Рак на дебелото црево со метастази по цревата има ли надеж за лекување?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Секогаш има надеж, а ако човек сака и се труди, се може да биде :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Секогаш има надеж, а ако човек сака и се труди, се може да биде :)
Истото го мислам,ама знаеш.. малце и смешно ми е.. има надеж да,ама секој ден гледаш во живо со свои очи и со свои уши слушаш како се цеди таа надеж како лимон..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Истото го мислам,ама знаеш.. малце и смешно ми е.. има надеж да,ама секој ден гледаш во живо со свои очи и со свои уши слушаш како се цеди таа надеж како лимон..
Цедејќи го лимонот ќе ги искористам капките за да направам лимонада, така надежта секогаш ќе постои.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Прво сочувство до сите кои изгубиле близок од оваа болест, ве прочитав на темава.

Јас сакам да прашам превентивно, дали има некои симптоми кои можат да ја препознаат оваа болест на дебелото црево? Бидејќи ретко кој иде на преглед за ова, па ме интересира дали може да се потсетите на првите реакции пред да е касно за оваа болест.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Прво сочувство до сите кои изгубиле близок од оваа болест, ве прочитав на темава.

Јас сакам да прашам превентивно, дали има некои симптоми кои можат да ја препознаат оваа болест на дебелото црево? Бидејќи ретко кој иде на преглед за ова, па ме интересира дали може да се потсетите на првите реакции пред да е касно за оваа болест.

Мислам дека сега воведоа бесплатно тестирање на сите над 50 години, доброволно. Единствено е што треба да се однесе примерок од измет во центарот за јавно здравје, во било кој град, таму имаат китови за 1 употреба со размачкување на примерокот. Доколку има прикриено крварење те праќаат на понатамошни испитувања.

Работава е што во ран стадиум нема некои особени симптоми, во поразвиена болест се јавува крвава столица, темна столица. Болки во стомакот, во слабините, во карличната регија.

Друг начин на превенција е здрава исхрана, значи полна со растителни влакна, растителни протеини, а што помалку месо, сувомеснати и конзервирани производи. Затоа што месото подолго време се задржува во дебелото црево и се смета дека метаболитите од него можат да предизвикаат некои промени.
Сувомеснатите производи пак имаат нитрати и нитрити, овие ги сметаа за главни кривци за ракот на желудникот и дебелото црево.

И дедо ми фати на 72 години, прв стадиум, го оперираа, му се откачи тромб и му еба матер. Фала на неспособниот анестизиолог што не знае да одреди права доза од лек.
 
L

lady fairy

Гостин
Кога веќе се покажат симптомите, ракот е во поодмината фаза, за жал :(.
Никој не е имун, па дури и здравата исхрана и секојдневното спортување не се границија дека нема да добиеш рак. Многу често и гените се фактор, па за тоа оние кои го имале овој ( односно секој ) вид на рак во фамилијата треба да прават контроли и да внимаваат на исхраната.

Симптоми за ова заболување се : Промена на начинот на дефекација, диаеја или запек ( кога веќе туморот зафатил големи димензии), чуство на непотполна испразентост, крв во столицата, појава на гасови и надуеност, губење на телесна тежина и анемичност, проследено со чуство на замор , често се појавува гадење и повраќање, во веќе поодминат стадиум.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Цедејќи го лимонот ќе ги искористам капките за да направам лимонада, така надежта секогаш ќе постои.
За жал нема капки.. има само суво цедење,употребуваш алтернативна медицина бидејќи оваа коненционалнава едвај чекаат со еден вид воодушевување да ти кажат НЕМА НАДЕЖ ЗА ТЕБЕ ИДИ ДОМА УМРИ... и така се молиш на Господ некоја од тие алтернативни медицини да проработи и даде резултат,додека денот те гази како ваљак..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
За жал нема капки.. има само суво цедење,употребуваш алтернативна медицина бидејќи оваа коненционалнава едвај чекаат со еден вид воодушевување да ти кажат НЕМА НАДЕЖ ЗА ТЕБЕ ИДИ ДОМА УМРИ... и така се молиш на Господ некоја од тие алтернативни медицини да проработи и даде резултат,додека денот те гази како ваљак..
Верата секогаш постои, а надежта последна умира :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Верата секогаш постои, а надежта последна умира :)
Тие две работи се единствените кои ги имаш како опција,без нив ќе се урнеш психички како кула од карти..
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Тие две работи се единствените кои ги имаш како опција,без нив ќе се урнеш психички како кула од карти..
Многу ми е жал.
Посветете се максимално, колку може помала да биде болката и смирувајте ја ситуацијата.
Да не ме сфатиш погрешно, ама јас отпосле како гледам, може подобро е тој период да трае што пократко отколку подолго....
Од искуство ќе ти кажам дека порационално треба да се гледа. Алтернативна медицина за ова не дека нема, ама дали нешто може да излечи, шансите се минимални. Постои можност да користи алтернативна исхрана која најверојатно само ќе го успори процесот.
Што се однесува до „регуларната“ медицина, да ме израдуваше некој да кажеше дека нешто се променило.......ама не е така очигледно...

Она што Gregor горе пишува за исхраната, тоа е тоа....внимавај и ти и твоето семејство понатаму во животот, затоа што генетската предиспозиција во комбинација со начинот на исхрана е клучна...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Многу ми е жал.
Посветете се максимално, колку може помала да биде болката и смирувајте ја ситуацијата.
Да не ме сфатиш погрешно, ама јас отпосле како гледам, може подобро е тој период да трае што пократко отколку подолго....
Од искуство ќе ти кажам дека порационално треба да се гледа. Алтернативна медицина за ова не дека нема, ама дали нешто може да излечи, шансите се минимални. Постои можност да користи алтернативна исхрана која најверојатно само ќе го успори процесот.
Што се однесува до „регуларната“ медицина, да ме израдуваше некој да кажеше дека нешто се променило.......ама не е така очигледно...

Она што Gregor горе пишува за исхраната, тоа е тоа....внимавај и ти и твоето семејство понатаму во животот, затоа што генетската предиспозиција во комбинација со начинот на исхрана е клучна...
тоа е...
--- надополнето: 21 септември 2013 во 13:36 ---
Кога веќе се покажат симптомите, ракот е во поодмината фаза, за жал :(.
Никој не е имун, па дури и здравата исхрана и секојдневното спортување не се границија дека нема да добиеш рак. Многу често и гените се фактор, па за тоа оние кои го имале овој ( односно секој ) вид на рак во фамилијата треба да прават контроли и да внимаваат на исхраната.

Симптоми за ова заболување се : Промена на начинот на дефекација, диаеја или запек ( кога веќе туморот зафатил големи димензии), чуство на непотполна испразентост, крв во столицата, појава на гасови и надуеност, губење на телесна тежина и анемичност, проследено со чуство на замор , често се појавува гадење и повраќање, во веќе поодминат стадиум.
би сакал да те поправам,дека ракот нема врска со генетиката,никој во моето семејство никогаш не заболел со генерации наназад од рак.. ракот е болест што се создава со години во човечкото тело,на кратко да објаснам,секојдневната нездрава храна го закиселува организмот,кога еднаш ќе се закисели организмот толку многу имунолошкиот систем паѓа и телото се разболува од рак,само што зависи на кое место ќе се појави каде тој човек е најслаб исто како компјутерот кога ти има вируси,ќе ти кочи,кочи кочи и еден ден ќе неможеш да го упалиш Виндоусот т.е оперативниот систем така и ова.. ако живее човек ептен нездраво,има пороци,кисела храна а не алкална јаде.. не спортува.. тогаш ракот чука на врата,само судбината е таа што одлучува дали ќе се разболи човекот,во поголем број случаеви се разболуваат бидејќи телото не простува такви работи..
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
ако живее човек ептен нездраво,има пороци,кисела храна а не алкална јаде.. не спортува.. тогаш ракот чука на врата,само судбината е таа што одлучува дали ќе се разболи човекот,во поголем број случаеви се разболуваат бидејќи телото не простува такви работи..
Баба ми почина од истото (дете бев уште), ама за мајка ми добро се сеќавам - никакви пороци, црвено месо може да ти кажам дека скоро да не јадеше свесна за тоа што претходно имала во семејството, правеше многу често прегледи дека и работеше во болница и се' тоа за џабе....веројатно си има системот некоја формула за самогасење и има доста врска со генетика...не мора да значи дека сте немале претходно некој подалечен предок кој боледувал од истата болест, може некои постари генерации....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
има и генетиката врска, ако сте имале случај на карцином во семејството, поготово на бели дробови пазете на исхрана и здрав живот.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас верувам дека може многу да се направи за да се спречи, не само оваа болест туку и било кое друго зло, но има еден цитат во кој исто така силно сум убедена :
A man does what he can, until his destiny is revealed - The Last Samurai.
 
L

lady fairy

Гостин

Грешка си. Секој случај е индивидуален.
Кај некој се појавува заради гени, кај некој од нездрав живот, кај друг пак од слаб имунитет.
Генетиката има врска. Што и не значи дека ако некој од моето семејство има рак, дека и јас ќе го добијам, едноставно само има некоја веројатност .
Да да водиш здрав живот, да спортуваш и да внимаваш со што се храниш е добра превенција, ама не е и гаранција, за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom