Рак на дебелото црево со метастази по цревата има ли надеж за лекување?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.501
Поени од реакции
1.718
прочитај овде. една копа луѓе се излекувале со ова улје, не гледам причина зошто не би функционирало и кај татко ти. и јас ќе го пробам во првата прилика кога ќе можам. на страната има премногу искуства, за да се занемарува тој лек.

инаку јас сум опериран на дебелото црево, отстрането ми е скоро цело, поради улцерозен колит, но и јас правев тумор маркери, бидејќи имаше сомнеж докторот дека може да оди накај полошо.

има и третман со пиење сода бикарбона и лимонада од италијански доктор.

исфрлете шеќер и благо од неговата исхрана. рафинираниот шеќер ги умртвува белите крвни зрнца мислам дека беа, па телото ослабува во битката со ракот, нека јаде повеќе зеленчук, избегнувајте леб од пченица, нека јаде леб од пченка, има во ск се продава.

хемотерапии избегнувајте, мислам дека тие уште повеќе ја влошуваат работата.

се надевам дека ќе оздрави. не губете никако надеж. додека е жив вреди да се борите секој момент. мотивирај го. не дозволувај да се помири со болеста и да очекува смрт. правете смеи да му биде шо повеќе забавно.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Edna zena mi se pofali deka i pomognalo kurkuma (indiski zacin) Terapijata se sostoi vo toa sto dvapati na den,sabajle i navecer edno lazice kurkuma se mesa vo solja toplo mleko ili caj i se pie,taka se pie eden mesec pa se pravi pauza.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
hydrogen peroxide 35% da e cist i da nema stabilizatori vnatre. Se kapnuva nekolku kapki vo 1l izvorska voda ne od cesma. Go oxygenira teloto i ne dozvoluva sirenje na rakot duri ima slucai kade go cisti. Imav slucaj na rak kaj tatko na eden prijatel dade izvonredni rezultati.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
hydrogen peroxide 35% da e cist i da nema stabilizatori vnatre. Se kapnuva nekolku kapki vo 1l izvorska voda ne od cesma. Go oxygenira teloto i ne dozvoluva sirenje na rakot duri ima slucai kade go cisti. Imav slucaj na rak kaj tatko na eden prijatel dade izvonredni rezultati.
На телово му требаат во тој момент антиоксиданси, а не оксиданси!
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Да..да сигурно и да почне одма телото во недостиг на кислород повторно да согорува шеќери што е најверојатно и причина за појава на рак. Гоогле, најновите и најскапите терапии во светот се на база на кислород, а тоа не кошта ништо со перохидот.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не со многу кеиф ќе пишувам на темава, ама ете сигурен сум дека и во моментов има луѓе што ги преживуваат истите трауми, па може на некого од корист да му биде....мајка ми ја имаше оваа злобна болест и почина релативно брзо од кога и беше дијагностицирана - нешто повеќе од една година...
Се случуваше во еден катастрофален период и за државава и во мојот живот и ќе го запамтам само како пекол кој траеше после првата операција се до смртта, која е во судни маки кои се тешко описливи со зборови и не ги посакувам на никого. Беше медицинско лице и беше многу свесна за поразителните резултати во борбата и лечењето на истата и не се откажуваше и покрај тоа. Ја промени комплетно исхраната - премина на макробиотска исхрана која верувам дека има позитивни резултати во смисла на успорување на метастазирањето - ја практикува една жена (Тања) која има и сопствен ресторан со таква храна - Хармонија (не сум сигурен дали уште функционира)....знам дека и самата ја има таа болест и дека ги обучува луѓето како да си готват (што од чиста желба), но за жал повеќето од истава мака....
По кажувањата на докторите (нормално баравме повеќе мислења), се работеше за тумор со голема смртност, воопшто не голем како габарит, но со голема способност за проширување, многу тешко (или воопшто) неизлечлив.....и прогнозите за жал им се остварија....метастазираше потоа на дишните органи и тука многу блиску беше крајот. Изгуби огромен процент од тежината, а терапијата на крајот е веќе само средства за намалување на болката....
Сепак мислам дека хемотерапијата е погрешен пристап при третирање на канцерот, имам некој таков впечаток иако сум комплетен лаик во медицината. Згора на се' (не сум сигурен дали сеуште болните ги имаат овие проблеми), но се случуваше клиниката за онкологија да ги нема на располагање цитостатиците, па да се чека и по неколку недели.....мизерно....години од животот ме чинат тие нервози и скоро цела верба во било што ја загубив...
Ги прочитав сите мислења на темава (некои и постари за кои не го кажале исходот) и стварно пак ме потресе. Не е воопшто ретка болест, а поприлично е игнорирана (убеден сум дека е многу, многу пораспространета од сида исл. за која се водат толкави кампањи)...
Би било фино некој поконкретно да ги прецизира факторите кои ја причинуваат, покрај генетските се разбира...колку јас сум информиран предничи таканареченото „црвено месо“ - посебно со изгорени делови (како што знае на скара да биде), храна со конзерванси и вештачки бои и додатоци, хлорирана вода....

....и без тоа - сакајте си ги блиските што е можно повеќе и ако не дај Боже ја имаат оваа болест давајте им поддршка најмногу што можете...
 
C

cige

Гостин
hydrogen peroxide 35% da e cist i da nema stabilizatori vnatre. Se kapnuva nekolku kapki vo 1l izvorska voda ne od cesma. Go oxygenira teloto i ne dozvoluva sirenje na rakot duri ima slucai kade go cisti. Imav slucaj na rak kaj tatko na eden prijatel dade izvonredni rezultati.
Антиоксидантни својства
Антиоксидантните својства на карфиолот се важна тема за сегашните истражувања. Карфиолот содржи фитонутритиенти, кои се доволно силни да се борат против клетките на ракот. Хранливите материи во карфиолот се богати со антиоксиданси, па тие помагаат во намалувањето на ризик од рак.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Мислам дека треба да се има малку предзнаење пред да се напише во весник или на форум.

Антиоксидансите (не се спротивно од кислород) тие се битни да кислородните молекули не оксидираат пред време и ја загубат функцијата да ја нахранат клетката со кислород или да произведат оксигенација на др,. молекули(што ја мислам спротивно дека исто не е штетно,ама тие што продаваат и профитираат од лекови не мислат така). Нивната функција е да се створи процес на кислородно согорување во клетката место тие да согоруваат други работи во отсутство на кислород што доведуда до буење мутација на ткивото наречени тумори.

Или просто мора да постои транспортер, пример кој не е соодветен меѓутоа е логичен да се објасни. Пример ако имате слаб хемоглобин ви препишуваат железо, бидејки тој се јавува како посредник во транспортот на потребниот протеини да се створи оксигенација на клетките и се качи нивото на хемоглобинот.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Мојот татко боледува исто од рак на дебелото црево.Односно не е ни рак туку Липосаркома (многу полошо од рак бидејќи метасразите се шират побрзо).И еве метастазиран е по цело тело.. некој совет.. ?
 
Член од
20 септември 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Се мислеше дека има нешто на дебелото црево но под итна операција видоа дека зад стомакот има како една топка обвиткана со мрежа и неможе да се исчисти. Што може да биде и лек против тоа ќе ве молам побрзо бидејки многу ми значи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мојот татко боледува исто од рак на дебелото црево.Односно не е ни рак туку Липосаркома (многу полошо од рак бидејќи метасразите се шират побрзо).И еве метастазиран е по цело тело.. некој совет.. ?
Жалам...дали е пробано со операција или со зрачење некакво?

но штом метастазирало толку......
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Жалам...дали е пробано со операција или со зрачење некакво?

но штом метастазирало толку......
Ни едното ни другото,операција ни рекоја дека само ќе го отворат и затворат а и ќе умрел за 2 дена после операцијата,ни рекоја на тоа да не го даваме,за други терапии.. направивме 1000 тестови и испитувања,и последното испитување од Гастроскопија еве го чекаме веќе месец ипол,а требаше 10 работни дена... секој ден се јавуваме.. и викаат ВО ПЕТОК,ВО СРЕДА,ВО ПЕТОК ВО СРЕДА... и еве пројде месец ипол со тој петок и среда.. и заради тоа докторката на Онкологија не сака да му даде терапија,ТЕШКО БИЛО ДА СЕ ОДРЕДИ КАКВА ТЕРАПИЈА ДА СЕ ДАВА ПЛУС БЕЗ ОВИЕ ПОСЛЕДНИ РЕЗУЛТАТИ ШТО ГИ ЧЕКАМЕ КАКО СУДНИОТ ДЕН НЕМАЛО ШАНСИ.. во главно системот на фукнционирање во мк здравство е ПРИМИ ГО ПАЦИЕНТОТ КОГА МУ Е ПОСЛЕДЕН ДЕН,А ДРУГИОТ ДЕН КАЖИ МУ ДЕКА НЕМА НАДЕЖ И УШТИ ГО ДОМА ДА УМРЕ.. за жал тоа мора да се искуси за да се свати,во главно нема примано никакви овие медицински терапии освен овие дома ''наши алтернативни терапии'' со газија,гасена вар,црно семе,сода,сирупи,цедени сокови и што ти уште не..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ни едното ни другото,операција ни рекоја дека само ќе го отворат и затворат а и ќе умрел за 2 дена после операцијата,ни рекоја на тоа да не го даваме,за други терапии.. направивме 1000 тестови и испитувања,и последното испитување од Гастроскопија еве го чекаме веќе месец ипол,а требаше 10 работни дена... секој ден се јавуваме.. и викаат ВО ПЕТОК,ВО СРЕДА,ВО ПЕТОК ВО СРЕДА... и еве пројде месец ипол со тој петок и среда.. и заради тоа докторката на Онкологија не сака да му даде терапија,ТЕШКО БИЛО ДА СЕ ОДРЕДИ КАКВА ТЕРАПИЈА ДА СЕ ДАВА ПЛУС БЕЗ ОВИЕ ПОСЛЕДНИ РЕЗУЛТАТИ ШТО ГИ ЧЕКАМЕ КАКО СУДНИОТ ДЕН НЕМАЛО ШАНСИ.. во главно системот на фукнционирање во мк здравство е ПРИМИ ГО ПАЦИЕНТОТ КОГА МУ Е ПОСЛЕДЕН ДЕН,А ДРУГО ДЕН ПУШТИ ГО ДОМА ДА УМРЕ.. за жал тоа мора да се искуси за да се свати,во главно нема примано никакви овие медицински терапии освен овие дома ''наши алтернативни терапии'' со газија,гасена вар,црно семе,сода,сирупи,цедени сокови и што ти уште не..
друже, не знам дали ќе ти е полесно ама со дијагностицирана саркома џабе е и да го примеле човекот, едноставно од тоа толку е, многу тежок вид на карцином е. Едни мои подалечни роднини пред година дена се соочија со губење на 35 годишен човек од саркома, 6 месеца по дијагозата. Лошо :(
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
друже, не знам дали ќе ти е полесно ама со дијагностицирана саркома џабе е и да го примеле човекот, едноставно од тоа толку е, многу тежок вид на карцином е. Едни мои подалечни роднини пред година дена се соочија со губење на 35 годишен човек од саркома, 6 месеца по дијагозата. Лошо :(
Знаеш,од мојата моментална состојба зборот ЛЕСНО не постои како нешто форма,работа,чуство,аспект.. они што се во таква ситуација знаат за што зборам исто и оние кои поминале среќно или несреќно низ ваквите работи,а на оние во иднина само да им кажам да живеат здраво,редовно да идат на прегледи.. и мене глупаво ми изгледаат овие 2 работи ама баш овие 2 или гасат или спасуваат живот,лично или индиректно.. ќе сватат дека секој ден е нова и потешка борба од онаа вчера.. само борба и ништо друго.. за жал човекот треба да ја погледне смртта во очи за да го цени животот,додека не ја погледне не разбира.. колку и да чита и слуша од други..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom