Работа во Германија

Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Некој да под објасни како да се стигни од Берлин Шонефелф до Дрезден во 23 часот ? Од тоа што гледам по интернет, од аеродром до железничката во Берлин има превоз со метро или нешто слично и во доцните часови, но незнам дали ќе има воз по полноќ од Берлин за Дрезден ? Авионот слетува во Берлин во 23 часот, дебилен термин.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Pozdrav Dali nekoj znae kolku treba da bide minimalna Plata vi Germanija za da moze da Se napravi spojuvanje na semejstvo ....
Најточно ќе те информираат во auslanderbehorde, но колку што барем малку знам треба да имаш окоу 1800еур нето (чисти на сметка). Тоа можеш да го прикажиш преку твојата плата + да имаш некој minijob доколку платата не е доволна. Миниџоб можеш макс до 450еур месецот да добиеш.

Носиш 3 платни листи, ги пријавуваш на адреса кај тебе, а исто така ќе ти бараат станот да има доволна квадратура т.е. некои 13-15m2 површина по лице. Пример, ако сте четворица стан од 60 квадрати.

Тие гледаат на твојата плата и твоите примања, така да не рачунај на тоа дека ќе дојде брачниот партнер и неговите средства ќе влезат во равенката (доколку има раб договор и започни веднаш со работа) ;)

Ти сметаат отприлика вака:
374 еур од парнтер (возрасните) = 748еур
За деца:
до 5 год 240 еур;
од 6 до 13 год 296еур;
од 14 до 17 год 316уер
од 18-25 (без примања - кои живеат со родителите) - 332еур

еве тука да речиме дека имаш трошок од 536 еур (2 деца, колку што и имаат просек сите).

и на крај ти влегува киријата, ако имаш среќа да најдиш до кај 600еур, вкупно примања кои ќе треба да ги прикажиш ти доаѓаат 1884еур.

Ова ти е ориентациони и не го земај здраво за готово. Најточно ќе те информираат во auslanderbehorde.

Најповеќе ќе можеш да зачпараш на кирија т.е. гледај која е минималната квадратура која ќе ти ја побараат и според тоа барај сместувања (макар и подалеку да е) кое ќе ти одговара во вкупната пресметка за да ти стигнат давачките точно.
Кога сме кај сместувањето, за секое сместување вообичаено е газдите кои ти го издаваат ст
Откако ќе дојде партнерот ќе пеете друга песна, на почеток стегни заби ;)
Со среќа.

Зедов, не направија проблем дека без сметка и не бев само јас. Кој нема сметка треба со лична карта да има во него.

За неполн месец одам Зилт.

Ќе фалат домашните упм ама тоа е :)

Него сакам Дојчланд да одам со кола моја со мк табли и со кучето да си го земам нема кој да го чува. Има пасош и чип и вакцини. Некој да сподели искуство?
Нели пасош ти побараа? Зш лична?

За куче точно немам информации, во однос на колата ќе можеш да ја возиш првите 6 месеци на мк табли, после тоа ќе мора да ја смениш на де табли. Исто и со мкд возачка можеш само 6 месеци да функционираш во герм, така да ако планираш да останиш подолго од тоа или ако планираш да се селиш таму гледај да ја промениш возачката веднаш штом ќе стигниш. Некои велат дека мора да чекаш 6 месеци, други дека може да ја промениш веднаш - во принцип зависи од тоа на кој службеник ќе налеташ.
Кај и да одиш по институции носи со тебе некој на кој германскиот не му е туѓ јазик ;)
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Луѓе некој што патувал до Германија со автобус, дали му правеле проблем за апчиња??? Планирам да понесам антибиотик, парацетамол и слично..
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Луѓе некој што патувал до Германија со автобус, дали му правеле проблем за апчиња??? Планирам да понесам антибиотик, парацетамол и слично..
Јас имам пренесено, скриј ги убаво во куферот нема да примети никој, нормално ако носиш нормални количини.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Луѓе некој што патувал до Германија со автобус, дали му правеле проблем за апчиња??? Планирам да понесам антибиотик, парацетамол и слично..
Ne nema nikakov problem samo za rakija i cigari e loso drugo so sakas nosi so avtobus i kombe

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
27
Здраво дечки,
Подадов за термин во Германска амбасада во февруари 2019, добив термин на 9 март 2020. Пасошот ми истекува во септември оваа година, значи ќе има повеќе од 6 месеци важност кога ќе бидам во амбасада. Дали некој има искуство со ваква ситуација, дали е проблем што пасошот ми е при крај? Малку ме замислува оваа ситуација. Однапред фала за одговорите

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Здраво дечки,
Подадов за термин во Германска амбасада во февруари 2019, добив термин на 9 март 2020. Пасошот ми истекува во септември оваа година, значи ќе има повеќе од 6 месеци важност кога ќе бидам во амбасада. Дали некој има искуство со ваква ситуација, дали е проблем што пасошот ми е при крај? Малку ме замислува оваа ситуација. Однапред фала за одговорите

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Izvadi si nov nosi go i stariot vo ambasada oti imas podneseno so toj broj na pasos za da nemas problemi gi nosis dvata i se ke bidi ok so sreka

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Дали е потребно патничко осигурување за заминување на работа во Германија ? Некој ми спомна дека ми било потребно за на аеродром ?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Дали е потребно патничко осигурување за заминување на работа во Германија ? Некој ми спомна дека ми било потребно за на аеродром ?
Најдобро да си извадиш да не те малтеретираат на граници или на аеродром

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Извадов, ќе го имам во пдф формат на мобилен, ваљда нема да го бараат печатено.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
moze li da se rabote bilo deka na 3 meseci po evropska unija ( u mojot slucaj vo slovacka ) a vo meguvreme da imam aplicirano za germanska viza , dali ke bide problem , ja mislam deka ne e problem ama podobro nekoj da kaze so e bil vaka ili znae nekoj so bil vaka
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
moze li da se rabote bilo deka na 3 meseci po evropska unija ( u mojot slucaj vo slovacka ) a vo meguvreme da imam aplicirano za germanska viza , dali ke bide problem , ja mislam deka ne e problem ama podobro nekoj da kaze so e bil vaka ili znae nekoj so bil vaka
normalno deka ne e problem
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
985
Поени од реакции
3.899
Некој искуство со работа во МекДоналдс, до толку ли е лошо??? Што се работи, кои се твоите обврски таму? Со бугарски пасош сум, не со македонски.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Некој искуство со работа во МекДоналдс, до толку ли е лошо??? Што се работи, кои се твоите обврски таму? Со бугарски пасош сум, не со македонски.
Работата како работа е тешка ама најмногу зависи на какво место ќе се погодиш и што шефови ќе имаш.Потешко е кога ќе чуствуваш психички замор него физички.Тоа е веќе лотарија на какво место ќе се погодиш.Инаку работиш во кујна за почеток после каса, е сега не го знам целосно системот на работа таму затоа што не работам во Мекдоналдс знам само дека е поразличен од оној на Бургер Кинг.Платата ти е некаде околу 1200е без разлика дали си со бугарски, романски, хрватски или македонски.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
поздрав луге,да сподели некој искуство во поштиве германски како DHL,UPS на пример како е,каква е работата?!??ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom