Развод

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.716
wot nekjam da ja branam devojkata ama e na nekoj nacin vo pravo.
DenaM, Agda e na nekoj nacin sekogas vo pravo.

Ja zakacam oti sakam so nea da si igram namesto da go citiram tvoeto mislenje za slucajot koe samo go skoknav.

сеа јебига зоки, ја не сум суприм џентлмен како тебе, 2д е некад најбоље, од 4д може ного да ти дојде.
Ja na 4d idam ednas dva pati u godina dodeka 2d mi e default daily opcija.

So zborovite na DenaM, na nekoj nacin si vo pravo.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
723
Поени од реакции
1.722
сеа јебига зоки, ја не сум суприм џентлмен како тебе, 2д е некад најбоље, од 4д може ного да ти дојде.
2д ти треба за извршување на акции, 4д за да сконташ зашто уопште извршуваш акција, 3д е многу опасна категорија оти се добива самопоуздање дека ти е јасно и идеш на форум да им кажеш на другите како стојат работите и дали детето е негово и жена му распуштеница.
Има и 1д, тачка, кога се запознавме рон ти беше уф таа состојба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
2д ти треба за извршување на акции, 4д за да сконташ зашто уопште извршуваш акција, 3д е многу опасна категорија оти се добива самопоуздање дека ти е јасно и идеш на форум да им кажеш на другите како стојат работите и дали детето е негово и жена му распуштеница.
Има и 1д, тачка, кога се запознавме рон ти беше уф таа состојба.
Добро ќе знам за иднина, малце 3д да активирам, ќе си направам сценарио дека можеби некој магија и има некој врлено на дамата. Па она се осеќала disenchanted од господинот. Све е можно денеска реално. Сепак, ти со твојата слика каде се наоѓаат клиторичните нерви мислам најубаво му помогна. Тука се наоѓаат сите решенија на меѓубрачните проблеми.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Ne sum vlademkd tip pa da baram i kopam postovi, ajde tepas na semantika.

Toa deka bil osuden na propast e najgolema glupost, togas sekoj post ti e bez poenta ako na deckoto mu e sudeno da se razvede pa duri i terapija e obsolete nasproti grandioznata sudbina na nestata.

Golemi sansi ima da si bila vo pravo no ako devojkata sama mu priznala i se pokajala licno mozebi deckoto ke dal sansa i ke gi zblizilo poveke i ke uspeale odosto koga doznal od treta licnost i da ne saka poveke da cue za licnosta sto go izvarala, no vikend e, da ne ti krsam son, ako polesno spies taka. :p

Izvini, pod default reagiram na postovi koi od edna vo druga recenica se kontradiktorat <3
Нема контрадикторност. Тука човекот побара совет и му го даваме, а при тоа внимаваме што зборуваме затоа што не ги знаеме сите детали. Толку. Едноставно.

Во "мојот" случај ситуацијата беше многу поинаква, но не би да навлегувам во детали за нечиј случај.

Ај доста сега, ме скинаа на кантер ради тебе.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
17 септември 2022
Мислења
723
Поени од реакции
1.722
Тука се наоѓаат сите решенија на меѓубрачните проблеми.
Аааа рон виде како ти помогнафф да дојдеш бар мааалку уф 5д, секогаш е тамо проблемот. Врати се сега уф 2д, табла ќе играм со љубената, ќе те оставам без надзор. Нормално она ќе победи, еден ден ќе ти објаснам зашто е тоа битно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.900
...интересна перцепција и фидбек читам тука, значи членот ничем позван си ја отвори својата интима до најмала ситница и тоа на социјална мрежа т.е Кајгана форум, а ние ваму треба мноооогу да внимаваме што треба да искоментираме за неговата ситуација препорачливо да излажеме и да дадеме погрешна надеж или ај да речам тапшање по рамо совет, но не е баш така, реалниот живот е суров.

... зашто треба сите едногласно да напишеме ,,не се секирај, тоа е само ноќна брачна олуја што наутро ќе помине и ќе огрее сонце, пак ќе бидете среќни" ,

...како прво не сме ,,калап,, членови, барем не сум јас си имам мислење и си го пишувам, ретко грешам, но не значи дека не може да погрешам, затоа е подобро да има различни мислење кој како го толкува неговото моментално животно писание колку толку што ни напишал, отколку сите унифицирано ,,да го тешиме,,

...шокот секогаш е полесен кога сме подготвени однапред на најлошото, одколу да биде инертна состојбата и како гром од ведро небо ќе не' стрефне вистината, подобро да ги има сите полоши опции од нас пишани па да испадне дека не е така, отколку да нема спремен гард за ситуацијата па да го стрегне стресот за навек, затоа што не е лесна работа кога бракот е врзан со синџири затворен со цврст катанец наречен - дете.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
Sta reci, koju poruku poslati rabotata :unsure:.
P.s @wot djentlmenski e veke koga me spomnuvas da me tagnis. Za arno za loso seedno.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
... ретко грешам,
Кога човек се наоѓа во таква состојба, се впушта во длабока анализа на настаните. Си поставува серија прашања, полесни или потешки, дел ги отфрла, но потсвесно, порано или подоцна, си ги враќа, си ги повторува. Чекор по чекор, ги бара грешките, индикаторите, причините.

Кога е човек во таква состојба и емоционално попушта, при конфронтација, макар тоа било и најобична кавга со партнерката, доволна е една погрешна искра и целиот брак ќе му се урне како кула од карти. Некои зборови се паметат, печат, болат. Последно нешто на кое треба да мисли е тоа дали детето е негово! Апсолутно налудничава, а дури и глупава идеја. Детето е алката која ги соединува, поради која мораат да бидат истрајни, да си дадат шанса, да се борат, да бараат компромиси. Така, твоите совети (иако не се ни совети), се контрапродуктивни.

И да, зборувам од искуство, но зависи од кој агол ги набљудуваме нештата. Бракот на моите брзо се распадна, практично преку ноќ. Никогаш немаа некоја сериозна кавга, дури и по разделбата, а и по раздовот останаа во солидни односи. Зошто? Само поради децата. Тоа им беше и единствената тема за ретките разговори. Да, привремената разделба или разводот не се крајот на светот, но и да се случи тоа, не треба да се до комплицира работата. Членот рече дека нема трета личност, не знаеме низ што поминувале они, тој па ни она. И во оваа прилика, убаво е да се дадат одредени утешителни зборови, одредена поддршка, а не дали е детето негово! Откако ќе се всадат тие идеи во главата, многу тешко се отфрлаат. И да не се вистинити, сомнежот секогаш ќе остане. Двајцата се решени да дадат шанса на бракот, изразија желба за психотерапија, и тоа е нешто кое треба да радува.

И доста со глупости, навистина претеравте. :)
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
723
Поени од реакции
1.722
Владе ти па само идеш по темите да видиш кој не те тагнал.

Инаку Владе кога веќе сме кај тебе, жената како 4д битие много и е битно да лачи окситоцин, он се лачи кога ќе сврши ( плус допамин ) и се бонда појако со партнерот, па кога ќе роди за бондинг со детето.. и кога ќе погледне уф очите на кученце, маченце. Многу е битен овој редослед..... еве докторите може да потврдат ако не ми веруваш.

Јасно ли ти е сега зашто има толку многу ливадарки?

Рон... 5:4 за љубената....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
Владе ти па само идеш по темите да видиш кој не те тагнал.

Инаку Владе кога веќе сме кај тебе, жената како 4д битие много и е битно да лачи окситоцин, он се лачи кога ќе сврши ( плус допамин ) и се бонда појако со партнерот, па кога ќе роди за бондинг со детето.. и кога ќе погледне уф очите на кученце, маченце. Многу е битен овој редослед..... еве докторите може да потврдат ако не ми веруваш.

Јасно ли ти е сега зашто има толку многу ливадарки?

Рон... 5:4 за љубената....
Pismen sum kolku tolku ako ne, citam taka cat pat levo desno i op me spomnal nekoj.
Mora da ima nekoj bon ton tuka, nemozi to tuku taka, posebno ako jadi lajna za mene.
Inaku ako te sfativ dobro sakas da kazis deka tie 4d bitia stanale livadarki oti na mladosta ne bile ubo , ama onaka ubo isklecani pa ne se bondale so partnerite, pa ne rodile kako posledica na toa i na kraj koga gi videle tie slatki nazalosteni ocinja od nekoja rtka, pa uste i da mafta so opavceto odma se bondnale i tuka zavrsila prikaznata?
Ete popravime ako neubavo te sfativ.
P.s mnogu znacenje mu pridavas na zenskata psiha i zenite voopsto. Ni oddaleku ne se tolku slozeni i misteriozni, bas naprotiv :toe: .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.900
Кога човек се наоѓа во таква состојба, се впушта во длабока анализа на настаните. Си поставува серија прашања, полесни или потешки, дел ги отфрла, но потсвесно, порано или подоцна, си ги враќа, си ги повторува. Чекор по чекор, ги бара грешките, индикаторите, причините. Последно нешто на кое треба да мисли е тоа дали детето е негово! Апсолутно налудничава, а дури и глупава идеја.
... но можна, нели?
никогаш не постојат „глупави идеи“ ако сакаме да бидеме начисто! може или не може после толку долго познанство и брак од само пет години жената која малтене е во години на прелаз од девојка во жена да биде на таков начин „оладена“ кон нејзината љубов и татко на нејзиниото дете.
Така, твоите совети (иако не се ни совети), се контрапродуктивни.
...тоа е само и само твое мислење и ништо повеќе, а тоа што не цениш туѓо мислење кое е спротивно од твоето докажува нешто друго што не е тема на пишувањето сега,
И да, зборувам од искуство, но зависи од кој агол ги набљудуваме нештата. Бракот на моите брзо се распадна, практично преку ноќ.
... колку брзо? како кај дотичниот член после 3 или 5 години? не би рекла штом имаш такво искуство сигурно многу подолго биле во брак, иако и ова не е тема на пишувањето,
И во оваа прилика, убаво е да се дадат одредени утешителни зборови, одредена поддршка, а не дали е детето негово! Откако ќе се всадат тие идеи во главата, многу тешко се отфрлаат.
... еве ќе ти дадам пример, дали ова друга прилика не е слична како ти што ја објаснуваш со „утешителни зборови“ или одредена подршка да се даде?
@pozdrav eden topol мониторира колку кубици дрва ќе растовари комшијата Спасе.

...исто член на форум и тоа од понежниот пол, може доаѓа тука од забава, но може и од мака, дали вие тоа го знаете и сте сигурни позади мониторите, ете во некои зрели години нема разбирање со мажот дома, на работа има проблеми, со самата себе ете не е задоволна, можеби не е навикната да не биде таа што била на времето супер згодна жена, можеби додала некое килце повеќе, можеби има психолошки проблеми, дали е во ред вака да ја пречекате дека ја замислувате? дали тоа не ќе делува на нејзината психа и не ќе потегне по цела шака седативи поради вашиот сеир ничим позвани ќе и' направите зло во нејзиното здравје?
...зошто тука не доаѓа до израз вашата хуманост и душогрижност во пишувањето туку ја замислувате секогаш погрдно така, тука не претерувате ?
...тука не може да се случи психички крах, која е разликата освен што поопасно кај постарите вакви психолошки тортури отколку кај помладите кои мислат дека све што лета се јаде?
И доста со глупости, навистина претеравте. :)
...тоа што си модератор не ти дава за право да пишуваш така, ама луѓето се менуваат малку да им се даде власт, а не пак на форум, тоа може да напише постар член највозрасен на форумов како иреал, анчо и уште неколку, но не и ти или пак мислиш дека форумов се состои од средношколци, па ти онака како наставник дисциплински „тишина таму“!
:)
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
723
Поени од реакции
1.722
Pismen sum kolku tolku ako ne, citam taka cat pat levo desno i op me spomnal nekoj.
Mora da ima nekoj bon ton tuka, nemozi to tuku taka, posebno ako jadi lajna za mene.
Inaku ako te sfativ dobro sakas da kazis deka tie 4d bitia stanale livadarki oti na mladosta ne bile ubo , ama onaka ubo isklecani pa ne se bondale so partnerite, pa ne rodile kako posledica na toa i na kraj koga gi videle tie slatki nazalosteni ocinja od nekoja rtka, pa uste i da mafta so opavceto odma se bondnale i tuka zavrsila prikaznata?
Ete popravime ako neubavo te sfativ.
P.s mnogu znacenje mu pridavas na zenskata psiha i zenite voopsto. Ni oddaleku ne se tolku slozeni i misteriozni, bas naprotiv :toe: .
Не биле доклецани бе Владе, шо кажува многу за клецачот.

Инаку уопште не сме сложени и они и ние а то шо ти уште се мачиш да ги сконташ и не ти иде...........
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
Не биле доклецани бе Владе, шо кажува многу за клецачот.

Инаку уопште не сме сложени и они и ние а то шо ти уште се мачиш да ги сконташ и не ти иде...........
Vikas od tolku ebaci nikoj ne se pogodil :cautious: .
Znaci ovaa tvojata srekja vo gazot da ti imala. Od kol na kol, probaj vamu, probaj tamu i se nasmevnala srekjata i konecno naletala na tebe i Ti normalno i go ispravi patot. Odma se bondnala vo tebe :love:.
Tuku nejse samo zenata e 4d ili toa i za mazot vazi. Tuka nekako ko da mi ostana nedorecen:unsure:.
P.s odi be na livadarskata tema, ne go tupi tuka vo brakorazvodni parnici so 4d modeliranje i tabli igranje. Covekot maka si ima, uste tebe mu fali da te cita kolku si uspesen bracen drugar. Kompleksi ke mu nabies deka slab ebac bil i ne se bondnale radi toa :mad:.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.716
Pismen sum kolku tolku ako ne, citam taka cat pat levo desno i op me spomnal nekoj.
Mora da ima nekoj bon ton tuka, nemozi to tuku taka, posebno ako jadi lajna za mene.
Zosto go sfati kako jadenje lajna?

Ti bese iskoristen kako tip na operativnost, isto kako da kazam ne sum sarkasticen tip kako Hello Kitty, ne znaci deka mu se obrakjam ili deka treba da bide pingnat za toa. Ne znam od kade muabeti za bon ton, da ne si sakal da napises boni top bebe edno rasplakano. :)

Vprocen data is king, vo profesionalniot svet i jas taka funkcioniram i toa sto ti nastapuvas so izrabotena domasna za protivnikot vo diskusija ne e vprocem nesto loso i ne treba da si defanziven samo oti jas go smetam za loso potrosena energija i duri i da se potsmevam.

Ti kako bi ja zadrzel zena ti vlade ako ti go napravi ovoj muabet sto go zborime? Eve znam deka ne si tip koj vrti muabet, deflektira ili go snemuva pa znam deka koncizno ke odgovoris. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
21.761
Zosto go sfati kako jadenje lajna?

Ti bese iskoristen kako tip na operativnost, isto kako da kazam ne sum sarkasticen tip kako Hello Kitty, ne znaci deka mu se obrakjam ili deka treba da bide pingnat za toa. Ne znam od kade muabeti za bon ton, da ne si sakal da napises boni top bebe edno rasplakano. :)

Vprocen data is king, vo profesionalniot svet i jas taka funkcioniram i toa sto ti nastapuvas so izrabotena domasna za protivnikot vo diskusija ne e vprocem nesto loso i ne treba da si defanziven samo oti jas go smetam za loso potrosena energija i duri i da se potsmevam.

Ti kako bi ja zadrzel zena ti vlade ako ti go napravi ovoj muabet sto go zborime? Eve znam deka ne si tip koj vrti muabet, deflektira ili go snemuva pa znam deka koncizno ke odgovoris. :)
Bilo kako bilo, cim spomnuvas nekoj so nik, redno e da go tagnis :toe: .
I mnogu se rasprikazavte so Agdeto i doktorkata, taka da iskreno i neznam bas za so tocno bese muabetot.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom