Развод

Член од
27 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Sakam da prasam Dali nekoj ima iskustvo so spogodben razvod? Se informiram po advokati site razlichna Cena mi kazuvaat. Negde procitav deka ne mi e potreben advokat deka treba samo da si podnesam baranje za razvod vo sud...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.388
Поени од реакции
3.717
Пред петнаесетина години спогодбениот развод чинеше 100€. Тогаш можеше да се поднесе тужба (барање) за развод без адвокат. Во меѓувреме многу работи се сменија. Сега обична тужба не може да се поднесе без да ја состави адвокат (за развод не сум сигурен). Мислам дека ќе кошта многу повеќе од 100€. Понатаму, ако имате малолетни деца проблеми ќе создава социјалното. Нема да дозволи развод (барем ќе се обидат да го спречат).
Сепак информирај се уште подобро. Ова моето е само еден ориентир, во пракса може да излезе сосема поинаку.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
5.839
Пред петнаесетина години спогодбениот развод чинеше 100€. Тогаш можеше да се поднесе тужба (барање) за развод без адвокат. Во меѓувреме многу работи се сменија. Сега обична тужба не може да се поднесе без да ја состави адвокат (за развод не сум сигурен). Мислам дека ќе кошта многу повеќе од 100€. Понатаму, ако имате малолетни деца проблеми ќе создава социјалното. Нема да дозволи развод (барем ќе се обидат да го спречат).
Сепак информирај се уште подобро. Ова моето е само еден ориентир, во пракса може да излезе сосема поинаку.
Сега е 500евра.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.193
Sakam da prasam Dali nekoj ima iskustvo so spogodben razvod? Se informiram po advokati site razlichna Cena mi kazuvaat. Negde procitav deka ne mi e potreben advokat deka treba samo da si podnesam baranje za razvod vo sud...
Оди во суд и прашај си, најдобро е така. Само најди некој што работи таму на таа проблематика, а не портирот или некоја тетка од одделение што не и е тоа работа.

За спогодбен брак мислам дека беа платени околу 2000денари, не ме држи за збор НО не беше поголема сумата од тоа. Какви 500 еур какви црни камења, какви адвокати... НИШТО од тоа.
Само барање и чао.

Тоа адвокатите ти матат памет, пред да ти земат парињата ;)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.388
Поени од реакции
3.717
За спогодбен брак мислам дека беа платени околу 2000денари
Не ми се верува дека ќе биде толку ефтино. Толку чини само едно фаќање на кваката од судницата... Треба тужба, треба заверка на правосилноста на решението... Многу процедури.
Инаку разводот е опфатен во законот за семејство, па кој се интересира може да прочита. Но таму нема ништо за судските трошоци.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.193
Не ми се верува дека ќе биде толку ефтино. Толку чини само едно фаќање на кваката од судницата... Треба тужба, треба заверка на правосилноста на решението... Многу процедури.
Инаку разводот е опфатен во законот за семејство, па кој се интересира може да прочита. Но таму нема ништо за судските трошоци.
Пишам од реален пример, не од рекла казала. Така да, толку е. Само треба убаво да си прашаат во суд.

Штом е спогодбено се пушта само „тужба“ од едната страна или двајцата потпишуваа (не знам точно како е тој дел) и ги викаат во судница, сакаме да се разведиме дрн дрн.... Сигурни сте? - да. ова она.. ајт на здравје.
НИТУ адвокати, ниту глупости. Едно рочиште. Тоа е тоа.

Ова е ако навистина сакаат спогодбено и пред суд не делат заеднички имот, глупости тракатанци. За тоа можат да се спогодат приватно, не знам ни која е ситуацијата, но најверојатно да си поделат имот и слично.
Главното дерење пред судови не иди од судот како институција туку од адвокатите. Пошто тие како такви ќе гледаат што повеќе да го развлечат процесот и да си добиваат повеќе дневници, едно добар ден кај нив е ѓаол и пол.
Нека си прашаат во суд најдобро ќе им кажат.
 
Член од
27 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Prashano. Mora advokat, a taksite tamu se Ednas uplakjam 800den na pocetok I uste Ednas na kraj . Advokat e potreben za da ja podnese tuzbata odnosno baranjeto za spogodben razvod. Srekja najdov I realna advokatka Sto za 100e kje sredi se na prvo rochiste. Drugi Sto gi prashuvav site mi baraa od 250e do 350e. Fala na odgovorite[DOUBLEPOST=1551360271][/DOUBLEPOST]Mada i tie 100e se mnogu ama Pola Pola plakjame...
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.193
Значи сепак судските такси се помалку одошто кошта адвокатот ;)
1600 пари кон судот кој ја обавува цела работа. 6000ден за адвокатот што ќе се појави таму налицкан т.е. нема ни да се појави на рочиште туку ќе пушти барање. ебате џаболебари ебате. НАЈкриминалната сфера од општеството ни... судство, судии, адвокати... да можи кожичето ќе ти го одери.

Уште еднаш, информирај се на суд ДАЛИ мора адвокат тоа барање да го поднеси?
пошто мислам дека не мора.
ВСУШНОСТ во барањето пишиш јас таа и таа и тој и тој сакаме спогодбено да се разведиме заради непремостливи разлики дрн дрн дрн и тоа е тоа. ДВЕ ФАКИНГ РЕЧЕНИЦИ.
Тоа во суд се носи го архивираат, таксени марки и тие 800 денари се плаќаат така нешто и си чекате да ве известат по писмен пат за рочиште.
Ова со адвокатот ми мати води ;) Moжеби можи да го заобиколите па на цела мака да си заштедиш и 50еур.

Позз и со лесно да си помините на суд.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
522
Sakam da prasam Dali nekoj ima iskustvo so spogodben razvod? Se informiram po advokati site razlichna Cena mi kazuvaat. Negde procitav deka ne mi e potreben advokat deka treba samo da si podnesam baranje za razvod vo sud...
Сам можеш, и на суд сама бев 5 мин. процедура, штом е спогодбен нема проблеми, освен ако немате деца и заеднички имот.

Честитки! :cool:
Ако валентајн е ден на заљубените, спасовден бил на разведените, ха ха, без гајле и не дозволувај некој адвокат да те одере.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.388
Поени од реакции
3.717
Оставете го човекот да работи по слободен избор. Тој не прашува дали да се разведе или не. Веќе одлучил и не можеме да се мешаме во неговиот живот.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.388
Поени од реакции
3.717
@Sstefs6
Должам извинување. Во претходниот пост Ви се обратив како на машко. Сега видов дека се работи за дама.
Извинете!
 
Член од
16 август 2018
Мислења
194
Поени од реакции
213
Може да се поднесе тужба за спогодбен развод без адвокат ако брачните партнери имаат деца и заеднички имот?
 
На врв Bottom