Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Bas me interesira kako ke funkcionira odbranata so ogled na toa deka Velko e istrosen i odamna ne e na posakuvanoto nivo, a go nema poveke nitu Jonovski koj i na 40 godini bese podobar od gore spomenatiov.
Taleski i Kuzmanovski bi trebalo da brkaat golema rabota vo odbranata, vo Germanija najcesto igraat odbrana, se ocekuva bitkite vo defanziva da e na nivni teret.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Знаејќи какво мислење има Кире по однос на ова прашање а он е алфа и омега у репрезентација ако се деси ова натурализирање нема нишо од нас на првенството.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Митревски и Танкоски ја скинаа Романија. Танкоски дефинитивно е за во А-репрезентација и се осеќа сигурност топката кога е во него. Велковски исто солиден (дали конкуренцијата со Серафимов и Јагуриновски го мотивира да игра појако и поборбено не знам, ама се трудеше доста). Поповски исто солиден, па и Маџовски денес беше добар. Убаво, со втор тим му го собраа турнирот. :D
случајно гледам, денес имало утакмици закажано Светско Квалификации ама сите одложени, Романија со Косово требало да игра..
Дали Романија со нас на трофеј Карпати ( не ја гледав утакмицата) играше со 100% сила и состав или и они нешто испробуваа ???
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.704
Поени од реакции
5.669
http://www.g-sport.mk/vest-statija/81507/mishevski-e-vo-red-kje-patuva-na-ep
Dali ovoj Misevski e takov dobar kako sto go pretstavuvaat mediumite ili e samo voobicaeno bezpotrebno velicenje?
Јас мислам дека беспотребно величење,дури незнам зашто го форсира Брестовац толку во репрезентација.
Лани во Вардар ништо посебно не покажа,сезонава игра втора француска лига...
Од тоа што сум го гледал спор,тромав играч,го форсираат заради предиспозициите,мислам дека на Европсково во одбрана ќе игра само.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Јас мислам дека беспотребно величење,дури незнам зашто го форсира Брестовац толку во репрезентација.
Лани во Вардар ништо посебно не покажа,сезонава игра втора француска лига...
Од тоа што сум го гледал спор,тромав играч,го форсираат заради предиспозициите,мислам дека на Европсково во одбрана ќе игра само.
Znaci Tankoski ostanuva prva violina i edinstvena svetla tocka od novajliite.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
На Чешка му се повреди пикерот Петровски. Гледам и Хрватска имаат доста крпен тим.

случајно гледам, денес имало утакмици закажано Светско Квалификации ама сите одложени, Романија со Косово требало да игра..
Дали Романија со нас на трофеј Карпати ( не ја гледав утакмицата) играше со 100% сила и состав или и они нешто испробуваа ???
Не се одложени, играат на 10-ти. Тие имаат турнирски систем што ќе се игра во Италија. Романија играше со 100% тим, го имаа оној вечито напалениот Грк - Григораш. па Шимуцу кој од поодамна се враќа во репрезентацијата, голманот Попеску, Феничи исто. Не дека се којзнае што. Е сега го немаат Гионеа. Не знам дали се пензионира, колку веќе има (изглеа ко 50 годишен). И Чепреги им фалеше (не знам и тој дали заврши со репрезентацијата).
Така да играа во, за нив, скоро 100% состав.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Кога ние како земја сме дошле до статиум да играме со Мартин факинг Велковски на десен бек, ондак знаеме колку е саат.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кој бранеше на утакмицата со Словенија? Некоја статистика?
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Некако тивко и без очекувања се наближува ова првенство. Што ми се чини дека е и добро, било каква еуфорија може само негативно да се одрази врз ракометарите.

На прв поглед позитивна е логиката за раздвојување на тренинг кампот и пријателските на 2 дела, некои од споредните играчи добија на самодоверба во изминатите 2 недели.

Формата на дел од играчите е загрижувачка. Од толку извикуваната бундеслига некако само лошо излезе за нашата репрезентација. Младите отидоа и дремат на клупа и си ја упропастуваат кариерата. Искусните (читај Миркуловски) прекинаа да играат за репрезентација. Едино Пешевски е во добитна ситуација.

Од мечот со Словенија не би заклучувал премногу од аспект на играта. Очигледно беше дека целта на натпреварот беше повеќе да се провери формата на оние што отсуствуваа во првиот дел од подготовките отколку да се тестираат елементи од планираната игра. И онака практично без тренинг одиграа натпревар.

Можни клучни аспекти во пресрет на ЕП:
- Како да се седне Борко на клупа и да биде втор голман? Митревски е во животна форма. Најдобар голман во СЕХА, одлични изданија и во ЛШ. Многу поконстантен
- Дали ќе најде начин Брестовац да ја распореди минутажата на Талески, Кузмановски и Танкоски на лев и среден бек во два правци на начин на кој ќе се максимизира ефектот на сите тројца (не би претерувал со фамата околу Танкоски ама реално треба да има поголема улога овојпат)
- Како ќе се искомбинираат браќата Маркоски и Мишевски во одбрана во ситуација кога тешко може да се дозволи повеќе од една замена и 2 од 4те ''средни" позиции во одбрана се резервирани за триото лево-средни бекови
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Кој бранеше на утакмицата со Словенија? Некоја статистика?
Шо ќе тие статистка,го гледав второто полувреме никакво темпо,талески и кузманоски тотално незаинтересирани,министерот за одбрана од ДПМНЕ одбрани еден зицер и еден пенал секој шут гол ала Гедбан,само пикерите и левата крилна поз одлични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom