опијат(морфин хидрохлорид) на пример истиот влијае на дишењето и на работата на срцето т.е има депресивно дејство на ЦНС.

Астма е проблем а пак овде

Сега кога веке се имаат појавено метастази, на црниот дроб, исто не сакаат да го оперираат поради асмата.
посебно на удар е црниот дроб-мислам дека зрачење и цитостатици би помогнале-освен ако некој анестезиолог и хирург го преземат ризикот...да СПАСАТ Живот.

Јас се надевам на позитивен исход.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Фала многу на одговорот,
Вака тој воопшто не е опериран. Кога му се појавиле не сакале да го оперираат со истиот одговор како и сега. Биле само, некако. откинати без операција. Сега кога веке се имаат појавено метастази, на црниот дроб, исто не сакаат да го оперираат поради асмата.
Значи колку што разбрав може да се изврши операција и со локална анестезија !? Работата е што докторите не сакаат да го оперираат поради асмата, бидејки не смеат да му стават целосна анестезија, не биле сигурни дали ке го освестат. Е сеа чичко ми барал да се оперира со локална анестезија (од половина надолу имало некоја) мегутоа докторите не се нафакале да го оперираат со таква анестезија со изговор дека операцијата не била едноставна и траела 3 саати. Е сега , тој е од кочани, докторите од кочани го пракаат во скопје на операција, а во скопје не сакаат да го оперираат и е препуштен на судбината.
Е сеа не ми е јасно ова:
Може ли операцијата да се изврши со локална анестезија ( и во која болница би можело да се изврши тоа,кој доктор) или навистина како што велат докторите се работи за сложена операција од 3-4 часа па навистина не може? Колкав е ризикот да се изврши операцијата, а колку да остане вака ( само на спацмекс пошто како лекарства само тоа прима, ништо друго)? Може ли да му се помогне на некој начин со зрачење или цитостатици или било што, бидејки не сакаат да го оперираат ?
Поздрав.
Па да бидам искрен и јас се зачудив кога рековте дека ќе се оперира со локална анестезија и затоа ви го напишав она погоре, инаку и јас го делам мислењето дека операцијата е премногу сложена, и ќе бидат потребни неколку саати за реализација, што тешко буден човек да издржи, но како и да е операција мора да има, барајте договарајте се со докторите не прифаќајте НЕ за одговор, пациентот нема да издржи долго ако остане вака во тоа сум сигурен, операцијата што побрзо се изврши тоа подобро, инаку метастазите ќе зафатат и други органи, разговарајте кажете дека на Ваш ризик нека биде операцијата и слично, јас сеуште не водам операција, само асистирам, но ке прашам некој од професорите да видам што ке ми кажат, само едно ќе ви кажам одете барајте и не се откажувајте ќе мора некој да се нафати па колкав и да е ризикот....
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Па да бидам искрен и јас се зачудив кога рековте дека ќе се оперира со локална анестезија и затоа ви го напишав она погоре, инаку и јас го делам мислењето дека операцијата е премногу сложена, и ќе бидат потребни неколку саати за реализација, што тешко буден човек да издржи, но како и да е операција мора да има, барајте договарајте се со докторите не прифаќајте НЕ за одговор, пациентот нема да издржи долго ако остане вака во тоа сум сигурен, операцијата што побрзо се изврши тоа подобро, инаку метастазите ќе зафатат и други органи, разговарајте кажете дека на Ваш ризик нека биде операцијата и слично, јас сеуште не водам операција, само асистирам, но ке прашам некој од професорите да видам што ке ми кажат, само едно ќе ви кажам одете барајте и не се откажувајте ќе мора некој да се нафати па колкав и да е ризикот....
Благодарам многу на сите совети навистина. Инаку ние и тоа бараме мегутоа досега никој не се нафака на операција со локална анестезија а за целосна анестезија не сакаат нити да чујат. чичко и бил скоро во сите болници во скопје и приватни и државни и секаде го добил истиот одговор, поради асмата никој не сака да ги оперира и одговорот и бил до каде иде до таму операција нема, оставен е на судбина а сепак надежта последна умира нели.
Фала уште еднаш. Поздрав.

--- надополнето ---

Да бидеме реални анестетиците т.е да работите како анестезиолог е многу потешко од обичната слика која ја имаме како хирургот работи бла бла...

Проблемот е што често кај анестезијата се користат лекови кои често пати можат да генерираат одредени несакани дејства,потоа контраиндикации,а пак ако се користи опијат(морфин хидрохлорид) на пример истиот влијае на дишењето и на работата на срцето т.е има депресивно дејство на ЦНС.

Астма е проблем а пак овде



посебно на удар е црниот дроб-мислам дека зрачење и цитостатици би помогнале-освен ако некој анестезиолог и хирург го преземат ризикот...да СПАСАТ Живот.

Јас се надевам на позитивен исход.
И ние исто така. Значи може да помогме зрачење и цитостатици. Благодарам многу.
Поздрав.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Ако може некој да ми даде било каков совет околу следново. Татко ми е хоспитализиран во неделата на инфективниот оддел во државна, дехидрираше поради пролив. Дури во петок излегоа резултатите и се покажаа негативни, бактеријата не излезе. До тогаш беше само на инфузија, а во петокот за првпат му дадоа антибиотик ( цитерал ), но еве веќе сме недела, а на него му е полошо. Покрај проливот сега има и крварење, а исто така докторката ни кажа дека со прсти осетиле дека најверојатно има рак на дебелото црево, но додека не го сопрат проливот нема да можеме ништо да преземеме околу тоа. Ако може да ми даде некој совет дали да го носиме негде на приватно и каде, зошто веќе ја губи енергијата. Во петокот пак земаа примерок и вторите резултати ќе излезат накај вторник, но можно е пак да бидат негативни. Работата е што не се работи за обичен пациент, веќе 10 год. боледува од мултиплекс склероза и отежнато му е движењето. Ако има некој било каков совет, би замолила да пише.

Поздрав
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Jas mislam ako mozete da go odnesete vo sistina. Da ne se maftate vo drzavna so cekanja i gluposti
 
Член од
29 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите, решив да ја постирам темава со цел да добијам некоја информација повеќе за мојот фамилијарен проблем.

Еве за што се работи:
На татко ми пред две години му беше отстранет тумор на дебелото црево, потоа беше испратен на дополнителна терапија со зрачење и хемотерапија со цитостатици.

Овие две години се беше во ред, но пред 6 месеци почнаа да му се покачуваат тумор маркетите (CEA) и се испостави дека дошло до повторување на болеста. Повторно го оперираа и го отстранија повратничкото туморно ткиво. Но хирургот рече дека имало метастази по цревата и дека нив неможел да ги отстрани.

Бевме и на онкологија кои ни рекоа дека многу тешко би идело лекувањето повторно со цитостатици демек немало да има ефект.

Неможам да го прифатам ваквиот одговор од страна на докторите на Онкологија бидејќи сум слушал еден куп приказни за луѓе со слична дијагноза како преживувале со помоеш на други методи на лечење од традиционалните со цитостатици.

Мајка ми била пред еден месец на презентација на некои нови лекарства за третман на ракот на дебелото црево: Моноклонални антитела( конкретно Cetuximab) читав некаде и за Avastin како дополнителна терапија, еве линк од Дневник:
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2589&stID=42104

Слушнав и за наводно успешниот резултат со Varumin, комбинација со Алое Вера препарати и слично...

Не сакам да се залетувам по некои од овие препарати без претходно да слушнам нечие слично искуство, затоа и ја постирам темава:

МИ ТРЕБА ИНФО ЗА НЕЧИЕ СЛИЧНО ИСКУСТВО, ДАЛИ УСПЕАЛ СО НЕКОЈА АЛТЕРНАТИВНА МЕТОДА ИЛИ СО ОВИЕ НОВИ АНТИТЕЛА КАКО CETUXIMAB ДА ИМА ПОДОБРУВАЊЕ ВО НЕГОВАТА ДИЈАГНОЗА?

Секоја информација е добродојдена.
Го читам овој пост иако е постар веке неколку дена .Се наогам во иста ситуација сакам да ми кажете дали се спасивте од оваа болест и дали има надеж
--- надополнето: 29 март 2012 во 23:20 ---
За антителата не знам. За цитостатикот мој најблизок роднина го оперираа од истата работа на истото место со метастази, после тоа го лекуваа со тој Авастин (доста чинеше, приватно го земаа), за тоа време пред 3-4 години според истражувања као најдобар лек за тој дел-стомакот. Докторите не одобруваат алтернативи па на своја рака му даваа цвекло (секој ден пола или литро-колку може да издржи оти е тешко за пиење па го мешаше со мала количина јаболков оцет), ц-витамини и на почеток 2 дози Варумин, за после да премине на Ноне. Тие сите се за јакнење на имунитетот, докторите не ги одобруваат, но човек нема што да изгуби. Откако се повлече, му даваа матичен млеч (кој многу тешко се наоѓа како свеж), сок од свежо цвекло, ц-витамини, посебна исхрана, варено, лесно. Откако ги санираа некако (не знам и јас, чудо или Божја волја) метастазите се беше во ред, после година отприлика му се јави рак на жолчните канали, за нив му дадоа друг цитостатик-ваљда тој период као најдобар...колку се сеќавам со Авастинот на онкологија му даваа (као редовна терапија) плус друг препарат, после сменија на Елоксатин (генеричко име не ми е познато)-тоа се тие лекови кои тој момент беа најдобри за стомакот.
Сега фала богу е во ред, но постојано ги следи маркерите, зема лек некој од гераниум и мед или така нешто (може да прашам, го прави неговата колешка и наплаќа колку што чини медот, затоа што нејзе и помогнало).
Тоа би било отприлика (од пред 3-4 години) што може да кажам и да се сетам од најблиско искуство -хемотерапија со тие цитостатици и на своја рака -домашно- препаратите и витамините.
Колку се сеќавам, тогаш баравме и експериментални лекувања (со "горење" на канцерозното ткиво со ц-витамин или со ладно...така нешто) но кај нас колку што знам тие не се применуваат.
http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=section&id=35&Itemid=252
http://en.wikipedia.org/wiki/Colorectal_cancer#Chemotherapy
http://www.medicinenet.com/chemotherapy/index.htm
Дали е се во ред со овој случај,многу сум срекна кога ке слшнам или прочитам некој тажен но срекен крај,можете ли да ми кажете дали метастазите се видени при операција на цревата.
 
C

cige

Гостин
Мајка ми сеуште боледува од тумор на мозок. Кога и го дијагностицира пред 5ипол години од неа се откажаа и нашите доктори и целата позната медицина.
Во светски рамки пациент со нејзината дијагноза да доживее толку колку што таа живее шансите се 0%!
Можам да ти тврдам дека во медицината никогаш
2 и 2 не се 4! Не се предавај и барај чаре! Колку и да изгледа безнадежно. Ова ти го кажува човек што живее со тој проблем веќе 6та година. Ти посакувам и на тебе и на твојот татко се најдобро.
Иако постов е стар 3 години јас сепак ќе те прашам. Дали ја направија операција, и ако да кој доктор? Дали станува збор за малиген тумор, и од кој степен?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Иако постов е стар 3 години јас сепак ќе те прашам. Дали ја направија операција, и ако да кој доктор? Дали станува збор за малиген тумор, и од кој степен?
Неврохирург Слободан Дамјановски. Два пати тој ја оперираше. Еден од најдобрите, можеби најдобриот. Највисок степен на малигност. Од последната операција има поминато скоро 4 години, а од дијагнозата 8ипол години. Ако те интересира уште нешто, пиши ми во ПП слободно.
 
Член од
22 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
186
Za rak na debeloto crevo, i pronostika ne mozat da vi kazam mnogu, no ona sto so sigurnost mozam da potvrdam e deka monoklonalnite antitela momentalno se najgolemata nadez vo oncologijata. Moj sovet e sto porano pocne da gi prima, tolku podobro. Cetuximab i Bevacuzimab (Avastin) pokazuvaat dosta pozitivni rezultati za sega. Ako ve interesira poveke, mozam da vi pratam statii i naucni trudovi za ovie lekovi. Sepak, koncultirajte se so vasiot lekar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom