Работа во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Те гибам бе брат, не се лути. :D Сакам да ти кажам дека во Германија можеш да очекуваш папирологија еден куп, ама исто така можеш да очекуваш дека нема да ти загинат податоци или пак да не ти признаат ако нешто имаш платено. Системот им функционира.
Истото и до сега со германска амбасада, си работаат според правила и не отстапуваат од нив. Грешките се минимални. Со среќа уште еднаш и да се пофалиш со добиена виза и со убава работа во имачка.
Грешно сум сватил, извини.

Фала ти многу, да се враќа :)
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Дечки знам дека е одговорено овоа прашање повеќе пати но би ве замолил за пофторно да ми одговорите би ми било од голема корист однапред ФАЛА.
Имам термин за виза во Германска Амбасада освен
Работен Договор ( Внатре е пишано дека имам и смештај)
Формулар од Работодавецот пополент со печат се
Барање за виза тука што се пополнува
Пасош
Сликички

Дали треба друг документ или со овие се иде дирекно у амбасада и се аплицира

Фала
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Дечки знам дека е одговорено овоа прашање повеќе пати но би ве замолил за пофторно да ми одговорите би ми било од голема корист однапред ФАЛА.
Имам термин за виза во Германска Амбасада освен
Работен Договор ( Внатре е пишано дека имам и смештај)
Формулар од Работодавецот пополент со печат се
Барање за виза тука што се пополнува
Пасос
Сликичи

Дали треба друг документ или со овие се иде дирекно у амбасада и се аплицира

Фала
Јас не би те пуштил преку граница додека не научиш правопис.
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Јас не би те пуштил преку граница додека не научиш правопис.
Ти можеш слободно да јадеш гомна колку сакаш од такви ко тебе пун курац има по форумиве.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Ти можеш слободно да јадеш гомна колку сакаш од такви ко тебе пун курац има по форумиве.
Такви ко тебе неписмени пун курац влада,парламент и општини.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дечки знам дека е одговорено овоа прашање повеќе пати но би ве замолил за пофторно да ми одговорите би ми било од голема корист однапред ФАЛА.
Имам термин за виза во Германска Амбасада освен
Работен Договор ( Внатре е пишано дека имам и смештај)
Формулар од Работодавецот пополент со печат се
Барање за виза тука што се пополнува
Пасош
Сликички

Дали треба друг документ или со овие се иде дирекно у амбасада и се аплицира

Фала
Не треба др ништо. Види на страната од амбасадата, се носеа уште слики, копии од пасош и копии од сите документи. Позз и со среќа.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Има ли некој што работи или ке оди да работи во Нинберг...
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Pozdrav Dali nekoj znae kolku treba da bide minimalna Plata vi Germanija za da moze da Se napravi spojuvanje na semejstvo ....
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Зедов, не направија проблем дека без сметка и не бев само јас. Кој нема сметка треба со лична карта да има во него.

За неполн месец одам Зилт.

Ќе фалат домашните упм ама тоа е :)

Него сакам Дојчланд да одам со кола моја со мк табли и со кучето да си го земам нема кој да го чува. Има пасош и чип и вакцини. Некој да сподели искуство?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Има ли некој што работи или ке оди да работи во Нинберг...
Има многу наши во Нинберг(пред некоја недела еден наш од таму лапнал 50к евра на грепка :icon_mrgr: , пиши по групите ќе најдеш некој, ама најубаво ти е да си запознаваш од кога ќе отидеш со луѓе, не е битно каква националност, ако ти одговара по карактер тогаш најдобро е да се здружиш со таков без разлика кој е и што е.

Инаку јас живеам во близина со воз ми е 40 мин до Нинбер ама ретко одам скоро па ич поради работата но ако некогаш наминам од како ќе дојдеш ќе ти пишам на форумот.
Најдобро е како што ти кажав запознавај си се на лице место со луѓето во зградата кај што ќе живееш или на работа, многу подборо ќе поминеш така него да бараш уште сега некој "наш".
Јас за овој месец и пол и за претходните шест најмалку се дружев со наши од колегите.
Не знам дали е до различните ставови или менталиетот ама ете така било досега.
Мое видување е тоа не мора да значи дека сум во право.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Имам кај кого да се вработам,легално фа ми направат документи,имам кај за престој да се пријавам кога ќе треба,што ми треба од кај да почнам ? Што ми треба од документи од мкд?(Одам во Дојчланд ) некој да ме упати што како треба...фала
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Има многу наши во Нинберг(пред некоја недела еден наш од таму лапнал 50к евра на грепка :icon_mrgr: , пиши по групите ќе најдеш некој, ама најубаво ти е да си запознаваш од кога ќе отидеш со луѓе, не е битно каква националност, ако ти одговара по карактер тогаш најдобро е да се здружиш со таков без разлика кој е и што е.

Инаку јас живеам во близина со воз ми е 40 мин до Нинбер ама ретко одам скоро па ич поради работата но ако некогаш наминам од како ќе дојдеш ќе ти пишам на форумот.
Најдобро е како што ти кажав запознавај си се на лице место со луѓето во зградата кај што ќе живееш или на работа, многу подборо ќе поминеш така него да бараш уште сега некој "наш".
Јас за овој месец и пол и за претходните шест најмалку се дружев со наши од колегите.
Не знам дали е до различните ставови или менталиетот ама ете така било досега.
Мое видување е тоа не мора да значи дека сум во право.
Сакав да кажам пошто сум слаб со јазик да ми помогмеше за пријавување во општина и за во мекдоналс да ме упатеше пошто таму ке работам, исто така и за во банка...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Сакав да кажам пошто сум слаб со јазик да ми помогмеше за пријавување во општина и за во мекдоналс да ме упатеше пошто таму ке работам, исто така и за во банка...
Па види брат и ја сум сеуште сум слаб со јазик(мислам не сум одел на никакви курсови и според мене задоволен сум од познавањето на јазикот, но во глобала ок сум некаде, барем за животов кој го живеам тука и работата која ја работам.

Кога би ти кажал дека можам лично да дојдам до Нинберг и да ти помогнам би те излажал зошто знам дека нема да можам да го сторам тоа.

Ќе се обидам вака да ти помогнам.

Првото место на кое треба да отидеш уште утредента е општината(ратхаус) и до таму треба да те однесе и покаже сопстевеникот на станот каде што ќе седиш под кирија.
Кога ќе завршиш работа таму а верувај дека нема да е ништо тешко,со тоа што го познаваш од јазикот и со помош на транслајт ќе средиш.
Исто така мораш да се пријавиш во АОК за да добиеш алка карта, тоа ти е е здрастевено осигурување, картичката ти е нешто како кај нас здраствените книшки.
Потоа мораш да одиш во финанса за да добиеш steuernummer за да можеш да работиш.Бројот го добиваш веднаш(барем во мојот случај беше така.)

Сметка јас имам отворено во Шпаркасе банка и мислам дека можеш таму да отвориш, имав среќа што налетав на млада Германка која нема предрасуди да зборува англиски ама ок значи со само неколку реченици кажани на германски јазик ќе завршиш работа, свесни се и они дека не можеш повеќе да зборуваш.

Пробај уште сега со преведување и со твоето познавање на јазикот да составуваш реченици во глава.

Сам ќе одиш или со уште некој?
Ако сте повеќе подобро е јас кога дојдов првиот пат со виза бев со уште двајца и реално полесно е зошто прв пат идевме сите и пазевме што и како правиме.

Се надевам дека нешто ти помогнав, има на форумот многу што се од поодамна отидени и кои се повеќе навлезени во животот тука и повеќе ги разбираат овие работи, се надевам дека ќе пише и некој друг.

А и слободно прашувај тука или во пораки што сакаш, кога сум во можност ќе ти одговорам.
Автоматски споено мислење:

Имам кај кого да се вработам,легално фа ми направат документи,имам кај за престој да се пријавам кога ќе треба,што ми треба од кај да почнам ? Што ми треба од документи од мкд?(Одам во Дојчланд ) некој да ме упати што како треба...фала
Кога веќе имаш луѓе прашај ги најдобро нив.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2014
Мислења
71
Поени од реакции
10
има ли некој што работи во Freiburg? и дали некој бил досега на летна студентска работа преку Kouzon?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom