Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Играат модерен и брз ракомет .... Море повеќе ко пички во одбраната и тромави во нападот
а и Кирца , што не викна ТимеОут на 9:9 туку 5 секунди пред полувреме... Се знае ли, повредениот Јагуриновски, ќе игра ли со Аргентина ???
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.942
Киро е себично егоистично човече кој освен за себе не го боли за никој друг, реално он ќе ја уназади репрезентацијата 20 години али ради кредитот што го добива од тоа што беше добар играч сите ќе го толерираат
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.190
Поени од реакции
11.371
Да, да, до Киро е. Иначе ако беше друг сеа ќе бевме фаворити од сенка. На шо дрога сте жити се?
Сфаќам дека омразата вие голема ради македонска лига, ама дај не трипајте.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.634
Поени од реакции
5.677
Не знам со кој памет се форсираат играчи како Ѓорѓиев,Џонов,Младеновиќ и анемичнион Серафимов. Тешки дрва. Ама Кире знаел што прави.Едино Петров изненади со добра игра од помладите.
Кога сме кај помладиве, зошто Миркуловски не го повикале? :toe:
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.119
Поени од реакции
2.295
Кире има шанса од него зависи коку ќе ја искористи на крајот сепак зборуваат резултатите.СО Норвешка не сме ни очекуале чудо но Аргентина треба да ја добиеме.Дека е тежок карактер е.Ама треба да бидеме реални и да сме свесни дека сме лимитирана репрезентација.Имаме 4/5 играчи на место другото е едвај просек.Одиме на светско без добар десен бек.И на среден сме ограничени Кузмановски не е класичен среден бек.Реално не гледам успеси во блиска иднина бидејќе ова е тоа што го имаме и што треба да ја креира иднината.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.232
Поени од реакции
5.442
Втора фаза е целта и макс дострел на оваа генерација во момент. Во иднина зависи од самите играчи колку ќе работат да се унапредат. Убаво пишаа погоре Кире е тежок карактер ама не може никој да каже дека не знае ракомет. Има може одредени финеси што му фалат у смисла на тренерско искуство, ама у моментов сигурно немаше некое звучно име да не земе и да се замара да учи деца да играат ракомет место да има испрофилирани играчи.

Нешто од што си патиме ние во ракомет и србите во фудбал е креирање помпа и нереални очекувања, не знам што мислеа сите, дека ќе отидеме на светско и ќе изгураме полу финале или борба за 5то место?

За мене е успех ако успееме да избоксуваме околу 15та позиција пласман и тоа да е почетна точка за оваа нова Македонија. Жално е што репрезентативните кариери на Талевски и Кузмановски ќе отидат јабана и тоа не по нивна грешка ама тоа е што е.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.773
Поени од реакции
8.877
Добро бе ве глеам се нервирате, критикувате ова она. И да има нешто вина Кире таа е минимална и не би влијаела драстично на конечната слика на нашата репрезентација. Као што пишав овде и пред некој ден. Ние сме репрезентација која има 2 десни бека кои немаат класичен основен скок шут. Што повеќе да збориме? Кога играш на Светско или Европско со крем репрезентации со екстра одбрамбен квалитет и плус страшни аналитичари кај нив, мислиш тешко им е да ги решат факинг Јагуриновски и посебно Серафимов? Па тамо воопшто и не мора да се мачат да бранат. Кога веќе немаш десен бек паѓаат во вода и квалитетот на централниот и левиот и во случај да се ултра квалитетни, а нашиве ( Фитиљ и Тале) колку и да напреднаа, мора да признаеме тоа, не се ултра квалитет, односно комплетни ракометари на тие позиции. Незнаењето играње одбрана е најголемиот проблем на оваа репка. Тука сме најголеми дупки, бидејќи нашиве ракометари прво немаат предиспозиции за играње квалитетна одбрана ( со неколку искључоци), а потоа и знаење и хемија за одигрување на истата. И да имаш некој индивидуално да знае да одигра одбрана ако не е искоординиран со останатите не може ништо. Ние сме скроз во минус по тоа прашање и искрено не ни гледам на кој начин ние тоа можеме да напреднеме. Една паралела. Србија со Шведска. Ок Норвешка по мене е поквалитетна моментално од Шведска но таа е школата. На тој натпревар немаш милијарда поминувања еден на еден на поставена одбрана. Значи збориме кога одбраната е поставена, пример Рајнкинхг или Сагосен се со човек пред нив и си проаѓаат како да нема никој, што напиша некој претходно со финта која се учи у јуниори. Не викам ја дека тие кои се ултра квалитет нема да поминат некад така, ама ова е буквално секој напад. Нема тајминг за да се направи фаул, да се направи она популарно наречено прегрнување коа ќе го запреш со две раце у место противникот. На другата страна имаш школски пример како Норвешката одбрана ги спречува нашите во исти такви движења. Да имаше пар пути кои избега Кузмановски или Ѓорѓиев ама НОрвешка или ги запре со фаул, или па прават фаул за 2 минути. Кај нас тоа практично го нема, не стигнуваме ни да фаулираме. За жал тоа е една тажна вистина. Ова не го кажувам за да пљукам по нашиве, само ја посочувам реалноста. Тоа не значи дека немаме шанси некако да се извлечеме со Аргентина на пример, но ако одбраната игра вака ние не можеме никого да добиеме. Максимум што може да се направи е некако да се избори втора фаза протоив Аргентина, а потоа иста песна.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.634
Поени од реакции
5.677
Само последни 15 мин фатив од натпреварот (јбг суро), така да неможам многу да коментирам околу истиот, но кога се знаеше дека нема мн што да бараме со Норвешка, глупо е шо не му даде шанса на Павле, освен ако го чувал од тактички причини за против Холандија како некој џокер да речиме..

Инаку глупо зошто тој е еден од ретките кој може да го достигнат нивото на Фитиљ и Тале па дајбоже и да ги надминат и оттука минимум барем на вакви натпревари МОРА да игра, а Џонов е реално просек играч за суперлига кој нема мн простор за напредок..иако лично не сум голем фан на ТАнкоски нормално е да има аргумент зошто не бил земен место него, но ајде да почекаме нека заврши првенствово па ќе коментираме околу изборот.
Исто читам Серафимов доста грешки имал на натпреваров, незнам зошто не проба со Павле на десен бек, сигурен сум дека солидно ќе изигра, добро е ова како опција особено сега после потенцијалната повреда на Јагуриноски.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.682
Поени од реакции
23.366
Да, да, до Киро е. Иначе ако беше друг сеа ќе бевме фаворити од сенка. На шо дрога сте жити се?
Сфаќам дека омразата вие голема ради македонска лига, ама дај не трипајте.
svesen si deka imame 2ca igraci sto igraat u spanija i ne se viknati da igraat na alkaloid decata. jasno ti deka radi taa odluka ke lapnat pogolem vaucer. aj kazi mi sto kur bara crvenkovska u strucen stab osven sto dobro pusi i kreva moral de... ahhh da i taa e od alkaloid..... ne daj boze da se zemese nekoj drug, doduse ako zemea tesko ke idese vrbuvanjeto na drugite igraci da potipisat za na kiro klubot...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.129
Поени од реакции
7.796
Абе луѓе гледате вие ракомет или шо е работата ОДБРАНА немаме кој десен бек, кој црни камења !

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.634
Поени од реакции
5.677
svesen si deka imame 2ca igraci sto igraat u spanija i ne se viknati da igraat na alkaloid decata. jasno ti deka radi taa odluka ke lapnat pogolem vaucer. aj kazi mi sto kur bara crvenkovska u strucen stab osven sto dobro pusi i kreva moral de... ahhh da i taa e od alkaloid..... ne daj boze da se zemese nekoj drug, doduse ako zemea tesko ke idese vrbuvanjeto na drugite igraci da potipisat za na kiro klubot...
Не заебавај кано Димитар Димитриоски јакиот играќ кој неможеше да се наметни кај Јовиќ во Пелистер 2ката кога за конкуренција го имаше 17 годишен Павле на среден.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.232
Поени од реакции
5.442
svesen si deka imame 2ca igraci sto igraat u spanija i ne se viknati da igraat na alkaloid decata. jasno ti deka radi taa odluka ke lapnat pogolem vaucer. aj kazi mi sto kur bara crvenkovska u strucen stab osven sto dobro pusi i kreva moral de... ahhh da i taa e od alkaloid..... ne daj boze da se zemese nekoj drug, doduse ako zemea tesko ke idese vrbuvanjeto na drugite igraci da potipisat za na kiro klubot...
Кано ако некој игра во Шпанија не значи дека по автоматизам треба да е у репка. Убаво пиша вардарец Димитриоски у Пелистер 2 не се наметна. За воља на вистината Димитриоски никад не ни заигра за репка, мислам дека имаше проба на 2 пати и не успеа да задржи место. Не е само она што го гледаме на ТВ сигурно има одредени ствари кај што не задоволил на тренинзи па не го земаа неколку селектори наназад (Обрван, Раул, Брестовац, Кире).

И дај со муабетиве за Црвенковска, да не ти не ти дала па си толку исфрустриран? Ајде дај некој друг кој според тебе ќе направи разлика у стручен штаб. Лесно е да се плука и ти и Горан, дајте решение. Или дај да ве ставиме вас двајца за селектори да видиме како ќе завршиме
 
Член од
27 јуни 2022
Мислења
124
Поени од реакции
410
Тале конечно се пушти. Тој веројатно ќе ни биди најдобар стрелец без разлика до каде стигнеме. Ако Тале против Холандија си продолжи вака и постигни 7-8 гола, подржан од Кузмановски и Деки би можеле да се носиме со нив без проблем. Секако ако изиграме пред се добро во одбраната. И Петров против Холандија треба да добие шанса.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.682
Поени од реакции
23.366
pelister pa i onaa 2kata da razbiraa rakomet ke bea sampioni i nekakov faktor ama ne se... e sega ako spanskite rakometni strucnjaci se slabi i ne treba na niv da im se veruva ondak ok, da ne pravime muabet poveke....

mesto crvenkovska ima cel kup bivsi igraci i treneri sto moze i treba da se tamu. ne gledam nikakva poenta sto ja mknat so niv tamu osven sto e strucen stab na alkaloid i ke pomaga pri vrbuvanje na igraci. nema apsolutno nikakva druga vrednost a e trn u oko. sfakas?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom