Работи кои нѐ научи пандемијата (досега)

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Па не е задолжително носење на маска во кола кога во неа се возат членови на фамилијата
Што има врска четворица лица што се возат во една кола дали се фамилијарни или не???

Ако се четворица фамилијарни тогаш апсолутно не шират зараза а???

А ако се четворица што не се фамилијарни е тогаш навистина шират зараза а???

Ај најдете му логика на ова!!!!
 
M

Macedon1um

Гостин
Што има врска четворица лица што се возат во една кола дали се фамилијарни или не???

Ако се четворица фамилијарни тогаш апсолутно не шират зараза а???

А ако се четворица што не се фамилијарни е тогаш навистина шират зараза а???

Ај најдете му логика на ова!!!!
Како бе нема врска, дај не лупетај само размисли малку подобро. Тие што се фамилија и дома се заедно така да безмислено е во кола да носат маска кога затворен е кругот, додека овие што се од различни без маски доволно е еден да има позитивен и одма 4 фамилии (не една) директно се изложени на тој ризик.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Како бе нема врска, дај не лупетај само размисли малку подобро. Тие што се фамилија и дома се заедно така да безмислено е во кола да носат маска кога затворен е кругот, додека овие што се од различни без маски доволно е еден да има позитивен и одма 4 фамилии (не една) директно се изложени на тој ризик.
E чекај вака ако во четиричлено семејство има еден заразен а се возат во кола без маски, ами тогаш останатите три члена нема да ги зарази???

А зошто некои од цајканите во Шкодите Јети како што имам јас заприметено се нагнетиле 5 души и тоа без маски а??? Ами Неможат уште 5 да се соберат секој на секого да му седи на скутот???
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Nesto so trebase da ne nauci pandemijata e pozdrav zivot, pozdrava ishrana kako steknuvanje silen imunitet.

Namesto toa, lugeto edvaj cekaa da se ukine karantinot da prodolzat da gi gajat svoite komorbiditeti.

Duri i onie koi plukaa po site kako "glup narod, ne ne biva", bea prvite koi ne izdrzaa i svoite poroci gi doziveaa mozebi najsilno so kafani, koncerti i slicno.
Mozebi trebase pandemijata da ne nauci da ne veruvame na influenseri, koi glumat svesni sovrseni gragani, ama ocigledno i toa e promasaj.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Боље да ти фали ваздух као куде болан од корону, него да ти фали памет у време на пандемију.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Да не ја чуваме убавата облека за ,,специјални поводи''.
Едноставно, да не одлагаме, да живееме денес, тука и сега.
 
Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Здравјето е најважно, а способноста за (брза) адаптација клучна.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Ништо не научивме, дури и тоа што го знаевме, го заборавивме.
Децата немаат врска ни од математика,, ниту од историја, но од користење на сите можни опции на мобилен, е тука се царови, сите игри ги знаат...
Пандемијава ни ги отвори очите за да не се курчиме многу, оти ние сме само марионети, како свираат така играме...кој неможе да прати ритам ќе оди у вечна ловишта.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Од пандемијава научив дека ова ќе послужи за работодавците да најдат изговор за вештачки да ги намалат платите. Независно колку да работи фирмата профитабилно. Па дури и поголем профит некоја фирма да прави сега, а пред пандемијата помал профит, пак тоа ќе биде изговор за намалување на платите.

Исто како што беше со „наводната“ глобална рецесија во периодот од 2008-2011 година... Се намалуваа платите тогаш, а скоро секој газда си купуваше нов теренец...

А исто така пандемијава ќе биде изговор и за (мрзите/паразитите), луѓе којшто не сакаат да работат (којшто чекаат на пензијата од мама и тато - особи којшто ги начукале 35-40 години во г'зот)... Демек сакам да работам, ама работа немат поради коронава сега. А иначе пред пандемијава таквите луѓе едно 6-7 години имаат паузирано со работа...

Или пак ќе најдат изговор абе таму кај што ќе работам од кај знаеш во толку души можит да имат некој короносан па да се заразам и јас... Ексик и платата што ќе ја земам и све. Колку сакат нека е висока платата. Поубо вака седи си дома и мирна гла. Здравјето немат цена. Потакај ко ќе поминит коронава е тек тогаш ќе барам работа...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
vtora tura

1. zivotot posle pandemijata nikogas nema da bide ist. premnogu industrii i regioni se pred kolaps.
tie sto kje uspeat da se nametnat kako uspesni za vreme na pandemijava, kje bidat novoto normalno.

2. pandemijata ja pokaza mokjta na tehnologijata i avtomatizacijata, kako na steroidi.
site zemji i site industrii so mozea da se digitaliziraat/avtomatiziraat se funkcionalni,
drugite se vo opagjanje i kolaps.

3. "pocetok" na virtuelizacija
pandemijata kje pomine, ama dobar del od navikite kje se smenat
rabota od doma kako konstanta, i online sostanoci e skoro sigurnost

4. online obrazovanie
ova prethodno bese mozno/prakticno pretezno za ponapredni nivoa na edukacija
sega mislam deka kje se prosiri i na osnovnoto obrazovanie.

5. kako za pozitiva, mozebi post-komunistickite zemji/opstestva, vklucuvajki ja i nasata
mozebi kje naucat deka promeni i pratenje na svetskite trendovi se edinstven nacin za
nekoj uspeh i egzistencija vo ovaa tehnoloska doba.
mozda malku preambiciozno ovo, ama ajde da probame :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ме научи да мијам правилно раце.
Толку, само тоа ме научи, друго све веќе знаев. :zver:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Ме научи да мијам правилно раце.
Толку, само тоа ме научи, друго све веќе знаев. :zver:
Зошто пред тоа не знаеше како правилно се мијат раце, и кога се мијат рацете???

Се знае рацете правилно се мијат со топла вода и триењето со сапунот да биде 20 секунди...

И нормално рацете се мијат пред и после јадење...И по одење во тоалет... И да има и да нема пандемија тоа треба да се практикува...
 

Adorabella

Fisherman's Friend
Член од
24 јануари 2021
Мислења
26
Поени од реакции
63
Дека Наташа Битолска и пред и пост-пандемија е срање.
сори иф оф топик.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Зошто пред тоа не знаеше како правилно се мијат раце, и кога се мијат рацете???

Се знае рацете правилно се мијат со топла вода и триењето со сапунот да биде 20 секунди...

И нормално рацете се мијат пред и после јадење...И по одење во тоалет... И да има и да нема пандемија тоа треба да се практикува...
Многу подобра техника имам сега, претходно само шлапав вода и сапун, плакнев и толку.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Дека валентајн
се римува со ваксајн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom