Работа во Германија

Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.154
Поени од реакции
3.109
поздрав луге,да сподели некој искуство во поштиве германски како DHL,UPS на пример како е,каква е работата?!??ви благодарам
Под 100 адреси сигурно нема да бидеш.. Плата околу 1800 евра..
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.853
Поени од реакции
7.234
поздрав луге,да сподели некој искуство во поштиве германски како DHL,UPS на пример како е,каква е работата?!??ви благодарам
Ups tie najdobro pa dojcepost i dhl posle hermes a najlosi se gls i dpd kako so ti pisaa zavisi od firmata no od prilika od 80 do 120 adresi a nekade imas plus apolong toa tie za kombinja a za so kamion 12 tona spediciite se gore dolu site slicni prosek od 10 do 15,20 stopa plus do kaj pet apolonzi vo sekoj slucaj se zavisi od turata dali tie lesna kolku brzo ke go naucis reonot i da nemas mnogu zgradi ili golemi gradovi vo centar so znaci od 10 do 12 sati rabotni kade i da si no bez jazik nema nikade poveke pari da zemis ama gaz puka po princip no startno e ok da trgas maki posle da se raduvas na sekoja druga rabota
Najvazno e da si najdite stan so ke vi odgovara za rabota se noaga so tek na vreme tro jazik luge ko ke naucis pozdrav

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Имам добиено виза и работодавачот ме извести дека ми е згрешен поштенскиот број утре ке одам во амбасада да ги прашам дали ке ми го променат... Имали некој со слично искуство и дали ке ми завршат работа во амбасада?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
поздрав луге,да сподели некој искуство во поштиве германски како DHL,UPS на пример како е,каква е работата?!??ви благодарам
Јас имам 3 дневно искуство со dpd , со 1 збор ужас . Уште од 5 на трака да распоредуваш пакети од лента , полниш комбе... после 9 некаде се упатуваш накај твојот регион ... додека ги растуриш сите пратки нервози еден тон , ќе те стемни .. и на крај треба да одиш назад во база да ги оставиш неиспорачаните пакети ... Првите два дена бев со постоечки шофери ... околу 5-6 завршувавме.. Третиот ден женаму на газдата ме зеде со неа , демек она ќе ми покаже најубаво како се вози еден регион ... На втората кривина веќе, возејќи и бараше на ќерка и стан у Берлин под ќирија , заминавме у кривина во реката , у последна секунда реагирав и го свртев воланот лево ... готови бевме... вечерта у 7 завршивме и утре дента се појавив само да им кажам дека нема шанса да го работам тоа срање... Уште ми се гади кога ќе помислам на вецето во базата ... смрди корне на срања и мочки цела хала.... подалеку од овие.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Дечки, 2018 година поднесов документи за повраток на данок од 2017. Од тројца што бевме, пари врати само еден од нас. Дали некој знае како да ми помогни? Им пишав mail уште лани и му дадов инфо за мене и стоер број, но сеупте ништо...

И друго, како да поднесам документи за 2018та година ама од тука од Македонија?
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Како оди постапката за матичен доктор во Германија ? Ми треба крвна слика да се направи за контрола...колку време треба да работиш за да добиеш здравствена картичка и потоа да можиш да бараш преглед ?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.726
Поени од реакции
9.763
Како оди постапката за матичен доктор во Германија ? Ми треба крвна слика да се направи за контрола...колку време треба да работиш за да добиеш здравствена картичка и потоа да можиш да бараш преглед ?
Sekoj sto zivee vo Germanija e obvrzan da ima zdravstveno osiguruvanje, dali preku rabota ili preku socijala/familijarno nema vrska. Dokolku ne rabotis na crno sekako si osiguran uste od prviot raboten den. Prasaj vo firmata kaj tie sto se odgovorni za smetkovoditelstvo (Buchhaltung), HR, sef, bilo koj.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.281
Како оди постапката за матичен доктор во Германија ? Ми треба крвна слика да се направи за контрола...колку време треба да работиш за да добиеш здравствена картичка и потоа да можиш да бараш преглед ?
Ubo vika Spojler, mora da imas zdravstveno osiguruvanje. Ako rabotis, od plata ti odbivaat. Ako ne rabotis a bracniot partner raboti, preku nego si osiguran. Ako ne rabotis i zemas socijalna pomos, preku Arbeitsagentur si osiguran. Ako nisto od ova ne e a zivees od svoj sredstva, mora sam da plakjas zdravstveno mislam okolu 160 Evra e mesecno.

Za maticen doktor. Ke odis ili preku tel ke prasas dali primaat novi pacienti oti ne sekoj prima. Tamu ke reces nemas maticen i ke te zapisat tuka odnosno toj da ti bide maticen. Najubo da si vlezes i kaj doktor i da mu kazes sto ti treba. Od moe iskustvo nemoze da baras krvna slika koga sakas tuku treba da ima pricina za toa neli. Ali, skoro sekoj doktor na start pravi krvna slika od novi pacienti za da ima osnovni podatoci i da vidi sto kako. Ako imas potreba od redovna krvna slika ne e problem, ke se dogovoris so doktor vo koj interval da se pravi i tolku.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Како идат мислам на цената за заболекар услугите ако работиш осигуран во MCD.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
поздрав дечки,има да некој сподели искуство со контекс агенцијата нудат работа само во мегдоналд,,благодарам
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Имам едно прашање што не е поврзано со темата, но се надевам дека има некој тука што ќе ми помогне. Работам во Германија и сакам да си купам лаптоп. Е сега од пријатели разбрав дека во продавници тука нема лаптопи со qwerty тастатура, туку мора да се порачува онлајн. Претпоставувам дека има некој купувано лаптоп, па ако може нека сподели искуство. Може и во пп. Благодарам и извинете на офф топик. Поздрав
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Za maticen doktor. Ke odis ili preku tel ke prasas dali primaat novi pacienti oti ne sekoj prima. Tamu ke reces nemas maticen i ke te zapisat tuka odnosno toj da ti bide maticen. Najubo da si vlezes i kaj doktor i da mu kazes sto ti treba. Od moe iskustvo nemoze da baras krvna slika koga sakas tuku treba da ima pricina za toa neli. Ali, skoro sekoj doktor na start pravi krvna slika od novi pacienti za da ima osnovni podatoci i da vidi sto kako. Ako imas potreba od redovna krvna slika ne e problem, ke se dogovoris so doktor vo koj interval da se pravi i tolku.
Работам во Мекдоналдс, најпоследната работа во Германија :) И не би сакал да се распрашувам по шефови за на лекар, да не си мислат за боловање прашувам, сакам сам да си збркам работа, па затоа ме интересира за колку време ја даваат таа здравствена картичка (претпоставувам таа е нешто, како здравствена книшка кај нас), за потоа да почнам да си барам матичен и да прашам за крвна слика.
Вработен сум од пред 7 дена.


Како идат мислам на цената за заболекар услугите ако работиш осигуран во MCD.
Исто и мене ме интересира, таман дојдов и ми падна пломба :mad:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Здраво. Имам едно прашање што не е поврзано со темата, но се надевам дека има некој тука што ќе ми помогне. Работам во Германија и сакам да си купам лаптоп. Е сега од пријатели разбрав дека во продавници тука нема лаптопи со qwerty тастатура, туку мора да се порачува онлајн. Претпоставувам дека има некој купувано лаптоп, па ако може нека сподели искуство. Може и во пп. Благодарам и извинете на офф топик. Поздрав
И онлајн да бараш, пример од Amazon.de, тешко да најдеш лаптоп со QWERTY. Ќе треба од странство да нарачаш, а во тој случај ќе платиш доста за достава, а ако е од надвор од ЕУ ќе те изгорат со царина. Земи си со QWERTZ, брзо ќе се навикнеш. Јас еве година и 9 месеци како работам на QWERTZ тастатура и на работа и дома, кога седнувам на QWERTY чудно ми е. Види во MediaMarkt и Saturn, често имаат попусти на лаптопи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.872
Поени од реакции
17.453
@nikola_bt Беше ли во Аок?

Јас два пати веќе идам во Германија, и првиот и вториот пат чекав по неколку недели за да по некое изминато време отидам да прашам што е со алка картата и да ја добијам после некој ден на адресата.Ти кажувам личен пример ако не ти излезе за 2 недели оди и прашај лично во АОК.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.853
Поени од реакции
7.234
More duvajte i begajte od aok bilo koe drugo zdrastveno e podobro od ovie evreite

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom