Ракомет - општа дискусија

Дали пратите ракомет?

  • Понекогаш

    Гласови: 142 33,3%
  • Да, обавезно

    Гласови: 267 62,5%
  • Неам Појма

    Гласови: 18 4,2%

  • Вкупно гласачи
    427
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Само на одредени моменти ги фаќав некои мечеви,неам гледано цел меч,малку ги фатив Србинките со Словенија,ненормално брза игра на двете репки.
Норвешка малку со Русинките вчера,и денес ги гледав вторите полувремиња од Шведска-Холандија и Шпанија-Франција.
Опасни Холанѓанките,Грот и Полман партали прават во надворешната линија,и голманката е е лоша,и лани на СП беше одлична.
Треба да се добри и на ова првенство,брза игра имаат,и не само брз центар туку страшна контрола на топка без многу технички грешки,нетипични за женски ракомет,некако како да се припоени за топката,страшна генерација имаат Холанѓанките,заслужуваат да освојат пак медал.
Да ја тепаш Шведска на домашен терен така убедливо со 33 гола дадени не е мала работа,секоја чест.:icon_mrgr:
Шпанките имаа победа,на крај изгубија:pos:,која трагикомедија,имаа +1 на 10 секунди до крај,последен напад за Франција,пенал за Франција,дава гол Пино и одат Шпанките во напад за победа,и ја вадат голманката,all in отиде селекторот шо донекаде е разбирливо,со оглед дека очекуваше дека за 10 секунди ќе ја задржат барем топката,арно ама се сплетка левиот бек и наместо позиција за шут таа згреши,погрешно додавање до пикер и топката дојде до Сираба Дембеле и оваа од гол на гол за победа:pos:,на германски начин ги тепаа.:icon_mrgr:
И Романките според мене пак ќе бидат при врвот,нормално се ќе се реши во тие дуели Романија-Данска и Норвешка-Данска веќе утре,Норвешка треба да е сигурна.сепак се сеуште први фаворитки,за вториот патник ќе видиме,
Иста ситуација и во другата група,3 екипи ќе се борат,Германките се многу јаки,штом ја тепаа Холандија јасно е, ништо чудно да дотуркаат далеку.
Волтеринг партали прај:aplauz:,сеа им следат клучните мечеви со Шпанија и Шведска,еден да тепаат тука се некаде блиску.
Исто и за Франција,клучен меч со Холандија,ко је јачи овде,и секако Шведска-Франција,и Швеѓанките се со свој есап.
Интересно во секој случај,израменти се повеќето,ОСВЕН СЕКАКО НАЈГОЛЕМОТО РАЗОЧАРУВАЊЕ РУСИЈА,нестабилни се Русинките,од крајност во крајност,
Позитивни изненадувања се засега Србија и Чешка, а и Словенија не беше лоша иако испаднаа,покажаа заби.
Дали се воведени нови правила во ракометната игра?Холанѓанката шутираше од крило и ја закачи влице голманката ,судиите ја стопираа играта отидоа да ја прегледаат снимката и црвен картон .Преземаат хокеарски финти.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Дали се воведени нови правила во ракометната игра?Холанѓанката шутираше од крило и ја закачи влице голманката ,судиите ја стопираа играта отидоа да ја прегледаат снимката и црвен картон .Преземаат хокеарски финти.
Мислам се применуваа,на една ракометарка на Холандија и дадоа СИН КАРТОН,е сеа не видов зошто?
 
B

Blade Torch

Гостин
Се што требаше да направи шпанката беше да не ја остави топката и да добие исклучување или црвен.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Мислам се применуваа,на една ракометарка на Холандија и дадоа СИН КАРТОН,е сеа не видов зошто?
Вечерва заприметив дека тренер на Холанѓанкиве е данкињата Хеле Томсен шо ја избркаа од Митчуланд а два месеци пред тоа не ја пуштаа во исто време да е тренер на клубот и шведската репрезентација .Кој успех за неколку месеци со Холанѓанкиве газит све пред себе.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Холанѓанките го играат најубавиот ракомет што сум имал прилика да гледам, а сум изгледал бааѓи во овие ~20 години. Прекрасен брз ракомет. Милина за гледање.
Се надевам во финале ќе и пружат отпор на Норвешка, а зошто да не и ја совладаат.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Холанѓанките го играат најубавиот ракомет што сум имал прилика да гледам, а сум изгледал бааѓи во овие ~20 години. Прекрасен брз ракомет. Милина за гледање.
Се надевам во финале ќе и пружат отпор на Норвешка, а зошто да не и ја совладаат.
Мене ми се омилени од поодамна, и навистина ме чуди како успеваат да бидат се подобри и поуиграни секое следно првенство.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Норвешка покажа големи слабости со Французинките,изгубени беа речиси цело второ полувреме,на крај ги изваде тоа што нападот на Франција тотално потфрли,Лакрабер тотално ја затворија,немаше некој друг џокер кој можеше од втор план да изненади,плус Сондберг скина се шо требаше и на крај на мускули тепаа,иначе како одеше тој меч требаше да е тесна завршница.
Со Холандија не ми се верува така лесно да поминат,далеку подобра игра во офанзива имаат Холанѓанките,движење на топка,шутеви од надвор,кога шутираат Грот и Полман си чиниш дека некои мажи шутираат:shook:,добра соработка со пикер имаат,Брок пререснува во многу добар пивот,плус и крилата се многу опасни.
Според мене се ќе се решава во одбрана,доколку Вестер има ден на голот и не дозволат Холанѓанките како лани брзо Норвешка да се одлепи ќе имаат голема шанса за нешто повеќе.
Сеа Норвешка е без главниот играч,Локе,за оваа нема замена,ја нема Ригелут,десната страна на е сеа толку опасна,сеа тука е само Мерк,а и таа не е семоќна,ако нема доволно простор да се движи и да си прај позиции за влезови во зона меѓу 9и6 и да наоѓа простор за удар(пред се од трк)многу тешко ќе оди за Норвежанките.
Исто така и Офтендал е многу важен фактор,и од оваа зависат многу работи во играта.
Очекувам израмнет меч и изненадување,зошто да не?Веќе се доволно зрели лалињата за голем успех,покажаа дека не биле случајни тие добри партии на СП лани.
Иако како играат Холанѓанките нема да е никакво изненадување,беа стандардни речиси во цело првенство,освен тој прв меч со Германија.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Дали имаш некоја инфо за судиската двојка Наче-Николов ,не добија ни четвртфинале,ни полуфинале на СП,плус гледам немаат добиено ниту една утакмица во ЛШ?
Појма неам,и мене ме чуди шо не добија ништо да судат во таа завршница,сигурно има некоја причина.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Појма неам,и мене ме чуди шо не добија ништо да судат во таа завршница,сигурно има некоја причина.
Све беше наштимано да судат финале,ама изгледа имат нешто Норвешко масло за финалето(лани се жалеа проив Хрватска),ама и ЛШ не се делигирани две кола?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
Што се дешава со Будуќност толку од тимот ?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom