Работа на брод

Ф

Флеш

Гостин
ајде и јас прашање .... зошто сеу ште не ми се јавуваат од Коузон за работа на брод ?! во четртокот бев да го однесам CVто и слика една од мене ..... ми рекоа ќе ми се јават за прелиминарно интервју ... ми зедоа сивито и сликата и телефон ... и сеуште нема повик од нив ?! некој дали знае колку дена чекате .... па после за главното итн ?!
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
492
Дали има одреден период од годината кога мора да се почне со работа или пак со работа се почнува во било кој период од годината?
Одреден период нема, се зависи од компанијата која има потреба од вработени. Тебе само ќе ти се оддолжи одењето додека не ги завршиш сите припреми тука.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Сакам да знам дали е можно со познавање на два интернационални јазици (англиски и германски) да се почне со работа од некоја повисока позиција или пак си почнуваш од “калта“ па си напредуваш постепено??
Би сакал да сподели некој повеќе информации со мене за работата на брод, за плаќањето, како и за тоа колку време мораш да останеш таму, т.е. дали во договорот за работа со нив потпишуваш дека остануваш на одреден период или?Имам некои планови за иднина, па еве ја користам темава да се распрашам нешто повеќе во врска со тоа.Има и во претходните страни пишувано сигурно во врска со ова, но би сакал да добијам „свежи“ вести.Ви благодарам однапред.
 
Ф

Флеш

Гостин
Сакам да знам дали е можно со познавање на два интернационални јазици (англиски и германски) да се почне со работа од некоја повисока позиција или пак си почнуваш од “калта“ па си напредуваш постепено??
Би сакал да сподели некој повеќе информации со мене за работата на брод, за плаќањето, како и за тоа колку време мораш да останеш таму, т.е. дали во договорот за работа со нив потпишуваш дека остануваш на одреден период или?Имам некои планови за иднина, па еве ја користам темава да се распрашам нешто повеќе во врска со тоа.Има и во претходните страни пишувано сигурно во врска со ова, но би сакал да добијам „свежи“ вести.Ви благодарам однапред.
Убаво прецизирано прашање постави во врска дали би можело да почнеме од повисока позиција ако знаеме повеќе јазици .... а во врска со тоа колку е стандардниот период за работење на брод е 6 (шест) месеци - еден договор траење,од кој кога ќе го завршиш,имаш право на 2 месеци одмор .... но има случаеви !!! ... како награда дека си работел добро,да ти го продолжат договорот за уште 2 или повеќе месеци ( не сум сигурен,но така ми кажаа на презентацијата во Коузон ) .... и јас имам познавање од англиски и француски и мало познавање шпански ....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Убаво прецизирано прашање постави во врска дали би можело да почнеме од повисока позиција ако знаеме повеќе јазици .... а во врска со тоа колку е стандардниот период за работење на брод е 6 (шест) месеци - еден договор траење,од кој кога ќе го завршиш,имаш право на 2 месеци одмор .... но има случаеви !!! ... како награда дека си работел добро,да ти го продолжат договорот за уште 2 или повеќе месеци ( не сум сигурен,но така ми кажаа на презентацијата во Коузон ) .... и јас имам познавање од англиски и француски и мало познавање шпански ....
А плата?
 
C

cige

Гостин
Еден другар вчера се врати од брод со повредена половина после 2 месеци работа.
 
Ф

Флеш

Гостин
Еден другар вчера се врати од брод со повредена половина после 2 месеци работа.
Да ама има право колку што знам,откако ќе оздрави,може кога сака да го доврши договорот .... он го помина 2 месеци,оние останати четири може да ги заврши кога сака,секако кога ќе оздрави ... Цацко да не му ка скршил кичмата :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.087
Поени од реакции
8.136
Сакам да знам дали е можно со познавање на два интернационални јазици (англиски и германски) да се почне со работа од некоја повисока позиција или пак си почнуваш од “калта“ па си напредуваш постепено??
Би сакал да сподели некој повеќе информации со мене за работата на брод, за плаќањето, како и за тоа колку време мораш да останеш таму, т.е. дали во договорот за работа со нив потпишуваш дека остануваш на одреден период или?Имам некои планови за иднина, па еве ја користам темава да се распрашам нешто повеќе во врска со тоа.Има и во претходните страни пишувано сигурно во врска со ова, но би сакал да добијам „свежи“ вести.Ви благодарам однапред.


Ке си одиш во Мајоми, или следи ги тука na фб
https://www.facebook.com/pages/Rabota-na-brod/135663383142234?ref=ts&fref=ts

За карнивал имаш позиции за супервизор, имаш хотел стујард, асс.стујард
ако сакаш чекај кога ке објават за супервизор и подај документи, нема курсеви нема никакви заебанции како коузон да те спремале 300 чуда колку да ти ги земат парите
Во Карнивал 1 договор е 7 месеци, кога ке ти заврши договорот одма добиваш нов на кој брод ке идеш или може и на истиот да ти падне, одмор 2-ипол месеци после идеш пак, имаш повеке врсти Супервизор, али знам платите се движат од 1200долари па нагоре не ме факај за збор.И да бидеш до 30 -31 не постар зш не примаат.
--- надополнето: 23 јули 2013 во 01:32 ---
Еден другар вчера се врати од брод со повредена половина после 2 месеци работа.

И тој другарти одма тужба нека им опне сеа, нека не се размислува многу многу ке си земе добра оштета. Од која фирма се врати дали знаеш ?
 
C

cige

Гостин
Да ама има право колку што знам,откако ќе оздрави,може кога сака да го доврши договорот .... он го помина 2 месеци,оние останати четири може да ги заврши кога сака,секако кога ќе оздрави ... Цацко да не му ка скршил кичмата :)
Абе Цацко шуплив тебе до смеење ти дошло а тој на 26 години веќе не смее да се наведне.
--- надополнето: 23 јули 2013 во 01:41 ---
И тој другарти одма тужба нека им опне сеа, нека не се размислува многу многу ке си земе добра оштета. Од која фирма се врати дали знаеш ?
https://www.facebook.com/royalcaribbean
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Дали може некој да ми даде список на маедонски компании што нудат работа на брод? Ми треба ова како податок за мојата работа...
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе Цацко шуплив тебе до смеење ти дошло а тој на 26 години веќе не смее да се наведне.
--- надополнето: 23 јули 2013 во 01:41 ---

https://www.facebook.com/royalcaribbean
Брат полека полека,немав никаква намера да го навредам,ме знаев дека толку е сериозна ... жал ми е ... мислев дека не е ништо сериозно,па малку да се пошегувам ... Уште еднаш извини .... немав намера ....
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
492
Дали може некој да ми даде список на маедонски компании што нудат работа на брод? Ми треба ова како податок за мојата работа...
До сега знам две озбилни компании кои посредуваат за работа на брод, Мајоми и Коузон. Јас ги одбрав Мајоми.

Вори, дали ти се јавија од Коузон?
 
Ф

Флеш

Гостин
До сега знам две озбилни компании кои посредуваат за работа на брод, Мајоми и Коузон. Јас ги одбрав Мајоми.

Вори, дали ти се јавија од Коузон?
не !!!! .... бев во четвртокот околу 14 часот .... ми побараа CV и една слика а 500 денари после прелиминарно интервју кога ќе направам ... ми земаа телефон и ми рекоа дека ќе ми се јават .... еве денес е вторник и сеуште ги нема да ми се јават .....
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
а покрај Мајоми и Коузон има ли и некоја друга така добра агенција немора како нив да биде со тие стандарди... гледам во Мајоми во информации бараат најмалце 2 години искуство а колку што знам немора да имаш искуство... или тоа само така стои, ако го имаш плус поени за тебе? Коузон многу 4екање како што 4итам и гледам ... дали би ме викнале така брзо за месец два три доколку им побарам работа што малце се бара и никој не ја сака, као на пример housekeeping ili pool нешто така? и дали би можел да дадам СИВИ во повеќе компании па која ме викне викне?
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
не !!!! .... бев во четвртокот околу 14 часот .... ми побараа CV и една слика а 500 денари после прелиминарно интервју кога ќе направам ... ми земаа телефон и ми рекоа дека ќе ми се јават .... еве денес е вторник и сеуште ги нема да ми се јават .....
Изгледа чекаат да се присоберат повеќе кандидати. Еднаш случајно се најдов таму кога имаше прелиминарно и имаше редица од кандидати кои чекаја во ред. Good Luck!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom